H εμφάνιση του Ζeppelin στη δεκαετία του '70

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Ήταν νωρίς το απόγευμα και ως συνήθως βρισκόμουν στο παράθυρο του δωματίου (και στην κοσμάρα μου φυσικά, ως παιδί κι εγώ) χαζεύοντας κάτι γατοκαυγάδες στην απέναντι ταράτσα. Και ξαφνικά τρομάζω βλέποντας ένα γκρίζο πράγμα σαν οριζόντια βόμβα να κινείται αργά στον ουρανό. Πρέπει να ήταν το 1976 ή 1977. Κανείς ως τότε δε μου είχε μιλήσει για το Ζeppelin, δεν είχα ιδέα τι ήταν. Μετά λοιπόν από ένα υστερικό - σπαρακτικό γκαριλάκι: Μαμάααααα έλα δω!!!! , έμαθα πως ήταν ένα αερόστατο και μάλιστα μου είπε να μη φοβάμαι γιατί να έχει και διαφήμιση επάνω του. Λέει good year στο πλάι! Και όντως είχε με μπλε γράμματα αυτό το σήμα στο πλάι:

picture.php


Το θυμάται κανείς (το Zeppelin όχι το σήμα); ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θυμάμαι ακριβώς τη χρονολογία αλλά όντως έγινε τότε περίπου. Πεταγε αρκετά χαμηλά και ήταν εντυπωσιακό.
 
Tα Zeppelin στις αρχές του αιώνα θεωρούνταν το μέλλον της αεροναυπηγικής. Εγώ θυμάμαι Zeppelin σε αμερικάνικες ταινίες να παιρνούν πάνω από στάδια με κόσμο. Συγκεκριμένους τίτλους δεν θυμάμαι, αλλά αυτό μου έχει μείνει σαν εντύπωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι το σήμα, όχι όμως το zeppelin...
 
Το θυμαμαι πολυ καλα.. Κι εμενα η πρωτη μου αντιδραση ηταν να φωναξω τη μητερα μου, που μου εξηγησε περι τινος επροκειτο. Πρεπει να ηταν 1977 η 1978 γιατι το 1976 παραημουν μικρος για να το θυμαμαι τοσο καλα.
 
Ναι, βεβαίως το θυμόμαστε ! Κι επανήλθε στη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, για άλλο λόγο βέβαια.

Το μέλλον του ζέπελιν σταμάτησε οριστικά μετά από ένα πολύνεκρο δυστύχημα του αερόπλοιου "Χίντενμπουργκ", με έκρηξη, στη Νέα Υόρκη το 1937...
 
Και φωτισμένο το βράδι πάνω απο το Νέο Ψυχικό Διαφημίσεις και γραφικά με κανονικές λάμπες πρίν τα LED και τις οθόνες. Καραρετρό υπέροχο

Και φυσικά δέν ήταν zeppelin, ήταν blimp, δέν είχε εσωτερικό σκελετό.. μπαλόνι σκέτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε περάσει βράδυ από την Ηλιούπολη (Αθήνα) και είχε φωτεινή διαφήμιση των ελαστικών GOODYEAR. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν το είδα! Πρέπει να ήταν το 1978...
 
Πίσω
Μπλουζα