H AMD/ATI έχει προβλήματα

Το κομμάτι των καρτών γραφικών απορώ που έχει προβλήματα! Μαζί με την nvidia μονοπωλούν το χώρο!

Ακόμα και σε επίπεδο cpu αν εξαιρέσουμε την αποτυχημένη σειρά bulldozer μια χαρά ήταν οι επεξεργαστές τις στις τιμές που προσφέρονταν!
 
Δυστυχώς η Intel μονοπολεί το χώρο. Οι άλλοι δύο απλά βρίσκονται δεύτεροι και δαρμένοι. Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι το κάθε ξανθό ξόανο "γραμματέας" στο pc του έχει και από 5970 σε crossfire για να ποστάρει γνωμικά και "ψαγμένα" ανέκδοτα στο FB.

Οι επεξεργαστές της τα πήγαιναν χάλια. Δεν μετράνε τόσο οι πωλήσεις στους "καμμένους" χρήστες αλλά περισσότερο στις BTO παραγγελίες από μεγάλες αλυσσίδες καταστημάτων και κατασκευαστές φορητών. Πόσα Dell είχαν AMD επεξεργαστές για παράδειγμα, ή πόσα HP συγκριτικά με τα Intel κομμάτια; Εκεί παίζεται το μεγάλο παιχνίδι και όχι στο κάθε χαζοχαρούμενο που θέλει να παίξει παιχνίδια από το "Θείο" στο μηχάνημά του και ξέρει και επιλέγει Intel.

Παίρνω παράδειγμα και το "ΠΛΑΙΣΙΟ" στην Ελλάδα που χτίζει υπολογιστές κατά παραγγελία. Πόσοι έχουν AMD και πόσοι Intel σήμερα; Ένα φορητό μόνο και τα υπόλοιπα είναι Intel. Το ίδιο ίσχυε και στο παρελθόν. Και το 99% αυτών που αγοράζουν υπολογιστή σε τέτοια φάση δεν ξέρει και δεν θέλει να ξέρει να ανοίξει το καπάκι, άσε του να γνωρίζει τι επεξεργαστή φοράει το μηχάνημά του.
 
προσωπικά χάρηκα τα χρόνια που είχα ati κάρτα γραφικών και άλλαξα στρατόπεδο πρόσφατα μόνο και μόνο γιατί με χαλάγανε οι drivers!

Σε cpu όμως ειμαι υπερευχαριστημένος με τον phenom ii μου και δεν ζήλεψα ποτέ τις υλοποιήσεις της ιντελ!

Σίγουρα είναι γρηγορότερες όμως εγώ στην πράξη δεν το είδα ποτέ!
 
To πρωτο δικο μου pc ειχε τον 386DX/40 της AMD και το τωρινο μου netbook με Αthlon KII Neo τρωει οποιαδηποτε αντιστοιχη υλοποιηση της intel.Η amd με τις πολυ καλες τιμες επετρεψε σε πολυ κοσμο να αποκτησει το δικο του pc και θα ηταν πραγματι λυπηρο να κλεισει..
 
Δυστυχώς το κλείσιμο της AMD το φοβάμαι εδώ και καιρό. Ευτυχώς που είχε αγοράσει την ΑΤΙ και μετά από ένα χρονικό διάστημα το τμήμα των καρτών γραφικών "συντηρούσε" τα CPUs. Μια τέτοια εταιρία ΔΕΝ πρέπει να κλείσει για πολλούς λόγους, έχει καινοτομήσει, έχει προσφέρει και πάνω απ' όλα δεν άφησε την Intel να αλωνίζει μόνη της!!!

Οι τελευταίες πατάτες που κυκλοφόρησε σίγουρα λειτούργησαν αρνητικά. Αν και στην κατηγορία των APUs με τους Fusion τα πάει καλύτερα από την Intel και σε χαμηλότερες τιμές. Μακάρι να βρεθεί κάποια εταιρία με κύρος να την αγοράσει, όπως η IBM ή η Apple όπως κάλλιστα είπατε. Εάν όχι τουλάχιστον ένα ποσοστό της.

Από το '87 μέχρι και σήμερα έχουν περάσει απ'τα χέρια μου πάνω 30 μηχανάκια αλλά είχα μόνο 2 AMD, έναν 386 DX 40 και έναν Κ5. Δεν ήμουν ποτέ fan της AMD, αλλά δεν θέλω να σκεφτώ την περίπτωση να παίζει μόνη της η intel!!!

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ!!! :nervous:
 
[edit] έγινε μεταφορά σε άλλο θρεντ [/edit]

Τώρα, δεν παίζει με τη καμία να μείνει η Intel μόνη της μόνο και μόνο εξ' αιτίας των νόμων για τα μονοπώλια στην Αμερική. Όλο και κάποια λύση θα βρεθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε i3 στα 500 ευρώ ούτε για αστείο. Χαλαρώστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αμερικανική νομοθεσία περί ανταγωνισμού απαγορεύει ρητά την ύπαρξη μονοπωλίων άρα αν η AMD πάει για φούντο, η Intel θα υποχρεωθεί να σπάσει σε 2 η περισσότερα κομμάτια, για να υπάρχει ανταγωνισμός.

Λέτε να το θέλει αυτό η Intel?

Παρεμπίπτοντος, και το PS4 και το επόμενο XBOX θα έχουν επεξεργαστή AMD.

Νομίζετε ότι η Sony και η Microsoft ζήλεψαν τις επιδόσεις των AMD cpu των τελευταίων ετών έναντι των Intel η των Power της ΙΒΜ?

Προφανώς η Intel τους πίεσε να πάνε εκεί για να καταφέρει να επιβιώσει ο ανταγωνιστής τους.
 
@Van_m εξαιρετικο το σκεπτικο σου!
 
Οι εταιρειες που κατασκευαζουν CPUs στην Αμερικανικη αγορα δεν ειναι 2, οποτε η εφαρμογη του Αντιμονοπωλιακου νομου απεχει πολυ απο το να εφαρμοστει. Οσο για το οτι ειναι προφανες οτι η Intel "πιεσε" τους 3 να στραφουν στην AMD ειναι πολυ τραβηγμενο.
 
Δεν το καταλαβαινω αυτο δηλαδη αν εχω μια εταιρια και υπαρχει αλλη μια εταιρια στο ιδιο αντικειμενο και κλεισει η μια απο τους δυο μας. Θα πρεπει ή εγω ή η αλλη εταιρια να φτιαξει θυγατρικη και να πουλαει τα ιδια πραγματα για ανταγωνισμο;;
 
Δες την AT&T και την Bell για παράδειγμα
 
Ισχυει μονο στην Αμερικανικη αγορα ως Sherman Act - και πιο συγκεκριμενα, αν ειστε 2 σε εναν τομεα και ο δευτερος παει φουντο - εσυ ο πρωτος εισαι υποχρεωμενος να σπασεις την εταιρεια σου σε κομματια που θα αναλαβουν ειτε ξεχωριστα γεωγραφικες περιοχες στην Αμερικανικη επικρατεια (περιπτωσεις ΑΤ&Τ, Standard Oil) ειτε πιο συγκεκριμενα/εξειδικευμενα τμηματα του αντικειμενου σου. Σε αυτες τις νεες εταιρειες θα κληθουν (δημοσια ή ιδιωτικα) να παρουν μεριδιο αλλες παρεμφερους αντικειμενου εταιρειες ή γενικα θεσμικοι επενδυτες, ισως και σε ποσοστα μεγαλυτερα του 51% κατα εταιρεια, αν το αποφασισει το Ομοσπονδιακο δικαστηριο που θα κανει τη ρυθμιση.

Ετσι αν εχεις μια εταιρεια που κατεχει το 80% μιας αγορας - μπορεις ανετα να βρεθεις με ενα 60-70% και μαλιστα σπασμενο σε 2-3-5 εταιρειες. Ευτυχως αυτο δεν συμβαινει συχνα - η απειλη και μονο της εφαρμογης του Αντιμονοπωλιακου νομου ειναι αρκετη για να "ηρεμησουν" οι επιθετικες πολιτικες της οποιας εταιρειας.

Μεσα σε αυτες που την εχουν γλυτωσει ειναι και η m$ η οποια κληθηκε να αποδειξει το 1999 οτι δεν εχει το μονοπωλιο της αγορας - και καταφερε αφου πρωτα χρηματοδοτησε (αγορασε?) την Apple (το μονο "ανταγωνιστη" της) να σωθει στο παραπεντε.
 
Ευχαριστω για τις πληροφοριες! Μαθαινουμε και κατι :D
 
Επιμένω στην άποψη ότι η amd δεν πάει για φούντο...

τόσο η σειρά 7χχχ όσο και οι νέοι 8320/8350 είναι ανταγωνιστικοί των αντιπάλων τους και έχουν μερίδιο στην αγορά ειδικά σε επίπεδο gpu!

Άλλο λοιπόν συρρικνώνομαι και κρατώ μικρότερο μερίδιο συγκριτικά με το παρελθόν και άλλο κλείνω-σταματώ τις δραστηριότητες μου!

Επίσης δεν πιστεύω ότι η ιντέλ ώθησε την νέα γενιά κονσολών στην υιοθέτηση amd cpu's όταν μιλάμε για αγορά εκατομμυρίων μονάδων όπως αυτή των κονσολών στη διάρκεια της ζωής της εκάστοτε γενιάς!

Πιο πιθανό μου φαίνεται να τους τράβηξε η χαμηλότερη τιμή & κόστος των εν λόγω υλοποιήσεων, η apriori αντιπάθεια προς τον μεγαλύτερο ανταγωνιστή που ίσως επιχειρήσει να μπει και στα χωράφια τους ως ανεξάρτητος κατασκευαστής και η πολυπύρηνη υλοποίηση των επεξεργαστών της amd που μένει ανεκμετάλλευτη στα παιχνίδια των πισι.

Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δικαιώσει ή θα απορρίψει τις απόψεις μου όμως δεν κλείνουν έτσι τέτοιοι κολοσσοί!
 
herco είπε:
Μεσα σε αυτες που την εχουν γλυτωσει ειναι και η m$ η οποια κληθηκε να αποδειξει το 1999 οτι δεν εχει το μονοπωλιο της αγορας - και καταφερε αφου πρωτα χρηματοδοτησε (αγορασε?) την Apple (το μονο "ανταγωνιστη" της) να σωθει στο παραπεντε.
Απλά να διευκρινίσω:

H Microsoft αγόρασε το 1997 μετοχές της Apple αξίας $150Μ χωρίς δικαίωμα ψήφου. Σε αντάλλαγμα κέρδισε έναν προεγκαστημένο ΙΕ στο τότε παρωχημένο OS 9 σημαντικό όπλο στην τότε μάχη της με τη Netscape. Η Apple από τη μεριά της περισσότερο ενδιαφερόταν για την υποστήριξη του MS Office, γιατί desktop OS χωρίς "σουίτα γραφείου" δεν γίνεται.

Η όλη φάση με τις browserοδίκες ξεκίνησε ένα χρόνο μετά και κράτησε 2 χρόνια. Είναι προφανές ότι δεν τη βοήθησε (τη Microsoft) και τόσο αυτή η κίνηση της.

Για την ιστορία και μόνο, με το που τελείωσε η συμφωνία, τον Ιούνιο του 2001 ξεκίνησε το development του webkit από fork του kHTML. Αν την είχε αγοράσει η Microsoft το OSX θα είχε trident.
 
Απλά να διευκρινίσω:H Microsoft αγόρασε το 1997 μετοχές της Apple αξίας $150Μ χωρίς δικαίωμα ψήφου. Σε αντάλλαγμα κέρδισε έναν προεγκαστημένο ΙΕ στο τότε παρωχημένο OS 9 σημαντικό όπλο στην τότε μάχη της με τη Netscape.
Εχεις μπροστα σου το κειμενο της συμφωνιας ? Και αν ναι ποσο κομματι της αξιας της τοτε apple ειναι αυτα τα 150 εκατομμυρια (μετρητα) ?

btw Αυτη ηταν η πρωτη φορα που χαρισε χρηματα η m$ στην Apple - η επομενη που ανεφερα εγω ηταν το 1999 οταν η apple σχεδον φαληρισε μην μπορωντας να ολοκληρωσει τη δημιουργια του osx.

Και φυσικα δεν θα ηταν ποτε δυνατον να φανει οτι η Apple χρηματοδοτηθηκε απο τη m$ - οταν η apple ηταν ο μονος ζωντανος ανταγωνιστης σε μια αγορα που η m$ δεν θα ηθελε ποτε να κομματιαστει λογω μονοπωλιου.
 
herco είπε:
Εχεις μπροστα σου το κειμενο της συμφωνιας ?
Τώρα τι απάντηση περιμένεις;

herco είπε:
Και αν ναι ποσο κομματι της αξιας της τοτε apple ειναι αυτα τα 150 εκατομμυρια (μετρητα) ?
Τι λάθος έγραψα και θα πρέπει να ξέρω την αξία της Apple τότε? Προφανώς θα ήταν χαμηλή, με ένα γρήγορο search $9.29B, μια τρίχα της MS.

herco είπε:
btw Αυτη ηταν η πρωτη φορα που χαρισε χρηματα η m$ στην Apple - η επομενη που ανεφερα εγω ηταν το 1999 οταν η apple σχεδον φαληρισε μην μπορωντας να ολοκληρωσει τη δημιουργια του osx.
Δώσε κάποιο link να διαβάσουμε γιατί δε βρίσκω κάτι σχετικό

herco είπε:
Και φυσικα δεν θα ηταν ποτε δυνατον να φανει οτι η Apple χρηματοδοτηθηκε απο τη m$ - οταν η apple ηταν ο μονος ζωντανος ανταγωνιστης σε μια αγορα που η m$ δεν θα ηθελε ποτε να κομματιαστει λογω μονοπωλιου.
Μα ούτε καν σήμερα η Apple δεν είναι ανταγωνιστής στο desktop, θα ήταν τότε που απλά ... δεν υπήρχε; Σήμερα με τόσες πωλήσεις Macs και πάλι τα windows είναι μονοπώλιο.
 
Νομίζω ότι...

1ον. Η Sony κινήθηκε προς της AMD λόγω των APUs. Και καλά έκανε, 2 σε ένα... CPU με αξιόλογη GPU!!! Άλλο να έχεις την HD 4000 της intel και άλλο την 6670 (ή την αντίστοιχη 7xxx).

2ον. Η σειρά 7xxx είναι ανταγωνιστική απέναντι στην nVidia, αλλά οι 8320/8350 είναι μόνο στις τιμές ανταγωνιστικοί απέναντι στην intel. Γιατί από επιδώσεις, κατανάλωση και θερμοκρασίες είναι ακόμα πίσω.

3ον. Εάν κάνω λάθος διορθώστε με... Όταν ήταν στα πρόθυρα να κλείσει η Apple, είχε υποστεί μεγάλο ανταγωνισμό όχι μόνο από την Microsoft αλλά και από την Next Computers, όπου ήταν ο κύριος ανταγωνιστής της.

Διότι έβγαζε κλώνους της Apple με την υπογραφή και τις ευλογίες του Steve Jobs. Φυσικά αυτό έληξε τι 1996, όμως θα είχε χάσει ήδη πολλά λεφτά μέχρι εκείνη την περίοδο και δεν θα είχε τα ανάλογα αποθέματα. Με αποτέλεσμα το 1999 να πήγαινε για κλείσιμο.

...αυτά!
 
Μα ούτε καν σήμερα η Apple δεν είναι ανταγωνιστής στο desktop, θα ήταν τότε που απλά ... δεν υπήρχε; Σήμερα με τόσες πωλήσεις Macs και πάλι τα windows είναι μονοπώλιο.
Εννοειται - αλλα η m$ ειναι ακομα ΜΙΑ εταιρεια - δεν εγινε 9 κομματια οπως προτεινε το 99 η Επιτροπη Ανταγωνισμου. Αυτο ειναι το τεραστιο κερδος της m$.

Τι λάθος έγραψα και θα πρέπει να ξέρω την αξία της Apple τότε? Προφανώς θα ήταν χαμηλή, με ένα γρήγορο search $9.29B, μια τρίχα της MS.
Κανενα λαθος δεν εγραψες - Ουτε εγω το ειπα για να καταληξουμε οτι η apple ηταν τοτε μια τριχα της m$. To ειπα μπας και ψαξεις και βρεις οτι η apple ειχε τζιρο εκεινο το διαστημα 1.2 δις και αντιστοιχες ζημιες. Και αυτα τα 150 εκατομμυρια ηταν μια ενεση επιβιωσης σε ρευστο χωρις κανενα ανταλλαγμα - και οχι να μου επαναλαμβανεις τα οσα ειπαν και οι 2 πλευρες για να χρυσωσουν το χαπι.

Δώσε κάποιο link να διαβάσουμε γιατί δε βρίσκω κάτι σχετικό
Την προηγουμενη φορα που τα λεγαμε απο κοντα επι του θεματος αυτου - και σου ανεφερα τα 150+150 εκατομμυρια που εχωσε η m$ στην apple μονο και μονο για να κρατηθει η δευτερη στην αγορα - μου ειχες πει οτι ναι μεν τα προτεινε αλλα μαλλον η apple δεν τα πηρε ποτε αυτα τα χρηματα.

Τωρα σιγουρευτηκες οτι οντως τουλαχιστον τα 150 τα πηρε κανονικα. Εχω ελπιδες οτι την επομενη φορα που θα το συζητησουμε το θεμα αυτο, θα εχεις πειστει οτι πηρε και τα υπολοιπα 150...

Οσο για τα Links - δεν βρηκα κατι προχειρο ψαχνοντας σημερα - θα το ξανακοιταξω - Βεβαια δεν βρηκα επισης τις δεκαδες αναφορες για τον "πυρηνα" των NT που δεν ηταν πυρηνας αλλα 2 "συγκρουομενα" Layers.... Δεν βρηκα επισης τη λιστα με τις επιθετικες εξαγορες της m$ στα 90ς και τα σκανδαλα με τις εταιρειες που εξαφανιστηκαν σε μια νυχτα... Δεν βρηκα αναλυτικα τις αναφορες για τα παλια κολπα με το DOS/MSDOS...Τις ζημιες των 4δις για το XBOX1 ... ουτε καν τους πινακες για τη μεταφορα των ζημιων του 360 σε αλλα, κερδοφορα τμηματα. Δεν ειμαι σιγουρα ο καλυτερος στο ψαξιμο αλλα απο την αλλη το ιντερνετ "μικραινει" παρα πολυ οταν ψαχνεις γεγονοτα συγκεκριμενων εταιρειων.

Οσον αφορα το θεμα μας - θα συμφωνησω με τον spyros_s - οτι η AMD δεν θα κλεισει ετσι ευκολα - και αυτο γιατι δεν συμφερει κανεναν να κλεισει.
 
herco είπε:
Εννοειται - αλλα η m$ ειναι ακομα ΜΙΑ εταιρεια - δεν εγινε 9 κομματια οπως προτεινε το 99 η Επιτροπη Ανταγωνισμου. Αυτο ειναι το τεραστιο κερδος της m$.
Και σε αυτό βοήθησαν τα χρήματα που έδωσε απ' ότι είπες το 99 η MS στην Apple? Όχι βέβαια πρώτον γιατί το ποσοστό της Apple ήταν αστείο, δεύτερον γιατί δεν είπες με πιο τρόπο θα βοηθούσαν αυτά τα χρήματα την MS και τρίτον γιατί δε βρίσκουμε καμία αναφορά στο Internet.

herco είπε:
Κανενα λαθος δεν εγραψες - Ουτε εγω το ειπα για να καταληξουμε οτι η apple ηταν τοτε μια τριχα της m$. To ειπα μπας και ψαξεις και βρεις οτι η apple ειχε τζιρο εκεινο το διαστημα 1.2 δις και αντιστοιχες ζημιες. Και αυτα τα 150 εκατομμυρια ηταν μια ενεση επιβιωσης σε ρευστο χωρις κανενα ανταλλαγμα - και οχι να μου επαναλαμβανεις τα οσα ειπαν και οι 2 πλευρες για να χρυσωσουν το χαπι.
Τώρα αναφέρεσαι στο 97 φυσικά και ήταν ένεση επιβίωσης, δεν ήταν όμως αγορά όπως αναφέρεις. Αν ήταν έτσι θα είχαν ψήφο ή θα μπορούσαν να βάλουν τρικλοποδιές σε οτιδήποτε θα έμπαινε στα χωράφια τους, κάτι τέτοιο δεν συνέβηκε όμως.

herco είπε:
Την προηγουμενη φορα που τα λεγαμε απο κοντα επι του θεματος αυτου - και σου ανεφερα τα 150+150 εκατομμυρια που εχωσε η m$ στην apple μονο και μονο για να κρατηθει η δευτερη στην αγορα - μου ειχες πει οτι ναι μεν τα προτεινε αλλα μαλλον η apple δεν τα πηρε ποτε αυτα τα χρηματα.
Δε μου λέει τίποτα αυτή η αναφορά σου. Φυσικά και πήρε τα χρήματα, εδώ ο Jobs έβγαλε τον Gates να μιλήσει στην παρουσίαση του! Για τη ψυχή της μάνα του το έκανε? Σε κάποιο άλλο θέμα ίσως να αναφέρεσαι. Μήπως τότε που λέγαμε ότι ο Wally τα πήρε από τη Nintendo να κάνει τον συνήγορο του διαβόλου ώστε να μπορούν να του τη μπαίνουν όλοι οι Nintendάκηδες? :)

herco είπε:
Τωρα σιγουρευτηκες οτι οντως τουλαχιστον τα 150 τα πηρε κανονικα. Εχω ελπιδες οτι την επομενη φορα που θα το συζητησουμε το θεμα αυτο, θα εχεις πειστει οτι πηρε και τα υπολοιπα 150...
Ή να καταφέρουμε να μιλάμε για το ίδιο θέμα :)

herco είπε:
Οσο για τα Links - δεν βρηκα κατι προχειρο ψαχνοντας σημερα - θα το ξανακοιταξω - Βεβαια δεν βρηκα επισης τις δεκαδες αναφορες για τον "πυρηνα" των NT που δεν ηταν πυρηνας αλλα 2 "συγκρουομενα" Layers.... Δεν βρηκα επισης τη λιστα με τις επιθετικες εξαγορες της m$ στα 90ς και τα σκανδαλα με τις εταιρειες που εξαφανιστηκαν σε μια νυχτα... Δεν βρηκα αναλυτικα τις αναφορες για τα παλια κολπα με το DOS/MSDOS...Τις ζημιες των 4δις για το XBOX1 ... ουτε καν τους πινακες για τη μεταφορα των ζημιων του 360 σε αλλα, κερδοφορα τμηματα. Δεν ειμαι σιγουρα ο καλυτερος στο ψαξιμο αλλα απο την αλλη το ιντερνετ "μικραινει" παρα πολυ οταν ψαχνεις γεγονοτα συγκεκριμενων εταιρειων.

Οσον αφορα το θεμα μας - θα συμφωνησω με τον spyros_s - οτι η AMD δεν θα κλεισει ετσι ευκολα - και αυτο γιατι δεν συμφερει κανεναν να κλεισει.
Ευκολάκια

Για τα ΝΤ (διάβασε εκεί που λέει γιατί είναι και ταυτόχρονα δεν είναι Mach)

Οι εταιρίες που αγοράζονται και εξαφαντίζονται είναι κάτι εντελώς φυσιολογικό. Όλοι το κάνουν έτσι δουλεύει η αγορά. Οι μισές startup ξεκίνησαν με σκοπό να πουληθούν καλά σε κάποιον μεγάλο. Τώρα για επιθετικές εξαγορές αμφιβάλω ότι θα βρεις κάτι ακόμα και τώρα να γίνει.

DOS

Για το 360 ειδικός είναι ο Wally :)

@takis_drm


Καμία σχέση, η Next δεν έφτιαχνε κλώνους.
 
Πίσω
Μπλουζα