H Madonna στην Αθήνα !!!

morten9836

RetroN00b
Joined
29 Νοέ 2007
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
1
Θέμα ημερών η επίσημη ανακοίνωση της συναυλίας της βασίλισσας της ποπ το Σεπτέμβριο στο ΟΑΚΑΠαρασκευή, 16.05.08


Τoo good to be true. Οντως, είναι απίστευτο για να είναι αληθινό. Μοιάζει σαν ψέμα. Κι όμως, η Madonna αυτή τη φορά καταφθάνει στην Ελλάδα με τη νέα περιοδεία της που «κολλάει» και έχει γεύση καραμέλας. Η είδηση έρχεται κατευθείαν από τα κεντρικά γραφεία της εταιρίας Live Nation και θέλει, ανεπίσημα για τη ώρα, τη «βασίλισσα της ποπ» να εμφανίζεται, επιτέλους, για πρώτη φορά στην Αθήνα, στο Ολυμπιακό Στάδιο. (Κάντε κλικ στη φωτογραφία για να δείτε μεγέθυνση)Είναι απλώς θέμα ημερών η ελληνική ημερομηνία να «ανέβει» οριστικά, χωρίς τα «βάζω βγάζω» που μοίρασαν καρδιοχτύπια στους φαν, στο site της διοργανώτριας εταιρίας. Εχουν μείνει οι λεπτομέρειες. Η Μadonna αναλαμβάνει την παραγωγή του δαπανηρού σόου, οι εγκαταστάσεις του χώρου κρίθηκαν κατάλληλες και η ημερομηνία έχει οριστεί για τις 27 Σεπτεμβρίου.


 


Ο ελληνικός σταθμός της νέας παγκόσμιας περιοδείας της Madonna με τίτλο «Sticky & Sweet Your» έπαιξε από την πρώτη κιόλας στιγμή. Οταν πριν από μερικές ημέρες, όπως είχαμε γράψει, μαζί με την ανακοίνωση του πρώτου σκέλους της περιοδείας, η Αθήνα μαζί με το Ζάγκρεμπ και τη Μαδρίτη εμφανίστηκαν στο επίσημο site της Live Nation. Ως διά μαγείας οι τρεις ημερομηνίες εξαφανίστηκαν και ξαναεμφανίστηκαν, σαν κάποιος να έπαιζε μαζί μας κρυφτό, με τους φαν να φτάνουν στα όρια νευρικής κρίσης. Τελικά μόνο τυχαίο δεν ήταν. Πολύ σύντομα αναμένεται να ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα της τουρνέ. Δεν είναι πάντως λίγοι οι Ελληνες θαυμαστές που αμέσως κατέστρωσαν σχέδια για να τη δουν live στο Βερολίνο (28/8), στη Ρώμη (6/9) και στο Λονδίνο (11/9). Να που για πρώτη φορά θα έχουμε ακυρώσεις σε πτήσεις και ξενοδοχεία.


 


Γεγονός της χρονιάς



Κάθε φορά που βγαίνει στο δρόμο η Madonna είναι το γεγονός της χρονιάς. Μιλάμε άλλωστε για απίστευτα και εντυπωσιακά shows με όλη τη σημασία της λέξης. Πριν από δύο χρόνια η «Confessions Tour» αναδείχτηκε η πιο εμπορική περιοδεία όλων των εποχών από γυναίκα τραγουδίστρια. Για του λόγου το αληθές, την παρακολούθησαν 1,2 εκατομμύρια θεατές με εισπράξεις που ξεπέρασαν τα 260 εκατ. δολάρια. Τώρα, με τη «Sticky & Sweet Tour», για την προώθηση του νέο της άλμπουμ «Hard Candy» που πήγε νούμερο ένα σε 36 χώρες, η ντίβα της ποπ εγκαινιάζει τη συνεργασία της με τη Live Nation. Ως γνωστόν, τον περασμένο Οκτώβριο υπέγραψε 10ετές συμβόλαιο-μαμούθ ύψους 120 εκατομμυρίων δολαρίων. Με αφετηρία το Κάρντιφ της Ουαλίας στις 23 Αυγούστου η περιοδεία θα σταθμεύσει στην Ευρώπη. Στη συνέχεια έχουν σειρά η Βόρεια Αμερική, το Μεξικό και η Βραζιλία το Δεκέμβριο. Μέχρι να ανακοινωθούν όλες οι λεπτομέρειες διαβάστε μεθαύριο Κυριακή στο ET.Weekly, που κυκλοφορεί μαζί με τον ΕΤ.Κ, συνέντευξη της Μadonna για να μπείτε στο πνεύμα.


 

 

 


πηγή


 


Ελεύθερος Τύπος
 
Μακάρι να είναι αλήθεια φίλε Morten9836 (και γιατί να μην είναι άλλωστε).

Μας το χρωστάει η κυρία Ciccone εδώ και πολλά χρόνια, και ελπίζω όντως να είναι στο ΟΑΚΑ και όχι σε κανένα χωράφι στη Μαλακάσα, όπως και η Kylie.
 
Ναι είναι όντως στο ΟΑΚΑ και οι τιμές είναι από 80 ευρώ στην αρένα μέχρι 250 ευρώ τα VIP. Τσουχτερές τιμές, αλλά είναι η Madonna και θα έχει πλούσιο show.
 
Αλήθεια επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε συναυλία, ποιό είναι το καλύτερο μέρος για να βλέπεις τον καλλιτέχνη, αρένα ή κερκίδες, VIP?
 
gtsamour είπε:
Αλήθεια επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε συναυλία, ποιό είναι το καλύτερο μέρος για να βλέπεις τον καλλιτέχνη, αρένα ή κερκίδες, VIP?

Εξαρταται απο το πως θελει να ζησει μια συναυλια κανεις.

Αν θελει χλιδη, να καθεται και να μην ειναι στριμωγμενος πλαι πλαι σε ιδρωμενους ανθρωπους, ισως θυσιαζοντας λιγο και απο ακουστικη και / ή θεα παει VIP.

Αν θες να ζησεις μια συναυλια απο "μεσα", να κοπανηθεις και να τραγουδησεις και να γινεις ενα με την κινουμενη μαζα, τοτε αρενα.

Αν θες κατι ενδιαμεσο, σχετικη ανεση, αλλα απο μακρυα σχετικα, πας κερκιδα.
 
gtsamour είπε:
Αλήθεια επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε συναυλία
Τώρα σοβαρά το λες αυτό????

Δεν έχει πάει ποτέ σε συναυλία??????

Αμάααααν...κάτι πρέπει να κάνεις για αυτό χεχε

πάντως τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο φίλος static...

Τα VIP είναι συνήθως χάλια μαύρα....όλο "προσωπικότητες" που πηγαίνουν για να φωτογραφηθούν...χάνεις συνήθως ένα μέρος της ακουστικής...και το κυριότερο χάνεις τον παλμό του κόσμου ....που είναι το σημαντικότερο συστατικό για μια καλή συναυλία...

Προσωπικά πηγαίνω πάντα στην αρένα φυσικά... ;)

(αν και όσο περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνουμε λίγο...ομολογώ ότι αρχίζω σιγά σιγά να παρακολουθώ κάποιες συναυλίες από κερκίδες ή από αρκετά πίσω...)
 
c3podroid είπε:
Ναι είναι όντως στο ΟΑΚΑ και οι τιμές είναι από 80 ευρώ στην αρένα μέχρι 250 ευρώ τα VIP. Τσουχτερές τιμές, αλλά είναι η Madonna και θα έχει πλούσιο show.

Οχι απλά τσουχτερές απλά απαγορευτικές για τα δεδομένα του μέσου Έλληνα (ειδικά στις εποχές που βρισκόμαστε).

Πραγματικά αναρωτιέμαι πως σκέφτονται οι εταιρίες που διοργανώνουν τις συναυλίες.

Σίγουρα η Madonna για να έρθει ζήτησε πολλά λεφτά, αλλά απο εκεί και πέρα θα πρέπει να σκεφτούν τι θέλουν στη εταιρεία διοργάνωσης της συναυλίας : α) ένα γεμάτο ΟΑΚΑ και να βγάλουν τα φραγκακια τους και να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι ή β) λίγοι και καλοί όπου στη περίπτωση αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν ούτε τους καφέδες της Madonna. Μαλλον πάνε για το δευτερο ...

Edit : Λοιπόν μόλις τσέκαρα τις τιμές για άλλες χώρες :

Γαλλία - Παρίσι το φτηνότερο 72 Ευρω (όρθιος πίσω) 80 Ευρω (όρθιος μπροστα στη σκηνη) το ακριβότερο 147 Ευρώ,

Ολλανδία - Άμστερνταμ φτηνότερο 59 Ευρώ , ακριβότερο 98

Τιμές απο Νέα Υόρκη δεν βάζω γιατί θα στεναχωρηθήτε πολύ ...

gtsamour είπε:
Αλήθεια επειδή δεν έχω πάει ποτέ σε συναυλία, ποιό είναι το καλύτερο μέρος για να βλέπεις τον καλλιτέχνη, αρένα ή κερκίδες, VIP?
Μόνο Αρένα 100 % αλλά να πάς κανά 2 ωρίτσες νωρίτερα, οπότε πρέπει να έχεις καλές αντοχές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα πάει παλιά στον Κορκολή στο ειρήνης και φιλίας.... μετράει ???? :D :D (Ασόψεται η τότε γκόμενα...)

Βλέπω να γίνεται πανικός στην Αθήνα εκείνες τις μέρες, θα έχει κατέβει όλη η Ελλάδα....

Και ακριβά να είναι τα εισητήρια, δεν παίζει να μη γεμίσει το στάδιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omega είπε:
Πραγματικά αναρωτιέμαι πως σκέφτονται οι εταιρίες που διοργανώνουν τις συναυλίες.

Δε φταιει η εταιρια, για μενα ο κοσμος φταει.

Γκρινιαζει για τις τιμες, αλλα παει και τα σκαει οσα κι αν ζητησουν οι διοργανωτες για συναυλιες προσβλητικες ως διοργανωση (οχι καλη διοργανωση δεν ειναι οταν απλα ο καλλιτεχνης βγαινει στην ωρα του).

Οσοι εχουνε παρακολουθησει λαιβ στο εξωτερικο καταλαβαινει τι παει να πει καλο στησιμο συναυλιας.

Οπως και στην ΤιΒι το οπλο του θεατη ειναι το τηλεκοντρολ και συγκεκριμενα το κουμπι Παουερ Οφφ, ετσι και εδω το οπλο κι αυτο που μπορει να κανει κανεις διαμαρτυρομενος για τις εξωφρενικες τιμες ειναι απλα το να μη συμμετεχει. Ειναι μια θυσια ναι, αλλα με το να συμμετεχεις ουσιαστικα γινεσαι συνενοχος και διαιωνιζεις ενα γνωστο προβλημα.

Δλδ, για να παει ενα ζευγαρι θελει μινιμουμ 160 εουρα. Ε δε παμε καλα.

Δε παμε καθολου καλα...
 
Omega είπε:
Οχι απλά τσουχτερές απλά απαγορευτικές για τα δεδομένα του μέσου Έλληνα (ειδικά στις εποχές που βρισκόμαστε).Πραγματικά αναρωτιέμαι πως σκέφτονται οι εταιρίες που διοργανώνουν τις συναυλίες.

Σίγουρα η Madonna για να έρθει ζήτησε πολλά λεφτά, αλλά απο εκεί και πέρα θα πρέπει να σκεφτούν τι θέλουν στη εταιρεία διοργάνωσης της συναυλίας : α) ένα γεμάτο ΟΑΚΑ και να βγάλουν τα φραγκακια τους και να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι ή β) λίγοι και καλοί όπου στη περίπτωση αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλουν ούτε τους καφέδες της Madonna. Μαλλον πάνε για το δευτερο ...
Αντικειμενικά είναι τσουχτερές...αλλά αν σκεφτείς ότι στην Ελλάδα χρεώνουν 40-50 ευρώ για το κάθε άσχετο συγκρότημα που έρχεται και παίζει στα χωράφια ή στα ασφυκτικά κλουβιά που λέμε στην Αθήνα συναυλιακούς χώρους...

τότε αναλογικά για να δεις την Madonna και το show που κουβαλάει μαζί της...δεν είναι πολλά....

Άσχετα βέβαια αν η ίδια συναυλία στο εξωτερικό πάω στοίχημα ότι θα έχει μισό εισητήριο...
 
Static είπε:
Δε φταιει η εταιρια, για μενα ο κοσμος φταει.
Γκρινιαζει για τις τιμες, αλλα παει και τα σκαει οσα κι αν ζητησουν οι διοργανωτες για συναυλιες προσβλητικες ως διοργανωση (οχι καλη διοργανωση δεν ειναι οταν απλα ο καλλιτεχνης βγαινει στην ωρα του).

Οσοι εχουνε παρακολουθησει λαιβ στο εξωτερικο καταλαβαινει τι παει να πει καλο στησιμο συναυλιας.

Οπως και στην ΤιΒι το οπλο του θεατη ειναι το τηλεκοντρολ και συγκεκριμενα το κουμπι Παουερ Οφφ, ετσι και εδω το οπλο κι αυτο που μπορει να κανει κανεις διαμαρτυρομενος για τις εξωφρενικες τιμες ειναι απλα το να μη συμμετεχει. Ειναι μια θυσια ναι, αλλα με το να συμμετεχεις ουσιαστικα γινεσαι συνενοχος και διαιωνιζεις ενα γνωστο προβλημα.

Δλδ, για να παει ενα ζευγαρι θελει μινιμουμ 160 εουρα. Ε δε παμε καλα.

Δε παμε καθολου καλα...
Με τις συναυλίες που "αναβάλλονται" τι νομίζεις ότι συμβαίνει? Βλέπε Ricky Martin, Jennifer Lopez που είχαν αναβληθεί......

Απλά δεν προπωλήθηκαν εισητήρια και δεν έγιναν... ίσως για το λόγο που λές.

Αλλά με Μadonna δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο, τα εισητήρια θα ξεπουληθούν σύντομα...
 
gtsamour είπε:
Και ακριβά να είναι τα εισητήρια, δεν παίζει να μη γεμίσει το στάδιο...
Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά δεν το βέπω να γεμίζει το ΟΑΚΑ με αυτές τις τιμές.
 
Για κανέναν άλλον ίσως συμφωνούσα μαζί σου αλλά για Madonna δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι θα γίνει Ο πανικός. Θα κατέβει όλη η Ελλάδα στην Αθήνα εκείνες τις μέρες.

Εδώ για να καταλάβεις θα πάνε η αδελφή μου με τον άντρα της και φίλους τους που είναι 40+ ηλικιακά.
 
Καλά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μην γεμίσει!!!

Μάλιστα είναι δεδομένο ότι θα γίνει sold out σε απίστευτα μικρό χρόνο!!!

Madonna είναι αυτή...και όπως είπε ο gtsamour...υπάρχουν πολλοί που δεν ασχολούνται ενεργά με συναυλίες κλπ κλπ..και είναι κάπως μεγαλύτερης ηλικίας...και οι οποίοι δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουν αυτή τη συναυλία...

Όπως έγινε και με τον George Michael....sold out ήταν...κι'ας είχε σχετικά ακριβό εισητήριο...
 
Plink είπε:
Όπως έγινε και με τον George Michael....sold out ήταν...κι'ας είχε σχετικά ακριβό εισητήριο...
40.000 ειπαν οτι είχε, ε νομίζω οτι το ΟΑΚΑ παιρνει λίγο παραπάνω οπότε δε μου φαινεται να ήταν sold out o George.

Αλλη μια συναυλια που θα ηθελα να παω αλλα δεν πηγα λογω ακριβού εισητιρίου.
 
Παιδιά έντάξει είναι τσιμπημένο το εισητήριο αλλά μιλάμε για καλλιτέχνες θρύλους, τι περιμένατε δηλαδή να έρθουν με όλο το τεράστιο team που τους περιβάλλει για τρείς και εξήντα?

Άλλη μια φορά ήταν να έρθει η Madonna αλλά προφανώς αυτά που ζήταγε δεν της τα έδωσαν.... ε ας τη δουμε και απο κοντά έστω μια φορά και ας πληρώσουμε και 90 ευρώ.
 
gtsamour είπε:
Παιδιά έντάξει είναι τσιμπημένο το εισητήριο αλλά μιλάμε για καλλιτέχνες θρύλους, τι περιμένατε δηλαδή να έρθουν με όλο το τεράστιο team που τους περιβάλλει για τρείς και εξήντα?


Οχι, διαφωνω οτι παει ετσι, ειναι το αλλοθι των εταιριων. Ταυτοχρονα, εισπρατουνε σεβαστοτατα ποσα απο χορηγειες, εμπορευματα κλπ.

Εγω σου λεω οτι μονο απο τα εισητηρια (σου βαζω 50.000 ατομα στο κατωτατο εισητηριο των 80 ευρω) υπερκαλυπτουν τη παραγωγη της συναυλιας. Χωρις να περιλαμβανω τις χορηγειες.

Φτανει με το "ειναι ο ταδε, ποσο περιμενες δηλαδη". Να τα κανουν σε χωρες που εχουνε το διπλασιο σε κατωτατο μισθο, ειναι γελοιο στην Ελλαδα να ζητας κατωτατο εισητηριο 80ε απλα και μονο επειδη ξερεις οτι θα τα παρεις.
 
Επειδή λόγω της εμπλοκής μου με το synch φέτος έχω συζητήσει αρκετά το θέμα και έχω ακούσει διάφορα από ανθρώπους που κάνουν διοργανώσεις...

Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες gtsamour....το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι το 90% των διοργανωτών προσπαθούν να κάνουν αρπαχτές και κρατάνε πολύ περισσότερα ποσοστά από τα νόμιμα...

έτσι έχουμε τα φαινόμενα...συναυλία 1 συγκροτήματος στα αγροκτήματα Μαλακάσας ή φεστιβάλ...πάλι στα αγροκτήματα Μαλακάσας με 1-2 καλά ονόματα και δεκάδες σχολικά και άλλα άσχετα συγκροτήματα να κοστίζει 60, 70, 80 ή και παραπάνω ευρώ...

Και φαινόμενα φεστιβάλ σαν το synch...που αντικειμενικά είναι πολύ πιο κοντά στα πρότυπα των "ευρωπαϊκών" διοργανώσεων..να κοστίζει 70 ευρώ το τριήμερο..με δεκάδες μεγάλα ονόματα του χώρου της ηλεκτρονικής και όχι μόνο μουσικής....

Το θέμα είναι το πόσο "τίμια" είναι η διοργάνωση....

στην Ελλάδα ποντάρουμε στις αρπαχτές και όχι στην τιμιότητα....
 
Συμφωνώ 100 % με Plink και δυστυχώς που θα λείπω το τριήμερο απο Αθήνα (όπως και πολύ κόσμος :( ) γατί ήθελα να δώ πολύ Roisin Murphy , απλά θεά....

Και μια απλή μαθηματική πράξη:

40.000 κόσμο χ 100 Ευρω μεσο όρο το εισιτηριο = 4.000.000

70.000 κόσμο χ 70 Ευρώ μεσο όρο το εισιτηριο = 4.900.000

Αυτό εννοώ όταν λέω δεν μπορώ να φανταστώ πως σκεφτονται οι εταιρίες που οργανώνουν συναυλίες και σε καμμία περίπτωση να γκρινιάξω, απλά εγώ να δώσω 160 Ευρώ (γιατί κανείς δεν πάει μόνος του) που δεν μου περισσεύουν δεν υπάρχει περίπτωση.

Για τη Μαλακάσα δεν θέλω να συζητήσω , θα με κόψει η λογοκρισία. :D
 
Παιδιά η Μadonna είναι στάρ πρώτου μεγέθους εως σήμερα ,τα αξίζει τα λεφτά της ,είναι εμπειρία ζωής,εδώ δίνουμε λεφτά για άλλους και άλλους !!!Εγώ θα πάω σίγουρα με τη γυναίκα μου μιας και οι 2 μεγαλώσαμε με τα τραγούδια της ,βεβαια δεν έχω τη δυνατότητα για το πιό ακριβό εισιτήριο αλλά κάτι μεσαίας τιμής μπορώ να το δώσω .

:thanx2:
 
Πίσω
Μπλουζα