H Sega ανακοίνωσε 2 νέα Sonic the Hedgehog games για το 2017

Vetus

RetroMaNiaC
Joined
21 Αύγ 2008
Μηνύματα
761
Αντιδράσεις
58
Πρόσφατα η Sega μας έδειξε trailers για δύο νέα Sonic the Hedgehog games που θα βγουν το 2017: Το Project Sonic που θα έχει gameplay παρόμοιο με το Sonic Generation και η αισθητική του θυμίζει το κωμικοτραγικό Sonic the Hedgehog 2006. Και το Sonic Mania που θα έχει την ίδια μηχανή γραφικών με τα Sonic games στο Mega Drive και θα μπορείς να επιλέξεις μεταξύ της κλασσικής, αρχικής τριάδας Sonic, Tails και Knuckles.


Η αισθητική του Project Sonic δεν μ' αρέσει καθόλου επειδή είναι αρκετά edgy όπως και το Sonic 2006, που προσπαθεί να δείχνει πιο σκοτεινό και σοβαρό που ποτέ δεν κόλλαγε σε Sonic franchise αλλά παρόλα αυτά πουλάει αυτό το στυλ σε αρκετούς fans. Eλπίζω τουλάχιστον το gameplay είναι το ίδιο καλό με το Sonic Generations.

Mε το Sonic Mania δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα. Aπλά πήραν το game engine των παλιών παιχνιδιών για εξτρά πίστες. Θα το παίξω σίγουρα για την νοσταλγία και πιθανώς θα μ' αρέσει αλλά δεν νομίζω να κόψω και φλέβες από την πόρωση. Θα προτιμούσα ένα νέο, ολοκαίνουριο κι ωραίο 2D Sonic όπως ήταν το Sonic Rush και το Sonic Colors DS που να μην ποντάρει στην νοσταλγία όπως έκανε με αδέξιο τρόπο το Sonic 4. To σίγουρο είναι ότι θα πουλήσει μόνο και μόνο λόγω αρκετών fans που πάντα γκρίνιαζαν ότι θέλουν ένα νέο Sonic games όπως τα παλιά. Οπότε ας μην γκρινιάξουν τα εν λόγω άτομα "Ου, δεν μ' αρέσει! Είναι απλά ένα rom hack!". Είναι γνωστό ότι μια πλειοψηφία Sonic fans δεν ξέρουν τι θέλουν. :p

Πηγές είδησης:

http://nichegamer.com/2016/07/23/project-sonic-announced-pc-ps4-nx-xbox-one/

http://nichegamer.com/2016/07/22/sonic-mania-announced-for-ps4-pc-and-xbox-one/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Sonic ήταν ένα game της εποχής του. Στο Mega Drive είχε να δείξει υπέροχα γραφικά με εντυπωσιακό multi-parallax scrolling και ταχύτητα. Επίσης είχε να δείξει εντυπωσιακά physics για την εποχή (τα οποία τα κατακρεουργήσανε στο Sonic 4 ας πούμε). Και τέλος είχε πολύ ωραία μουσική, ίσως το μόνο στοιχείο που θα μπορούσαν να επαναλάβουν και σήμερα.

Σαν platform games ήταν στην κορυφή εκείνη την εποχή, μαζί με τα Mario. Αλλά κατά την άποψή μου, τα καθαρά 2D platform έχουν δείξει ότι ήταν να δείξουν πια. Οπότε στην καλύτερη περίπτωση να βγάλουν κάποιο Sonic όπως το Mania που είναι απλά μία από τα ίδια, χωρίς πολλές νέες ιδέες ή αλλαγές που το μόνο που κάνουν είναι να καταστρέφουν την συνταγή. Και φυσικά, το Sonic δεν μπορεί εύκολα να γίνει καλό 3D platform όπως το Mario γιατί το Mario είχε πάντα να κάνει με εξερεύνηση (που μεταφράζεται πολύ καλά σε 3D) ενώ το Sonic κανονικά είχε να κάνει μόνο με platforming και ταχύτητα. Και επειδή σε 3D δεν μεταφράζεται εύκολα αυτό, αρχίσανε να βάζουν στα 3D Sonic παιχνίδια adventuring, story, NPCs κλπ που δεν είχαν ποτέ καμία σχέση με τα Sonic και τα χαλάσανε τελείως.

Για μένα το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι ίσως κάποια remasters των παλιών παιχνιδιών. Κάτι παρόμοιο με το Sonic Fan Remix που είχε βγάλει ο Pelikan πριν από κάποια χρόνια.
 
Για μένα μόναχα το Sonic Colors και το Generations ήταν όπου κάνανε σωστή μεταφορά του Sonic από 2D σε 3D. To Adventure και το Heroes ποτέ δεν ήταν καλά παιχνίδια κι ας προσπαθούν μερικοί νοσταλγοί ν' αποδείξουν τ' αντίθετο παρόλο τα ένα σωρό ελαττώματα που έχουν. Για το Lost World δεν μπορώ να εκφέρω άποψη καθώς δεν το 'χω παίξει.

Όσο αφορά τα 2D Sonic, μετά το Sonic&Knuckles έπρεπε να βγει το Rush και το Colors DS για να ξαναπαίξω ποιοτικό 2D Sonic, το Advance δεν ήταν και τόσο καλό.
 
To Generations βασίζεται πολύ στην νοσταλγία και τα παλιά Sonic πιστεύω. Να σου πω την αλήθεια, το βαρέθηκα μετά από τις 3-4 πρώτες πίστες. Ασε που μόνο η έκδοση για PC έχει κάποιο νόημα αφού στα 30fps οι "2D" πίστες είναι τελείως unplayable. Και είχε πολλά challenges και mini stages που για μένα είναι filler.

Το colors δεν ήταν άσχημο για το Wii αλλά πήραν πολλά στοιχεία από το Mario Galaxy και λόγο του ότι τότε είχα να παίξω και τα 2 Galaxy που είναι ανώτερα... απλά το παράτησα και αυτό.

Οτι άλλο έχω παίξει μετά από το Sonic 3 & Knuckles ή δεν μου άρεσε καθόλου ή το βαρέθηκα μετά από λίγο. Δεν ξέρω, ίσως το στυλ αυτό πλέον να μην είναι πια για μένα...
 
Αν βασιζόταν αποκλειστικά στην νοσταλγία το Generations, θα είχε το ίδιο απαίσιο gameplay με τα παλιότερα 3D Sonic. :biglaugh:

Ένας από τους λόγους που λατρεύω το Colors είναι ακριβώς επειδή παίρνει τα καλά στοιχεία του Super Mario Galaxy (τ' αγαπημένο μου 3D Mario game) και τ' ανακατεύει σωστά με το Sonic.
 
Πίσω
Μπλουζα