H Skipper μου!!!

Soufle, την Skipper την βρήκες σε μαγαζί ή στο ιντερνετ?
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!! Η αλήθεια είναι ότι ξετρελάθηκα όταν την είδα γιατί έψαχνα πολύ και καιρό για μία.

spirtoulis είπε:
Soufle, την Skipper την βρήκες σε μαγαζί ή στο ιντερνετ?
Την αγόρασα από κατάστημα. Πάει αρκετός καιρός που έχω διακόψει συναλλαγές από το διαδίκτυο. Δεν είχα καμιά κακή εμπειρία αλλά άκουγα διάφορα δεξιά και αριστερά και φοβήθηκε το μάτι μου είναι η αλήθεια...
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. :) Εγώ δεν ήξερα ότι πουλιόταν και Ελλάδα γι' αυτό σε ρώτησα, όταν έμπαινα σε μαγαζί δεν κοιτούσα ποτέ. Τώρα θα κοιτάω και εγώ. Εμένα είναι απο τις αγαπημένες μου κούκλες. Να την χαίρεσαι.
 
Σας επισυνάπτω φωτογραφίες από την cheerleader teen skipper. Στο σώμα της και το κεφάλι γράφει 1987 και στο κουτί της μέσα συμπεριλαμβάνεται χτένα, αυτοκόλλητα, παπούτσια, πομ-πομ,στέμα, μπαστούνι και μεγάφωνο. . Πολύ ωραίο είναι και το λευκώμα της skipper και ο κατάλογος της barbie που είχε μέσα το κουτί. Αυτή που σας δείχνω είναι καστανή, αν και τις περισσότερες φορές στο διαδίκτυο κυκλοφορεί η ξανθιά skipper. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να κατορθώσω να σας δείξω και την homecoming queen του 1988 και την teen time skipper του 1991 που διαθέτω.

IMG_0045.jpg

IMG_0044.jpg

IMG_0043.jpg

IMG_0042.jpg

IMG_0041.jpg
 
spirtoulis είπε:
Σας επισυνάπτω φωτογραφίες από την cheerleader teen skipper. Στο σώμα της και το κεφάλι γράφει 1987 και στο κουτί της μέσα συμπεριλαμβάνεται χτένα, αυτοκόλλητα, παπούτσια, πομ-πομ,στέμα, μπαστούνι και μεγάφωνο. . Πολύ ωραίο είναι και το λευκώμα της skipper και ο κατάλογος της barbie που είχε μέσα το κουτί. Αυτή που σας δείχνω είναι καστανή, αν και τις περισσότερες φορές στο διαδίκτυο κυκλοφορεί η ξανθιά skipper. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να κατορθώσω να σας δείξω και την homecoming queen του 1988 και την teen time skipper του 1991 που διαθέτω.
spirtoulis πολυ γλυκουλα ειναι η σκιπερ σου :) ειναι νεο αποκτημα;
 
katerinak αρτι αφιχθείσα από Αμερική. :) Μου αρέσουν πολύ αυτές οι κουκλίτσες και η τιμή τους στο ιντέρνετ δεν είναι απαγορευτική. Με 20 δολάρια αγοράζεις στο κουτί τους καινούριες κούκλες.
 
spirtoulis είπε:
katerinak αρτι αφιχθείσα από Αμερική. :) Μου αρέσουν πολύ αυτές οι κουκλίτσες και η τιμή τους στο ιντέρνετ δεν είναι απαγορευτική. Με 20 δολάρια αγοράζεις στο κουτί τους καινούριες κούκλες.
αφου ειναι καινουρια : με γεια τη νεα σου σκιπερ!!
 
Spirtouli μου με γειά σου η πανέμορφη Skipper!!! Είναι πραγματικά από τις ωραιότερες που έχω δει!! Περιμένουμε φωτό και από τις υπόλοιπες!! Θα μπορούσες ίσως να μας περάσεις και τον κατάλογο?? Αν βρεις χρόνο θα ήταν πολύ ωραίο να τον έχουμε!!! :flower:
 
Πανεμορφη η Σκιπερ με τα σκουρα μαλλακια!!! Δεν την ειχα καθολου υποψην μου!

Με γεια σου spirtouli!!!! :)
 
Αυτή είναι η Homecoming Queen Skipper του 1988, που είχα υποσχεθεί πριν από αιώνες να δείξω. Το φόρεμα της , όπως και σε μοντέλα της Barbie της ίδιας εποχής , άλλαζε σε διαφορετικά στυλ. Κυκλοφορούσε αντίστοιχη και σε αφρο-αμερικανική εκδοχή. Εδώ είναι το διαφημιστικό της.

P3110055.jpg

P3110054.jpg

P3110046.jpg

P3110045.jpg
 
spirtouli πολυ ομορφη η σκιππερ σου,ομορφο γλυκο προσωπακι και μεγαλα γαλανα ματακια :)

και το φορεμα της ταιριαζει πολυ!!

να τη χαιρεσαι και :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: για τις φωτο
 
spirtouli πάρα πολύ γλυκιά και όμορφη η Skipper σου! Να τη χαίρεσαι!
 
Katerinak και ΕL greco, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
 
καποτε απεφυγα να αποκτησω μια σκιπερ που επεσε στα χερια μου αλλα αυτη σπιρτουλη ειναι πανεμορφη να τη χαιρεσαι!!!
 
Η καημενουλα η Σκιπερ εζησε πολλα χρονια στην σκια της Μπαρμπι, και αυτη η εκδοση που μας εδειξες spirtouli ειναι πραγματικα ανταξια των πιο ομορφων barbie!!!! :) Κουκλαρα αληθινη!!!!
 
Lne και Αναστασία σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
 
Τα προσωπα της Skipper!

Λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο ανακαλυψα οτι η Σκιπερ ειχε αλλαξει πολλες φορες προσωπο. Τυφλα να χει η Σιντοτανυα δηλαδη!

Η καημενη η Σκιπερ, επειδη δεν ηταν και πολυ διασημη σε εμας, εχει πεσει πολυ συχνα θυμα του κλωτσου και του μπατσου, με αποτελεσμα στα διαφορα παζαρακια να την βλεπεις εις αθλια κατασταση μιας και δεν αναγνωριζεται ευκολα. Τι το κεφαλι σε ασχετο σωμα της βαζουνε, τι ξεκαρφωτα ονοματα της δινουνε κτλ.

Επειδη λοιπον μπορει να πεσετε επανω σε καμια Σκιπερ και να μην το ξερετε, θεωρησα σωστο να σας ποσταρω φωτο απο τα προσωπα που αλλαξε.

Και ιδου τα ντοκουμεντα (


πηγες φωτογραφιων: barbieimages.com, flickr- album ultimately_optic, laurico, anakelme



blog:kattisdolls.net, papusilemele.com, databases: dollreference.com, dollrestoration.com,bababolond.blogspot.it )


1963

1. Η πρωτη Skipper 1963.

Τα ματια της ειναι μπλε με μια μικρη μαυρη κουκιδα και μια ακομα πιο μικρη ασπρη. Κοιταει αριστερα, τα φρυδια της ειναι απλες καφε γραμμες.

Ειχε αφελειες και βγηκε με διαφορους τυπους μαλλιων.

attachment.php
attachment.php


Η πρωτη Σκιπερ κυκλοφορησε και στην Ιαπωνια, με λιγο διαφορετικα χρωματα: το καλουπι και το χτενισμα μοιαζει να ειναι το ιδιο, αλλα τα ματια της ειναι σκουρα καστανα, αντι για μπλε. Μια οριζοντια γραμμη ασπρη στα αριστερα, και μια μαυρη ιριδα στα δεξια.

Κοιτα δεξια αντι για αριστερα. Τα βλεφαρα της εχουν γαλαζια σκια.

Κυκλοφορησε και αυτη με διαφορα χρωματα στα μαλλια.

Η γιαπωνεζικη Σκιπερ ειναι απο τις πιο σπανιες.

attachment.php
cherijskip4.jpg


1968

2. Το 1968 η Σκιπερ εχει αληθινα ματοκλαδα. Τα ματια ειναι ακομα μπλε και κοιταει αριστερα. Tα μαλλακια της εχουν αλλαξει την υφη τους, το χτενισμα ομως ειναι το ιδιο. Το ρουζ στα μαγουλα ειναι πιο εντονο και γενικα η κουκλα ειναι μια κουκλα!

attachment.php
vintage-twist-and-turn-skipper-doll-1968.jpg


1973/75

3. Το 1973 η μικρουλα μας ξανααλλαζει μεικ απ. Τα ματια κοιτανε ευθεια, μπλε με μαυρες μεγαλες ιριδες, ασπρη τελιτσα στα δεξια της ιριδας και μια γραμμη σαν παρενθεση μπλε στα αριστερα.

Προσοχη! Η συγκεκριμενη κουκλα στην Ευρωπη κυκλοφορησε με το ιδιο καλουπι μεχρι και το 1983!!!

attachment.php
attachment.php


1973

4. Το 1973 κυκλοφορησε και η Quick Curl Skipper. Quick Curl σημαινει η Γρηγορη Μπουκλα. Γιατι?

Γιατι τα μαλλια της στο εσωτερικο τους ειχαν μεταλλικες ινες που οταν τα μπουκλαριζες μενανε ετσι μπουκλωτα.

Πολυ ωραια η πατεντα αλλα το προσωπακι της Σκιπερ γιατι το αλλαξανε? Τελος παντων.

Η κουκλιτσα δεν κοιταει ουτε αριστερα ουτε δεξια, αλλα κεντρο (μια δεξια, μια αριστερα, μια κεντρο...ουτε στις εκλογες να ζουσε η δολια :eek: )

Τα ματια της ειναι μπλε με μαυρη ιριδα. Δεν εχουν ασπρη τελιτσα στο κεντρο τους. Οι εξωτερικες γωνιες των ματιων εχουν υπογραμιστει απο καφε χρωμα.

Τα φρυδια ειναι πιο λεπτα και εχουν μια τελεια στην αρχη ωστε να μοιαζουν πιο φυσικα.

Εχει φακιδες. Δεν εχει αφελειες.

attachment.php


1975

5. Το 1975 κυκλοφορησε η Growing Up Skipper, με τον μηχανισμο που την ψηλωνε και της αυξανε το στηθος, μαπς και την μπει κανα ρουχα της αδερφης της της Μπαρμπι, για την οποια μιλησαμε στην Ιστορια της Μπαρμπι. Εδω την βλεπουμε με την φιλη της την Ginger.

H Skipper (στα αριστερα) συνεχιζει να κοιταει κεντρο, τα ματια της ειναι μπλε με μαυρη ιριδα και λευκη τελιτσα στην μεση. Εχει μαυρο eyeliner και καστανα φρυδια που ξεκινουν με μια γραμμουλα πιο εντονη απο την quick curl. Εχασε τις φακιδες και τις αφελειες.

Στα βλεφαρα εχει γαλαζια σκια.

attachment.php


1979

6. To 1979 και μετα τον χαμο που εγινε το 75 με τις φεμινιστικες οργανωσεις που επεσαν να φανε την growing up Skipper, η κουκλιτσα μας αλλαζει εντελως καλουπι στο σωμα και στο κεφαλι.

Η μυτη της ειναι πιο γαλλικη, και χαμογελαει δειχνοντας τα δοντια. Το μακιγιαζ ειναι διαφορετικο και πιο φυσικο.

Το σωμα της ειναι πιο μεγαλο απο εκεινο της πρωτης Σκιπερ και εχει λιγο στηθος που μενει σταθερο, οχι σαν αυτο της growing up που αλλαζε αναλογα με την κινηση. Μονο 3 εκδοσεις της Σκιπερ κυκλοφορησαν με αυτο το mold (καλουπι)

Super Teen Skipper το 1979


Western Skipper το 1980



Horse Lovin' Skipper το 1983


attachment.php


Δυστυχως δεν εχω μπορεσει να βρω μια φωτογραφια με το σωμα της.

1985

7. Ακομα μια αλλαγη στο καλουπι του προσωπου της. Προσωπικα μαλλον ατυχες...και το μαλλι και το ταγιερ...

attachment.php


1987

8. Το 1987 η Σκιπερ μας ξανααλλαζει προσωπακι αλλα και σωμα. Γινεται πιο ψηλη, αλλαζει εντελως το καλουπι της στο οποιο προστεθηκε και στηθος, εφηβικο σε σχεση με αυτο της Barbie.

Το μαλλι αντι για αφελειες εχει φραντζα που επιτασσει η εποχη. Το μακιγιαζ ειναι πιο επεξεργασμενο αλλα αρκετα παιδικο γεματο αθωοτητα.

Στην φωτο μπορειτε να δειτε την διαφορα σε σχεση με την πρωτη του 63!

attachment.php
attachment.php


9. Το 1993 το προσωπακι της Σκιπερ αλλαζει για δεκατη φορα!!!!

Το καλουπι του σωματος παραμενει το ιδιο με το προηγουμε που ειδατε του 1987.

Το καλουπι του κεφαλιου ομως αλλαζει εντελως: γινεται πιο τριγωνικο με διαφορετικη μυτη και στομα που χαμογελαει δειχνοντας κατασπρα δοντια κολγκειτ.

Το μακιγιαζ στα ματια δεν ειναι πια baby face αλλα σαφως πιο εντυπωσιακο.

attachment.php


Και δεν τελειωσε εδω η αλλαγη της δολιας της Σκιπερ! Κοιταχτε εδω τι γινεται μεχρι το 2000!!!

Και δεν δειχνει και ολες τις προηγουμενες αλλαγες που σας εδειξα!!!

attachment.php


Εχω παρατηρησει οτι οσο πιο πολυ αλλαζουν την κουκλα στα χρονια, για να ανταπεξελθει η εταιρεια στις τασεις της μοδας συμφωνα με το σκληρο μαρκετινγκ, τοσο η κουκλα στο τελος παυει να εχει θαυμαστες/συλλεκτες μετα απο χρονια.

Αλλαζοντας συνεχεια το προσωπο και το σωμα δεν προλαβαινεις να την αγαπησεις ή να την μισησεις. Στο τελος αναγκαζεσαι να κολλησεις σε μια απο τις βερσιον της. Ειναι λιγο δυσκολα να αγαπησεις και τα 13 προσωπα που αλλαξε μεχρι τωρα!

Και για να κλεισουμε αυτο το μακρυ ποστ σας ποσταρω ενα βιντεακι βινταζ με την Σκιπερ οταν πρωτοβγηκε για τους ρομαντικους!

[video=youtube;oBJ2zO-tl58]






Υ.Γ. Για να σας μπερδεψω ακομα περισσοτερο η Σκιπερ του 1964 (συμφωνα με το βιντεακι) δεν ειναι η πρωτη! Κι ας λεει ετσι ο τιτλος.

Αν προσεξετε καλα στο βιντεακι κοιταει ευθεια κι οχι αριστερα. Η κορη του ματιου ειναι στο κεντρο.

Η πρωτη Σκιπερ ειναι του 1963 (το καλουπι το λεει καθαρα "Ματτελ 1963", και μαλιστα ξαναβγηκε το 1970) και κοιταει αριστερα. Η κορη του ματιου ειναι ολη γυρισμενη στα αριστερα.

Εδω μπορω να κανω μονο μια υποθεση: οτι η Σκιπερ πρωτοκυκλοφορησε κοιτωντας και αριστερα και ευθεια.

Πω πω σας ζαλισα τελειως... Θελει ψαξιμο η υποθεση.

cherijskip4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: Το καλούπι του 1993 οι συλλέκτες το ονομάζουν "Pizza party" και πολλοί συλλέκτες αναζητούν αυτή την κούκλα και τη θεωρούν την ωραιότερη. Ονομάστηκε έτσι γιατί η σειρά είχε κυκλοφορήσει με τον τίτλο "Pizza party ".
 
Spirtouli μου παρα πολυ ενδιαφερουσα αυτη η πληροφορια που μας εδωσες!!! Δεν ειχα την παραμικρη ιδεα οτι οι συλλεκτες κυνηγαγανε και την Σκιπερ! Παντως πραγματικα ειναι πολυ μπερδεμενη η ιστορια της και δεν της φαινοτανε!!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα