Hammer House of Mystery and Suspense (1984)

bbonik είπε:
Τελικά όντως ήταν το Hammer House of Mystery and Suspense και το επισόδειο Child's play. Δεν περήμενα να το βρω!Επίσης ενδιαφέρον είναι πώς οι μνήμες μας αρχίζουν να μεταλλάσονται με την πάροδο του χρόνου και ενώ νομίζαμε ότι θυμόμασταν κάποια πράγματα ακριβώς, τελικά πολλά από αυτά ήταν λανθασμένα. Στην περίπτωση της ταινίας αυτής, θυμόμουν λανθασμένα ότι υπήρχε και σκύλος, καθώς και σανίδια στα παράθυρα του σπιτιού της οικογένειας. Τελικά αυτά ήταν λάθος.....

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
Δεν είναι σίγουρα ιδέα σου, έχω πέσει πάνω σε συζητήσεις για διαφορετικές εκδοχές - παραλλαγές στο ίδιο θέμα. Δυστυχώς κλείνουν οι ομάδες συζητήσεων στο imdb κι έτσι δεν θα μπορέσω πια να σου πω πού ακριβώς το διάβασα, ότι είναι πολλοί εκείνοι που θυμούνται διαφορετικές λεπτομέρειες.
 
Ναι λυπηρο αυτο με το IMDB ,ηθελα να δω που και αν θα κατεληγε αυτη η συζητηση,μιας και θυμομουν και εγω κατι αμυδρα.

link
 
Εγώ το θυμάμαι το Czech Mate, το οποίο μέρχρι και κάποιους μήνες υπήρχε στο youtube, χωρίς υπότιτλους βέβαια, γιατί προερχόταν από την βρετανική επανέκδοση της σειράς. Όπως έγραψα και αλλού, θυμάμαι ότι έπαιζε ο Patrick Mower (ο Don Tierney του Dark Side of the Sun) στο ρόλο ενός Άγγλου (πολιτικού ή διπλωμάτη) που επισκεπτόταν την ενιαία τότε Τσεχοσλοβακία. Θυμάμαι επίσης ότι ένας γυναικείος χαρακτήρας στη σειρά ήταν μια Τσέχα κατάσκοπος ονόματι Μαρία Βλάντεκ ή κάπως έτσι. Μου είχε κάνει εντύπωση η άγνοια των Βρετανών ως προς τον τρόπο που κλίνονται τα γυναικεία επίθετα στην Τσεχία. Είχαν ονομάσει τον χαρακτήρα αυτόν Maria Vladekova, τη στιγμή που το σωστό θα ήταν Maria Vladkova. Και αυτό που θυμάμαι επίσης είναι ότι αυτή η Μαρία Βλάντεκ έφευγε τελικά στη Βρετανία με το διαβατήριο της γυναίκας του Βρετανού.

Και για τρίτη φορά γράφω εδώ ότι το In Possession είναι σε σενάριο του σεναριογράφου των σειρών Who pays the ferryman & Dark Side of the Sun, M.J.Bird
Τι λες τώρα, δεν το έχω πετύχει ποτέ ολόκληρο, με είχε τρομάξει τόσο πολύ μικρή που δεν το ξέχασα ποτέ!

Όσο για το Child's Play, το είχα πετύχει και στην Ιταλία στην τηλεόραση, απ΄ό,τι θυμάμαι δεν είχε καμία σκηνή σε εξωτερικούς χώρους, οπότε αυτές οι εκδοχές που θυμούνται με σκηνές σε έρημες πόλεις κλπ είναι από διαφορετικό έργο. Μια απίστευτη ζέστη, κομμένο νερό, λαμαρίνες σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες και η τηλεοράσεις να εμφανίζουν μόνο μια οθόνη με ένα σύμβολο με κάτι σαν κεραυνό σε κύκλο, το οποίο τελικά ανακαλύπτουν οι γονείς της οικογένειας ότι βρίσκεται στο κάθε τι μέσα στο σπίτι.
 
Πίσω
Μπλουζα