Happy Birthday Larry Laffer!

Εγω θυμαμαι χαρακτηριστικα Larry 1 σε Schneider Euro Pc με EGA 16 χρωματα (ουαουυυυυυυ σου λεω) γυρω στο 1989. Πρεπει να ειχε ηδη βγει το Larry 2 αλλα εγω ειχα κολλησει με το 1. Ακομη τωρα δε θυμαμαι πως ενας 11χρονος ειχε στα χερια του ενα τοσο προχωρημενο παιχνιδι αλλα μαλλον ηταν προιον ανταλλαγης με συμμαθητες. Ειλικρινα η μνημη μου δε βοηθα αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα τις σκηνες στο καζινο οπου ειχα πορωθει να παιζω με τις ωρες μπλακ τζακ ή / και slot machine. Παιχνιδι που εβγαζε εξυπνο χιουμορ, ακονιζε το μυαλο με τους γριφους του και βοηθησε και στη βελτιωση των αγγλικων μου. Ενταξει ειχε καποιες εκφρασεις επιπεδου.......proficiency αλλα απ'ολα μαθαινει κανεις.:biglaugh:
 
Teflon δεν ξερω αν ειναι δικη σου η φωτο. Παντως το 3 ειχε το καλυτερο πακετο απο ολα. Το περιοδικακι ηταν ολα τα λεφτα!
 
portarinos78 είπε:
... ειχε καποιες εκφρασεις επιπεδου.......proficiency
Θυμάμαι ότι κάπου υπήρχε η λέξη "lint".

Που από περιέργεια την κοίταξα σε λεξικό καθώς μου ήταν παντελώς άγνωστη.

Τελικά έμαθα ότι σημαίνει "το μικρό κομμάτι υφάσματος από μπαλάκια από χνούδι

που καμιά φορά μαζεύονται σε μια τσέπη".

Είχα κουφαθεί τότε !!! :eek:
 
Ναι, το οποιο ειναι red herring... δε χρησιμευει πουθενα στο παιχνιδι :D

Παντως ακομα υπαρχουν καποιες εκφρασεις σε αυτα τα παιχνιδια που και τωρα δεν καταλαβαινω 100% τι σημαινουν!!!
 
Leisure Suit Larry Box Office Bust coming everywhere Fall '08

Adventure

PC, Sony PlayStation 3, Microsoft Xbox 360,

It's time to prepare for dirty puns and pleb humor as Sierra announces the return of Larry Laffer to the digital screen in Leisure Suit Larry Box Office Bust. Although Sierra finally made the announcement official today, Artie Lange already spilled the beans late last year that a new Larry was on the way.

Box Office Bust will see Larry in "mission-based exploration, platforming, racing and puzzle-solving" and the script is penned by Happy Madison Productions' Allen Covert -- LSL series creator Al Lowe isn't mentioned anywhere. The game will be developed by Worms studio Team17 and is expected on Xbox 360, PS3, PC and mobile phones. Hopefully, a new game with fresh blood will get Larry standing at attention again after being flaccid for the last ten years.

Έρχεται και νέο Larry σύντομα λοιπόν....

Για να δούμε...
 
Ενα κομπιουτερομάγαζο-τρύπα εδώ στο Παγκράτι, έχει σε γυάλινη προθήκη τα Larry 2 και 3 (αν θυμάμαι). Δεν νομίζω όμως να τα πουλά ο τύπος που το έχει..
 
πολύ καλό παιχνίδι.. έπαιξα μόνο το πρώτο και πράγματι έμαθα ένα σωρό πράγματα: ότι για παράδειγμα [edited by manos426f] όταν πρέπει να βρω το παρασύνθημα για να με βάλουνε σʼ ένα εστιατόριο, πάντα δοκιμάζω "Ken sent me!" :D
 
Φίλε Starbuck,θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να αναφέρεις σε κάθε thread που συμμετέχεις σήμερα περί προφυλακτικών κτλ κτλ.Το ίδιο έκανες κι εδώ και βέβαια αφαιρέθηκαν τα σχόλια αυτά...

Δεν μας αφορά η σχέση κανενός με οποιοδήποτε ερωτικό αξεσουάρ,είτε αυτό λέγεται φουσκωτή κούκλα,είτε προφυλακτικό,είτε οτιδήποτε άλλο...

Όλα έχουν τα όρια τους και θα σε παρακαλέσω να κινείσαι μέσα σε αυτά....
 
φίλε μάνο μόλις είδα το edit σου και εκπλήσσομαι λιγάκι που η λογοκρισία τρώει τα προφυλακτικά! [edited by manos426f]

τώρα, το χιούμορ μου για το συγκεκριμένο παιχνίδι, τον Λάρρη, όντως μπορεί να ήταν λιγάκι τσιμπημένο αλλά πολύ απλά, έτσι ήταν το συγκεκριμένο παιχνίδι. Για αυτόν τον συγκεκριμένο λόγο μας είχε κάνει τότε εντύπωση και γι' αυτόν τον λόγο μας έμεινε στο μυαλό ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια. Τα δύο σχόλια μου για το προφυλακτικό και την κούκλα περιγράφουν δύο σκηνές από το παιχνίδι (δεν ξέρω εάν το έπαιζες και εάν το θυμάσαι..)

έπειτα με το σχόλιό σου

manos426f είπε:
Δεν μας αφορά η σχέση κανενός με οποιοδήποτε ερωτικό αξεσουάρ,είτε αυτό λέγεται φουσκωτή κούκλα,είτε προφυλακτικό,είτε οτιδήποτε άλλο...
εμμέσως υπαινίσσεσαι πως εγώ έχω σχέση με φουσκωτή κούκλα το οποίο είναι προσβλητικό όταν δεν είναι χιούμορ και δυστυχώς στο δικό σου μήνυμα διακρίνω μια στεγνή επίπληξη δίχως ίχνος χιούμορ.

πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν κάνει να μιλάμε για προφυλακτικά αλλά δικό σας είναι το σπίτι, εννοείται πως πάω πάσο.

Οφείλω πάντως να ομολογήσω πως πιάνω τον εαυτό μου να ενοχλείται από την στάση σου.
 
Starbuck είπε:
εμμέσως υπαινίσσεσαι πως εγώ έχω σχέση με φουσκωτή κούκλα το οποίο είναι προσβλητικό όταν δεν είναι χιούμορ και δυστυχώς στο δικό σου μήνυμα διακρίνω μια στεγνή επίπληξη δίχως ίχνος χιούμορ.πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν κάνει να μιλάμε για προφυλακτικά αλλά δικό σας είναι το σπίτι, εννοείται πως πάω πάσο.

Δε θα ήθελα να απαντήσω εδώ,ότι θες με p.m,απλά τονίζω για μια ακόμη φορά ότι υπάρχουν όρια σε όλα και εσύ φίλε Starbuck τα ξεπέρασες κατά πολύ χθες,όχι μόνο εδώ,αλλά και σε άλλα thread,όπου εκεί όμως εγώ δεν έχω δικαιοδοσία να παρέμβω......

Mην ξεχνάς όμως ότι αναφορές σε φουσκωτές κούκλες -χιουμοριστικά,δεν αντιλέγω,εγώ δεν είπα το αντίθετο- ασφαλώς εσύ έκανες πρώτος,άσχετα αν δε φαίνεται τώρα αυτό,διότι διεγράφη...

Starbuck είπε:
Οφείλω πάντως να ομολογήσω πως πιάνω τον εαυτό μου να ενοχλείται από την στάση σου.
Είμαι στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα -πάντα μέσω p.m-,ώστε να λυθεί το όποιο θέμα και να μην νιώθεις ενοχλημένος....
 
Έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν οτι σε περίπτωση που θιχτεί μέλος απο συμπεριφορά άλλου μέλους (είτε moderator είτε όχι), η κουβέντα περι τυχόν διαφορών θα πρέπει να μεταφερθεί σε προσωπική κουβέντα μέσω Pms ή mails, όπως ακριβώς παροτρύνει ο Μάνος στο παραπάνω post.

Επίσης η ευθεία αντιπαράθεση με mods δεν βοηθάει κανέναν, παρα μόνο δυσκολεύει το έργο μας.
 
πράγματι συνεχίζω με π.μ. αυτό το απίστευτο θέμα που προκύπτει εδώ.. (βλέπουν κι οι συμφορουμίτες το [edited by manos426f] κι ότι ξεπέρασα κατά πολύ τα όρια και ποιος ξέρει τι θα φαντάζονται τα παιδιά πως διεγράφη.)

keeper7k είπε:
Έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν οτι σε περίπτωση που θιχτεί μέλος απο συμπεριφορά άλλου μέλους (είτε moderator είτε όχι), η κουβέντα περι τυχόν διαφορών θα πρέπει να μεταφερθεί σε προσωπική κουβέντα μέσω Pms ή mails, όπως ακριβώς παροτρύνει ο Μάνος στο παραπάνω post.
Επίσης η ευθεία αντιπαράθεση με mods δεν βοηθάει κανέναν, παρα μόνο δυσκολεύει το έργο μας.
κι εμένα δεν με βοηθάει καθόλου, πραγματικά..

πραγματικά καθόλου.. ειλικρινά μου έχει χαλάσει όλη η διάθεση..
 
Χαλαει και τη διαθεση τη δικια σου αλλα και των υπολοιπων μελων που βλεπουν ενα thread να κατρακυλα σε ασχετες προσωπικες διαφωνιες (ειμαι επιεικης με τον ορο μιας και στη συγκεκριμενη φαση ο Manos εχει απολυτο δικιο και συναμα κανενα ωφελος να κουραζεται-αγχωνεται για τα γραφομενα!)

Το εχουμε πει ενα καρο φορες.ΡΜ στον mod ή στον admin και ολα λυνονται.

Δεν χρωστανε τιποτα οι υπολοιποι να παρακολουθουν reality...

Παιδια με εχουν πραγματικα κουρασει αυτα...
 
larryhistory1ih0.jpg
 
Rakeesh,η ιστορία με το "χαμένο" Νο4 είχε όντως πολύ ενδιαφέρον τότε...!
 
Καταλαβα οτι ενηλικιωθηκα οταν απαντουσα ολοσωστα πλεον στις ερωτησεις του Larry 1 και 3 :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Πίσω
Μπλουζα