He-man (Με την δύναμη του Grayscull) (1983)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
....Γίνομαι ανίκητος! Απο την εταιρία filmation παραγωγή 1983 εδώ ελλάδα παιζόταν το 1985-86 (νομίζω μόνο σε κασσέτες). Είχα και το άλμπουμ με το αυτοκόλλητα και action figures Της Mattel. Στην αδερφή μου άρεσε η She-ra (ωραίο γκομενάκι). Θύμιζαι λίγο το πρωγενέστερο προιον της filmation BLACKSTAR αυτό το θυμάται κανείς. Ο κακός Σκέλετορ (κοκκαλιάρης), η Τήλα, ο Χόρντακ, ο Όρκο ο Τίγρης (που πριν την μεταμόρφωση ήτανε χέστης)
 
Dominion,αληθεια που τα ξερεις ολα αυτα για τις εταιριες, τις χωρες προελευσης κλπ?? τα διαβαζεις απο καπου? εχεις αρχειο?

Απο απλη περιεργεια ρωταω.

Εγω παντως οτι γραφω ειναι στιγμιαια απο τη μνημη μου και μονο.
 
Είναι συνδυασμός μνήμης, αρχείου και αναζητείς στο net. Οφείλω να ομολογήσω ότι παρόλο που γεννήθηκα 1979 θυμάμαι από 1981 και δώθε χωρίς υπερβολή!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
15 dvd όλες οι σεζον από Αμερική
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yπάρχει και η ταινία spin off των 2 σειρών He-man and the Masters of the Universe και She-Ra. Tο Secret of the Sword (1985) το οποίο είναι μια συρραφή 5 - 6 επεισοδίων της She-Ra και βγήκε και στους σινεμάδες Αμερική.

να εδώ ένα sample στα ελληνικά


Ακούγονται οι φωνές των Μάνου Βενιέρη (Ανταμ/Χιμαν) Δήμητρα Δημητριάδου (Αντόρα / Σιρα) και Ηλία Πλακίδη (Τίγρης / Πήγασσος)

Πάντως για μένα αυτό που με στοιχειώνει είναι η φωνή του Βασίλη Καιλά στο ρόλο του Κοκκαλίαρη (ναι έτσι λεγανε τον Σκέλετορ στα ελληνικά) να αναφωνεί: Θα μου το πληρώσεις Χιιιι Μααααααααν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικο σκιτσο!!!! :bow:

attachment.php


πηγη φωτο
 
Πράγματι! :eek:

Ωραίες γραμμές, ζωντανά χρώματα!.... Ό,τι πρέπει για Wallpaper για τους φανς! ;)
 
Αγιος Χημανιος ο Ετερνιανος....Βοηθεια μας!!!!!
worthy.gif
"]
worthy.gif
[/url] :D

attachment.php


πηγη
 
Βασίλης Καίλας στην 1η (έκανε και τον Σκέλετορ), Μάνος Βενιέρης στην 2η και Γιώργος Βασιλείου στην 3η
 
IMG_0463.jpg

Η πρώτη έκδοση του 1983 ήταν απο 130 επεισόδια!!σε δύο σεζόν χωρισμένες.Απο ταξίδι που έκανα στο εξωτερικό αγόρασα αυτό το box set που τα

περιέχει όλα σε remaster video me dolby ήχο..Δεν νομίζω Ελλάδα να έπαιξαν όλα τα επεισόδια μεταγλωττισμένα όπως δυστυχώς τα περισσότερα

ανιμέ της εν λόγω δεκατίας.

HEMAN FR.jpg

IMG_0461.jpg

IMG_0462.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Σταυρο!

Το ειδα πριν απο λιγο ετσι και ετσι μου φανηκε, ειδικα στην αλλαγη του Ανταμ σε He-man περιμενα κατι πιο φαντασμαγορικο :p
 
ειχε βγει και ταινια το 1987 την ειχα δει στο σινεμα με τον ντολφ λουντγρεν(ρωσος απο ροκυ 4) στον ρολο του χμαν
 
Ajax87 είπε:
Ωραιος Σταυρο!Το ειδα πριν απο λιγο ετσι και ετσι μου φανηκε, ειδικα στην αλλαγη του Ανταμ σε He-man περιμενα κατι πιο φαντασμαγορικο :p
Ενταξει,απο το τιποτα και για fan made...μια χαρα ειναι! ;)

gorgar1975 είπε:
ειχε βγει και ταινια το 1987 την ειχα δει στο σινεμα με τον ντολφ λουντγρεν(ρωσος απο ροκυ 4) στον ρολο του χμαν
Εδω εισαι ..... ;)
 
και εχω και ενα view master στο κουτι του απο την σειρα αξεχαστες εποχες

οι πρωτες action figures που πηρα ηταν ο he- man kai o skeletor μου της ειχε φερει η θεια μου απο την αμερικη

και απο τοτε και μετα μαζεψα ολη την συλλογη masters of the univerese (ολη η κατω σειρα στης βιτρινες) και οχι μονο.



image_130711.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρόλο που είμαι μεγάλος Fan του πρώτου He-Man & She-Ra (όχι τα μετέπειτα που βγήκαν) μπορώ να πω ότι η Fan Made ταινία με αφήνει παντελώς αδιάφορο μέχρι και αηδιασμένο με την χαζή προσπάθεια τους. Δεν μπορείς να αγγίζεις μια σειρά/ταινία ιερή προς τους Fans και να την κάνεις τόσο χάλια, καλύτερα μην την κάνεις καθόλου, όπως ΠΟΛΛΕΣ άλλες ταινίες που δεν ηταν Fan Made αλλά βγήκαν και στον κινηματογράφο και κλαίγαμε την ώρα και την στιγμή που το κάνανε (π.χ. Dragonball, Jem, κλπ). Παρόλο που και η παλιά ταινία του He-Man δεν ήταν καλή, ήταν τουλάχιστον υποφερτή και ενδιαφέρουσα, όχι πήραμε έναν μορφωνιο και ότι γίνει έγινε. Ίμαρτον.
 
Πίσω
Μπλουζα