heeelp !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Ζητάω την βοήθεια της Σούπερ-Ομάδας (GRM) !!!

( κάτι σαν το Battle of the Planets, να σκεφτείτε ! )

Η ιστορία ξεκινάει ένα πρωινό στον όμορφο Πειραιά.

Ο exetlaios, χαρούμενος, βάζει ADSL, εγκαθιστά και ένα U-Torrent client, γράφεται και στο Βlue-White-GT ( thanks Valtasar ! ) και κατεβάζει όμορφα αρχειάκια, με 10-90 K, ανάλογα με την στιγμή.

Ξαφνικά όμως, 3 μήνες μετά, γίνεται η καταστροφή !

Τα torrents ΔΕΝ κατεβαίνουν πια, ή κατεβαίνουν με ταχύτητα 1-2 K !!!

Αυτό συνέβη σε μια νύχτα μέσα (λέτε να φταίει κάποιο update που κατέβασαν το μοιραία βράδυ, τα windows ) ;

Στην αρχή σκέφτηκα μήπως ξαφνικά "πέθαναν" όλα τα seeds μέσα σε ένα βράδυ (πράγμα απίθανο). Οπότε κατεβάζω κάποια seeds ΧΧΧ, από τράκερ του εξωτερικού με 150 seeders το καθένα.

Πάλι νεκρό το ρημάδι ! Το πολύ να κατεβάσει με 1 Κ (συνήθως ούτε κι αυτό).

Ξέρω ότι είναι πολύ αόριστα αυτά που λέω, αλλά ποιός ξέρει ;

Ίσως κάποιος να έχει καμιά πρόταση ...
 
Από οτι ξέρω φιλαράκι ο ΟΤΕ έχει προβλημα με τον διπλασιασμό των γραμών που έκανε και οι ταχύτητες είναι χάλια!Παράδειγμα εγώ έχω 1024kbit

και είναι στιγμες που δεν ξεπερνάω τα 256kbit!!Μπορεί να φταίει και το firewall!Τώρα άν είναι κάτι άλλο......
 
Exetlaios δεν είσαι ο μόνος φίλε μου με αυτό το πρόβλημα. Με τις αναβαθμίσεις που κάνει ο (Π)ΟΤΕ γίνεται χαμός. Εχω συναντήσει πολύ κόσμο που έχει το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Το συνήθες είναι πρόβλημα στο dslam και σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω απο παράπονα στον ΟΤΕ και υπομονή. Παρ'ολα αυτά, τσέκαρε τον υπολογιστή σου για spam. Υπάρχει μια πιθανότητα να είναι υπέυθηνα αυτά για το αργό download.
 
exetlaie το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, το είχα αναφέρει και παλαιότερα. Δες στο adslgr.com για περιορισμό πακέτων από τον ΟΤΕ. Δυστυχώς ο πΟΤΕ δεν έχει ακόμα την υποδομή για να υποστηρίξει ούτε αυτές τις χάλια υπηρεσίες που παρέχει.

Φαντάζομαι ότι έχεις καρατσεκάρει port forwarding, firewalls και τα σχετικά.

Κατέβασε από το yahoo το ASE να σου μετρήσει τα πακέτα και πες μας.
 
αν εχεις HOL αυτο φταιει...μακρια!!!!!

τσεκαρe το adslgr.com
 
Wally είπε:
αν εχεις HOL αυτο φταιει...μακρια!!!!!τσεκαρe το adslgr.com
Μάντης είσαι ; HOL έχω !

Γενικά δεν είχα πρόβλημα. Κατέβαζα και με 90Κ (έστω και σπάνια).

Πάντως 30-50Κ, ήταν σύνηθες για μένα.

Έχω γραμμή 512 και έγινε πρόσφατα 1024.

Το πρόβλημα έγινε μόλις τελείωσε μια αυτόματη ενημέρωση των Windows.

Μίλησα με τηλεφωνική υποστήριξη HOL, και μου είπαν να ανοίξω κάποιο port στον router (ενώ παλιά δε χρειαζόταν).

Τελικά τώρα πιάνω γύρω στα 20Κ, οπότε μάλλον μέτριο αποτέλεσμα.

Άσε που φοβάμαι ότι έκανα κ*λο και τις ρυθμίσεις του U-torrent.

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι ιδανικές παράμετροι, για το U-Torrent, για γραμμή 512-1024 ;

Κάποτε είχα βρει ένα καλό σχετικό κείμενο στο Blue-White-GT, αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ !

Υ.Γ. Η ανταπόκριση της Σούπερ-Ομάδας ήταν συγκινητική !


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!!
 
Η ΗOL εχει φαει κραξιμο διοτι εγκατεστησε λογισμικο που σνιφαρει τα πακετα και οτι ειναι απο Ρ2Ρ του δινει 'λιγοτερη σημασια'.

Με λιγα λογια λογω του οτι τσιγγουνευτηκαν να βαλουν μεγαλυτερο bandwith απο το εξωτερικο και εχουν ξεμεινει και με προσχημα την νομιμοτητα (η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη και κατι τετοια κουραφεξαλα) ριχνουν το Bandwith των Ρ2Ρ και το δινουν στα χαζο chat και το http browsing....
 
Βρήκα τα settings που λέγαμε !

[edit] tracker [edit]

Ξέρει κανείς αν είναι όντως τα "ενδεδειγμένα" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To U-Torrent ειναι καλύτερο απο το Azureus?Με ενδιαφέρει το θέμα χμ χμ...Πάντως εγώ όταν έβαλα adls ήταν και καλα 384 και μετά απο λιγο καιρό έγινε ομαλά η μετάβαση στα 786..Μόνο οταν εβαλα το service pack 2 των windows είχα πρόβλημα αλλα ήταν το firewall τελικα.Αν και ποτέ δεν προσέχω με πόση ταχυτητα κατεβαίνουν...Αυτό που μ'ενδιαφέρει ειναι κάποτε να κατέβουν!Δεν βιάζομαι! :D
 
'Αστα Wally, μας κατέστρεψε η HOL..

beer 2 beer έγινε η 4Mbit. Mεγάλοι απατεώνες.
 
Η Ελλάδα είναι 100 χρόνια πίσω...
 
Αυτό με τη Hol το έχω διαβάσει και εγώ. Η ίδια δεν παραδέχεται ότι κάνει traffic shaping παρόλα αυτά οι περισσότεροι πελάτες της που... του δίνουν και καταλαβαίνει στο download, μιλάνε για πρόβλημα στο μουλάρι, όχι στο torrent.

Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλ;
 
Αν συνεχίσω και σήμερα και αύριο, να κατεβάζω με 20-25Κ, θα τους πάρω τηλ.

Πάνε οι καλές μέρες που έφτανα τα 90κ !!! ΚΛΑΨ !
 
ΕΕΕπ καλομαθαμε με τις καινουργιες τεχνολογιες και λεγομαστε και retro-maniax οποιος δεν εχει κατεβασει 70mb (Bubble Bobble Evolution) με 3,7kb (pstn) ταχυτητα να του αφαιρεθει ο τιτλος παραυτα.:biglaugh:
 
Τα περάσαμε και αυτά !

Με 33.600 σύνδεση, άφηνα το Kazza όλο το βράδυ (22:00-06:00), για καμιά 15 μέρες συνεχόμενα !

Βέβαια, μόλις είδε η μητέρα μου τον λογαριασμό τηλεφώνου, πάει το Kazaa, Κόπηκε μαχαίρι !
 
@exetlaios

H ΗoL δουλεύει μία χαρά με τον Azureus...

χθες κατέβαζα σε 768 με 65ΚB/s ένα free torrent.

Σήμερα από rapidshare και Μegaupload, κατεβάζω από 70 ΚΒ/s μέχρι και 78 KΒ/s

Έχουν παρατηρηθεί ασυμβατότητες μεταξύ του utorrent και των router της HoL, ακούγεται περίεργο αλλά έτσι είναι ο Azureus από την άλλη δουλεύει μία χαρά.

Εάν κάνεις Port Forward στο router σου πρέπει να κάνεις και στο firewall που ενδεχομένως χρησιμοποιείς. Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα και θέλεις τις ρυθμίσεις στείλε μου pm.

Όσο για το BW-GT έχεις πολύ χαμηλό ratio (0,25) με μεγάλη διακινούμενη ποσότητα (10GB < 40 GB) και δίνεις ως connection type -512/-128 μάλλον θέλει διόρθωμα. Μήπως φταίει αυτό και πας για banάκι τελικά; Δοκίμασε ένα μικρό free torrent που να κινείται π.χ.: το τρίτο επεισόδιο του BSG season3 (να μάθεις και τί είναι το BSG3)

Λογαριασμοί χρηστών που εχουν ratio μικρότερο του 0,20 ενώ συμπλήρωσαν 2 μήνες στο site θα διαγράφονται.
 
Μου φαίνεται ότι θα πάψω να σε αποκαλώ Ambu_Dare.

Το νέο σου όνομα θα είναι "The Insider", καθότι είσαι ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ !!!

ambu_dare είπε:
H ΗoL δουλεύει μία χαρά με τον Azureus...

χθες κατέβαζα σε 768 με 65ΚB/s ένα free torrent.
Τουλάχιστον μου δίνεις κουράγιο ! Εγώ κατέβασα επίτηδες ΧΧΧ τόρεντς, που έχουν πάνω από 150 seeders, και πάλι δε βλέπω φως !

Μάλλον βλέπω να εγκαθιστώ Azureus !

ambu_dare είπε:
Εάν κάνεις Port Forward στο router σου πρέπει να κάνεις και στο firewall που ενδεχομένως χρησιμοποιείς. Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα και θέλεις τις ρυθμίσεις στείλε μου pm.
Το άνοιξα το port στον router.

Το firewall των windows είναι κατεβασμένο.

Έχω firewall από το Panda antivirus, αλλά δεν μου δίνει την δυνατότητα να "ανοίξω" συγκεκριμένα Ports ! Έστειλα mail στην Panda, αλλά πήρα "τον ευκάλυπτο τον μακρύτερο" !

Πάντως με το που άνοιξα στον router, το U-Torrent λέει ότι "λειτουργεί σωστά" πλέον ("πράσινο φωτάκι", ενώ πριν ήταν "κόκκινο").

ambu_dare είπε:
Όσο για το BW-GT έχεις πολύ χαμηλό ratio (0,25) με μεγάλη διακινούμενη ποσότητα (10GB < 40 GB) και δίνεις ως connection type -512/-128 μάλλον θέλει διόρθωμα.
Το έκανα 1024/256. Ελπίζω να είναι σωστό !

ambu_dare είπε:
Μήπως φταίει αυτό και πας για banάκι τελικά; Δοκίμασε ένα μικρό free torrent που να κινείται π.χ.: το τρίτο επεισόδιο του BSG season3 (να μάθεις και τί είναι το BSG3)
Δε νομίζω να φάω ban, αφού είμαι πάνω από 0,2 (είμαι 0,25).

Επίσης δεν πρέπει να φταίει το BW-GT, γιατί και άλλα seeds από mininova, pirate-bay κλπ, κατεβαίνουν σαν χελώνες, παρότι έχουν δεκάδες seeders.

Τελικά, όπως θα έλεγε και η γνωστή Ελένη Λουκά ...

ΤΑ TORRENTS EINAI ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ !
 
exetlaios είπε:
Τελικά, όπως θα έλεγε και η γνωστή Ελένη Λουκά ...

ΤΑ TORRENTS EINAI ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ !
Μη μου πεις ότι έχεις αφιέρωση-αυτόγραφο και από εκείνη:eek:
 
shock είπε:
Μη μου πεις ότι έχεις αφιέρωση-αυτόγραφο και από εκείνη:eek:
Χα χα ! :D

Όχι, δεν είχα την τύχη !!!

Μόλις έβαλα και τον Αζουρέο !

Αποτέλεσμα ; Το u-Torrent κατεβάζει με 10-20Κ και ο Αζούρης με 5-6 το πολύ ! Και σκεφτείτε ότι "δοκιμάζω" επίτηδες με καμιά 15αριά ΧΧΧ, που έχουν μέχρι και 180 seeders !!!

Άγνωσται αι βουλαί του κυρίου ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα γρήγορα έχω να πώ ότι η HOL πάτωσε με την φοβερή τιμή που είχε δώσει αρχές του χρόνου... 200euro ολα πληρωμένα και γέμισε με κόσμο. Τοσο που το Backbone της γωνάτισε. Φυσικά το τελευταίο χτύπημα ήρθε από τον πΟΤΕ που έκανε τον διπλασιασμό βρίσκοντας όλους τους ISP με τα βρακιά κατεβασμένα. Σερνόταν που σερνοταν η HOL από τις καλές προσφορές της τώρα δεν τραβάει καθόλου. Οσο αφορά τώρα τα torrent, με το εξωτερικό είναι ΔΡΑΜΑ! ... χρήστης κι εγώ του μtorrent εδώ και πολύ καιρό όταν ήταν καλοκαιράκι ήταν μια χαρά. Τώρα που υπάρχει πολύ κίνηση torrents εξωτερικού πάνε στο 1/3... Ευτυχώς υπάρχουν και Ελληνικοί trackers και μπορείς να κατεβάσεις σε κάπως καλύτερες ταχύτητες.. Αλλά η HOL δε φτουράει.... Μάζεψαν τα λεφτά και αντε γεια... Να δείτε που κατά τα χριστούγεννα θα κάνουν αναβαθμιση της γραμμής τους γιατί πολύς κόσμος θα την κάνει. Αρε vivodi ποτε θα περάσεις και απο εδώ;
 
Πίσω
Μπλουζα