Help a "solus" singer!

Τα audacity και soundforge, όπως το Wavelab και άλλα προγράμματα αυτής της κατηγορίας, είναι audio editors με τους οποίους μπορείς να επέμβεις στην κυματομορφή και επίσης σου δίνουν την δυνατότητα ηχογράφησης, όχι όμως πολυκαναλικής.

Το Nuendo, όπως το Cubase, Sonar, Reaper, Tracktion κ.ά είναι sequencers, με δυνατότητα Audio και Midi editing, με λίγα λόγια είναι audio σουίτες που σου επιτρέπουν να κάνεις τα πάντα.

Αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ, γίνεται με τρείς τρόπους. Ο πρώτος είναι να βρείς τα κομμάτια σε instrumental εκτέλεση, και με ένα sequencer να ηχογραφήσεις την φωνή σου σε ξέχωρο κανάλι, και μετέπειτα να κάνεις όποια μίξη η επεξεργασία θές. Ο δεύτερος είναι με χειρουργικό equalising να αφαιρέσεις την περιοχή της φωνής (με κάποιο notch filter κλπ νυστέρια) και ο τρίτος είναι όπως είπε και ο ChrisTos, να βρείς midi αρχεία των κομματιών (που τα βλέπει κάθε sequencer φυσικά) και να ηχογραφήσεις τη φωνή σου.

Η καλύτερη μέθοδος είναι φυσικά η πρώτη, αλλά και με midi δέν θα έχεις πρόβλημα, ειδικά άν ασχοληθείς να αντικαταστήσεις τα φτωχά σε ποιοτητα general midi ηχάκια, απο κάποια επαγγελματικά VST plugins (π.χ για τα drums, την κιθάρα, το πιάνο κλπ.) Άν το μάθεις αυτό σε περιβάλλον ενός sequencer, η επαγγελματική ενορχήστρωση γίνεται θέμα λεπτών, και ήδη έχεις όλες τις νότες όλων των οργάνων σε ξεχωριστά καναλια απο το midi αρχείο, οπότε επικεντρώνεσαι στην χροιά και την ποιότητα αυτών, όπως και στην μίξη.

Κατα την γνώμη μου ξεκίνα με κάποιο εύκολο sequencer όπως το energyXT, ή το Reaper

http://www.energy-xt.com/

http://www.reaper.fm/

Eγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Tracktion 3 της Mackie

http://www.mackie.com/products/tracktion3/

Επίσης, για να ηχογραφείς και να ακούς την φωνή σου ταυτόχρονα με την μουσική, χρειάζεσαι full duplex κάρτα ήχου και μάλιστα με χαμηλά latency (καθυστέρηση). Αυτό είναι κυρίως θέμα drivers, καθώς οι επαγγελματικές κάρτες έχουν τα λεγόμενο ASIO drivers. Συνεπώς, και για να μήν μπαίνεις σε έξοδα, κατέβασε τα Asio4all που δίνουν σε σχεδόν όλες τις κάρτες καλύτερη συμπεριφορά σε audio περιβάλλοντα.

http://www.asio4all.com/

Άν βαριέσαι όλα τα παραπάνω, τότε με την προυπόθεση ότι βρήκες instrumental ή midi εκτελέσεις των κομματιών, βάλτα στο winamp, κάρφωσε το μικρόφωνο, άνοιξε το απο τον μίκτη του PC, άνοιξε ένα οποιοδήποτε audio editor (audacity) κάνε record "what you hear"..και τραγούδα !! Μπακάλικη μέθοδος, αλλά πολλές φορές γρήγορη και πρακτική.

Το μικρόφωνο θα πρέπει να το βάζεις στην είσοδο μικροφώνου και όχι line (όπως επισημάνθηκε σωστά παραπάνω) και καλό είναι να κοιτάξεις άν η κάρτα σου έχει σε κάποιο μενού την επιλογή microphone boost/+48V για έξτρα ενίσχυση.

Παρεπιμπτόντως, κι'εγώ tranceάς είμαι (ευρωπαικός όμως pooky !!) και όποιος θέλει στο http://www.youtube.com/otherreality έχω ανεβάσει μερικά κομμάτια που μπορεί να ακούσει. Ένα απο τα τελευταία μου είναι αυτό, και το βάζω εδώ μιάς και δέν είχα την ευκαιρία σε άλλο topic να συζητήσω για τέτοια θέματα !!...

 
gapan είπε:
Υπάρχουν σίγουρα Plugins για το audacity που κάνουν τη δουλειά που κάνει και η κάρτα ήχου σου. Ρίξε μια ματιά εδώ:http://audacity.sourceforge.net/help/faq?s=editing&i=remove-vocals

http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Vocal_Removal

Από εκεί και πέρα την φωνή σου πως την ηχογραφούσες ως τώρα και σου έβγαζε μεγαλύτερη ένταση; Μήπως το έβαλες στο line-in και όχι στο mic-in της κάρτας ήχου σου;
Δεν την έχω ηχογραφήσει ποτέ άλλοτε την φωνή μου στο laptop μου.

Ποιά η διαφορά ανάμεσα στα line-in και mic-in; Στο laptop μου έχει μπροστά τρεις υποδοχές.

Μία γιά τα ακουστικά ή γιά τα ηχεία (πράσινο χρώμα), μία γιά το μικρόφωνο ή οτιδήποτε που εισάγει ήχο (κόκκινο χρώμα), και μία άλλη με μπλε χρώμα που δεν ξέρω τι κάνει :eek: (μη βαράτε τον άσχετο)!!!
 
Το mic-in διαθέτει προενίσχυση, κάτι που δεν έχει το line-in και δεν είναι κατάλληλο για μικρόφωνα, χωρίς κάποιο εξωτερικό προενισχυτή. Η ποιότητα βέβαια του ενσωματωμένου mic-in δεν είναι η καλύτερη και δεν ξέρω καν αν μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις με το laptop σου, θα πρέπει να είναι full-duplex η κάρτα ήχου σου οπωσδήποτε, για να μπορεί να παίξει και να γράψει ταυτόχρονα.
 
Κόκκινη όχι, μάλλον ρόζ, και είναι mic. Η μπλέ είναι η line. To μικρόφωνό σου παίρνει μπαταρία ? άν ναί, τσέκαρέ την
 
Τα κομμάτια σου other reality τα έχω πετύχει.

Είναι εξαιρετικά!!! Βέβαια σε διαφορετικό στυλ από τη μουσική που ασχολούμαι εγώ! Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία!!!!
 
Στην κόκκινη (ή ροζ) βάζω το μικρόφωνο, το οποίο είναι μία απλή και φτηνή κατασκευή, χωρίς τροφοδοσία. Αν ξέρετε περισσότερα από μένα γιά μικρόφωνα (π.χ. τι συχνοτήτων) πείτε μου.

Όσο γιά την κάρτα ήχου, δεν ξέρω τι έχει μέσα το laptop.
 
Thx pooky...εννοείται, όλες οι μουσικές ενώνουν (και ενώνονται) !

@Zoro : Ξανακοίτα απο το software μίκτη άν αναφέρει κάτι για boost στο μικρόφωνο. Όπως και να έχει όμως, θα χρειαστείς κάτι καλύτερο σε μικρόφωνο, αλλά και σε κάρτα ήχου για κάτι σοβαρό. Προς το παρόν όμως, δοκίμασε έτσι. Το μικρόφωνο λειτουργεί αλλού έτσι ? Άν έχεις ένα ζευγάρι μεγάλα ακουστικά, δοκίμασε αυτά στην είσοδο του μικροφώνου και χρησιμοποίησέ τα ώς μικρόφωνο για να δείς άν ακόύγονται (προκειμένου να ελέγξεις άν φταίει κάτι στο mic in, ή στο μικρόφωνο)

*και κάτι έξτρα που μου ήρθε τώρα, κόιταξε στα options του audacity μήπως είναι χαμηλό το gain του μικροφώνου απο default, και άν ναι, σήκωσέ το.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βρήκα!

Στα options του aduacity, επέλεξα ως συσκευή imput το Realtek (εξ ορισμού ήταν το Microsoft sound mapper, που δεν ξέρω τι σημαίνει).

Αυτομάτως, η ένταση της εγγραφής αυξήθηκε στο επιθυμητό!

Παραμένει όμως το πρόβλημα με την αδυναμία αποκοπής της φωνής από ένα τραγούδι (πολύ λογικό σε μία μονοκάναλη εγγραφή mp3). Το Realtek το κάνει, έστω κακήν-κακώς, με την επιλογή karaoke (όπως είχα γράψει σε προηγούμενο post), αλλά οδηγεί το αποτέλεσμα μόνο στην έξοδο των ακουστικών. Συνεπώς, το audacity δεν μπορεί να το "αρπάξει".

Απορίες

'

1) Τι εννοείς "software μίκτη"; Δεν το καταλαβαίνω.

2) Μπορείς να γίνεις αναλυτικότερος στην χρήση των ακουστικών ως μικρόφωνο;

3)Σε ποιό σημείο του aduacity μπορώ να διαχειριστώ το gain του μικροφώνου;

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον (εγκυκλοπαιδικό προσωπικά) αν τελικά τα καταφέρεις με σχετικά καλό αποτέλεσμα.

Σαν software μείκτη πρέπει να εννοεί το μείκτη ήχου του λειτουργικού.

Τα ακουστικά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σαν μικρόφωνα, αντιστρέφοντας τη λειτουργία τους. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, φαντάσου ένα ηλεκτροκίνητο μοτέρ που το χρησιμοποιείς σαν γεννήτρια (όσο πιο απλά μπορούσα το είπα) ......

Μήπως είναι καιρός να έρθεις σιγά - σιγά στην δικιά μας κατηγορία μουσικής; Γράψε το κομμάτι, παίξτο και μετά τραγούδα όσο θες!!!!!! Τα νέα όργανα είναι απίστευτα και δεν απαιτούν γνώσεις μουσικής μαέστρου ορχήστρας κλασσικής μουσικής.
 
pooky(1) είπε:
Θα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον (εγκυκλοπαιδικό προσωπικά) αν τελικά τα καταφέρεις με σχετικά καλό αποτέλεσμα.
Σαν software μείκτη πρέπει να εννοεί το μείκτη ήχου του λειτουργικού.

Τα ακουστικά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σαν μικρόφωνα, αντιστρέφοντας τη λειτουργία τους. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, φαντάσου ένα ηλεκτροκίνητο μοτέρ που το χρησιμοποιείς σαν γεννήτρια (όσο πιο απλά μπορούσα το είπα) ......

Μήπως είναι καιρός να έρθεις σιγά - σιγά στην δικιά μας κατηγορία μουσικής; Γράψε το κομμάτι, παίξτο και μετά τραγούδα όσο θες!!!!!! Τα νέα όργανα είναι απίστευτα και δεν απαιτούν γνώσεις μουσικής μαέστρου ορχήστρας κλασσικής μουσικής.
Μα... σου είπα, το κατάφερα, έστω με αυτόν τον "μπακάλικο" τρόπο. Απλώς, ψάχνω να βρω αν γίνεται (με τις δικές μου δυνατότητες βέβαια σε software/hardware) με τον σωστό τρόπο.

Ο τέλειος τρόπος θα ήταν να είχα τις πολυκάναλες original εγγραφές τραγουδιών (π.χ. παρμένες από την όποια δισκογραφική εταιρία) και σε ένα studio να γινόταν η δουλειά.

Όσο γιά το γράψιμο τραγουδιών... Ίσως δεν ήμουν σαφής στην αρχή του θέματος. Με το ερασιτεχνικό γκρουπάκι στο οποίο ήμουν, δεν συνθέταμε δικά μας τραγούδια. Απλά, παίζαμε έτοιμα, γνωστά κομμάτια, κυρίως από καλά ελληνικά λαϊκά, έντεχνα κ.λπ. (ο καημός και το απωθημένο μου είναι το ροκ, αλλά καλώς ή κακώς, η φωνή μου είναι ακατάλληλη γιά ροκ. Καταφέρνω μόνο ολίγον από Πάριο, Νταλάρα, Μητσιά, Τερζή, Ρέμο, Μητροπάνο, Ιωαννίδη, Στόκα, Βαρδή).
 
Software μικτη εννοώ της Realtek, κάπου εκεί θα υπάρχουν επιλογές. Για τα ακουστικά, αυτό που είπε και ο pooky, δηλαδή να τα χρησιμοποιησεις ώς μικρόφωνο, σε περίπτωση που δέν δούλευε το mic (δουλεύει κανονικά σαν mic, αντίστροφη μηχανική του ήχου, απλά τα καρφώνεις στο mic και μιλάς στο ακουστικό)...

Στο audacity δέν θυμάμαι πού ακριβώς το επιλέγεις το gain, σίγουρα όμως σε κάποιο tab που θα έχει να κάνει με το recording, inputs κλπ. Απ'οτι βλέπω πρέπει να το σετάρεις λίγο ακόμα, μιάς και χρησιμοποιούσες τον microsoft wrapper. Κοίτα κάπου εκεί στα settings πάλι, και στο μικτη της Realtek ψάξε για την επιλογή "what you hear" που σου είπα και σε προηγούμενο post, για να ηχογραφήσεις το karaoke που σου βγάζει στο audacity, σύν οτιδήποτε ακούγεται (οπότε κλείσε τυχόν "ακουστικές" εφαρμογές, όπως MSN ή antivirus, γιατί άμα κάνουν γκλούνγκ ή γκλάνγκ την ώρα που γράφεις θα περάσουν και αυτά)
 
zoro είπε:
Όσο γιά το γράψιμο τραγουδιών... Ίσως δεν ήμουν σαφής στην αρχή του θέματος. Με το ερασιτεχνικό γκρουπάκι στο οποίο ήμουν, δεν συνθέταμε δικά μας τραγούδια. Απλά, παίζαμε έτοιμα, γνωστά κομμάτια, κυρίως από καλά ελληνικά λαϊκά, έντεχνα κ.λπ. (ο καημός και το απωθημένο μου είναι το ροκ, αλλά καλώς ή κακώς, η φωνή μου είναι ακατάλληλη γιά ροκ. Καταφέρνω μόνο ολίγον από Πάριο, Νταλάρα, Μητσιά, Τερζή, Ρέμο, Μητροπάνο, Ιωαννίδη, Στόκα, Βαρδή).
Σαφέστατος ήσουν!!!!

Για τραγούδι πρέπει να ακούσεις εμένα. Post apocalyptic scenarios. Ανασταίνω και τους Θεούς των Ινκας με τη φωνάρα μου. Σαν να ακούς άρρωστο γάϊδαρο να βήχει.....

Ε, είπαμε. Έλα κατά δω. Το μέλλον είναι ψηφιακό!!!! :) ;)
 
Παίδες, έκανα τα βήματα που βρήκα από τις οδηγίες του Aduacity:

(Μπορώ να αφαιρέσω τα φωνητικά από μία ηχογράφηση για να δημιουργήσω ένα κανάλι Karaoke;

 


Αυτό είναι εφικτό μόνο για ορισμένα στέρεο κανάλια. Όταν τα φωνητικά είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο στέρεο κανάλια, μπορείς να τα απομακρύνεις «αφαιρώντας» το ένα κανάλι από το άλλο. Αυτό επιτυγχάνεται σε πολλές στούντιο ηχογραφήσεις, όπου τα φωνητικά είναι μιξαρισμένα ακριβώς στο κέντρο.



Για να γίνει αυτό στο Audacity:



1. Εισήγαγε το στέρεο αρχείο στο Audacity.



2. Άνοιξε το μενού του καναλιού (κάνε κλικ στο βελάκι δίπλα από το όνομα του καναλιού), και επέλεξε «Διαίρεση Στέρεο Καναλιού» .



3. Επέλεξε το κάτω κανάλι (το δεξί κανάλι) κάνοντας κλικ γύρω από τα κουμπιά Σιγή/Σόλο.



4. Επέλεξε «Αντιστροφή» (Αντιστροφή Φάσης) από το μενού Εφέ.



5. Χρησιμοποιώντας το μενού του καναλιού, άλλαξε το κάθε κανάλι σε «Μονό» .



Κάνε κλικ στο κουμπί αναπαραγωγή για να ακούσεις τα αποτελέσματα. Αν είσαι τυχερός, τα φωνητικά θα έχουν φύγει και τα περισσότερα από τα άλλα όργανα θα έχουν παραμείνει ανέπαφα, ακριβώς όπως και σε ένα κομμάτι καραόκε. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή Εξαγωγή στο μενού Αρχείο για να αποθηκεύσεις τα αποτελέσματα.



Αν τα φωνητικά δεν είναι ακριβώς τα ίδια και στα δύο κανάλια, υπάρχουν κάποιες άλλες τεχνικές και εναλλακτικά ενθέματα (plugins) που μπορείς να δοκιμάσεις. Παρακαλώ δες την σελίδα Vocal_Removal του Wiki για περισσότερες πληροφορίες.)


Το εγχείρημα πέτυχε! Έπειτα, πρόσθεσα ένα επιπλέον κανάλι, στο οποίο έγραψα την φωνή μου. Το μόνο που δεν πρόλαβα να κάνω, είναι να το συγχρονίσω με τη μουσική, γιατί όταν έγραφα, δεν μπορούσα να ακούω ταυτόχρονα την μουσική γιά να συγχρονίζομαι με αυτήν. Φοβάμαι, πως αν έχω φύγει από το μέτρο έστω και κατά ένα δέκατο του δευτερολέπτου, η δουλειά πάει χαμένη.

ΑΠΟΡΙΑ: Υπάρχει τρόπος να συνδέσω την έξοδο των ακουστικών με την είσοδο του μικροφώνου, έτσι ώστε ο ήχος που βγαίνει από κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής (π.χ. Musicmatch Jukebox), να μπαίνει στο Audacity "από την άλλη πόρτα";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Σαφέστατος ήσουν!!!!
Για τραγούδι πρέπει να ακούσεις εμένα. Post apocalyptic scenarios. Ανασταίνω και τους Θεούς των Ινκας με τη φωνάρα μου. Σαν να ακούς άρρωστο γάϊδαρο να βήχει.....

Ε, είπαμε. Έλα κατά δω. Το μέλλον είναι ψηφιακό!!!! :) ;)
Αναμένω πρόσκληση...
 
zoro είπε:
ΑΠΟΡΙΑ: Υπάρχει τρόπος να συνδέσω την έξοδο των ακουστικών με την είσοδο του μικροφώνου, έτσι ώστε ο ήχος που βγαίνει από κάποιο πρόγραμμα αναπαραγωγής (π.χ. Musicmatch Jukebox), να μπαίνει στο Audacity "από την άλλη πόρτα";
Δεν θέλεις να το κάνεις αυτό. Τη μουσική την έχεις ήδη γραμμένη, δεν θέλεις να την ξαναγράψεις από το μικρόφωνο, μόνο τη φωνή σου πρέπει να γράψεις από το μικρόφωνο. Μέσα από το audacity νομίζω γίνεται να παίζει κάποιο κανάλι και να γράφεις σε άλλο κανάλι κάτι διαφορετικό. Αρκεί η κάρτα σου να είναι full duplex και να το υποστηρίζει αυτό (και να βρεις φυσικά εσύ τις σωστές ρυθμίσεις :D )
 
zoro είπε:
Το έκανα... Η φωνή μου όμως μόλις που ακούγεται, και μάλιστα μαζί με βόμβο.
Ενώ αν απλά γράφεις χωρίς να παίζει τίποτα γράφει κανονικά; Αν είναι έτσι, τότε η κάρτα ήχου σου δεν είναι full duplex και δεν σου επιτρέπει να παίζεις και να γράφεις ταυτόχρονα. Για να το καταφέρει αυτό ρίχνει το sampling rate σε 8bit αντί για 16 με αποτέλεσμα το θόρυβο που ακούς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με τα μέσα που διαθέτεις (χωρίς να αγοράσεις καινούρια usb κάρτα ήχου) είναι να παίζεις τη μουσική σε ακουστικά από άλλη πηγή (άλλο PC, mp3 player, CD player, οτιδήποτε) και να γράφεις μόνο τη φωνή στο laptop σου. Θα πρέπει βέβαια στη συνέχεια να συγχρονίσεις τη φωνή σου με τη μουσική που έχεις ήδη ηχογραφημένη, αλλά αν το κάνεις σε ένα σημείο του τραγουδιού θα είναι συγχρονισμένη παντού.
 
gapan είπε:
Ενώ αν απλά γράφεις χωρίς να παίζει τίποτα γράφει κανονικά; Αν είναι έτσι, τότε η κάρτα ήχου σου δεν είναι full duplex και δεν σου επιτρέπει να παίζεις και να γράφεις ταυτόχρονα. Για να το καταφέρει αυτό ρίχνει το sampling rate σε 8bit αντί για 16 με αποτέλεσμα το θόρυβο που ακούς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις με τα μέσα που διαθέτεις (χωρίς να αγοράσεις καινούρια usb κάρτα ήχου) είναι να παίζεις τη μουσική σε ακουστικά από άλλη πηγή (άλλο PC, mp3 player, CD player, οτιδήποτε) και να γράφεις μόνο τη φωνή στο laptop σου. Θα πρέπει βέβαια στη συνέχεια να συγχρονίσεις τη φωνή σου με τη μουσική που έχεις ήδη ηχογραφημένη, αλλά αν το κάνεις σε ένα σημείο του τραγουδιού θα είναι συγχρονισμένη παντού.
OK, το πέτυχα!!!

Η κάρτα ήχου είναι ΟΚ. Την πρώτη φορά, δεν είχα βάλει τις σωστές βασικές ρυθμίσεις. Τώρα, όλα είναι εντάξει!!! Απομένει να επιτύχω τις μικρο-ρυθμίσεις, γιά καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα. Και επίσης, να βρω καλύτερο μικρόφωνο...
 
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά όλους, που με βοηθήσατε στο πρόβλημά μου. Είμαι υπόχρεος γιά την προθυμία σας. Θα τα ξαναπούμε, ελπίζω από κοντά στην επόμενη συνάντηση (αλήθεια, να σχεδιάσουμε κάτι πριν τις γιορτές ;)
 
Πίσω
Μπλουζα