Help Wanted

DeadOrganPlayer

RetroActive
Joined
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
329
Αντιδράσεις
21
Συνέβη το εξής περίεργο. Χωρίς να αλλάξω κάτι στα settings (η έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον) όταν κάνω save us σε οποιαδήποτε φωτογραφία στο net μου βγάζει μοναδική επιλογή στο file type μόνο ως bitmap. Δηλαδή ενώ η φωτογραφία είνα jpeg εγω μπορώ να τη σώσω μόνο ώς bitmap και μετά να τη μετατρέψω με κάποιο πρόγραμμα σε jpeg αν θέλω. Γνωρίζω ότι υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα σε αυτόν το πλανήτη αλλά αν κάποιος γκουρού γνωρίζει πως διορθώνεται ας με διαφωτίζει και μένα :help:
 
Να κανω το συνηθισμενο μου σχολιο ? :biglaugh:
 
xaxaaxax!

ti windows exeis DeadOrganPlayer ? XP? 1h fora akouo tetoio prob...
 
Κουφό πράγματι....Δοκίμασε να περάσεις το Photoshop η το ACDSee μπας και πάρει ο υπολογιστής σου τα νέα codec!
 
Τα έχω παιδιά αυτά πολύ καιρό εγκατεστημένα... είναι όντως κουφό... και δεν είναι ότι εγκατέστησα κάποιο νέο πρόγραμμα που μπορεί να πείραξε τις ρυθμίσεις...έτσι ξαφνικά έγινε... τέλοσπάντων...thanks anyway παιδία...
 
DeadOrganPlayer είπε:
Συνέβη το εξής περίεργο. Χωρίς να αλλάξω κάτι στα settings (η έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον) όταν κάνω save us σε οποιαδήποτε φωτογραφία στο net μου βγάζει μοναδική επιλογή στο file type μόνο ως bitmap. Δηλαδή ενώ η φωτογραφία είνα jpeg εγω μπορώ να τη σώσω μόνο ώς bitmap και μετά να τη μετατρέψω με κάποιο πρόγραμμα σε jpeg αν θέλω. Γνωρίζω ότι υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα σε αυτόν το πλανήτη αλλά αν κάποιος γκουρού γνωρίζει πως διορθώνεται ας με διαφωτίζει και μένα :help:
Όταν λες "βγάζει μοναδική επιλογή στο file type μόνο ως bitmap", εννοείς μόνο το extension BMP?

Γιατί και το JPEG, BITMAP είναι...
 
Στο file name βγάζει untitled και στο save as type bitmap. Βάζω εγώ χεράτα extension .jpg και το πρόβλημα λύνεται. Τηνε επόμενη φόρα μου βγάζει από μόνο του jpeg. Thanks DINO!
 
kane ena upgrade se IE7...
 
bbboooooiiiiinnnnnggggggggggggg!

afou apofasises, den dokimazeis kai to Opera?

enas palios xrhsths Opera (san eme) tha mporouse na pei oti to firefox einai antigrafh...
 
Σαν δέυτερος χρήστης Opera, σου λέω οτι δέν ειναι αντιγραφή αλλα γενικα με βολεύει πολύ περισσοτερο, καθώς και τους περισσότερους που τους την εχω προτείνει! try it
 
Πως ειναι δυνατον ο Firefox (που προερχεται απο τον Mozilla που προερχεται απο τον Netscape , χρονια πριν τον Opera) με τις καινοτομιες του tabbed browsing και την απορριψη των activeX εργαλειων να ειναι αντιγραφη του Opera ?
 
emmmm

xronia prin ton opera den eixan tabbed browsing o netscape kai kat'epektashn o Mozzila... episis, ego pou eixa dei ta prota FF mou fanhkan kai htan antigrafh tou opera. epeidh xrhsimopoiei mia mhxanh palia, den shmainei oti den einai antigrafh! dhladh ama paro to core tou mozzila kai ftiakso ena neo browser pou thymizei tromera to Opera , auto shmainei oti den einai antigrafh?

:p :p :p
 
xronia prin ton opera den eixan tabbed browsing o netscape kai kat'epektashn o Mozzila
Αυτο ειναι σωστο - ειναι γνωστο το ποτε εμφανιστηκε το Tabbed Browsing.
Δες ομως και καποια ιστορικα - οσον αφορα το ποιος αντεγραψε απο ποιον.

The first real tabbed browser with any significant presence on the web was Netcaptor, created by the very talented Adam Stiles way back in 1997.
The next major implementation of tabbed browsing was the work of HJ van Rantwijk with MultiZilla, a tabbed browsing extension for Mozilla that copied pretty much everything that Adam had done in Netcaptor. HJ launched this extension for Mozilla back in 2000.

In September of 2001, Dave Hyatt added a tabbed browsing mode to Mozilla.

This feature was release in Mozilla 0.9.5 in October of 2001

In December of 2001, Opera Software released version 6 of its Opera browser which was the first version to contain a genuined tabbed browsing mode (along with its SDI and MDI modes).

In September of 2002, Phoenix 0.1 (which would eventually be renamed to Firefox) shipped its first release which contained the most usable tabbed browsing implemenatation to date ;-)

In January of 2003, Apple introduced the Safari web browser which contained a very nice tabs implemenation.

In May of 2005, Microsoft announced that IE 7 (due later in the year) would have a tabbed browsing interface. The MSN team at Microsoft shipped a tabs-capable toolbar for IE 6 in June of 2005.
Πηγη http://weblogs.mozillazine.org/asa/archives/008433.html
Σωστο και αυτο που λες για τη "μηχανη" αλλα σχετικα με το θεμα της εμφανισης και της χρησης - ο Firefox προερχεται απο τον Netscape - δανειζομενος απο αυτον το στυλ λειτουργιας του , πολυ πριν εμφανιστει ο Οpera.
 
Και ο Opera, και ο Firefox εχουν σαν βάση την Mozilla engine.

Απλα τα ενσωματωμένα features toy opera ειναι καραβολικα ενω για να κάνω ετσι τον firefox πρεπει να του περασω 15 extensions και να μου κανει τσιριμονιες λογω instability.

Επίσης, η Ninty "φοράει" Opera!!
 
Opera all the way for me.

Keeper thanks που με έβαλες στο club.

(Ninty rulezzzzzz btw!!!!!! FTW!!!!! )
 
Και ο Opera, και ο Firefox εχουν σαν βάση την Mozilla engine.
O Opera χρησιμοποιει την Presto engine ενω ο Firefox εδω και χρονια την Gecko . Καμια σχεση δεν ειχαν ποτε ουτε εχουν τωρα.

Το οτι ο Opera ειναι πλεον δωρεαν, δεν τον κατατασσει στο GPL software - ουτε επωφελειται καποια κοινοτητα απο τη χρηση του.

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι δεν εχει τη δυνατητα να ασχοληθουν μαζι του οι πχ 100.000 και πλεον mainteners του Mozilla Project. Αυτη τη δυναμικη του Firefox δεν την εχει κανενας αλλος browser σημερα , και αν φαινεται σε καποιους καπως "φτωχος" σε ενσωματομενες δυνατοτητες ή βαριουνται να ασχοληθουν με τα extensions του - μπορουν να στραφουν σε καποιο απο τα πολλα παραγωγα του πχ τον αγαπημενο μου Flock.
 
Πίσω
Μπλουζα