Heroquest print'n'play

sxetikos

RetroN00b
Joined
22 Ιαν 2011
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
22
Γειά και χαρά σε όλους!!!
Η πρώτη φάση του Heroquest print'n'play ολοκληρώθηκε!!!
Σκοπός του project είναι να "εφεύρω ξανά τον τροχό" δημιουργώντας την Ελληνική έκδοση του Heroquest, αποκλειστικά με εκτυπώσιμες μεθόδους.
Σε πρώτη φάση ολοκληρώθηκε το board, οι πόρτες και οι τοίχοι (εντάξει αυτοί δεν υπήρχαν, αλλά δείχνουν πολύ κουλ!!). Όλα είναι εκτυπωμένα σε 3d εκτυπωτή και ενώνονται μεταξύ τους με μαγνήτες. Ενδεικτικά, χρειάστηκαν 9 κιλά νήμα εκτυπωτή, περίπου 1800 μαγνήτες και ένας μήνας εκτυπώσεων, βαψίματος κτλ.
Νομίζω ότι γίνεται καλή δουλειά και ελπίζω να σας αρέσει.IMG_20220313_204349.jpgIMG_20220313_203823.jpgIMG_20220313_204052.jpgIMG_20220313_204316.jpgIMG_20220313_204816.jpgIMG_20220313_204025.jpg
 
Τι λες τώρα... :shocked:

Είναι σκέτη μαγεία!! Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!!!

Ανυπομονώ να δω την συνέχεια του project.

Ποιο 3d εκτυπωτή χρησιμοποιείς;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όντως πάρα πολύ καλή δουλειά.

Πάντως οι 3D εκτυπωτές έχουν ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μέχρι να καταφέρουν να εκτυπώσουν λείες επιφάνειες χωρίς να φαίνονται οι γραμμές. Μήπως αυτό είναι θέμα κόστους και ποιότητας του εκτυπωτή;
 
Απίστευτο!!!! Μπραβο για την υπομονή σου. Κι εμενα θα με ενδιέφερε να μαθω ποιον 3d εκτυπωτή χρησιμοποιησες.
 
Όντως πάρα πολύ καλή δουλειά.

Πάντως οι 3D εκτυπωτές έχουν ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μέχρι να καταφέρουν να εκτυπώσουν λείες επιφάνειες χωρίς να φαίνονται οι γραμμές. Μήπως αυτό είναι θέμα κόστους και ποιότητας του εκτυπωτή;
Σε γενικές γραμμές, ότι δίνεις παίρνεις. Οι παράγοντες, όμως, που επηρεάζουν μια εκτύπωση είναι πολλοί. Οι ποιότητα του υλικού το πόσο σωστά είναι ρυθμισμένος ο εκτυπωτής, ο καιρός(!). Θέλει όμως και γνώσεις τόσο πάνω στο πρόγραμμα της εκτύπωσης όσο και στον ίδιο τον εκτυπωτή. Οι ρυθμίσεις που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις διαφέρουν ανάλογα το τι θες να εκτυπώσεις, το υλικό εκτύπωσης κτλ. Θέλει εμπειρία, γνώσεις, διάβασμα και να είσαι προετοιμασμένος για πολλές αποτυχημένες εκτυπώσεις.

Τι λες τώρα... :shocked:

Είναι σκέτη μαγεία!! Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά!!!

Ανυπομονώ να δω την συνέχεια του project.

Ποιο 3d εκτυπωτή χρησιμοποιείς;
Δουλεύω κυρίως με εκτυπωτές της Creality, ender cr-10s pro και ender 3 max.
 
Η δεύτερη φάση του Heroquest Print & Play ολοκληρώθηκε. Εκτυπώθηκαν και βάφτηκαν τα έπιπλα και τα παρελκόμενα. Μένει μόνο να βαφτούν οι φιγούρες.
Ετοιμάζονται σιγά σιγά και τα expansions.

1.jpg
 

Συνημμένα

  • 2.jpg
    2.jpg
    482,8 KB · Προβολές: 8
  • 3.jpg
    3.jpg
    359,7 KB · Προβολές: 9
  • 4.jpg
    4.jpg
    466,1 KB · Προβολές: 10
  • 5.jpg
    5.jpg
    465,2 KB · Προβολές: 10
  • 6.jpg
    6.jpg
    395,7 KB · Προβολές: 10
  • 7.jpg
    7.jpg
    397,8 KB · Προβολές: 10
  • 8.jpg
    8.jpg
    467,6 KB · Προβολές: 9
  • 9.jpg
    9.jpg
    403 KB · Προβολές: 8
  • 10.jpg
    10.jpg
    423,2 KB · Προβολές: 9
  • 11.jpg
    11.jpg
    614,6 KB · Προβολές: 9
  • 12.jpg
    12.jpg
    414,7 KB · Προβολές: 9
  • 13.jpg
    13.jpg
    281,1 KB · Προβολές: 6
  • 14.jpg
    14.jpg
    302,2 KB · Προβολές: 7
Αν δε το έχεις αντιληφθεί ακόμα, κάτι για να σε βοηθήσει.Θα βρείς τα πάντα στα ελληνικά για εκτύπωση.
Γκούγκλαρε heroguest ye olde inn.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν δε το έχεις αντιληφθεί ακόμα, κάτι για να σε βοηθήσει.Θα βρείς τα πάντα στα ελληνικά για εκτύπωση.
Γκούγκλαρε heroguest ye olde inn.
Το ξέρω το site. Από εκεί έχω πάρει τις κάρτες, τις οδηγίες και τα quests.
 
Φίλε @sxetikos πραγματικά δεν έχω λόγια. τι ωραίο που το φτιάχνεις! θέλω να σου πω για άλλη μια φορα συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την εξαιρετική δουλειά που έχεις κάνεις!
 
Πίσω
Μπλουζα