Hitchhiker - 1983-1991

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Mια σειρά μυστήρίου και σασπένς με host ένα τυπά που κάνει ωτοστόπ. Γαλλοκαναδική συμπαραγωγή του 1983 (κράτησε 6 σαιζόν). Γνωστο και ως le voyageur. Kαθε επεισόδιο διαρκούσε κάπου στο μισάωρο και ήτανε αυτοτελές.

Παίχτηκε από το Star Chanel το 1993-94 (με το που άνοιξε το κανάλι δηλαδή και υπέυθυνος γιαυτό ο Νίκος Μαστοράκης)

 
Δεν θυμαμαι αν ηταν STAR η ΑΝΤ1 αυτο που θυμαμαι παντως σε καθε επεισοδιο εκτος απο εναν φονο ειχε και μια γερη δοση γυμνου. :D ΑΑΧ αυτη η εφηβεια..
 
Dominion είπε:
Mια σειρά μυστήρίου και σασπένς με host ένα τυπά που κάνει ωτοστόπ. Γαλλοκαναδική συμπαραγωγή του 1983 (κράτησε 6 σαιζόν). Γνωστο και ως le voyageur. Kαθε επεισόδιο διαρκούσε κάπου στο μισάωρο και ήτανε αυτοτελές.Παίχτηκε από το Star Chanel το 1993-94 (με το που άνοιξε το κανάλι δηλαδή και υπέυθυνος γιαυτό ο Νίκος Μαστοράκης)


Πως και δεν το πετυχα ποτε :confused: :confused: :confused:
 
AARDVARK είπε:
Δεν θυμαμαι αν ηταν STAR η ΑΝΤ1 αυτο που θυμαμαι παντως σε καθε επεισοδιο εκτος απο εναν φονο ειχε και μια γερη δοση γυμνου. :D ΑΑΧ αυτη η εφηβεια..
...σωστοοοοός !! Πράγματι το γυμνό του, ήταν "σήμα κατατεθέν". :D

Πιθανόν να κάνω λάθος, αλλά έχω την αμυδρά υποψία ότι ίσως είχε προβληθεί πριν το '93...
 
Η σειρά βγήκε σε dvd (την πέτυχε σε γνωστή αλυσίδα) με τον ελληνικό τίτλο Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ

(Το κάθε dvd έχει 2 δίσκους από 4 επεισόδια στον καθένα και μέχρι στιγμής έχω βρεί 2 volumes)
 
Μπράβο για το τόπικ που άνοιξες !!!

Τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη σειρά, με πέτυχε ως φοιτητή στη Θεσσαλονίκη [η αρχή, αλλά και η "κορύφωση", της ιδιωτικής τηλεόρασης με πέτυχε στα φοιτητικά μου χρόνια] !!! Σε αυτήν τη σειρά ο Hitchhiker [αλήθεια, αυτή η λέξη πώς θα μεταφραζόταν στα Ελληνικά ??? "Ωτοστοπατζής" ??? καλά, καλά, μη βαράτε #) #)] είναι ο αφηγητής της κάθε ιστορίας !!! Τον βλέπουμε στην έναρξη της σειράς να κάνει ωτο-στοπ και μετά .... να διηγείται την ιστορία του επεισοδίου, την οποία στη συνέχεια την βλέπουμε να ζωντανεύει !!! Επίσης, τον βλέπουμε και στο τέλος κάθε επεισοδίου, πάλι να κάνει ωτο-στοπ, όπου, πλέον - αφού έχουμε δει ολόκληρο το επεισόδιο, την εξέλιξή του και το τέλος του - ξεστομίζει κάποιες "θυμοσοφικές" ατάκες σχετικά με το ... "ηθικό δίδαγμα" της ιστορίας που μόλις είδαμε !!!

Το πρώτο επεισόδιο της σειράς ήταν ... "άπαιχτο", στην κυριολεξία μάς είχε καθηλώσει στην οθόνη της μικρής τηλεόρασης του φοιτητικού μου διαμερίσματος εμένα και τη μητέρα μου [έτυχε εκείνες τις ημέρες να με επισκεφθεί στη Θεσ/νίκη] !!! Σε αυτήν οι βασικοί πρωταγωνιστές ήταν : α) ένας Γάλλος, ο οποίος ζούσε ... κάνοντας "καμάκι" [για να μη λέμε ότι αυτό το ... σπορ ευδοκίμησε μόνο στην Ελλάδα] !!! Αυτός ήταν ωραίος, τσαχπινούλης, γοητευτικός και ... φλερτάριζε με τουρίστριες στις οποίες προσέφερε συντροφιά, ξενάγηση στα καλύτερα στέκια του Παρισιού και .... άλλες υπηρεσίες, για τις οποίες αμειβόταν γενναιόδωρα !!! β) Μια πανέμορφη, μελαψή κοπέλα, Αραβικής καταγωγής !!! Σε αυτήν την κοπέλα, που λέτε, ο Γάλλος προσκολλήθηκε, της πούλησε έρωτα και ... κάνανε μαζί παρέα περιφερόμενοι στο Παρίσι [έτσι νομίζω, αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Και η κοπέλα "τσίμπησε" !!! Όμως, ο τύπος δεν αρκούταν μόνο στο ... χαρτζιλίκωμα της μελαψής καλλονής !!! Έβαλε στο μάτι μια βαλίτσα που είχε μαζί της η κοπέλα, επειδή, όπως πίστευε, αυτή έκρυβε ένα "πολύτιμο περιεχόμενο" !!! Και στο τέλος, όταν παράτησε την κοπέλα, πριν εξαφανισθεί φρόντισε να της κλέψει τη βαλίτσα !!! Όμως .... ααααπ, τα υπόλοιπα δεν θα τα διηγηθώ !!! Σάς προτείνω να αναζητήσετε αυτό το συναρπαστικό επεισόδιο της σειράς !!! Στο τέλος του, πάντως, εμφανίσθηκε ξανά ο hitchhiker για να το "εμπλουτίσει" με την ατάκα του ότι "ο πρωταγωνιστής της ιστορίας τιμωρήθηκε για την απληστία του" .....
 
Το είχε πρωτοπροβάλλει ο Αντ1 τον χειμώνα του 1991-92 με τον ελληνικό τίτλο "Η λεωφόρος του μυστηρίου",οταν τελείωσε το "Μυστήριο της παρασκευής".Θυμάμαι πήγαινε πακέτο με μια άλλη σειρα τις "Παράξενες ιστορίες" (amazing stories).Μας έιχε κακοφανεί θυμάμαι χαρακτηριστικά που τελείωσε το "Μυστήριο της παρασκευής",και το αντικατέστησε το "Hitchhiker" αλλά είχε το δικό του ενδιαφέρον,αν και ο αντ1 δεν το κράτησε για πολύ,έδειξε σχετικά λίγα επεισόδια.Η μουσική του Michel Rubini στην αρχή και στο τέλος κάθε επεισοδίου εντελώς spooky σου πάγωνε το αίμα.
 
Διόρθωση στο σχόλιο μου απ' το 2016 δεν πρωτοπαίχτηκε στον Αντέννα,γιατί σε κάποιο τηλεοπτικό πρόγραμμα που είχε τύχει να βρω πριν λίγο καιρό είχε προβληθεί και απ' την ΕΤ1 προς τέλη δεκαετίας 80 νομίζω ήταν Κυριακή μεσάνυχτα..Και επίσης μια ακόμη διόρθωση ,στο ότι η σειρά συνέχιζε να προβάλλεται στον Αντ1 και μέχρι τέλη 1992 (ίσως και αρχές 1993) αλλά του άλλαζαν συνέχεια την μέρα και ώρα προβολής,ή το έκοβε και το ξεκινούσε μετά από καιρό κάπως έτσι τέλος πάντων..
 
Τέσσερα DVDs με επεισόδια της σειράς κυκλοφόρησαν σε κάποιο box set στην ελληνική αγορά. Δε θυμάμαι εταιρεία διανομής αυτή τη στιγμή... Δυστυχώς από κει και πέρα δεν έχει γίνει απόπειρα μετάφρασης στα Ελληνικά και δε ξέρω αν στην τηλεόραση προβλήθηκαν παραπάνω. Πιθανόν ο διανομέας πλήρωσε για την υποτίτλιση των επεισοδίων αυτών στον "ΑΝΤ1" και τα κυκλοφόρησε.
 
Πίσω
Μπλουζα