Hitchhiker's Guide to The Galaxy Remake (infocom)

Dualnames

RetroN00b
Joined
26 Ιουλ 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
logo1-1.png


Πρόκειται περι ενός project στο οποίο δουλεύω εδώ και ένα χρόνο μαζί με μια μικρή ομάδα ατόμων (δυστυχώς όχι ελλήνων), για την επανέκδοση του κλασσικού πλέον και αρκετά πουλήμενου (για την εποχή του) text adventure της Infocom, βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο του Douglas Adams.

Όταν ομως λέω remake δεν εννοώ αυτό που έκανε το BBC , αλλά την προσπάθεια μετατροπής από text adventure σε point and click. Είμαστε σε αρκετά καλό δρόμο πιστεύω, και θα επιδιώξω το παιχνίδι να έχει πέρα από μουσική και ομιλία.

Πρόσφατα είχαμε και ένα making of για λογαριασμό του Gnome's Lair.

Μπορείτε να το δείτε εδώ.

Υπάρχει και μια συνέντευξη μου και στο Captain's D Gaming Blog..Εδώ

Όσο για περισσότερα για το παιχνίδι , καντε κλίκ εδώ για να πατε στο forum του AGS (Adventure Game Studio) και να δείτε εικόνες και τα λοιπά.

Ελπίζω να μην έκανα λαθός στον τομέα του φόρουμ που έπρεπε να κάνω ποστ αυτό το κείμενο.

Update: Feb 2009

Αν και μετά από παρακλήσεις του τύπου "Κάντε ρε ανανέωση στο demo please" και "Αν δεν κάνετε ανανεώση θα σας πάρει και θα σας σηκώσει", είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω την ανανέωση.

Link?!

Α, ναι σωστά.

Download(6MB)

Ο δικτυακός μας ιστότοπος (LOL)

DN Games Youtube Channel

Εκεί θα βρείτε διάφορα in-game πράγματα.

Επίσης σύντομα θα ανεβάσω ένα πλεον ανανεωμένο trailer.
 
Καλως ηρθεs Dualnames στο retromaniax - περιμενουμε και αλλα (καλα) νεα σου σχετικα με το project. In Douglas Adams we trust !!
 
Αυτά κι αν είναι νέα !!

Το συγκεκριμένο adventure είναι απο τα αγαπημένα μου, και το έχω αυθεντικό σε άνω του ενός format. Πολύ θα ήθελα να το δω ολοκληρωμένο σε point & click μορφή !! (εννοείται ότι θα δοκιμάσω και το demo άμεσα !!)

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. :thumbup:
 
Paspartoo είπε:
Καλως ηρθεs Dualnames στο retromaniax - περιμενουμε και αλλα (καλα) νεα σου σχετικα με το project. In Douglas Adams we trust !!
Να'σαι καλα φίλε μου, οσο για νέα, μολις ανέβασα ένα μικρο teaser/trailer

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TjUCzY16pE0]YouTube - HHGTG Trailer

billy είπε:
Αυτά κι αν είναι νέα !!
Το συγκεκριμένο adventure είναι απο τα αγαπημένα μου, και το έχω αυθεντικό σε άνω του ενός format. Πολύ θα ήθελα να το δω ολοκληρωμένο σε point & click μορφή !! (εννοείται ότι θα δοκιμάσω και το demo άμεσα !!)

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. :thumbup:
To demo γενικά ανανεώνεται συνέχεια, αλλά μουσικά αν και περίεχει μουσική του λείπει το voice acting και το digital soundtrack στα οποία έχω επικεντρωθεί.

Οτι πάντως απορία έχετε feel free to ask!
 
Εξαιρετικό trailer!

Χαίρομαι που βλέπω μια από τις πλέον αγαπημένες μου σειρές βιβλίων να παίρνει το (σωστό) δρόμο του adventure gaming...

Χαρά μας θα είναι να υπάρχει τακτική ενημέρωση της πορείας του project από εδώ μέσα, βλέπω πως γίνεται όμορφη δουλειά και εύχομαι στην ολοκλήρωση του έργου σύντομα!
 
TallMan είπε:
Εξαιρετικό trailer!
Χαίρομαι που βλέπω μια από τις πλέον αγαπημένες μου σειρές βιβλίων να παίρνει το (σωστό) δρόμο του adventure gaming...

Χαρά μας θα είναι να υπάρχει τακτική ενημέρωση της πορείας του project από εδώ μέσα, βλέπω πως γίνεται όμορφη δουλειά και εύχομαι στην ολοκλήρωση του έργου σύντομα!
Χαίρομαι που θεωρείς οτι έχουμε πάρει το σωστό δρόμο. Το έργο όσον αφορά την ολοκλήρωση πιστεύω, ότι είναι 85% έτοιμο, έχει μέινει η μουσική πισω και το speech pack(voice acting), και τα δύο όμως προχωρούν. Τα γραφικά πως τα βλέπετε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κράτα μας ενήμερους Δημήτρη!
 
Πίσω
Μπλουζα