Homemade "γνησιες" δισκετες του παρελθοντος!

phil_vr είπε:
Παπατζηδικη λυση και εδω vagosgta3! Ανοιγμα OO Writer (εστω word), εισαγωγη πλαισιο κειμενου με το μεγεθος του να ειναι χ,y στα εκατοστα της ετικετας της δισκετας, και το οριζεις να εχει φοντο την φωτο της επιλογης σου. Απο εκει και περα το δυσκολο ειναι να βρεθει το εξωφυλλο του παιχνιδιου και να cropαριστει καταλληλα. Mετα εκτυπωση, ψαλιδι, κολα officemax (αντε ενταξει, εσεις βαλτε UHU!) και ετοιμο το "γνησιο"! :)
Για δισκετες που ειναι δυο η τρεις η επτα και οκτω (!), απλα βαζω εναν αριθμο κατω δεξια με bold, και με χρωμα που να διακρινεται ενταξει πανω στην ετικετα..

Εδω φτιαχνω την δισκετοθηκη μου απο την αρχη οποτε ειναι ευκολο καθως δεν εχω ετικετες παλιες να ξεκολαω.. για αυτες, απλα ζεσταμα με πιστολακι (οχι πολυ κοντα γιατι θα αποδημισει το υλικο του δισκου!), και το ξεκολημα ειναι παιχνιδι..

Αντε να φτιαχτουν σωστες και "γνησιες" δισκετοσυλλογες και να πεφτουν και φωτο να παιρνουμε εμπνευση!
Πολυ ωραιος Phil, thanks for the tip :thanx2: Εγω ειχα δοκιμασει το Paint της microsoft και μου ειχε σπασει τα νευρα. :shake:
 
spyros_s είπε:
Πολύ ωραίες πράγματι οι δισκέττες σου...(θα έλεγα ότι βγάζουν μια τρελή νοσταλγία) όμως kick off 2 σε st; (Δεν άντεξα...συγνώμη :) )
Τι συγνωμμη βρε συ spyro_s? Δεκτο καθε σχολιο! Aπλα οταν θελεις να παιζεις Kick Off στην γρηγοροτερη μορφη του, πρεπει να παιζεται σε ST ;)

Vagosgta3, να εισαι καλα φιλε μου. Ξεκινησα να κανω τις γνησιες δισκετες οπως μας τις εδιναν, με τις μπλε συνηθως ετικετες και τα κιτρινοχρυσαφια γραμματα (η λευκες με εργοστασιακα logo κλπ).. και ειπα.. "Για κατσε ρε συ.. ενταξει η ετικετα. Το κουτι? Που θα φαινεται η παιχνιδαρα με την ομορφη αφισα?". Ετσι τα γραμματα πηγαν περιπατο και πλεον απο εδω και εμπρος θα γινονται ολες ετσι που βγαζουν ματι για το τι περιεχουν απο 10 μετρα!
 
phil_vr είπε:
Vagosgta3, να εισαι καλα φιλε μου. Ξεκινησα να κανω τις γνησιες δισκετες οπως μας τις εδιναν, με τις μπλε συνηθως ετικετες και τα κιτρινοχρυσαφια γραμματα (η λευκες με εργοστασιακα logo κλπ).. και ειπα.. "Για κατσε ρε συ.. ενταξει η ετικετα. Το κουτι? Που θα φαινεται η παιχνιδαρα με την ομορφη αφισα?". Ετσι τα γραμματα πηγαν περιπατο και πλεον απο εδω και εμπρος θα γινονται ολες ετσι που βγαζουν ματι για το τι περιεχουν απο 10 μετρα!
Σωστος! :thumbup:
 
Ήθελα να πειράξω τον Dino για τα ...αταρικά του αισθήματα ως amiga maniac... :)

Επαναλαμβάνω πάντως τα μπράβο για την δουλεία σου φίλε!
 
αφού ξέρεις ότι απολαμβάνω την διαμάχη...μόλις μου δίνεται η ευκαιρία τα χώνω :)
 
Πίσω
Μπλουζα