Homemade "γνησιες" δισκετες του παρελθοντος!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
64
Ανακαλυψα προσφατα αυτες τις δισκετες στην δισκετοθηκη του STFM μου, που παντοτε εχρηζαν "ιδιαιτερης" προτιμησης. Ισως επειδη σε αντιθεση με ολες τις αλλες απλες χυμα δισκετες μου που ειχαν απλα ενα label που εγραφε με μαρκαδορο το ονομα του παιχνιδιου, αυτες ηταν οι "αυθεντικες" που ειχα δημιουργησει με διαφορες εικονες απο τα εκαστοτε παιχνιδια (που μερικες ειχαν παρθει και απο παλιοτερα Pixel!).

picture.php


Ισως ηταν οι μοναδικες "αυθεντικες" δισκεττες που ειχα, εκτος απο το power pack που ηρθε μαζι με τον STFM μου! Με μια υποτυπωδη αντιπροσωπεια Atari στην περιοχη μου, αυτοματως το γεγονος αυτο οριζε και την σχεδον παντελη ελειψη γνησιου software για τον υπολογιστη αυτο, εκτος απο ενα σωρο αντιγραμενες που πουλουσαν οι ιδιοι για να προωθησουν το μηχανημα αυτο για 200δραχμες/δισκετα. Λογικο αποτελεσμα το 100% του software που αποκτουσα να ηταν χυμα και μη γνησιο. Αναρωτιεμαι αν κανενας ειχε την ιδια ιδεα, η την "αναγκη" να εχει αυτο τον αερα του αυθεντικου, εκτος απο τις καθεαυτου original κυκλοφοριες.

Η πιο αγαπημενη μου ολων? Αυτη του Lotus Esprit Turbo Challenge, καθως ηταν και η μονη που δυσκολα ξεχωριζε οτι δεν ηταν γνησια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιο ειναι να βλεπεις τις δισκεττες με cover του παιχνιδιου,εγω προσφατα πηρα empty DVD boxes και εκτυπωσα τα εξωφυλλα του του original κουτιου του παιχνιδιου it came from the desert για amiga μπρος-πισω με το xp cover (για να ειναι ακριβως στο μεγεθος του DVD) και εκτυπωσα σε μικρα χαρτακια το εξωφυλλο του game για τις δισκεττες οπως ακριβως τα εχεις και εσυ.
 
Ωραίος ο phil_vr!

Εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο με τις δισκέτες, αλλά με τα παιχνίδια του Playstation.

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php


Ήθελα να τους δώσω ένα προσωπικό στύλ... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος phil!!!! :clap:


Η δουλειά που έκανες χαρακτηρίζεται τουλάχιστον ως επαγγελματική!

Ένα πραγματικό κόσμημα για την δισκετοθήκη σου!

DINO υποκλίνομαι και σε εσένα!!!
 
Περιττό να πω ότι ζήλεψα και ότι ΘΑ το κάνω και εγώ!!! :bow:

Κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο DINO (σημειωτέον είναι εξαιρετικά τα εξώφυλά σου φίλε!) έκανα εγώ μικρός σε συλλογές που έφτιαχνα σε κασέτες και cd...

Σίγουρα πάντως θα φτιάξω κάποιες δισκετούλες σύντομα με κάποια αγαπημένα παιχνιδάκια!!
 
Kαι παλι, αυτες που εχω στην φωτο, εγιναν απο εικονες περιοδικων που τυχαινε να ταιριαζουν στο μεγεθος. Που να βρεθει τοτε αρχες 90, internet, καλο pc, και καλος εκτυπωτης! Αν ειχα χρονο και ημουν στην Ελλαδα, θα εφτιαχνα ολες μου τις δισκετες με αυτο τον τροπο καθως πλεον ειναι παιχνιδι. Και δειχνουν και χιλιες φορες καλυτερα!

@DINO: Καλιτεχνικος οργασμος φιλε μου! Σουπερ τα σχεδια σου..
 
"Καλλιτεχνικός οργασμός"!!! Κορυφαίο! :biglaugh:

Χαίρομαι που σας άρεσαν τα σχέδια...
 
Το έκανα κι εγώ στον Amstrad αυτό. Έσωζα τις loading screens και τις μετέφερα στο Art Studio. Εκεί, δεν θυμάμαι με ποιες ρυθμίσεις, μπορούσες να τυπώσεις σε μέγεθος που έβγαινε μια ετικέτα δισκέτας 3" μπρος-πίσω. Είχα σχεδιάσει ένα "template" που ήταν σαν κενή ετικέτα δισκέτας, με διαχωριστικά για να κόβω-τσακίζω, ένδειξη πλευράς Α ή Β κλπ., και μετέφερα στον χώρο που αντιστοιχούσε σε κάθε πλευρά την εικόνα του παιχνιδιού που είχα σώσει και συμπληρωνά και τα υπόλοιπα παιχνίδια που τυχόν ήταν στην ίδια πλευρά με απλά γράμματα, τυπωμένα όμως. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό!

(τυπωμένα στον Amstrad DMP-3160)
 
DINO είπε:
Ωραίος ο phil_vr!Εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο με τις δισκέτες, αλλά με τα παιχνίδια του Playstation.

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php


Ήθελα να τους δώσω ένα προσωπικό στύλ... :D
Ωραίος ο Dino...ο οποίος από ότι βλέπω είναι σε Crisis... και μάλλον Χ2 :D
 
:wait2: Aν σας πω πως από τις φωτό του Dinou μου έμεινε το background με το θρύλο... θα με πείτε : κολλημένη;;; :cheers:

εκτός τόπου χρόνου και πραγματικότητας;;; :frypan:

 


Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή δουλειά Dino :thumbup:

 
 
Αφού ζητήσω συγγνώμη από τον phil_vr για το OffTopic, να πω, πως τοποθετήθηκε εκεί επίτηδες και περίμενα να το σχολιάσει κάποιος από τα αγόρια του forum... :D

Εύγε Juanita, για τις προτιμήσεις σου!!!

Το συγκεκριμένο, είναι φτιαγμένο σε ξύλο, με χρώματα Αγιογραφίας, και μου το έχει χαρίσει ο κουμπάρος του πατέρα μου, ο οποίος ήταν Αγιογράφος αλλά και ζωγράφος και τον οποίο χάσαμε πρόσφατα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
:wait2: Aν σας πω πως από τις φωτό του Dinou μου έμεινε το background με το θρύλο... θα με πείτε : κολλημένη;;; :cheers: εκτός τόπου χρόνου και πραγματικότητας;;; :frypan:
Δεν σε πιστευω juanita...αυτο ειναι που λεμε "κολλημενος με τη μπαλα"...

BTW Dino, εχουμε παρομοιες καλλιτεχνικες ανησυχιες :cheers: μια και εχω κανει παρομοια πραγματα με διαφορα DVD που εχω φτιαξει, πχ. Μαχη των Πλανητων, Φρουτοπια, Καπαμαρου :) Kαλη συνεχεια :clap:
 
DINO είπε:
Αφού ζητήσω συγγνώμη από τον phil_vr για το OffTopic, να πω, πως τοποθετήθηκε εκεί επίτηδες και περίμενα να το σχολιάσει κάποιος από τα αγόρια του forum... :D
Κανενα προβλημα DINO.. αλωστε γνωστα και αγαπημενα χρωματα ειναι αυτα, και με προλαβε η Juanita (ειπα και εγω, στις home computer μοντες μας, post της Juanita?!?!?!) :)
 
Παλια μου τεχνη κοσκινο! Με τα STFMια τριγυρω και με κατι κουτες 720kb δισκετων, ηταν λογικο και επομενο να ξαναπεσω στις παλιες συνηθειες!

Αυτες ειναι οι πρωτες που εφτιαξα μετα απο σχεδον 18 χρονια, και σκεφτηκα να βγαλω μερικες φωτο, ετσι για κινητρο! :)

picture.php


picture.php
 
Πανεμορφες οι δισκετες! μπραβο phil_vr με το μεγεθος της φωτογραφιας πως τα καταφερες? τι προγραμμα χρησιμοποιησες?
 
Πανέμορφες phil! :thumbup:

Σε προκαλούν να τις βάλεις στο drive, για να παίξεις!!!
 
vagosgta3 είπε:
Πανεμορφες οι δισκετες! μπραβο phil_vr με το μεγεθος της φωτογραφιας πως τα καταφερες? τι προγραμμα χρησιμοποιησες?
Παπατζηδικη λυση και εδω vagosgta3! Ανοιγμα OO Writer (εστω word), εισαγωγη πλαισιο κειμενου με το μεγεθος του να ειναι χ,y στα εκατοστα της ετικετας της δισκετας, και το οριζεις να εχει φοντο την φωτο της επιλογης σου. Απο εκει και περα το δυσκολο ειναι να βρεθει το εξωφυλλο του παιχνιδιου και να cropαριστει καταλληλα. Mετα εκτυπωση, ψαλιδι, κολα officemax (αντε ενταξει, εσεις βαλτε UHU!) και ετοιμο το "γνησιο"! :)

Για δισκετες που ειναι δυο η τρεις η επτα και οκτω (!), απλα βαζω εναν αριθμο κατω δεξια με bold, και με χρωμα που να διακρινεται ενταξει πανω στην ετικετα..

Εδω φτιαχνω την δισκετοθηκη μου απο την αρχη οποτε ειναι ευκολο καθως δεν εχω ετικετες παλιες να ξεκολαω.. για αυτες, απλα ζεσταμα με πιστολακι (οχι πολυ κοντα γιατι θα αποδημισει το υλικο του δισκου!), και το ξεκολημα ειναι παιχνιδι..

Αντε να φτιαχτουν σωστες και "γνησιες" δισκετοσυλλογες και να πεφτουν και φωτο να παιρνουμε εμπνευση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζημιά μας έκανες, phil! Φανταστικές!
 
Πολύ ωραίες πράγματι οι δισκέττες σου...(θα έλεγα ότι βγάζουν μια τρελή νοσταλγία) όμως kick off 2 σε st; (Δεν άντεξα...συγνώμη :) )
 
Πίσω
Μπλουζα