Hot Wheels Batmobile 1/18 διόραμα

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
Εδώ και μερικά χρόνια έχω αυτή την έκδοση του Batmobile σε κλίμακα 1/18 από την Hot Wheels. Όπως αναφέρεται και στο κουτί και υποτίθεται, είναι το batmobile από την ταινία Batman Returns του 1992. Δεν είναι καθόλου άσχημο, αλλά δεν είναι και 100% πιστό στο αυτοκίνητο της ταινίας. Μπορείς να πεις πως είναι παιχνίδι και μπορείς να το δώσεις σε ένα παιδάκι για να παίξει. Παρόλα αυτά, το αμάξωμα είναι μεταλλικό, εκτός από λίγα πλαστικά κομμάτια και διαθέτει εντυπωσιακό επίπεδο λεπτομέρειας λόγο των διαστάσεών του, που το μήκος του είναι 29 εκατοστά και το πλάτος 11.3 εκατοστά. Το αστείο είναι πως τότε, η Hot Wheels είχε διαθέσει στην αγορά και την έκδοση που ονόμαζε elite και είχαν βάψει μερικά σημεία χρυσά. Αυτή την αναποδιά τους ποτέ δεν την κατάλαβα.

Υπάρχει ακόμη στο ebay για αγορά και δεν είναι εξαιρετικά ακριβό αν το ψάξετε λίγο. Γενικά η διάσταση 1/18 της Hot Wheels και ειδικά οι εκδόσεις των κινηματογραφικών αυτοκινήτων, έχουν λίγο τσιμπιμένες τιμές. Όμως είναι κάτι που δεν πρέπει να σας αποθαρρύνει γιατί τα μοντέλα διαθέτουν υψηλο επίπεδο λεπτομέρειας. Επίσης κάποτε ήμουν κάτοχος της 1/6 έκδοσης της Hot Toys, που με ένα μέτρο μήκος, σίγουρα το αυτοκίνητο ήταν άκρως εντυπωσιακό με την πρώτη ματιά, αλλά είναι εξ'ολοκλήρου κατασκευασμένο από πλαστικό. Πιστεύω πως η έκδοση της Hot Wheels, αν και 1/18 αξίζει τα χρήματα παρά η 1/6 της Hot Toys που κοστίζει ένα τσουβάλι λεφτά. Αυτά βέβαια είναι γούστα, αλλά πιστέψτε με, αν μπορούσατε μόνο να τα δείτε και τα δυο από κοντα.

Κοιτώντας το λοιπόν, σκέφτηκα πως θα έδειχνε ακόμη πιο ενδιαφέρον σε ένα διόραμα, με μερικές βελτιώσεις χρώματος και με φωτισμό για να μοιάζει σαν να είναι σκηνή της ταινίας. Δεν έχω την εμπειρία από ανάλογες κατασκευές (για την ακρίβεια είναι το πρώτο μου διόραμα) και από βαφή, μόνο ένα x-wing της Revell έχω βάψει με όχι και τόσο πετυχημένα αποτελέσματα. Στο συγκεκριμένο Batmobile τα πράγματα είναι αρκετά πιο απλά. Μερικά πλαστικά μόνο χρειάζονται να βαφτούν στα κατάλληλα χρώματα. Το πιο κραυγαλέο λάθος της Hot Wheels είναι η βόμβα που εξέχει μπροστά και είναι βαμμένη ασημί. Φυσικά σε καμία από τις δυο ταινίες δεν είναι ασημί, αλλά μαύρη σαν το υπόλοιπο αυτοκίνητο. Εδώ πρέπει να σημειώσω πως η μεγάλη διαφορά ανάμεσα των Batmobile στις δυο πρώτες ταινίες, είναι στο μαύρο χρώμα του αμαξώματος. Στην πρώτη είναι ματ μαύρο και στην δεύτερη είναι γυαλιστερό μαύρο. Η έκδοση της Hot Wheels είναι ματ και αν και αναφέρεται στη ταινία Batman Returns, δεν έχω σκοπό να αλλάξω το ματ χρώμα. Πιστεύω πως το ματ του ταιριάζει περισσότερο και του δίνει μυστήριο σε συνδιασμό με το δυναμικό του σχήμα. Ας το δούμε όμως και από κοντά.

DSC06684.JPG

Έρχεται επάνω σε αυτή την μαύρη πλαστική βάση.

DSC06686.JPGDSC06688.JPG

DSC06689.JPGDSC06690.JPG

Έχει και τα δυο πολυβόλα που έχει και στην ταινία.

DSC06691.JPG

Το εσωτερικού του είναι αυτοκόλλητα, αλλά αρκετά πετυχήμενα. Επίσης στρίβοντας το τιμόνι στρίβουν και οι μπροστινοί τροχοί.

DSC06692.JPGDSC06693.JPG

Έτσι ξεκίνησα την προσεκτική αποσυναρμολόγηση.

DSC06694.JPG

DSC06695.JPG

Το εσωτερικό του αμαξώματος. Διακρίνονται λίγο τα δυο πολυβόλα και η βόμβα μπροστά.

DSC06696.JPG

Δεν είναι και τόσο μικρό, αν σκεφτεί κανείς πως δεν έχω και μικρά χέρια (αν είχατε το μυαλό σας στο μικροσκοπικά Hot Wheels που είχαμε τότε μικροί).

DSC06733.JPG

Το εσωτερικό πλαστικό που κρατάει σταθερή τη βόμβα και στο κάτω μέρος η ίδια η βόμβα σε δυο κομμάτια, που έβγαλαν από το μυαλό τους οι κατασκευαστές της Hot Wheels.

DSC06697.JPG

Τα εμπρός και πίσω φανάρια που έπρεπε να τα βγάλω προσεκτικά αφού ήταν κολλημένα με κόλλα.

DSC06698.JPG

Τα πολυβόλα που κρατιούνται από δυο pins το καθένα. Κατά την εξαγωγή τους, κατάφερα να σπάσω και και στα δυο το δεύτερο pin. Ούτε επίτηδες να το έκανα.

DSC06699.JPG

Τα κομμάτια ξεχωριστά μέχρι στιγμής. Αργότερα ανακάλυψα τυχαία πως άλλα δυο πλαστικά κομμάτια αφαιρούνται από το αμάξωμα.

DSC06741.JPG

Το εσωτερικό από κοντά.

DSC06739.JPG

Εδώ άνοιξα δυο τρύπες στα φανάρια για να χωράνε τα led. Επειδή το dremel που είχα με άφησε, πρέπει να ομολογήσω πως το να κάνεις τρύπες με θρυσκευτική ευλάβεια με ένα κανονικό δράπανο είναι κομμάτακι ζόρικο.

DSC06736.JPG

Και εδώ άνοιξα τέσσερις τρύπες για τα led στα πίσω φώτα (εκτός focus η φωτογραφία δυστηχώς).

DSC06737.JPG

Αρχίζουν να μπαίνουν τα led.

DSC06743.JPG

Και εδώ βάφω το μικροσκοπικό κιβώτιο ταχυτήτων.

DSC06745.JPG

Συνέχεια την Δευτέρα που θα πάω να αγοράσω κίτρινα led για την τουρμπίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα ασχολήθηκα λίγο με τις βαφές στο αμάξωμα. Αρχικά έβαψα μαύρη (όπως πρέπει) την βόμβα που ήταν ασημί. Ασφαλώς έχει διαφορά από το αμάξωμα γιατί είναι πλαστική.

DSC06789.JPG

Επίσης έβαψα εσωτερικά τις ζάντες γκρι-λαδί με το σήμα της νυχτερίδας πιο έντονο.

DSC06747.JPG

Έκανα ένα weathering στην τουρμπίνα και στις εξατμίσεις που ήταν και αυτές ασημί.

DSC06746.JPGDSC06791.JPG

Εδώ ένα ακόμη weathering με περισσότερη λεπτομέρεια.

DSC06792.JPG

Και εδώ το κιβώτιο ταχυτήτων τοποθετημένο στην θέση του. Πέρασα και μαύρο χρώμα τα πλαινά και την κεντρική κονσόλα. Δεν φαίνεται στη φωτογραφία, αλλά έχει ένα ωραίο look από κοντά.

DSC06750.JPG

Σήμερα αγόρασα τα led για την τουρμπίνα και όπως ανακάλυψα, είναι λευκά και όχι κίτρινα όπως τους ζήτησα. Μάλλον θα πρέπει να τους πω πως έχουν μπερδέψει τα λευκά με τα κίτρινα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, αν κάποιος έχει πρόταση για κάποια επιπλέον βελτίωση ή έχει καμιά ιδέα για κάποιο background (για το διόραμα), θα χαρώ να διαβάσω.
 
Επίσης, αν κάποιος έχει πρόταση για κάποια επιπλέον βελτίωση ή έχει καμιά ιδέα για κάποιο background (για το διόραμα), θα χαρώ να διαβάσω.
Μερικές ιδέες: Θα έκανα λήψη εικόνας (grab photo) από κάποια χαρακτηριστική σκηνή της ταινίας από DVD (ή καλύτερα σε φορμά HD) και θα την εκτύπωνα σε Α3 σαν υπόβαθρο. Aκόμμα καλύτερα, βάλε το σε κουτί με τη εικόνα γύρω-γύρω εκτός από εμπρός, όπου θα έχεις τζάμι ή πλεξιγκλάς. Ζωγράφισε και δρόμο κάτω, βάλε ίσως και φιγούρες πεζών, κρυφό φωτισμό με μπλέ led για το βράδυ και θα  έχεις ένα ωραίο διόραμα. Επίσης τσιπ με τον πραγματικό θόρυβο του αυτοκινήτου από την ταινία θα το έκανε εντυπωσιακό. Μπορείς να κατεβάσεις τον θόρυβο από σκηνή της ταινίας από το YouTube σε φτηνό media player, να το "κρύψεις" πίσω από το μοντέλο  και να  παίζει ο ήχος όταν έχεις καλεσμένους. 

Καλή επιτυχία, είναι πολύ ωραία η κατασκευή σου!
 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν έχω εμπειρία από ανάλογες μικρο-μετατροπές και η ασχολία μου με τον τομέα του μοντελισμού είναι ελάχιστη. Σίγουρα ένας έμπειρος θα το έκανε πολύ καλύτερο από αυτό που κάνω εγώ. Τουλάχιστο μέχρι τώρα, δεν μου μοιάζει να είναι και άσχημο, βέβαια θα δούμε στο τέλος πως θα είναι. 

Για το διόραμα έχω στο μυαλό μου το Γκόθαμ από μακριά την νύχτα και τον δρόμο που οδηγεί στην σπηλιά. Αν και δεν το έχω αποφασίσει αυτό και ψάχνω να βρω κάτι που θα με πείθει ότι είναι μέρος του batmobile και το batmobile είναι τμήμα του background. Ουσιαστικά θέλω κάτι ρεαλιστικό πίσω και από κάτω από το αμάξι, όσο είναι εφικτό αυτό βέβαια. Δεν φαντάζομαι να είναι ωραίο οπτικά ένα flat background και ένας flat δρόμος (ίσως και να είναι ωραίο, δεν έχω ιδέα). Από την άλλη πλευρά, ένα πιο σύνθετο διόραμα θα με οδηγήσει σε έναν ανεξερεύνητο δρόμο, που το τελικό αποτέλεσμα θα έχει αμφίβολλα αποτελέσματα.
 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν έχω εμπειρία από ανάλογες μικρο-μετατροπές και η ασχολία μου με τον τομέα του μοντελισμού είναι ελάχιστη. Σίγουρα ένας έμπειρος θα το έκανε πολύ καλύτερο από αυτό που κάνω εγώ. Τουλάχιστο μέχρι τώρα, δεν μου μοιάζει να είναι και άσχημο, βέβαια θα δούμε στο τέλος πως θα είναι. 

Για το διόραμα έχω στο μυαλό μου το Γκόθαμ από μακριά την νύχτα και τον δρόμο που οδηγεί στην σπηλιά. Αν και δεν το έχω αποφασίσει αυτό και ψάχνω να βρω κάτι που θα με πείθει ότι είναι μέρος του batmobile και το batmobile είναι τμήμα του background. Ουσιαστικά θέλω κάτι ρεαλιστικό πίσω και από κάτω από το αμάξι, όσο είναι εφικτό αυτό βέβαια. Δεν φαντάζομαι να είναι ωραίο οπτικά ένα flat background και ένας flat δρόμος (ίσως και να είναι ωραίο, δεν έχω ιδέα). Από την άλλη πλευρά, ένα πιο σύνθετο διόραμα θα με οδηγήσει σε έναν ανεξερεύνητο δρόμο, που το τελικό αποτέλεσμα θα έχει αμφίβολλα αποτελέσματα.
Η αλήθεια είναι ότι ένα σύνθετο τρισδιάστατο διόραμα (π.χ. με προσόψεις κτιρίων, δένδρα κλπ.) είναι το πλέον επιθυμητό, αλλά και δύσκολο/χρονοβόρο στην κατασκευή. Το επίπεδο υπόβαθρο (με σκηνές από την ταινία) που σου πρότεινα έχει το πλεονέκτημα της γρήγορης κατασκευής, αλλά και της αληθοφάνειας μιά και είναι πραγματική απεικόνιση της ταινίας και άμεσα αναγνωρίσιμο από τον θεατή. Καλύπτοντας μάλιστα τις 3 πλευρές του κουτιού με φωτογραφίες και βάζοντας μερικές φιγούρες (περαστικοί, ζώα) παίρνει και τρισδιάστατη υπόσταση. 

Ότι και να αποφασίσεις, ακόμη και σκέτο να παρουσιάσεις το τόσο βελτιωμένο μοντέλο, θα είναι καλό. Η δουλειά σου είναι πολύ καλή, χαίρομαι για τη συνέχεια!
 
Έκανα λίγη δουλίτσα σήμερα. Έβαψα ελαφρά τα πεντάλ και επίσης έκανα πιο σκούρα τα δυο καπάκια καυσίμου που ήταν ασημί.

DSC06796.JPG

Επιπλέον έβαψα και τα δυο ασημένια πολυβόλα. Προσπάθησα να βάψω και τις σφαίρες, αλλά είναι τόσο μικρές που με δυσκολία έβλεπα τι έβαφα.

DSC06797.JPGDSC06800.JPG

Τους έκανα και τρύπες μπροστά που δεν είχαν, όπως έχουν τα πραγματικά όπλα.

DSC06801.JPG
 
Έκανα μερικές τρύπες 1 χιλιοστό στο ταμπλό και έβαλα οπτικές ίνες για να φωτιστούν μερικά σημεία.

DSC06815.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα