House of Cards (1991 BBC)

ΤΑΚΗΣ81

RetroN00b
Joined
20 Δεκ 2015
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
3
Τα σέβη μου σε όλους τους ρετρολάγνους

Καθώς η αμερικανική εκδοχή του house of cards σαρώνει και δικαίως θυμήθηκα την πρωτότυπη βρετανική,BBC-1991 που ξαναπροβάλλει η ΕΡΤ.

Στη Βρετανία του 1990 μετά την παραίτηση Θάτσερ, ο Φράνσις Ούρκχαρτ, προβεβλημένο στέλεχος του Συντηρητικού κόμματος παραγκωνίζεται από το νέο υπουργικό συμβούλιο και ορκίζεται εκδίκηση προκειμένου να μπει στο Ν.10 της Ντάουνινγκ Στριτ. Και θα κάνει τα πάντα για να το πετύχει, εκβιασμούς, απάτες και ψεύδη, χειρισμό ανθρώπων ως και φόνο. Η σειρά υπήρξε απόλυτα επιτυχημένη και ακολούθησαν δύο sequels (To play the King-The final cut)

Όλα τα λεφτά είναι ο πρωταγωνιστής Ian Richardson και το βιτριολικό του χιούμορ με το εύρημα του να απευθύνεται στην κάμερα.

Πολύ καλός ο Spacey, αλλά όποιος έχει δει και το αγγλικό μόνο κερδισμένος είναι

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κλάσεις ανώτερο το βρετανικό κατά την άποψη μου (που το είδα πρόσφατα).Προβάλλονταν και αρχές 90  (1991-92) στην Ερτ απ' όσο θυμάμαι στο πρόγραμμα που έβλεπα σε εφημερίδες, περιοδικά αλλά πέρασε εντελώς απαρατήρητη (και με άλλον άσχετο τίτλο νομίζω).ήταν τότε που τα ιδιωτικά κανάλια ήταν στα πάνω τους και κανείς δεν έβλεπε ερτ.
 
Το είχα δει τότε που ήταν φρέσκο και είχε προβληθεί στην USA. Μου είχε αρέσει πολύ αλλά με είχε τρομάξει κι όλας.

Είναι συνηθισμένο εδώ να παίρνουν Αγγλικές σειρές και να τις διασκευάζουν, να τις ξεχειλώνουν ώστε να κρατήσουν πολλές σαιζόν (αν είναι πετυχημένες) και γενικά να τις κατακρεουργούν ώστε να είναι πιο εμπορικές. Το ίδιο κάνανε με το "Office".

Πάντα αυτή τη σειρά στο μυαλό μου την έχω συνδέσει με τη χιουμοριστική της εκδοχή, το Yes Minister / Yes, Prime Minister, παρόλο που εκεί ο αντίστοιχος του Ian Richardson ήταν ο Nigel Hawthorn / Sir Humphrey κι όχι ο αφελής (αρχικά) υπουργός και μετέπειτα πρωθυπουργός.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ ότι το Βρετανικό είναι κλάσης ανώτερο. [edit] Copyrights[edit]

Έχω να το δω από το '90. Όταν προβλήθηκε το 2016 από την ΕΡΤ έλειπα στο εξωτερικό. [edit] Copyrights και προσωπικά δεδομένα [edit]

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα