HTPC

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Έχοντας ρίξει το 6σέλιδο αφιέρωμα του mob στο adslgr και στα πλαίσια έρευνας αγοράς θα ήθελα να απευθύνω μερικά ερωτήματα (ειδικά προς όσους έχουν αρκετό background στα ηλεκτρονικά και στο Home Theater field) που ενδεχομένως απασχολούν και άλλους.

  1. Είναι κατά την γνώμη σας προτιμότερο ένα τέτοιο μηχάνημα χαμηλής κατανάλωσης / θορύβου από κάποιο ακριβότερο ΗΤPC που θα διέθετε όμως πολύ περισσότερες δυνατότητες (π.χ. αυτόνομη κάρτα ήχου);


  • Θα ήταν προτιμότερο ένα δυνατό Media Player; Αν ναι έχετε κάποιο να προτείνετε;

  • Ποιά έτοιμα prebuilt-HTPCs θεωρείτε κορυφαία;

  • Ποιό HTPC case θα προτείνατε αν ο γνώμονας ήταν η ηχομόνωση και η καλή θερμική απόδοση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλιότερα ήμουν υπέρ του HTPC, και είχα στήσει κάποιο.

Μετά το πούλησα (ωϊμέ λες και κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου) και πήρα Media Player της WD.

Τον σιχάθηκα όμως και αυτόν και τώρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του παρακάτω:

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0541433&catid=010100

Το είδα σε λειτουργία σε γνωστό σε προβολικό (μέσω HDMI) και σαν απόδοση ήταν παραπάνω από εκπληκτικό. Με ένα ασύρματο ποντίκι και εικονικό πληκτρολόγιο επί της οθόνης, δεν πιστεύω ότι θες κάτι παραπάνω. Από πλευράς θορύβου είναι εκπληκτικό και μπορείς να αλλάξεις ότι θες πάνω του. Συνδέεται σε ασύρματο δίκτυο και είσαι τζετ.

Επίσης είναι DELL με ότι αυτό σημαίνει στην τεχνική υποστήριξη που είναι το λιγότερο εκπληκτική.
 
Πολύ αξιόλογη περίπτωση. Το τσίμπησα και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Ευχαριστώ για το tip!
 
Καλορίζικο! Πρόεδρε στις επόμενες μέρες πουλάω και τα σταθερά που μου έμειναν (2 όλα κι όλα) και ξεκινάω από την αρχή ΟΛΑ τα μηχανήματα που θα πάρω, με προοπτική να μείνουν τουλάχιστον 3ετία, μέχρι όσο αντέξουν (αρχόμενος από το DELL Inspiron 15R που ήδη έχω 5 μήνες) .

Το παρών μηχάνημα είναι από τα πρώτα που θα έρθουν, μαζί με το επερχόμενο Sandy Bridge της Alienware (για παιχνίδια) και έναν iMac.

Πες μου pls πως τα πάει από θερμοκρασίες, μια και σκέφτομαι να το έχω παράλληλα και σαν κατεβαστήρι/file server με εξωτερικό σκληρό.
 
Πίσω
Μπλουζα