http://www.dreamcast-scene.com/

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Να μιλήσω για το DreamcaSt; Τι να πω. Απλά η καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών. Έχω φάει την πιό τρελλή πόρωση που θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ.

Εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτε. Με καλύπτουν οι παρακάτω:

http://www.dreamcast-scene.com/

Εδώ θα βρει κανείς πολλές και διάφορες πληροφορίες για την αγαπημένη μας κονσόλα.

DC lives on.......

/@ Rygar: Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει!!!!!!!!!!!
 
pooky είπε:
Να μιλήσω για το Dreamcat;
Τι διαφορές έχει από το Dreamdog; :tease:

Τελικά το είχα φέρει στο σπίτι. Ε μα πήγα στο αμάξι και το ξεψάχνισα και δεν το έβρισκα και λέω δεν είναι δυνατόν. Ακόμα να το βάλω μπροστά βέβαια.....Προς το παρόν,αρκεί που το έχω....
 
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!

ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟΣ!!!

Ρε αν δεν το θες ρίξε φωνή, έχω άλλα τρία που περιμένουν να γίνουν κουαρτέτο!!!!!!
 
Ειναι η μονη αξιόλογη κονσόλα που δεν πλήρωσα
 
ΤΡΟΜΕΡΑ ενδιαφέρουσα κονσόλα !!! ;-)
 
:biglaugh::rolleyes:

Πραγματικά παιδιά αυτό το κονσολάκι πραγματικά το καταευχαριστήθηκα.

Ήταν μάλιστα η πρώτη μου κονσόλα με...εσωτερικό ανεμιστηρακι!!!!
 
Η σχεδίαση της πλακέτας και ειδικά του συστήματος ψύξης είναι εκπληκτική.

1). Κεραμικοί πυκνωτές (!!!!!!!!!)

2). Heat pipes εν έτει 1999.

Η M$ θα έπρεπε να πάρει μαθήματα υλοποίησης κονσολικού hardware από το Dreamcast. Είμαι σίγουρος ότι το 360 θα έβγαινε καλύτερο.......
 
Όχι βρε συ . Και πού θα ψήνουμε δηλαδή σουβλάκια εμείς που δεν διαθέτουμε ψησταριά στο σπίτι μας ; :D

Βέβαια εδώ που τα λέμε ούτε XBox έχουμε , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα .
 
Σήμερις λόγω αργίας, ή απεργίας ή βαρεμάρας βρήκα χρόνο και άνοιξα και τα τρία Dreamcast μου.

Το ένα είχε heat pipes στην ψήκτρα και ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα ήταν μεγαλύτερος. Τα άλλα δύο όμως είχαν απλούστερο σύστημα ψήξης και το ανεμιστηράκι ήταν εξαιτερικά πιό αθόρυβο. Κοιτώντας τις πλακέτες από το μέγεθος του επεξεργαστή καταλάβαινες ότι τα δύο ανευ heat pipes ήταν νεότερο revision. Μάλιστα σε λειτουργία έβγαζαν ασύγκριτα λιγότερο θερμό αέρα από την εξαγωγή από ότι το τρίτο.

Ξέρουμε άραγες πόσα revisions μητρικής πλακέτας έχει βγάλει η SEGA για το Dreamcast;
 
Σήμερις λόγω αργίας, ή απεργίας ή βαρεμάρας βρήκα χρόνο και άνοιξα και τα τρία Dreamcast μου.

Το ένα είχε heat pipes στην ψήκτρα και ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα ήταν μεγαλύτερος. Τα άλλα δύο όμως είχαν απλούστερο σύστημα ψήξης και το ανεμιστηράκι ήταν εξαιτερικά πιό αθόρυβο. Κοιτώντας τις πλακέτες από το μέγεθος του επεξεργαστή καταλάβαινες ότι τα δύο ανευ heat pipes ήταν νεότερο revision. Μάλιστα σε λειτουργία έβγαζαν ασύγκριτα λιγότερο θερμό αέρα από την εξαγωγή από ότι το τρίτο.

Ξέρουμε άραγες πόσα revisions μητρικής πλακέτας έχει βγάλει η SEGA για το Dreamcast;
 
Πάρα πολύ καλό λινκάκι αγαπητέ!!! Εχω μπροστά μου το Dreamcast που δεν πρόκειταi να πουλήσω στον Pooky, και τώρα βλέπω από κάτω ότι γράφει 1 PAL E, άρα έχω ρεβιζιόν 1 :diablotin:
 
Σε PAL δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ Revision 2.
 
Πίσω
Μπλουζα