Iστορικοστρατιωτικό κουίζ

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.152
Αντιδράσεις
69.076
Ας δοκιμάσω να βάλω και εγώ, ένα κουίζ από ελληνικό κινηματογράφο... :)

1. Αναφέρετε δυο ταινίες, που έχει "ρόλο" ο Ιωάννης Μεταξάς.

2. Τι λάθος, υπάρχει στην σκηνή μάχης του Ρούπελ, στην ταινιά "ΟΧΙ" του Τζέημς Πάρις (1969);

3. Αναφέρετε 3 ιστορικά πρόσωπα που έχει υποδυθεί στο σινεμά ο Χρήστος Καλαβρούζος.

4. Στην ταινία "Παύλος Μελάς" ( 1973), ποιος ηθοποιός έχει το ρόλο του Βασιλιά Γεώργιου;

5. Σε ποια ταινία, παρουσιάζεται το γεγονός της μεταφοράς του ελληνικού χρυσού, για να μην πέσει στα χέρια των Γερμανών;

6. Αναφέρετε 2 ιστορικά πρόσωπα που έχει υποδυθεί ο Δημήτρης Μυράτ.

7. Σε ποια ταινία, ακούμε το στοιχάκι που είχε το ημερολόγιο τοίχου, την 28η Οκτωβρίου 1940;

8. Σε ποια ταινία ακούγεται ο παρακάτω διάλογος:

- Η σημαία, είχε τίποτα ζωγραφισμένο επάνω;

-Τον φοίνικα.

-και τι χρώμα είχε;

-Μουργουρός

-Δηλαδή;

-Εεεε...γκριζωπός!

Λίγο δύσκολες αλλά καλή τύχη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3. Δύο θυμάμαι, τον Φώτο Τζαβέλα στους "Σουλιώτες" και τον Πλαπούτα στη "Δίκη των Δικαστών"

4. Ο Μάκης Ρευματάς

5. Νομίζω στο "Η Μεσόγειος φλέγεται":xm:

6. Εδώ πάλι θυμάμαι τρία :) . Τον Καποδίστρια στη "Δίκη των Δικαστών", τον Ντρέυφους στο "Είμαι αθώος" και τον Γεώργιο Α΄στον "Ελευθέριο Βενιζέλο" του Βούλγαρη

7. Νομίζω στην ομώνυμη "28η Οκτωβρίου 5.30":xm:
 
7. Αυτοι που μιλησαν με το θανατο. Το διαβαζει ο Παντελης Ζερβος κι αμεσως ακουγονται οι σειρηνες.
 
RIO είπε:
Ας δοκιμάσω να βάλω και εγώ, ένα κουίζ από ελληνικό κινηματογράφο... :)

5. Σε ποια ταινία, παρουσιάζεται το γεγονός της μεταφοράς του ελληνικού χρυσού, για να μην πέσει στα χέρια των Γερμανών;

Στη μάχη της Κρήτης

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CE%B7_%CE%BC%CE%AC%CF%87%CE%B7_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82
 
1. Νομίζω ότι η μια εκ των δύο, είναι το "Ελευθέριος Βενιζέλος" ;
 
Αν και δύσκολες, οι ρετροπαίκτες τα πήγαν περίφημα. Για να δούμε τις απαντήσεις:

1. "Ελευθέριος Βενιζέλος" τον υποδύεται ο Μπουγιουκλάκης και στο "ΟΧΙ" (1969) από άγνωστο ηθοποιό.

( Σωστός ο Εχετλαίος)

2. Τα άρματα είναι ελληνικά της σύγχρονης εποχής, αντί για γερμανικά πάντσερ.

3. Φώτος Τζαβέλλας στους Σουλιώτες, Πλαπούτας στην δίκη των δικαστών και Νικηταράς στον Παπαφλέσσα.

( σωστός/ή Retrofan)

4. Ο Μάκης Ρευματάς.

( σωστός/ή Retrofan)

5. Στην μάχη της Κρήτης.

( σωστός ο Νemo)

6. Σωστός/ή Retrofan

7. Σωστή η Bambinella.

8. Από την δίκη των δικαστών. Διάλογος μεταξύ του Πολυζωίδη ( κούρκουλος) και ενός ψευδομάρτυρα.

Νικητής ο/η Retrofan!!!
 
Μιλ μερσί! :)

Να διευκρινίσω το ος/η; Είμαι "η";)
 
Πίσω
Μπλουζα