Iταλικές ταινίες με ζώα Τέρατα

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Δεκαετία 1970 και 1980 oι γείτονές μας οι ιταλοί πάθανε κάτι σαν τρομολαγνεία με τα ζώα. Βοήθησε βέβαια και η επιτυχιά του Jaws στο Αμέρικα.

Άρχισαν λοιπόν και δεν σταμάτησαν. μέχρι τις αρχές του 1990.

Αναφέρω 2 ταινίες εδώ και παραθέτω και τα Trailers

όσοι γουστάρουνε να βλέπουνε καρναβαλικά άρματα (τα τέρατα από κόντρα πλακέ) να μουγκρίζουνε και να τρώνε κόσμο (sic) ας το συνεχίσουνε και ας γράψουνε και αυτοί τις αναμνήσεις των :)

Αρχίζω

Όρκα Η Δολοφόνος Φάλαινα (ιταλική παραγωγή του Dino De Laurentis) 1977 με φανταστική μουσική από τον Έννιο Μορικόνε.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Τα Πλοκάμια Του Τρόμου (Tentacoli-1977) από τον έλληνικής καταγωγής Οvidio Assonitis παρακολουθούμε τις καταστροφικές συνέπειες της επίσκεψης ενός γιγάντιου χταποδιού στας ακτάς μιας παραθαλάσσιας πόλης.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Κιller Crocodile - 1989

Oυδέν σχόλιον απλά θαυμάστε.... (είχε και μια συνέχεια το 1990)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Dominion, είσαι μεγάλη μορφή !

Τα threads σου είναι απίστευτα !

To Tentacoli, το είχα δει πιτσιρικάς, στον κινηματογράφο 1

Θυμάμαι σε μια σκηνή, το χταπόδι αρπάζει ένα μωρό από την κούνια του.

Eίχα σοκαριστεί τότε.

Τώρα σοκάρομαι με την ιδέα, ότι οι κινηματογράφοι προβάλουν μόνο Blockbusters !

tentacules.jpg
 
Nα σαι καλά φίλε μου το κατα δύναμιν (της μνήμης και του αρχείου)
 
Στα δόντια του Τελευταίου Καρχαρία (The Last Shark aka Great White - 1980)

του Enzo G Castellari

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ήμουν πιτσιρίκος και είχα δει το Όρκα Η Δολοφόνος Φάλαινα σε βίντεο και είχα πλαντάξει στο κλάμα στη σκηνή που σκίζουν την κοιλιά της μητέρας φάλαινας και πετάγεται το μωρό της σπαράζοντας. Είχα πάθει γερό σοκ τότε.
 
Παιδιά, την βοηθειά σας..προσπαθώ να θυμηθώ και εγώ μία ιταλική 'ταινία'..βασικά δεν ήταν ακριβώς ταινία-ούτε έχει σχέση με ζώα τώρα που το σκέφτομαι..αλλά τουλάχιστον είναι ιταλική..- την είχε προβάλει η ΕΤ1 μέσα δεκαετίας 90 και την έβαζε κάθε Σάββατο το απογευματάκι. Πρέπει να ήταν γύρω στα 4-6 επεισόδια. Anw, για να μην μακρυγορώ- too late θα πούν κάποιοι :p - η υπόθεση έχει ως εξής: είναι μια πριγκήπισσα που μεταμφιέζεται σε πρίγκηπα για να πολεμήσει ένα τέρας σε μια σπηλιά, κάπου στην πορεία γνωρίζει και έναν πρίγκηπα και στο τέλος βλέπουμε την πριγκήπισσα/πρίγκηπα να νικάει το τέρας- το οποίο έτρωγε μόνο γυναίκες..γκρρρ..σεξιστικό γουρούνι..- και να παντρεύεται τον πρίγκηπα :D Λοιπόν την ξέρει κανείς????
 
Επαναφέρω το thread μπας και ξέρει κανείς να μου απαντήσει.. :)
 
Μονο ο Dominion ισως να ξερει ποια ειναι αυτη η ταινια φιλε.
 
Εγώ θυμάμαι ένα άλλο έργο '' Το βουνό των κανιβάλων ''

Τρομακτική ταινία, με τη βία να περισσεύει ,και σεξιστικά στοιχεία!

Σε τέτοιες παραγωγές οι Ιταλοί βάζανε μερικούς "ψιλοξανθούς" να περνάει σαν Αγγλο-Αμερηκανιά ,και με ότι μέσα διαθέτανε προσπαθούσανε να κάνουνε δουλειά.

:)
 
Turrican είπε:
Εγώ θυμάμαι ένα άλλο έργο '' Το βουνό των κανιβάλων ''Τρομακτική ταινία, με τη βία να περισσεύει ,και σεξιστικά στοιχεία!

Σε τέτοιες παραγωγές οι Ιταλοί βάζανε μερικούς "ψιλοξανθούς" να περνάει σαν Αγγλο-Αμερηκανιά ,και με ότι μέσα διαθέτανε προσπαθούσανε να κάνουνε δουλειά.

:)
MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD, του Segio Martino.

ΕΠΟΣ !!!
 
Μια και εχετε αναφέρει τις ιταλικες παραγωγές με καννίβαλους, έχετε ακούσει μήπως την ταινία "Papaya: Love Goddess of the Cannibals" ? Είναι καλή? Αξίζει να την δω?

[h=1][/h]
 
Το έχω δει το Papaya. H ταινία είναι του Joe D'Amato, αυτό τα λέει όλα. Έχει ότι περιμένει κάποιος από μια ταινία του D'Amato: έλλειψη γούστου, φινέτσας και ταλέντου, μπόλικο γυμνό. Αν θες να δεις αίμα, βία, κανιβαλισμούς, ξεκοιλιάσματα και άλλα τέτοια γραφικά, καλύτερα να ψάξεις αλλού. Πέρα από μια σκηνή σχεδόν κανιβαλισμού στην αρχή που μαθαίνουμε ότι τα προκαταρκτικά του σεξ μπορεί να γίνουν και οδυνηρά πέρα από απολαυστικά, τίποτα άλλο δεν συμβαίνει. Η ταινία είναι μια σκηνή σεξ ή αυνανισμού μετά από κάποια άλλη. Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι ποιος θα κάνει σεξ και με ποιον. Οι γυναίκες βγάζουν τα ρούχα τους για τους πιο ηλίθιους λόγους. Α, έχει κι ένα δήθεν αντιαποικιοκρατικό μήνυμα. Το story είναι "λευκοί Ευρωπαίοι τουρίστες αφού αποπλανηθούν από μια ντόπια ιθαγενή συμμετέχουν σε γυμνούς τελετουργικούς χορούς και διαφυλετικά όργια" τίποτα παραπάνω
 
iggylebowski είπε:
Το έχω δει το Papaya. H ταινία είναι του Joe D'Amato, αυτό τα λέει όλα. Έχει ότι περιμένει κάποιος από μια ταινία του D'Amato: έλλειψη γούστου, φινέτσας και ταλέντου, μπόλικο γυμνό. Αν θες να δεις αίμα, βία, κανιβαλισμούς, ξεκοιλιάσματα και άλλα τέτοια γραφικά, καλύτερα να ψάξεις αλλού. Πέρα από μια σκηνή σχεδόν κανιβαλισμού στην αρχή που μαθαίνουμε ότι τα προκαταρκτικά του σεξ μπορεί να γίνουν και οδυνηρά πέρα από απολαυστικά, τίποτα άλλο δεν συμβαίνει. Η ταινία είναι μια σκηνή σεξ ή αυνανισμού μετά από κάποια άλλη. Αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι ποιος θα κάνει σεξ και με ποιον. Οι γυναίκες βγάζουν τα ρούχα τους για τους πιο ηλίθιους λόγους. Α, έχει κι ένα δήθεν αντιαποικιοκρατικό μήνυμα. Το story είναι "λευκοί Ευρωπαίοι τουρίστες αφού αποπλανηθούν από μια ντόπια ιθαγενή συμμετέχουν σε γυμνούς τελετουργικούς χορούς και διαφυλετικά όργια" τίποτα παραπάνω

...δεν μου ακούγεται άσχημο :D :p
 
Πίσω
Μπλουζα