IBM 5150 MDA σε TFT

disman

Retro Member
Joined
1 Μάρ 2008
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
0
Πριν από λίγο καιρό έλαβα απο τα λατρεμένα μας ΕΛΤΑ μια οθόνη για ΙΒΜ 5150 (ΙΒΜ 5151 είναι το μοντέλο) η οποία μου ήρθε δυστυχώς κατακρεουργημένη. Μιας και το casing είναι σε καλή κατάσταση θέλω να ξεκινήσω ένα project στο οποίο να τοποθετήσω μέσα σε αυτό μία TFT οθόνη.

Θέλω λοπόν τις εξής πληροφορίες. Μπορεί το σήμα απο το Monochrome Display Adapter ενός ΙΒΜ 5150 ( με το παλιό 9πιν βύσμα ) να δουλέψει σε μια σύγχρονη tft οθόνη ( με VGA βύσμα ). Από ότι έψαξα στο web τα pinouts είναι συμβατα. Έχω βρεί βέβαια στο ebay κάποιους converters που μετατρέπουν ΠΑΠΑΔΕΣ σε ΚΑΛΟΓΕΡΟΥΣ ( απο πλευράς σήματος, βασικά τα πάντα από οτι είδα ), όπως επίσης βρήκα και καλώδιο απο 9πιν σε 15πιν.

Παιδιά τα φώτα σας...
 
Μιας και από το βύσμα MDA μόνο 4 πινς είναι χρήσιμα, προτείνω την ακόλουθη συνδεσμολογία:

MDA------------------------VGA

pin 7(mono video)-----------pin 1 ή 2 ή 3 (Κόκκινο, Πρασινο,Μπλε αντίστοιχα)

pin 8 (οριζόντια σάρωση)-----pin 13

pin 9 (κάθετη σάρωση)--------pin 14

Δοκίμασε την, αλλά δεν ξέρω που πρέπει να συνδεθεί το πιν 6 του MDA (Intensity) :xm: . Πάντως, μόνο με τα παραπάνω πρέπει να δουλεύει. Το πιν 7 δίνει χρώμα κόκκινο, μπλε ή πράσινο στα γράμματα, ανάλογα σε ποιο πιν (1,2,3) θα το συνδέσεις. Καλή επιτυχία ;)

Μην ξεχάσεις να συνδέσεις και τις γειώσεις του MDA pins 1,2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ...θα το δοκιμάσω και θα σου πώ το αποτέλεσμα...
 
Λοιπόν ισχύει και έχω βρεί και σχετικό διάγραμμα...
picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα