IBM PC 5150

disman

Retro Member
Joined
1 Μάρ 2008
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
0
Ρε παιδιά...έχει κανένας καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ κανα καλό κομμάτι ΙΒΜ 5150...( ebay δεν ψάχνω...θα με σκίσουν στα μεταφορικά )...και τα 5-6 μηχανήματα που είχα δει στο TEI μου πριν 2 χρόνια...τα πέταξαν λόγω αλλαγής κτιρίου ( φτουυυυυυύύύύ....!!! )...όποια συμβουλή δεκτή...
 
Φίλε disman, το οτι δε σου απάντησε κανείς σημαίνει ότι κανείς δε διαθέτει κάτι τέτοιο για πούλημα. Το εν λόγω κομμάτι είναι πολύ σπάνιο. Μια φορά στη δουλειά μου έτυχε ένας συνάδελφος να το έχει, ο οποίος μάλιστα δεν ασχολείται καν με ρετρό, και παρά την πίεσή μου δε δέχτηκε να το δώσει. Εκτός αυτού, είναι και θεόβαρυ και όπως είπες, θα σε σκίσουν στα μεταφορικά από ΕΒΑΥ. Σου βρήκα στο γερμανικό ΕΒΑΥ αυτό εδώ. Πιστεύω ότι έχει ψωμί ακόμα. Ρώτα τον εάν στέλνει Ελλάδα. Εάν σου πει ότι τα μεταφορικά είναι πολλά, πες του ότι δε σε νοιάζει και ξαναρώτα.

Υποθέτω πως αναφέρεσαι στο desktop και όχι στο ψευδολάπτοπ.

(τα ΤΕΙ και ολα τα παρόμοια ιδρύματα, έχουν πετάξει θησαυρούς :icon_cry: )
 
Βασικά το συγκεκριμένο το βλεφαριάζω απο προχθές...να σου πω την αλήθεια :) ...ελπίζω να μην φτάσει στο θεό η τιμή και να μπορέσω να το πάρω.

τα μεταφορικά δεν με απασχολούν. Αρκεί να είναι λογικά για αυτο που στέλνει κανείς.Είναι κάτι τύποι στο eBay που πάνε να βγάλουν έξτρα κέρδος από αυτά και σου χρεώνουν το bubble wrap λες και είναι χρυσάφι ...τι να πεί κανείς !!!

...ευχαριστώ πάντως που έψαξες

και μόλις γίνει το θαύμα και έρθει σπίτι το θηρίο θα βγάλω φωτογραφιούλες να τις κάνω post...να ανοίξει λιγάκι το ματάκι μας !!!!

για να δούμε...
 
disman είπε:
Είναι κάτι τύποι στο eBay που πάνε να βγάλουν έξτρα κέρδος από αυτά και σου χρεώνουν το bubble wrap λες και είναι χρυσάφι ...τι να πεί κανείς !!!
Εχεις απόλυτο δίκιο. Πριν μερικές μέρες αγόρασα 25 EPROMS με συνολικό κόστος 21! Η δημοπρασία έληξε στα 6.75 ευρώ και τα μεταφορικά ήταν 15!!! Συνολο 21+ και τα 3/4 σχεδόν ήταν τα μεταφορικά. Βέβαια με βάση τους υπολογισμους μου, όλες αυτές οι EPROM θα μου κόστιζαν κοντά στα 70 ευρώ, οπότε χαλάλι τους.

Να υπολογίζεις γύρω στο 50άρικο τα μεταφορικά. Δεν είναι όμως παράλογη αυτή η τιμή, αφου είναι θεόβαρυ, κουτί + οθόνη μαζί.
 
Γενικά τα χειρότερα και πιο ακριβά μεταφορικά τα έχει η Αγγλία. Μπορεί κάτι να σου στοιχίσει πιο ακριβά απο UK παρά από US. Ιδιαίτερα αμα σου πει πως το έχει στείλει με ParcelForce ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΣΕΙ απο χέρι...

τα καλύτερα μεταφορικά τα έχει ΣΑΦΩΣ TO Honk Kong...και όχι μόνο φθηνά αλλα και γρήγορα... μιλάμε κάτι 4 μέρες, 6 μέρες,
 
και να φανταστείς το όλο σκηνικό στην ψύχρα...από τα 112 ευρώ όυσιαστικα ο μόνος που έκανα bidding ήμουν εγώ μέχρι τα 306...εντάξει ο τύπος απλά ποιος ξέρει πόσα είχε ρίξει στο auto-bid ( βασικά του έστειλα pm για να μάθω )..κρίμα...και το ήθελα πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι...αλλα όχι και πάνω απο 300...έλεος

Γενικά πάντως όταν βλέπεις σε δημοπρασία άτομο απο Ελβετία...δύσκολα τα πράγματα..γιατι γενικά εκεί έχουν πολύ χρήμα για κάψιμο...δυστυχώς για εμάς που δεν έχουμε :)
 
Το 5150 "χτυπάει" ψηλά νούμερα σχεδόν πάντα....

Λογικό ρε παιδιά,μιλάμε για το πρώτο PC,από την IBM,αν δε κάνω λάθος....
 
ωραία, γιατί έχω ένα τέτοιο στην αποθήκη... χεχεεχ
 
Μπορώ πια να πώ...πως είμαι ο ευτυχής κάτοχος ενός ΙΒΜ 5150 σε άψογη κατάσταση..μιλάμε κυριολεκτικά καινούργιος..αλλά δυστυχώς αναγκάστηκα να τα σκάσω ! 350 ευρωπουλάκια ( 550 δολλάρια δηλαδή, 225 από τα οποία για τα μεταφορικά)

If you need to play, you got to pay...που λένε και οι φίλοι μας οι αμερικανοί !!! μόλις βρώ χρόνο θα ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες να δείτε. Περιμένω να μου έρθουν επίσης απο Αμερική και τα τρία ντοσιέ με δισκέτες της IBM με τα οποία συνοδευόταν ο 5150.

Τα οποία είναι το Guide to Operations, Basic Reference Guide, και το IBM DOS το οποίο στην έκδοση 1 κάνει της παναγιάς τα μάτια...οπότε και αναγκάστηκα να συμβιβαστώ με ΙΒΜ DOS 2.1 :(
 
Εν αναμονη των φωτογραφιων...μεγιες!
 
Καλορίζικο Γιάννη. Περιμένουμε φωτογραφίες. Βάλτες είτε εδώ πέρα, είτε εδώ. DOS 1 είπες; :nervous: :eek: Πόσο στοίχιζε ήθελα να΄ξερα...
 
Πόσο στοιχίζει τώρα το ΙΒΜ DOS 1.0 ??? εεεε βασικά όσο πήρα εγώ τον 5150 και βάλε και κάτι ακόμα....το βρίσκω από 200 δολλάρια περίπου στο e-bay μέχρι και 400κάτι δολλάρια ( για κλειστή never-used συσκευασία ) !!!! άστα να πάνε...

φωτογραφίες έβαλα εδώ...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=95834#post95834
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παληκάρια καλορίζικο το 5150 το οποίο έγινε ευρύτερα γνωστό και σαν IBM XT, το πρώτο, το 5155 ειναι το "ψευτολαπτοπ" που είπε ένας φίλος παραπάνω. Σχετικό είναι και το link που θα δείτε παρακάτω. Αν το χει κανεις με ενδιαφέρει (το 5155)
 
NetWorkMan περιμενω ακομα τις φωτο του Cromemco :)
 
Ωραιο το 5150.. αν και κατεστρεψε το home computing και τα αγαπημενα μας μηχανηματα, ειναι σημαντικο κομματι της ιστοριας. Και σε αριστη κατασταση. Καλοδουλευτο Disman..
 
Φίλε Wally

έχεις απόλυτο δίκιο, το είχα ξεχάσει εντελώς. Φεύγω διακοπές και θα τις ανεβάσω από εκεί που θα είμαι γιατί όπως καταλαβαίνεις λόγω όγκου αυτών των μηχανημάτων, τα έχω σε αποθήκη φυλαγμένα και θα πρέπει να ξεπακετάρω για να βγει φωτο. Αλλά τώρα με την άδεια είναι ευκαιρία μιας και θα είμαι εκεί που τα έχω.

Αναμείνατε τα "θηρία"

α! ναι , και το Link που χρωστούσα : http://oldcomputers.net/ibm5155.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα