IBM ThinkPad pc110

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Αλλο ενα αξιο λογου μηχανακι απο την Big Blue το οποιο κυκλοφορησε εν ετει 1995 σε μεγεθος οχι μεγαλυτερο απο βιντεοκασσετα,χαρακτηριστικα του εφαμιλα ενος λαπτοπ της εποχης ,ανωτερας κλασης βεβαιως.


Αυτο που ξεχωριζει περα απο το μεγεθος που χωραει σε μια παλαμη ηταν οτι περα απο τα κανονικα win 98 που μπορουσες να του βαλεις συνδεεοταν με τηλεφωνικη γραμμη και στο μπροστα του μερος περα απο την led οθονη για ενδειξη μπαταριας κτλ ειχε και μικροφωνο αριστερα και ηχειο δεξια για να απαντας και να μιλας στο σταθερο σου τηλεφωνο.



Επισης ειχε και διακοπτακη για να διακοπεις το τηλεφωνο να χτυπαει τις ωρες που δεν ηθελες.



Ειχε βγει και απο την Cannon μια καμερα ειδικα για αυτο με specs εποχης και αυτη και μαλιστα η πρωτη ψηφιακη που εβγαλε η Cannon,δεστε στο βιντεο και πειτε μου αν δε θυμιζει κοπελια να βγαζει σελφις 20 χρονια πριν.



Ακολουθουν φωτο απο το μικροτερο λαπτοπ ever!


CM IBM PC110 (TV Ad) 2

[video=youtube;u-TwXVdLRmQ]





Και μια διπλα διπλα με ενα 3DS

 
Για την εποχή του ήταν πολύ μπροστά!! (Όπως και η κινεζούλα που τραβάει selfies ;) )
 
Το είχα ξαναδει κάπου στο ιντερνετ αλλά όχι να το κρατάει κάποιος ή να είναι δίπλα σε άλλο PC ως μέτρο σύγκρισης, οπότε μου φαίνεται κάπως απίστευτο που είναι τόσο μικρό. Θα πρέπει να ήταν το πρώτο PC που έκανες Ctrl+alt+delete με ένα δάχτυλο :D :D
 
Nα πω οτι το εχω παρει απο Ιαπωνια και καποια στιγμη πρεπει να κανω παρουσιαση....
 

1@angel_grig[/USER] ε ρε κάτι κρυφά ταλέντα που κρύβονται στο φόρουμ...το γράφω ειδικά για το συγκεκριμένο
 
Φρεσκο βιντεο απο τον LGR.

 
Πίσω
Μπλουζα