Iced Earth

iced_earth

RetroN00b
Joined
20 Ιουλ 2014
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
0
παιδια γεια σας.ανοιγω αυτο το θεμα για ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα,τους iced earth.για το αγαπημενο μου υπαρχει ηδη "νημα".θελω να δω τις αποψεις σας για ενα απο τα μεγαλυτερα power metal γκρουπ της απεναντι οχθης.οι οποιοι θεωρω οτι εφτασαν στο pick με το dark saga και απο κει και περα -με εξαιρεση λιγο το horror show-κατρακυλησαν.για να δουμε λοιπον
 
Πραγματικα οι iced earth ειναι μια πολυ αξιολογη μπαντα που αν δεν ειχε ολα αυτα τα εκατονταδες (που λεει ο λογος) εσωτερικα προβληματα ισως να τα πηγαιναν πολυ καλητερα.Σιγουρα θα τους εβαζα και γω μεσα στης κορυφαιες Power metal μπαντες της απεναντι οχθης οπως λες και συ μαζι φυσικα με τους Crimson Glory,Jag Panzer,Helstar,Sanctuary,Agent steel,Liege lord,Sacred oath,Attacker κ.α.Μεχρι τον δισκο something wicked this way comes Που περιεχει εκτος των αλλων τα κομματια ''Melancholy και Watching over me'' που τα ξερουν ακομα και αυτοι που δεν εχουν ιδεα απο iced earth τα πηγαιναν αρκετα καλα αλλα απο το μετριοτατο Horror show και μετα αρχισαν να πεφτουν παρα πολυ.Ο δισκος The Glorious Burden ειχε καποια καλα στοιχεια αλλα δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο οπως και ο Dystopia με τον Stu Block που και αυητος σαν δισκος δεν λεει και πολλα εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.Στη συνεχεια μεσα στο 2014 ειχαμε τον δισκο Plagues of babylon που για μενα ειναι οτι πιο αξιολογο εχουν κυκλοφορησει μετα το something wicked this way comes και αν δεν ειναι και κατι το φανταστικο ειναι ενας πολυ τιμιος δισκος.

Επισης δεν ξεχνω τα φανταστικα εξωφυλα απο τους δισκους τους αλλα και την εξαιρετικη συλογη Dark Genesis την οποια φυσικα και εχω αλλα και το Tribute to the gods Που περιεχει διασκευες κομματιων απο ιερα τερατα οπως Iron maiden,kiss,AC/DC,Judas priest,Blue oyster cult,Black Sabath,Alice Cooper.Eξαιρετικη συλογη πραγματικα οπως και διασκευες αλλά για να πεταξω και μια μικρη κακια σε πολλα απο αυτα τα κομματια που διασκευαζουν ενω τεχνικα και μουσικα ειναι μια χαρα η φωνη του Barlow δεν πολυ-κολαει σε πολλα κομματια.
 
Απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα.Πάντα πίστευα πώς αν ο steve harris επαιζε μπάσο στους Metallica θα ακουγόταν το όλο αποτέλεσμα σαν iced earth.Είναι οι μοναδικοί που συνδιάζουν τόσα καλά τα στοιχεία των Maiden και των Metallica.Τα πρώτα τους 5 album είναι θεϊκά και πραγματικά ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί είχαν και έχουν μικρό σχετικά fan-base ενώ με τίς τραγουδάρες τους μπορούσαν να γεμίζουν στάδεια.Ίσως αν ο πρώτος τους δίσκος κυκλοφορούσε το 1983 να μιλούσαμε τώρα για ένα πολύ μεγαλύτερο συγκρότημα και πιο αναγνωρίσιμο.Τα δύο τελευταία τους πονήματα μου άρεσαν αρκετά αλλά νομίζω πώς δέν τους ταιριάζει αυτο το groovy στοιχείο που έχουν πλέον.
 
συμφωνω και με τους δυο σας.candyman παρελειψα το something wicked στο πρωτο post το οποιο ηταν το τελευταιο καλο τους αλμπουμ.η περιοδος με ripper(o οποιος ειναι φοβερος τραγουδιστης)καθως και το come back του(θεου κατα τα αλλα)barlow,ηταν ιλαροτραγωδια.o owens δεν κολλαγε στο υφος της μπαντας,ενω οταν ο matt επεστρεψε δεν το ειχε πλεον.αν δειτε το live στο wacken θα τον λυπηθειτε,δε βγαινει η φωνη με τιποτα.για αυτο θελω να τον θυμαμαι οπως τον ειδα στο σπορτινγκ το 2002.οταν τους ειδα στη μαλακασα με ripper..ενταξει πολυ φιλοτιμος ο ripper αλλα κατι δεν κολλαγε.οσο για τον stu ενταξει πιανει επιπεδα barlow αλλα ρε φιλε δεν μπορω iced earth χωρις matt.βασικα πιστευω οτι o schaffer επρεπε να διαλυσει το γκρουπ εκει γυρω στο 2003-2004 οταν ειχε αρχισει η μεγαλη κατρακυλα.τελοσπαντων για μενα οι earth πλεον ειναι μια αναμνηση,σκοτωνω γι αυτους αλλα μεχρι το something wicked...xaxaxa

κοιτα μαλλουρα ο αλλος ο τρελλος ρε!!

pure evil alive in athens

[video=youtube;46pb5-uo6RI]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τους έμαθα όταν έπεσε τυχαία στα χέρια μου το Alive In Athens. Παρ' όλο που η μουσική τους δεν είναι του γούστου μου, η συναυλία μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά το Μelancholy. Αν και δεν είμαι 100% σίγουρη ότι ήταν οι Iced Earth γιατί εχουν περάσει κατι χρονάκια, είχα δεί ένα αφιέρωμα που έλεγαν γι' αυτή τη συναυλία, ότι είχε μαζευτεί τόσος πολυς κόσμος που η γυάλινη οροφή της αρένας έπεσε.
 
Αγαπημενο συγκροτημα,ημουν στο alive in Athens,λατρεμενοι στην Ελλαδα..

Πολυ σωστα ολα τα παραπανω μηνυματα αναφορικα με το τι θα μπορουσαν να εχουν κανει ΑΝ δεν ειχαν εσωτερικα θεματα..
 
Πίσω
Μπλουζα