ICO Statue

Fred Madison

RetroMaNiaC
Joined
24 Mαϊ 2010
Μηνύματα
654
Αντιδράσεις
105
Κατ' αρχάς καλή χρονιά και τι καλύτερες ευχές μου σε όλες και όλους!

Το περασμένο καλοκαίρι είχα ξεκινήσει μια σειρά σχεδίων για ένα γλυπτό

που ήθελα να κάνω με θέμα του αγόρι που όλοι μας ξέρουμε.

Μεσολάβησαν διάφορα (κυρίως επαγγελματικά) που κράτησαν την ιδέα μου

πίσω από την υλοποίησή της...

Περίπου έναν μήνα πρίν από την κυκλοφορία του The Last Guardian

έβαλα μπρός να δουλεύω επιτέλους το γλυπτό ίσως και μέσα στον ενθουσιασμό

στην προοπτική ότι επιτέλους θα παίξω το παιχνίδι του Fumito Ueda

να μπήκα με ακόμη μεγαλύτερα "κέφια" στην τελευταία μου δημιουργία.

Αυτή τη φορά κινηματογράφησα σε time lapse όλη τη διαδικασία.

Δείτε το, έχει ενδιαφέρον πιστεύω...

Αυτό το βίντεο λοιπόν μαζί με μερικές εικόνες τα ανεβάζω και όπως πάντα θα χαρώ να ακούσω

παρατηρήσεις, σχόλια ή ότι άλλο θέλετε να κουβεντιάσουμε.

Το γλυπτό το έχω τελειώσει όσον αφορά και το ζωγραφικό του κομμάτι

και απομένει να κάνω το τελικό βίντεο της παρουσίασης...

Όταν είναι έτοιμο θα το ανεβάσω και αυτό εδώ...

 
Το βίντεο είναι απλά απολαυστικό... ξεχώρισα (καλά?) ένα dremel με ντίζα? Αν ναι, θα λυσσάξει η Kambia! :D Πρόσεξα ότι έχεις κάνει σχέδιο πιο πριν και μάλιστα με διαστάσεις - άρα δεν πας στα τυφλά, ε?

Πάντως, στο βίντεο το κάνεις να φαίνεται τόσο εύκολο....
 
Merci D@redevil και χρόνια πολλά ! Μια χαρά το είδες το dremel... Επίσης έχω ξεθάψει μετά από χρόνια αερογράφο και κομπρεσέρ (σιγά σιγά το οργανώνω το έγκλημα). Ναι πάντα ξεκινώ από σχέδια μιας και το σχέδιο είναι καθοριστικό για να καταλάβεις βασικές ανάγκες του γλυπτού.
 
Μπορείς να ποστάρεις μερικά δείγματα από τα σχέδια? (Επειδή σχεδιάζω κάτι λίγα, θα μ' ενδιέφερε να ρίξω μια ματιά! :) )
 
Αν το έχεις στα χέρια σου φτιάχνεις πολύ ωραία πράγματα. Εξαιρετικό fred. Τι να πω και εγώ που με τον πηλό μια κούπα είχα προσπαθήσει να φτιάξω και βγήκε σαν τρακαρισμένος ιπτάμενος δίσκος.
 
@ D@redevil... μη φανταστείς ότι είναι και τίποτα μελέτες τρομερές... γρήγορα σχεδιάκια του δεκάλεπτου είναι... ορίστε λοιπόν...

@ telonio... τώρα αυτό που λες πως κατάφερες να κάνεις θεωρείς πως είναι εύκολο πράγμα...??? :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα δει το video νωρίτερα σήμερα το απόγευμα και περίμενα πότε θα το αναρτήσεις και δω :D

Αλλο ένα εξαιρετικό δημιούργημά σου! Μου αρέσει πολύ η κίνηση που έχεις δώσει στα ρούχα.

Το καδρόνι που κρατάει είναι και αυτό από πηλό? Επίσης αν υπολόγισα σωστά, το όλο εγχείρημα κράτησε μια βδομάδα μέχρι το τελικό στάδιο?
 
Ευχαριστώ Kambia, ναι όλος είναι από πηλό. Για τον χρόνο τι να σου πω... πάνω κάτω τόσο όσο λες... περίπου στις 10 μέρες θα έλεγα.
 
Fred Madison είπε:
@ telonio... τώρα αυτό που λες πως κατάφερες να κάνεις θεωρείς πως είναι εύκολο πράγμα...??? :)
Τώρα να σου πω πως μου φαινόταν εύκολο θα με πιστέψεις; Πάντως έπρεπε να ξεκινήσω να φτιάξω ένα μπαλάκι ή έναν κύβο, κάτι εύκολο πρακτικά. Ξέρεις, είναι από τις φάσεις που βλέπεις έναν έμπειρο να φτιάχνει κάτι και σου φένεται και εσένα εύκολο. Βέβαια αυτή η αίσθηση κρατάει μέχρι να το δοκιμάσεις και εσύ, και να καταλάβεις πως ο έμπειρος δεν σπατάλησε τσάμπα τόσα χρόνια. Στο παρελθόν είχα ξεκινήσει ένα σεμινάριο κεραμικής. Τα παράτησα γρήγορα παρά την ευγένεια του δασκάλου, αφού σε 4 μήνες ούτε που είχα καταφέρει να φτιάξω κανένα ρημάδι - κάτι της προκοπής. Έχω κάπου εδώ λίγο πηλό, μπορεί καμιά μέρα να φτιάξω κανένα ανασιούργημα από τα βάθη της κόλασης να σου-σας βγούν τα μάτια έξω. Είναι κρίμα όμως να σας χαλάσω την υγεία σας. :supergrin:
 
Παρα πολυ ωραιο οπως και τα προηγουμενα!

Fred Madison είπε:
@ D@redevil... μη φανταστείς ότι είναι και τίποτα μελέτες τρομερές... γρήγορα σχεδιάκια του δεκάλεπτου είναι... ορίστε λοιπόν...
Γρηγορα σχεδιακια του 10λεπτου λεει χαχαχα! εμενα αυτα τα σχεδια μου φαινονται αριστουργηματα :p

ps. Χτες επεσα πανω σε αυτο https://unboxholics.com/stories/20217-ta-ekpliktika-gaming-glypta-enos-ellina-kallitexni πολυ ωραια συνεντευξη! :thumbup:
 
Ajax87 σε ευχαριστώ. Ναι η συνέντευξη αυτή ανέβηκε εχτές επίσης. Υποψιάστηκα πως κάποιοι από σας θα τη δουν, δε θεώρησα σωστό να την "προωθήσω" εγώ με το να το γράψω κάτι σχετικό εδώ.
 
Το βάψιμο της φιγούρας είχε ολοκληρωθεί αρκετό καιρό πριν. Αυτό που μου πήρε κάπως περισσότερο χρόνο

αυτή τη φορά ήταν τα γυρίσματα για το βίντεο, το μοντάζ και τέλος η μουσική επένδυση.

Νομίζω πως το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τον χρόνο και την ενέργεια που αφιέρωσα και σε αυτό το γλυπτό μου.

Πιστεύω θας σας αρέσει εξίσου.
 
Το βάψιμο της φιγούρας είχε ολοκληρωθεί αρκετό καιρό πριν. Αυτό που μου πήρε κάπως περισσότερο χρόνο

αυτή τη φορά ήταν τα γυρίσματα για το βίντεο, το μοντάζ και τέλος η μουσική επένδυση.

Νομίζω πως το τελικό αποτέλεσμα δικαιώνει τον χρόνο και την ενέργεια που αφιέρωσα και σε αυτό το γλυπτό μου.

Πιστεύω θας σας αρέσει εξίσου.
 
Εξαιρετικό και το video. Το έβλεπα πριν λίγα λεπτά και ήταν κάποιες στιγμές που νόμιζα πως έβλεπα ένα παιδάκι αντί για γλυπτό! Φοβερή λεπτομέρεια!

Γεια στα χέρια σου.
 
Σε ευχαριστώ Kambia... Η αλήθεια είναι πως όντως έχει μια πολύ ζωντανή αίσθηση και ακόμη πιο έντονο αυτό το στοιχείο είναι όταν τον βλέπεις από κοντά. Χαίρομαι που σου άρεσε...
 
Πίσω
Μπλουζα