Imperial MahJong - Νέο παιχνίδι

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Η σκηνή δίνει δυναμικό παρόν τον τελευταίο καιρό. Πολλά hardware & software projects και συνεχής κίνηση στο cpcwiki απο νέα και παλιά μέλη.

Η CargoSoft (Targhan, Sylvestre) ήρθε να μας κάνει να μη πιστεύουμε στα μάτια και τα αυτιά μας (ξανά...)!

Λίγο πολύ ο τύπος του παιχνιδιού είναι γνωστός σε όλους.

Αυτό που δεν περίμενε κανένας είναι το η όλη παρουσίαση του στον CPC (old generation):

- Δύο καινούρια mode γραφικών:

a. EGX1 320x200 16 Colours

b. EGX2 640x200 4 Colours

- Digidrums καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού

- Ταυτόχρονα φόρτωμα απο τη δισκέττα full speed και sampling playback

- Εισαγωγική μουσική με 3-channel Sid Effect stereo

Δεν θα πω τίποτα άλλο εκτός απο το να πάτε να το κατεβάσετε.

Παίζει μια χαρά στον WinApe για μη έχοντες CPC.

http://julien-nevo.com/mahjong/
 
Με πετάει πίσω στην Basic μετά το configuration του σε Arnold :(
 
Ναι, αφού τελειώσεις με το config, κάνει reset.

Δώσε run"mahjong" και θα παίξει κανονικά
 
ASiC είπε:
Ναι, αφού τελειώσεις με το config, κάνει reset.Δώσε run"mahjong" και θα παίξει κανονικά
Όντως, έπρεπε να το καταλάβω, αφού ο Arnold με ρώτησε αν ήθελα να σώσω τις αλλαγές στην disk όταν έκανα quit.

H intro μια χαρά παίζει μέχρι τη στιγμή που εμφανίζει στο κυρίως παιχνίδι όπου αρχίζει το flicker. Δε ξέρω βέβαια αν είναι scanlines effect ή απλά τα παίζει ο emulator.

imperialmahjong.png
 
Όχι, χάλια στο δείχνει. Άσε που δεν υπάρχει καθόλου flicker στο παιχνίδι. Τουλάχιστον όχι ορατό.

απ ότι βλέπω τρέχεις ubuntu. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν δουλεύει ο winape μέσω wine...

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε windows box δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω εναλλακτικό emulator.

Είμαι σίγουρος ότι ο Kevin σε μια κάποια στιγμή θα patchάρει τον Arnold :)

Να φανταστώ ότι δοκίμασες αλλά cpc μοντέλα (6128 old gen πχ), έτσι;
 
Αυτό το screenshot γίνεται αν δεν συγχρονίζει καλά ο emulator. Αυτό που κάνουν είναι πως αλλάζουν videomode σε κάθε γραμμή συγχρονισμένα. Στον Winape32 πάντως δουλεύει άψογα.
 
Πίσω
Μπλουζα