Input not supported

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Tι σημαινει αυτο το error msg που βγαζει σε ορισμενα ΜΑΜΟgames??

Πως ξεπερνιεται?
 
αν σου είναι εύκολο πες μας και ένα game να το δούμε και να το δοκιμάσουμε... και μέχρι να το κάνεις αυτό ο ambu θα έχει ήδη απαντήσει...
 
Ναι, καλυτερα να μου απαντησει ο Αμπου, αφου εμφανιζεται ως ΜΑΜΟειδικος.

Nα το δειτε και να το δοκιμασετε..ποιοι??

Δηλαδη εσυ δεν ειδες ποτέ σου αυτο το μυνημα?

Ποσο καιρο ασχολησαι με το ΜΑΜΕ?

(να σου εξηγησω οτι αυτο το msg δεν παει αναλογα με συγκεκριμενο παιχνιδι)
 
giorgos είπε:
Ναι, καλυτερα να μου απαντησει ο Αμπου, αφου εμφανιζεται ως ΜΑΜΟειδικος.
Nα το δειτε και να το δοκιμασετε..ποιοι??

Δηλαδη εσυ δεν ειδες ποτέ σου αυτο το μυνημα?

Ποσο καιρο ασχολησαι με το ΜΑΜΕ?

(Πρωτου πεις αλλη πατατα, να σου εξηγησω οτι αυτο το msg δεν παει αναλογα με συγκεκριμενο παιχνιδι)
ναι ok για να μη το γυρίσω σε flame να σου πω ότι υπάρχει και το google για noobquestions! Εγώ που δε ξέρω και δεν ασχολούμαι με το ΜΑΜΕ ήμουν ο πρώτος Έλληνας που έκανε seed την 0.107 αλλά τι ξέρω εγώ?

Περίμενε τον ambu! Όχι θα κάθομαι να δοκιμάζω τα 6 χιλιάδες τόσα games να περιμένω να δω το μήνυμα!

Η λύση σου αγαπητέ μου είναι στο default game properties και δηλώνεις πως θα κάνεις emulate το device που ψάχνει το συγκεκριμένο παιχνίδι! Αλλά εγώ δε ξέρω!!!

ps: Και αυτό το message πάει ανάλογα με το παιχνίδι!!
 
xalia είπε:
ναι ok για να μη το γυρίσω σε flame να σου πω ότι υπάρχει και το google για noobquestions! Εγώ που δε ξέρω και δεν ασχολούμαι με το ΜΑΜΕ ήμουν ο πρώτος Έλληνας που έκανε seed την 0.107 αλλά τι ξέρω εγώ?Περίμενε τον ambu! Όχι θα κάθομαι να δοκιμάζω τα 6 χιλιάδες τόσα games να περιμένω να δω το μήνυμα!

Η λύση σου αγαπητέ μου είναι στο default game properties και δηλώνεις πως θα κάνεις emulate το device που ψάχνει το συγκεκριμένο παιχνίδι! Αλλά εγώ δε ξέρω!!!

ps: Και αυτό το message πάει ανάλογα με το παιχνίδι!!
Στο google για noobquestions πρεπει να πας εσυ.

Οταν μου λες οτι ποτέ στη ζωη σου δεν εχεις δει στο ΜΑΜΕ να λεει

input not supported καταλαβαινω...Kαι οταν λες μια καραμπινατη κοτσανα(οτι παει αναλογα με το παιχνιδι) καταλαβαινω οτι εισαι ανιδεος.Κι αυτο γιατι εγω,κατα καιρους, στο ιδιο παιχνιδι και εχω δει το μυνημα και δεν το εχω δει το μυνημα. Γιατι εγω δε λεω τι μου φαινεται πιο πιθανο οπως κανεις εσυ, αλλα μιλαω μονο με στοιχεια και αποδειξεις :cool:

Ειμαι περιεργος να δω τι θα μου πει ο Αμπου. Ελπιζω οχι τα ιδια γιατι θα απογοητευτω.

Γενικα εχω διαπιστωσει οτι στο χωρο του ΜΑΜΕ (οπως και των computers γενικοτερα) κυριαρχει μεγαλη ασχετοσυνη, ενω ειναι αφθονουν οι ημιμαθεις ξερολες :)
 
Δεν έχω τι να κάνω και το παίζω ξερόλας και προπάντων είμαι ημιμαθείς!

ναι οκ όπως νομίζεις δε ξέρω τίποτα δε μιλάω άλλο!
 
@xalia

Αγαπητέ φίλε μην χαλιέσαι με τον giorgos απλά ο άνθρωπος αφενώς έχει τέτοιους τρόπους με όλους και αφετέρου ότι δεν ξέρει απλά βαριέται να ψάξει να το βρει ακόμα και αν του πεις...

@giorgos

Kανονικά δεν θα έμπαινα καθόλου στην διαδικασία αυτή αλλά λέω να δώσω τόπο στην οργή για ακόμη μία φορά.

ΝΑΙ, δουλεύω το ΜΑΜΕ περί τα 8 χρόνια (έναν ακριβώς χρόνο αφότου κυκλοφόρησε). Και πριν είχα έρθει σε επαφή αλλά λόγω του στρατού δεν εμβάθυνα στο θέμα. Σε αυτά τα 8 χρόνια μπορώ να πω ότι έχω τρέξει λίγο πάνω από το 60% των παιχνιδιών που έχει (μιλώντας πάντα για parents/unique). Σε αυτά τα 8 χρόνια ΔΕΝ ΕΧΩ συναντήσει ΠΟΤΕ αυτό το μήνυμα. Όμως κάποιος άλλος "φίλος" το συνάντησε στο mame.gr. Του δώσαμε κάποιες απαντήσεις αλλά δεν γνωρίζω πια η τύχη του θέματος γιατί υπάρχει η κακιά συνήθεια να μην στέλνουν feed back έστω και αρνητικό. Σε ότι site και εάν κοίταξα (ακόμα και Γαλλικά / Ρουμάνικα που δεν γνωρίζω), υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Η ερώτηση άνευ απάντησης διότι το πρόβλημα θα έλεγα είναι σπάνιο / τυχαίο και σχετίζεται μάλλον με τα κέφια του υπολογιστή. Ούτε στο αντίστοιχο site των mametesters υπάρχει κάποια αναφορά για αυτό το πρόβλημα.

Τώρα τί έχω να σου προτείνω. Μάλλον το πρόβλημα σχετίζεται ίσως(?) με κάποιο "περίεργο" περιφερειακό εισόδου (joystick / mouse / gamepad), το οποίο δεν έχει ρυθμιστεί σωστά. Άλλο Input στο ΜΑΜΕ είναι τα αρχεία inp που δημιουργεί το ΜΑΜΕ μετά από εντολή δικιά σου σε κάποιο παιχνίδι (εξού και το random της υπόθεσης), οπότε είναι περιττό να μας αναφέρεις ποιο παιχνίδι είναι, πιθανότατα στο δικό μου pc να δουλεύει στην εντέλεια. 


Λύση: α) τσέκαρε τα περιφερειακά εισόδου σου αποσυνέδεσε ότι "εξωτικό" περιφερειακό έχεις και άσε μόνο τα κλασσικά: πληκτρολόγιο και ποντίκι (δεν νομίζω να είναι αυτό).


 


Λύση: β) διέγραψε κατά σειρά όλα τα αρχεία του ΜΑΜΕ που θα βρεις στην παρακάτω λίστα και έλεγχε συνέχεια το παιχνίδι να δεις πότε θα δουλέψει.



1. Όλα τα αρχεία από τον υποκατάλογο input



2. Όλα τα αρχεία από τον υποκατάλογο config



3. Όλα τα αρχεία από τον υποκατάλογο nvram



4. Όλα τα αρχεία από τον υποκατάλογο sta



5. Όλα τα αρχεία από τον υποκατάλογο ini



6. Χλωμό το βλέπω να σχετίζεται αλλά και τα αρχεία στον υποκατάλογο diff



6. Χλωμό το βλέπω να σχετίζεται αλλά και τα αρχεία στον υποκατάλογο ctrlr



7. Το αρχείο mame32ui.ini (στον κατάλογο Mame32)


 


Εάν μέχρι το 5 βήμα δεν διορθωθεί η κατάσταση δεν νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη. Θα ήθελα να μου απαντήσεις εάν λύθηκε τελικά το πρόβλημα σου και με ποιο από τα παραπάνω βήματα.
Λύση μάλλον βρέθηκε δείτε παρακάτω...

Θα ήθελα επίσης η απάντηση σου απέναντι μου να περιοριστεί ΜΟΝΟ στο θέμα της δυσλειτουργίας του ΜΑΜΕ και σε κανένα άλλο προσωπικό ή γενικό σχόλιο ή χαρακτηρισμό. Αν και θα ήθελα να μου λύσεις και μία επιπλέον απορία που έχω: Γιατί αναφέρεσαι στο ΜΑΜΕ ως ΜΑΜΟ, να υποθέσω ότι είναι κάποιου είδους παιχνίδι λόγου.

Ο Εμφανιζόμενος ως ΜΑΜΕ-ειδικός φίλος σου Ambu.
 
Φίλε xalia μην χαλιέσαι!

Αν κάποιος δεν ξέρει κάτι μπορεί ευγενικά να ζητήσει τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει το θέμα. Αλλά το γραφικό αρχίζει από τη στιγμή που ενώ δεν γνωρίζει κάτι, ζητά βοήθεια και έπειτα την λέει και από πάνω σε αυτόν που την προσφέρει!!!!!!! Αν ξέρει την απάντηση τόσο καλά, τότε τι ρωτάει; Να δείξει τι; Ότι γνωρίζει παραπάνω;

Ρε Ambu η υπομονή σου είναι αστείρευτη! Θεός! Πρώτος!
 
Τελικά, ο φίλος μου ο Xalia έριξε μία ιδέα στο τραπέζι (εχμ, στο pm) που η αλήθεια είναι ότι δεν μου είχε περάσει από το μυαλό (και ούτε πρόκειτο) γιατί αμφιβάλω πολύ εάν θα δώ εγώ αυτό το μήνυμα εάν όχι ποτέ, τότε για τα επόμενα πολλά χρόνια. Υποθέτω ότι εφόσον τίποτα από τα παραπάνω δεν δουλέψει, τότε η απάντηση είναι αυτή.

ThanX Xalia.
 
xalia

δε φτανει που με προσβαλες εντελως αναιτια, το παιζεις και θιγμενος!

wally

χαλαρος ειμαι. Πες να χαλαρωσουν αυτοι που ειναι σφιγμενοι:rolleyes:

pooky(1)

αυτες οι λακαμιες που εγραψες ποιον υπονοοουν? εμενα? τοτε,πραγματικα, εισαι βαθεια νυχτωμενος.

Ποιος μου προσεφερε βοηθεια, και απο πανω του την ειπα??

Ουτε το ενα εγινε,ουτε το αλλο και σε παρακαλω να μην διαστρεβλωνεις την πραγματικοτητα και να λες οτι σου κατεβαινει απ τη ξερη σου την κεφάλα:mad:

ambu_dare

ότι δεν ξέρει απλά βαριέται να ψάξει να το βρει ακόμα και αν του πεις ακριβώς σε πια σελίδα βρίσκεται και περιμένει έτοιμες απαντήσεις
Aπο που σου ηρθαν αυτα παλι?? Καμμια σχεση.Αντε κανε ενα κρυο ντουζ να συνελθεις...

Kανονικά δεν θα έμπαινα καθόλου στην διαδικασία αυτή αλλά λέω να δώσω τόπο στην οργή για ακόμη μία φορά.
Eσυ να δωσεις τοπο στην οργη!!!!????????:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Δεν ειμαστε καλα! Καλα, μιλαμε εχεις ξεφυγει τελειως...και που να σφιξουν οι ζεστες!!:rolleyes: Για ποιο λογο εσυ να εχεις οργη? Και το "αλλη μια φορα" τι σημαινει?? Θυμασαι που προσπαθησες με το στανιο να με πεισεις για την ημερ/νια του Back Rogers? και επειδη δεν δεχτηκα την λανθασμενη σου γνωμη με προσβαλες? ή τα non-workings του ΜΑΜΕ που τελικα αναγνωρισες οτι ελεγες μπουρδες? Ας μπουμε στην ουσια τωρα, αν και δεν υπαρχει διαθεση πλεον με τετοια αθλια και μειωτικη συμπεριφορα που αντιμετωπιζω,για αλλη μια φορα,εκ μερους σου :(

ΝΑΙ, δουλεύω το ΜΑΜΕ περί τα 8 χρόνια .... ΔΕΝ ΕΧΩ συναντήσει ΠΟΤΕ αυτό το μήνυμα...
Eνταξει, ας πουμε πως σε πιστευω. Εγω το δουλευω περ. 5 χρονια(απο την εκδοση 60, αν θυμαμαι καλα) και εχω δει αυτο το μυνημα ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,σε διαφορετικα συστηματα pc και σε διαφορετικα games.

Πως το εξηγεις αυτο λοιπον? Τυχαιο?

Mηπως δεν εχεις win xp?

Οπως ειπες,και καποιος αλλος σε ειχε ρωτησει στο αλλο site.Αρα δεν ειμαι ο μοναδικος που το ειδε. Και σιγουρα οσοι ασχολουνται μετο ΜΑΜΕ(λιγοι δυστυχως) θα το εχουν δει.

Η ερώτηση άνευ απάντησης διότι το πρόβλημα θα έλεγα είναι σπάνιο / τυχαίο και σχετίζεται μάλλον με τα κέφια του υπολογιστή.
Μπορει ναναι κι ετσι. Να το πεις ομως και στον φιλο σου τον xalia, που επιμενει οτι παει μονο αναλογα το παιχνιδι.

Θα ήθελα επίσης η απάντηση σου απέναντι μου να περιοριστεί ΜΟΝΟ στο θέμα της δυσλειτουργίας του ΜΑΜΕ και σε κανένα άλλο προσωπικό ή γενικό σχόλιο ή χαρακτηρισμό
Εδω με εκανες να χαμογελασω... :) Εσυ περιοριστηκες μονο στο θεμα ή εδωσες αλλο ενα υβριστικο-προκλητικο ρεσιταλ σε βαρος μου? Πως εχεις την απαιτηση λοιπον να περιοριστω?

Τελος κλεινοντας να σου υπενθυμισω οτι εισαι απλο μελος οπως εγω σε αυτο το forum και δεν ειναι σωστο να το παιζεις "καποιος" ή πολυξερος και κυριως να μην μου επιτιθεσαι και με προσβαλεις αναιτια,καθε 3 και 10. Δεν ειμαι υποτελης σου,δεν εχω υποχρεωση να σε υπακουω. Αυτο το υπεροπτικο υφος που εχεις ειναι τουλαχιστον αστειο. Οταν ομως γινεται προσβλητικο με υποχρεωνεις να σου απαντω αναλογα.
 
xalia είπε:
...αν σου είναι εύκολο πες μας και ένα game να το δούμε και να το δοκιμάσουμε...

giorgos είπε:
...κατα καιρους, στο ιδιο παιχνιδι και εχω δει το μυνημα και δεν το εχω δει το μυνημα...

ambu_dare είπε:
...ότι έχω τρέξει λίγο πάνω από το 60% των παιχνιδιών που έχει (μιλώντας πάντα για parents/unique)......ΔΕΝ ΕΧΩ συναντήσει ΠΟΤΕ αυτό το μήνυμα...

...το πρόβλημα θα έλεγα είναι σπάνιο / τυχαίο και σχετίζεται μάλλον με τα κέφια του υπολογιστή...
Τελικά, για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες παρεξηγήσεις.

1. Το πρόβλημα αυτό είναι σπάνιο αλλά πιστεύω πλέον ότι όσο προχωράει ο καιρός θα το συναντάει περισσότερος κόσμος.

2. Μετά από στοιχεία και απόψεις που αντάλλαξα με τον Xalia επί του θέματος, αρχίζω να πιστεύω ότι χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις για να δημιουργηθεί αυτό το πρόβλημα και τείνει να πάψει να είναι τυχαίο με την έννοια που αρχικά του έδινα εγώ.

3. Εάν τελικά είχαμε το όνομα του παιχνιδιού, για μένα ως έχουν τα πράγματα σήμερα δεν θα είχε καμία διαφορά, για τον φίλο Xalia όμως θα είχε ίσως μεγάλη διαφορά. Ακόμα και εάν δεν του έβγαζε αυτό το λάθος μήνυμα, με πειραματισμό στο συγκεκριμένο παιχνίδι πολύ πιθανόν να "κατάφερνε" να λάβει αυτό το μήνυμα και έτσι οι υποψίες μας θα είχαν πλεόν σάρκα και οστά. Δυστυχώς όμως δεν έγινε το πιο απλό και προφανές σε αυτή την περίπτωση και έτσι μετά από ψάξιμο σε 100 παιχνίδια ο Xalia, έπειτα και την συμπεριφορά που δέχτηκε, απλά σταμάτησε να ασχολείται (γιατί ρε Xalia μόνο 3.500 παιχνίδια έμεναν ακόμα).

4. Οι λύσεις που πρότεινα, ίσως να έφεραν ως αποτέλεσμα την λειτουργία του παιχνιδιού αλλά αφενώς δεν θα είχε να κάνει με την πραγματική αιτία όπως την έχουμε πλέον στο μυαλό μας, αφετέρου για ακόμα μία φορά δεν έχουμε feedback για τα αποτελέσματα.
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο είδα το συγκεκριμένο πρόβλημα να αναφέρεται σε newsgroups. Το συζήτησα με τον φίλο ambu σε pm και πιστεύω ότι καλό θα ήταν να τα πω και εδώ σε περίπτωση που και κάποιος άλλος το συναντήσει...

το MAME ως γνωστόν κάνει emulate arcade hardware μπλα μπλα και όλα τα arcade είχαν crt! Ελάχιστοι χρήστες (3 αναφορές είδα) κάνοντας τη μετάβαση τους σε TFT και σε συγκεκριμένα και λίγα παιχνίδια είδαν αυτό το περιβόητο input not supported. Η λύση ήταν να αλλάξουν ανάλυση και refresh rate. So simple.

Έχω μια lg l915s και προσπάθησα τρέχοντας διάφορα τυχαία παιχνίδια να “αντιμετωπίσω” και εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά μάταια...
 
Εφόσον λοιπόν απάντησε ο xalia, επί του θέματος να πω και εγώ όσα διαπίστωσα στην πορεία.

Επειδή λοιπόν, είναι δεδομένη η απέχθεια μου στις υπερεκτιμημένες TFT οθόνες και σαφώς υποδεέστερες από τις καλές CRT, δεν τις χρησιμοποιώ ούτε στο σπίτι ούτε στην δουλειά. Στο σπίτι έχω μάλιστα μία Philips 17'' Short-tubed ήτοι με το μισό βάθος αλλά με ανάλυση που ανεβαίνει στα 110 Hz. Δεδομένων των παραπάνω δεν υπήρχε περίπτωση να δω αυτό το μήνυμα παρά μόνο εάν χαλούσε κάποια και δεν έβρισκα νέα CRT οθόνη να αγοράσω (καθότι αρχίζουν να σπανίζουν).

Έγραψα σε ένα δημοσίευμα μου ότι το πρόβλημα αναφέρεται σε διάφορα φόρουμ ΠΛΗΝ του αντίστοιχου επίσημου των mamedevs/mametesters. Mετά την συζήτηση που είχα με τον xalia μέσω pm, και μου ανέφερε ότι διάβασε ότι το πρόβλημα αυτό παρουσιαζόταν ξαφνικά σε χρήστες που είχαν TFT οθόνες, όλα ξεκαθάρισαν για μένα.

INPUT NOT SUPPORTED ! ! !

To παραπάνω μήνυμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μήνυμα του ΜΑΜΕ και καθώς δεν υπάρχει στον κώδικα του, δεν ασχολούνται μαζί του και οι δημιουργοί του ΜΑΜΕ. Άρα δεν μιλάμε πλέον για τα inputs του ΜΑΜΕ (χειριστήρια ή αρχεία).

Το παραπάνω μήνυμα ΕΙΝΑΙ μήνυμα που βγάζουν οι οθόνες TFT, καθώς αδυνατούν να απεικονίσουν κάποιες (έστω λίγο περίεργες) αναλύσεις από συγκεκριμένα παιχνίδια του ΜΑΜΕ. Έτσι πλέον μιλάμε για το input της οθόνης άρα την output ανάλυση/απεικόνιση του ΜΑΜΕ. Όλοι γνωρίζουν ότι οι TFT οθόνες λειτουργούν σωστά σε μία συγκεκριμένη ανάλυση και στις υπόλοιπες τα κάνουν λίγο μπάχαλο ενώ σε κάποιες αδυνατούν να ανταπεξέλθουν και βγάζουν το παραπάνω μήνυμα.

Λύση μπορούσε να υπάρξει με τα όσα βήματα πρότεινα στον "φίλο" giorgos αλλά πλέον τα πράγματα γίνονται πιο απλά καθότι θέλει ρύθμισμα μόνο μία εντολή στα defaults των ιδιοτήτων. Εφόσον δεν υπάρχει όμως παιχνίδι για πειραματισμό, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Εάν κάποιος έχει πρόβλημα ας δοκιμάσει να "συχρονίσει" το refresh rate του παιχνιδιού με αυτό της οθόνης, ή να το τρέξει σε maximized window και όχι full screen. Παρόλα αυτά θα ήταν χρησιμο να γνωρίζουμε ένα μη λειτουργικό παιχνίδι για να πειραματιστούμε επάνω του - όχι μόνο για τα αποτελέσματα (να δουλέψει δηλαδή), αλλά για τις ΣΩΣΤΕΣ ρυθμίσεις (δηλαδή να δουλέψει σωστα). Eάν με κάποιο από τα παραπάνω λυθεί το πρόβλημα του ας δώσει ένα feedback.

mame1qo6.jpg
mame2rh2.jpg


Xalia, δοκίμασε να συγχρονήσεις σε full screen την οθόνη σου με το refresh rate του παιχνιδιού και τρέξε παιχνίδια με περίεργες αναλύσεις π.χ. Darius (World) να δεις τί θα γίνει.
 
Ambu μόλις τώρα έφαγα flash ένα περίεργο πρόβλημα που αντιμετώπισα στα εργαστήρια της σχολής με το MAME, εκεί έχουμε tft ibm...

δεν έτρεχε κανένα παιχνίδι χωρίς όμως να έχουμε input not supported! Η λύση βρέθηκε όταν είπα στο MAME να τρέχει σε window! Θα δοκιμάσω το game που λες και θα postarw!

Ps: το πως και που βρέθηκε το MAME στη σχολή είναι μια άλλη ιστορία...

Με όλους τους πιθανούς και απίθανους συνδυασμούς το game τρέχει κανονικά! Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα θα είναι με παλιότερες tft...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου κάνει εντύπωση που κανένας δεν αντιληφθηκε την διαφορετικότητα του μηνύματος από τα μηνύματα που βγάζει το mame.. Αυτά τα INPUT NOT SUPPORTED είναι από το OSD των μόνιτορ και έχουν χωντροκομμένα γραφικά αρκετά μεγάλα... Τουλάχιστον λύθηκε :)
 
ΑΑ+ είσαι πολύ σωστός! Όσοι το είδαν δε το πρόσεξαν? Στο δικό μου monitor τα μηνύματα είναι με λευκά γράμματα σε μπλε πλαίσιο! Το πλησιέστερο μήνυμα που πήρα ήταν όταν τράβηξα το καλώδιο του monitor, check signal cable...
 
Πίσω
Μπλουζα