iPad + MAME + arcade cabinet = iCade

masbass

RetroActive
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
327
Αντιδράσεις
3
Ε λοιπον βρηκα και μια ακομα χρηση (εκτος του comic book reader):

icademainzoom6719731.jpg


(αν και εργονομικα ετσι που ειναι καθετη η οθονη θα στραβολαιμιασουμε, καλυτερα υπο γωνια για να φαινεται απο πιο ψηλα)

oh and... WTF??? JOYSTICK ΑΡΙΣΤΕΡΑ????

http://www.thinkgeek.com/stuff/41/iCade.shtml?icpg=Carousel_iCade_1

αν και καλυτερα για τετοια χρηση να παρεις ενα φτηνιαρικο clone

http://www.itechdiary.com/ipad-clone-from-china-with-price-only-150.html
 
πρωταπριλιάτικο ψέμα ήταν ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ , δεν υπάρχει τέτοιο πράμα
 
Άσε μας να ονειρευόμαστε!!!!!!!!!!!!!
 
Γειά σας, είμαι ο Λεοπόλδος και έρχομαι στην παρέα σας να σας την χαλάσω :p
 
Χα!Χα!Χα!Χα!
 
θεωρητικά δηλαδή το χειριστήριο της καμπίνας θα ήταν ασύρματο; Μαιμουδιά photoshop το βλέπω και εγώ.
 
Μα φυσικα και ειναι γνωστο οτι ειναι μαιμουδια. Ειναι εξαλλου δεδομενη η σταση της Apple για οποιαδηποτε κινησης εξομοιωσης αλλων συστηματων μέσω των προιοντων της. Δεν τους πολυαρεσει κοινως οποτε....
 
Πάντως πλάκα - πλάκα είναι και μαμώ τις ιδέες.

Θα μπορούσε να έχει και μηχανισμό περιστροφής του ipad για τα cocktail παιχνίδια!!!!!!!!!

Ούτε πολύπλοκα συστήματα ψύξης, μέτρα και μεγέθη συγκεκριμένα. Κρίμα.
 
Το μονο σιγουρο ειναι οτι με αυτο το setup σε αυτες τις διαστασεις, το κατω αριστερο μερος της οθονης θα ετρωγε απειρες μπουνιες και κοπανηματα.
 
Οντως, το εκανα add to cart και...

gotcha2010-header.png


πολυ πετυχημενο παντως...
 
Ωραίο αστείο πάντως, ψάρωσα για λίγο! :)
 
Με κάποιες τροποποιήσεις (κλίση οθόνης + απόσταση από μοχλό) θα ήταν φοβερό ανεπίσημο προϊόν...

Με Mame μια χαρά θα πάει, μόνο flash games μην του βάλετε και κουραστεί...
 
Κι όμως οι μάστορες του freekade.co.uk εφτιαξαν ενα πρωτοτυπο

 
Το πρόβλημα με τέτοια μικρά cabinets είναι ότι με λίγο έντονες κινήσεις μετακινούνται ολόκληρα... Νομίζω πως είναι πολύ ενοχλητικό!

Φαίνεται ακόμα και στο βίντεο παρόλο που πρόκειται για ένα ήρεμο παιχνίδι... Που να παίξεις κανένα Metal Slug, θα πρέπει να το βιδώσεις στο τραπέζι!
 
Αναβιώνω το θέμα γιατί μόλις έγινα ένας ευτυχής κάτοχος του ! Παραθέτω video

 
Πιάνω να διαβάσω το thread και κάπου στα μισά του, απογοητεύομαι γιατί είναι πρωταπριλιάτικο αστείο... Τώρα έρχεται το παλικάρι και το δείχνει live! :D

Δηλαδή υπάρχει??? Να χαρώ εγώ τώρα?! :D

Καλόπαιχτο, φίλε Peri! ;)

(βρε κοίτα τι μπορεί να κάνει το iPad!!!! Part, διαβάζεις?!?!?! :) )
 
Παιδιά ? 94 τελική από αγγλικό Amazon και έκανε 1 μέρα να έρθει με courier ! Ελλαδίτσα κλασσικά ? 137 και αν το βρείτε...
 
Μερικά από τα πρωταπριλιάτικα αστεία του ThinkGeek γίνονται πραγματικότητα, όπως παλιότερα η γραβάτα από pixels!
 
Πίσω
Μπλουζα