iphone 6: Εντυπώσεις ,Mini Review και η πορεία της κατάληξης μου σε αυτό

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.816
Εχουν περασει γυρω στους 3 μηνες απο την στιγμη που με καρφωθηκε η ιδεα στο μυαλο να παρω καινουργιο κινητο και μαλιστα ανοιξα και θεμα για να παρω γνωμες επειδη σκεφτομουνα πολυ σοβαρα μετα απο 6,7 χρονια που ειμαι χρηστης iphone να παω στην αλλη μερια και συγκεκριμενα σε Android η ακομα και να παω σε καποιο Windows phone που και απο αυτα καποια ειναι πολυ αξιολογα.Φυσικα δεν ξυπνησα ενα πρωι και ειπα ''οχι αλλο iphone'' αντιθετα δεν βγηκε ποτε απο το μυαλο μου απλα ο λογος που ηθελα να παω σε κινητο περα απο την apple ηταν καθαρα λογο του οικονομικου γιατι οπως παντα λεω τα χρονια ειναι δυσκολα για ολους αλλα για τους περισσοτερους ελευθερους επαγγελματιες ενα παραπανω.

Ετσι λοιπον αρχισε η αναζητηση μου για το αγιο δισκοποτηρο το επομενο κινητο μου δηλαδη και τελικα η αναζητηση μου με πηγε σε 3 κινητα και συγκεκριμενα στα LG G3,HTC One M8 και Νokia Lumia 930.Samsung και κινεζιες οπως xiaomi,huauei,Meizu κ.α μακρια και αγαπημενοι για πολλους και διαφορους λογους και οχι για τα χαρακτηριστηκα τους που σχεδον σε ολες της περιπτωσεις ειναι εξαιρετικα και πολυ δυνατα κινητα και σε απιστευτες τιμες αν και οι κινεζοι εχουν αρχισει σιγα σιγα να ξυπνανε και σιγα σιγα τσιμπανε της τιμες.Ετσι λοιπον ξεκινησα το hands on μιας και ημουνα τυχερος γιατι εχω φιλους που εχουν στην κατοχη τους τα παραπανω κινητα και ξεκινησα σιγα σιγα να τα δουλευω για να δω που θα καταληξω και μαλιστα εν μεσω πλακας και κοντρας με πολλες μπυρες (παρα μα παρα πολλες μπυρες για την ακριβεια :p ) μεταξυ των φιλων που ο καθενας ελεγε πως το κινητο του ειναι καλητερο απο τα αλλα.

Φυσικα ηξερα τα παντα για τα κινητα απο χαρακτηριστηκα κλπ οποτε Ξεκινησα με το LG G3 που σε ποιοτητα κατασκευης δεν εχει καμια σχεση με τα μεταλικα htc one M8 και Lumia 930 και το πρωτο πραγμα που δεν μαρεσε ειναι πως το κινητο ηταν πολυ μεγαλο ακομα και στα δεικα μου χερια που ειναι μεγαλα.Αβολο και περισοτερο στο πλατος και οχι στο μηκος απο την πρωτη στιγμη δεν μαρεσε.Στην συνεχεια δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω αυτο το θεμα με της αναλυσεις στα κινητα ακομα και στα full HD κινητα στης 5,5,2 η 5,5 ιντσες ποσο μαλον την αναλυση 1440Χ2560 που εχει το LG G3 και μαλιστα ενα αλλο πολυ αρνητικο για μενα ηταν η φωτεινοτητα του που ακομα και στο τερμα το κινητο φαινοταν αρκετα σκοτεινο στα δεικα μου ματια.Η καμερα του καλη η κλασικη δηλαδη στα 13ΜP που φορανε σχεδον ολα τα android κινητα αλλα και με lazer autofocus που οπως και να το κανουμε ειναι ενα +.Κατα τα αλλα ενα κλασιμο android κινητο που ομως οι ανθρωποι της LG εκαναν την βλακεια να πουλησουν μουρη σχετικα με την αναλυσην της οθονης βαζοντας εναν επεξεργαστη που απλα δεν μπορει να την σηκωσει με τοση μεγαλη ανεση και ακομα και με την lolipopo πανω σε καμια περιπτωση η εμπειρια του κινητου δεν ειναι smooth αλλα εχει τα θεματα της και να φανταστητε πως ο φιλος μου ειχε και την εκδοση με τα 3GB Ram.

Μετα πηρε σειρα το htc one M8 που το θεωρω απο τα κορυφαια τηλεφωνα που κυκλοφορουν με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης,οθονη,φανταστικα στερεοφωνικα ηχεια αλλα με μια καμερα που τα καταστρεφει ολα γιατι η και καλα ultra pixel καμερα που εχει και την ονομαζη ετσι η HTC ειναι μεγαλος παπας.Ναι στην οθονη του κινητου μια χαρα φαινονται η φωτογραφιες που τραβαει αλλα ας τολμησει καποιος να της δει στην οθονη του PC και να κανει Zoom η θολουρα θα του βγαλει τα ματια σε σχεση παντα με τον ανταγωνισμο.Κριμα γιατι σαν κινητο ειναι πολυ αξιολογο.Το lumia 930 απο την αλλη ηταν το τελευταιο απο τα 3 που κατεληξα και φυσικα οπως και το htc ετσι και αυτο εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης σαν μεταλικο που ειναι με φοβερη καμερα στα 20MP και με λογισμικο windows επανω που πραγματικα με αφησαν παρα μα παρα πολυ καλη εντυπωση γιατι ολα πηγαιναν γρηγορα και πραγματικα τα specs Που εχει το κινητο ειναι πολυ παραπανω απο αυτα που χρειαζεται το τηλεφωνο.Πραγματικα πολυ smooth εμπειρια.Αυτο ομως που με απογοητευσε ειναι το store των windows Που μπορει να εχει βελτιωθει σε σχεση με το παρελθον αλλα προερχομενως απο το appstore της apple ηταν σαν να πηγαινω απο ferrari σε Yugo zastava και μπορει να ακουγεται υπερβολη αυτο γιατι οντως εχει βελτιωθει το store των windows αλλα στα δεικα μου ματια ετσι φανηκε.Ενς δευτερος λογος που δεν το επελεξα εκτος του store ηταν λογο καποιων προβληματων στην οθονη σε καποια μοντελα αλλα και με μωβ χρωμα στην καμερα που δεν τα δεχονται σαν βλαβη οποτε αν σε λαχει τετοιο κινητο την εκατσες και επειδη εχω και καποια γκαντεμια σε τετοια θεματα δεν πηρα το ρισκο.

Ολα τα παραπανω σε καμια περιπτωση δεν μειωνουν τα τηλεφωνα που και τα 3 ειναι εξαιρετικα και μπορει να ειμαι και γω ψυρας και να το ψαχνω πολυ αλλα δεν ηθελα σε καμια περιπτωση να δωσω απο 350 εως 440 ευρω για νεο κινητο και να εχω μετα την αγορα του να σκεφτομαι διαφορα για κατι απο τα παραπανω που περιεγραψα που για αλλους μπορει να ειναι ψιλοπραγματα και αργοτερα να μετανιωσω για την επιλογη μου γιατι οπως εχω ξαναπει κινητο δεν περνω για ενα χρονο αλλα για 4 με 5 χρονια.Περα απο ολα αυτα με τιποτα δεν μπορουσα να συνηθισω με φαινοταν πολυ διαφορετικο και αβολο σε σχεση με το ios και ενοοιται σε καμια περιπτωση τοσο smooth που να πηγαινει σφαιρα οπως το ios.Eπισης ενας τεραστιος λογος που δεινω πολυ μεγαλη σημασια στην αγορα κινητου ειναι η υποστηριξη που θα εχει απο την εταιρια και αυτο ειναι κατι που η apple δεν εχει ανταγωνισμο γιατι για μια τετραετια η πενταετια εισαι καλυμενος απο επισημες ενημερωσεις σε αντιθεση με τα android που μετα απο εναμιση χρονο τελως αυτα και πρεπει να καταφυγεις σε custom roms κλπ κατι που δεν εχω καμια ορεξη να ασχοληθω.

Τελειωνοντας αυτο το πρωτο κεφαλαιο του θεματος μου για την πορεια της καταληξης στο iphone 6 να πω πως εδω δεν θα κατσω να γραψω το ποσο υπερισχυει το iphone εναντι των αλλων κινητων και ποσο τελεια ειναι η apple και σλουρπ,σλουρπ τρεχουν τα σαλια απο το γλυψιμο.Κινηταρες ειναι ολα και ωμα αν το δει καποιος οσον αφορα τα specs ειναι πολυ πιο ισχυρα απο το iphone και σε πολυ μικροτερη τιμη.Αυτο που θα γραψω ειναι πως μου φαινεται εμενα το iphone 6 μετα απο την χρηση του αυτες της μερες που το εχω πως ειναι σε σχεση με τα παλαιοτερα iphone και αν αξιζει καποιος να το αγορασει καποιος αλλα και γιατι το γουσταρω εγω.

iphone 6

Ετσι λοιπον μετα απο ολα τα παραπανω και αφου πληρωσα ΤΕΒΕ,ενφια,ΔΕΗ,ΟΤΕ και λογιστη ωστε να μην χρειαστη να βγαλω online δισκο στο retromaniax οπως γινετε στης εκκλησιες για να δωσει ο καθενας τον οβολο η να την αραξω σε καμια γωνια με την κιθαρα παιζοντας το soundtrack απο το Zelda για να δωσει ο καθενας οτι μπορει :p εβγαλα ενα κονδυλι 700 ευρω που φυσικα και δεν με τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια και αγορασα το νεο iphone 6 (Iphone 6 660 ευρω θηκη 15 ευρω και ζελατινα με ιδιοτητες και υφη απο tempered glass Ζagg invisible shield HDX 35 ευρω που την περιμενω αυριο,μεθαυριο.)Με την πρωτη κιολας επαφη με το κινητο μολις το εβγαλα απο του κουτι ενιωσα πως δεν προκειται ποτε να συνηθισω αυτο το μεγεθος σε iphone με φανηκε πολυ τεραστιο ασχετα αν η οθονη του ειναι στης 4,7 ιντσες αλλα με τα bezels το κινητο φαινεται και ειναι μεγαλητερο και η ατακα της apple για τα προηγουμενα μοντελα οτι και καλα το βγαζουν σε αυτα τα μεγεθη για να μπορει ο καθενας να τα δουλευει με ενα δαχτυλο πηγε πανηγυρικα περιπατο.Προς μεγαλη μου εκπληξη ομως αυτη η εντυπωση κρατησε μολις μια μερα γιατι την επομενη που επιασα το παλιο μου iphone για να δω κατι πριν το πουλησω επαθα πλακα για το ποσο μικρη με φαινοταν η οθονη και πραγματικα δεν μπορουσα να καταλαβω πως εκανα τοσα χρονια σε τοσο μικρη οθονη.Μερα με την μερα το συνηθισα τοσο πολυ καιγια μενα αυτο το μεγεθος που εχει το iphone 6 ειναι το ιδανικο.Για το iphone 6 δεν μιλαω καν γιατι με παντοφλες δεν ασχολουμαι προσωπικα :p Εξαλου η ατακα της apple σε μενα ακομα παραμενει γιατι πολυ ανετα χειριζομαι με ενα δαχτυλο το iphone 6 γιατι μεχρι πανω την οθονη το δαχτυλο μου φτανει κανονικα και χωρις ζορι.Απο ποιοτητα κατασκευης τα πολλα λογια ειναι περιτα γιατι το τηλεφωνο ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα.Πολυ λεπτο 6,9 χιλιοστα,πολυ ελαφρυ 129γρ,πολυ στηβαρο τα παντα φτιαγμενα απο μεταλο και με το power button πλεον στα πλαγια του κινητου για να βολευει και με μια απιστευτη HD για πρωτη φορα οθονη 750Χ1334 που ξεπερναει τα 1.000.000 pixels και που τιποτα δεν εχει να ζηλεψει απο αλλες full HD Οθονες και ειδικα σε φωτεινοτητα ειναι απιστευτη και μακραν πολυ μπροστα.Ακομα και στην μεση να βαλει καποιος την φωτεινοτητα ειναι πιο φωτεινο απο το LG G3 σε φουλ γωτεινοτητα.Μιλαμε για κατι το εξαιρετικο ειδικα την νυχτα με μονη πηγη φωτος την οθονη του σε τυφλωνει το ατιμο.Περα απο αυτο η οθονη ειναι καμπηλωτη στης ακρες κατι που εχει ποιλυ καλη αισθηση στην υφη οπως και η αποκριση της η οποια ειναι απλα απιστευτη οπως και σε ολα τα iphone βεβαια.Eυτυχως που πηρε την αποφαση η apple για μεγαλητερη οθονη γιατι αυτο ζητουσε ο κοσμος και δεν ειναι τυχαιο που το iphone 6 ειναι το πιο πετυχημενο κινητο της apple με αστρονομικα κερδη και πωλησεις που μονο στο μεσοδιαστημα οκτωβριος-δεκεμβριος 2014 πουλησε 74.500.000 κομματια.

Μεσα στο μεταλικο κορμι του συνανταμε το 64bit SoC της apple Α8 που σαυτο περιλαμβανεται ο διπυρηνος επεξεργαστης Cyclone στα 1,4Ghz,η τετραπυρηνη GPU PowerVR GX6450 αλλα και 1GB μνημης ram και φτιαχνουν μια πολυ δυνατη συσκευη που στα benchmarks που εχουν γινει αυτα χαρακτηριστηκα ξεπερνανε κινητα με τετραπυρηνους και οχταπυρηνους επεξεργαστες με 2GB ram και ειναι ενα τρανο παραδειγμα αυτο αλλα και μαθημα προς ολους που κοιτανε μονο και μονο ωμα τα χαρακτηριστηκα της καθε συσκευης.Η βελτιωση με το προηγουμενο μοντελο ειναι μεγαλη και στα γραφικα και στην επεξεργαστικη ισχυ που φτανουν το 50%.Επισης οσο και να ζοριζεται απο παιχνιδια κλπ δεν δειχνει να ζεστενετε καθολου.

Η καμερα του iphone 6 ειναι εντυπωσιακη με διαφραγμα f/2.2 παρα τα 8MP της που συνεχιζει να βαζει η apple ξεπερναει σε επιδοσεις σε πολλες περιπτωσεις της αντιστειχες αλλων ναυαρχιδων αλλων εταιριων.Πραγματικα η φωτογραφιες ειναι ολα τα λεφτα και οσο ζουμ και να κανει καποιος στην οθονη του pc η λεπτομερειες που φαινονται ειναι ολα τα λεφτα.Στο θεμα του βιντεο εχει την δυνατοτητα να τραβαει full hd video με 60fps αλλα και την φοβερη ικανοτητα για βιντεο αργης κινησης στα 240fps που πραγματικα ειναι εντυπωσιακο.Ενα πολυ καλο χαρακτηριστικο επισης ειναι η αυτοματη εστιαση που πλεον ειναι πολυ πιο γρηγορη λογο της τεχνολογιας focus pixels και μαλιστα δεν χρειαζεται να πατησουμε πανω στην οθονη για να γινει εστιαση αλλα δουλευει και στο βιντεο.Πολυ καλη επισης και η εμπροσθια καμερα των 1,2ΜP επισης με HDR οπως και η πισω αλλα και face detection και πολυ καθαρες φωτογραφιες για selfies Που ειναι και της μοδας :D Το μονο που μπορει να ξενισει καποιον ειναι πως αυτη η εξαιρετικη καμερα δεν μπορουσε να χωρεσει στο κινητο οποτε προεξεχει καπως αλλα το προβλημα λυνεται πολυ απλα με την αγορα καποιας θηκης που προσωπικα την θεψρψ απαραιτητη οχι μονο για την καμερα αλλα επειδη το κινητο ειναι πιο στρογγυλεμενο σε σχεση με τα παλαιοτερα μοντελα γλυστραει πιο πολυ και δεν λεει να φαει καμια σαβουρντα το πολυτιμο κινητο μας και να τρεχουμε για καμια αλλαγη οθονης μετα.

Οσον αφορα το ios 8 ειναι το γνωστο ios Που εχουμε συνηθισει δηλαδη παναλαφρο,απιστευτα smooth,πολυ πιο ευχρηστο και απλο απο οτιδηποτε κυκλοφορει αλλα και με αρκετες βελτιωσεις σε σχεση μετα προηγουμενα.Kαποιες απο αυτες της βελτιωσεις ειναι η εμφανιση με το εικονιδιο του μικροφωνου στα μηνυματα οποτε μπορουμε να υπαγορευσουμε στα ελληνικα οτι θελουμε για να γραψουμε ενα μηνυμα με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα και η δυνατοτητα να μπορουμε να προσθεσουμε πληκτρολογια περα απο αυτο της apple οπως για παραδειγμα το δημοφιλες (που προσωπικα εγω δεν το γουσταρω καθολου :p ) swype.Βελτιωσεις υπαρχουν και στο κεντρο ειδοποιησεων αλλα και η δυανοτητα να μπορουμε να διαμοιραστουμε περιεχομενο του κινητου μας και να το ανεβασουμε οπου θελουμε μεσα απο την εφαρμογη οπως για παραδειγμα μια φωτογραφια μεσα απο την εφαρμογη της φωτογραφιας.Μια πολυ καλη προσθηκη ειναι οτι πλεον το shazam η πολυ γνωστη εφαρμογη αναγνωρισης τραγουδιων πλεον στο ios 8 ειναι ενσωματομενο στην siri την ψηφιακη μας βοηθο που μπορουμε να την ρωτησουμε πιο ειναι το κομματι που ακουμε εκεινη την στιγμη οπως και πολλα αλλα αλωστε η να ανοιξη μια εφαρμογη να ψαξει για κατι στο ιντερνετ και πολλα ακομα που θα θελησουμε απο αυτην.Γενικοτερα υπαρχουν παρα πολλες βελτιωσεις που δεν χρειαζεται να της γραφω ολες ασε που πρεπει να τελειωνω γιατι βαρεθηκα να γραφω :p Η υποθεση μπαταρια κλασικα ειναι η γνωστη οπως και σχεδον σε ολα τα iphone oποτε με χρηση 3G,WI FI,σερφαρισμα στο ιντερνετ κλπ αν μας βγαζει μια μερα πρεπει να ημστε υπερευχαριστημενοι.Τωρα αν εχουμε το iphone για να βλεπουμε μονο την ωρα η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο και ειναι εντυπωσιακη :p

Περα απο ολα αυτα αυτο που για μενα ειναι πραγματικα εντυπωσιακο ειναι το touch id που φοραει το iphone 6 Οπως και το plus αλλα και το 5s.H apple εκανε διανα οταν αγορασε το 2012 την AuthenTec την κορυφαια εταιρια πανω σε αυτη την τεχνολογια εναντι 356 εκατομμυριων δολλαριων και αυτο φαινεται και σημερα που καμια αλλη εταιρια δεν μπορεσε να δωσει σε τετοιο βαθμο αυτη την εμπειρια αναγνωρισης δαχυλικου αποτυπωματος ειδικα το ανεκδοτο που εχει βαλει η smasung για touch id.Aυτο το φτιαγμενο απο ζαφειρη κουμπακι που δεν χαραζετε με τιποτα εχει τοσες πολλες λειτουργιες και λυνει τα χερια σε απιστευτο βαθμο που πραγματικα χαιρεσαι να το χρησιμοποιης.

Ναι το iphone δεν ειναι android ωστε να μπορω να περναω οποιο λογισμικο θελω αλλα ποιος ο λογος να αλαξω λογισμικο την στιγμη που αυτο που με προσφερουν το ios δηλαδη ειναι τοσο τελειο και smooth και μαλιστα το υποστηριζουν για μια τετραετια με 5 χρονια επισημα.Φυσικα και θα πηγαινα σε custom rom αν ειχα android οταν μετα απο 1,5 σταματαει η υποστηριξη η αν εχω θεματα με το υπαρχον android.Δεν νομιζω καποιος χρηστης android να κατεφευγε σε root αν το λογισμικο του ηταν τοσο smooth οσο το ios και αν υποστηριζοταν σε καθε συσκευη οπως το ios απο την apple.Περα απο αυτο το θεμα με το λογισμικο οποιος εχει την αποψη πως το android ειναι ελευθερο ενω το ios οχι μαλον δεν εχει ιδεα απο το μαγικο homebrew ''μαγαζακι'' που ονομαζεται cydia και που μπορει να το εχει ο καθενας στην κατοχη του μεσω του jailbreak οπως και για να βαλει καποιος αλλο λογισμικο στο android χρειαζεται ρουταρισμα με αμφιβολα αποτελεσματα αναλογα παντα την συσκευη.Δεν υπαρχει κατι στο cydia που να μην μπορεις να το βρεις δεν υπαρχει κατι που θα σκεφτεις πως θες στο κινητο σου και να μην μπορεις να το εχεις δεν υπαρχει tweak που να μην μπορει να σε λυσει τα χερια και να ικανοποιηση της αναγκες σου.Θες να επιλεξεις μεσα απο χιλιαδες θεματα βαλε το winterboard και καθαρισες.θες να τοποθετεις τα εικονιδια οπου γουσταρεις και να φτιαξεις και τα δεικα σου σχεδια κλπ υπαρχει το Anchor και το HomescreenDesigner.θες να φτιαξεις το dock να μοιαζη με παλαιοτερα ios υπαρχει το Classicdock.Θες να προσθετεις επιλογες,παραπανω εικονηδια και οτι αλλο γουσταρεις στο control center υπορχει το Flipcontrolcenter.θες να προσθεσεις επιλογες για να κανεις οποιαδηποτε λειτουργια του κινητου οπως ακριβως την θελεις τοτε υπαρχει το Αctivator.Θες να καθαριζεις της σαβουρες που υπαρχουν στο κινητο να ελευθερωνεις μνημη και ενα σωρο αλλα πραγματα τοπτε υπαρχει το iCleaner.Θες απιστευτες λειτουργιες Mulyitasking υπαρχει το Tage η το Archer η το Apphead.Θες να αλαξεις τα παντα στο κινητο απο την κορυφη μεχρι τα νυχια να κανεις οτι γουσταρεις και οτι και αν φανταστεις υπαρχει το πανισχυρο Springtomize 3.Θες να κανεις τα παντα με το touch id οπως το να κλειδωνεις εφαρμογες και φακελους για να ανοιγουν μονο με το δεικο σου αποτυπωμα υπαρχει το BioProtect.Θες τα παντα να γινονται με ενα απαλο αγγιγμα του home button και με την λειτουργια touch id υπαρχει το Virtual Home το οποιο ειναι απιστευτο.Multitasking,κλεισιμο εφαρμογων,ανοιγμα του κινητου απο sleep mode και δεκαδες αλλες λειτουργιες μονο και μονο με ενα απαλο αγγιγμα του home button Μιλαμε για κατι το φανταστικο και απιστευτα βολικο.Φυσικα για καθε λειτουργια για ολα αυτα που περιεργραψα παραπανω υπαρχουν εκατονταδες twekas και εκατονταδες αλλα που μπορεις να κανεις τοσα στο κινητο και να του αλαξεις τα φωτα σε τοσο απιστευτο βαθμο που δεν μπορει να περιγραφει με λιγες λεξεις.Δεν υπαρχει τιποτα που να μην μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα.

Ολα αυτα για να τα κανεις χρειαζεται jailbreak δεν το αμφησβητη κανεις αυτο ενω πολλα απο αυτα η καποια αλλα τελως παντων μπορει να τα κανει οποιος θελει σε καποιο android τηλεφωνο απο την αρχη χωρις να χρειαστη να κανει root το κινητο.Μπορει το android να εχει αναφορα παραδοσεις στα μηνυματα που δεν εχει απο την μανα του το Iphone Οπως και δεν μπορεις να με bluetooth να στειλεις και να παρεις κατι απο αλλο τηλεφωνο εκτος Iphone ασχετως το ποιος εν ετη 2015 χρησιμοποιη bluetooth.Δεν μπορεις να μπεις και αν δεις βιντεο απο οποιοδηποτε site θες οπως στο android και πρεπει να εγκαταστησεις συγκεκριμενους browsers που και παλι τελεια δουλεια δεν κανουν οπως ειναι ο skyfire η o Puffin.Nαι δεν μπορεις να τα κανεις αυτα απο την μανα του οπως ειναι το κινητο οπως και διαφορα αλλα ομως με το jailbreak μπορεις να κανεις τα παντα οτι και αν φανταστης οποτε το ελευθερο και καλα android δεν ειναι και τοσο ελευθερο σε σχεση με το ios που και εδω με τα καταληλα εργαλεια μπορουμε να κανουμε τα παντα.

Αξιζει λοιπον το iphone 6 τα 660 ευρω που κοστιζει αν το παρει καποιος οπως εγω απο σκρουτζομαγαζο η τα 700 με 700 και απο μεγαλες αλυσιδες καταστηματων; H προσωπικη μου απαντηση ειναι πως ΝΑΙ τα αξιζει και δεν μιλαω για ολους αυτους που ειτε εχουν τα λεφτα για να το παρουν ειτε δεν τους περισευουν αλλα το περνουν μονο και μονο για να το βγαλουν πανω στο τραπεζι στην καφετερια η στο μπαρ για να κανουν την μοστρα τους μπας και τσιμπισει το 20χρονο που καθετε στο διπλανο τραπεζι.Ολους αυτους τους βγαζω εξω απο το καδρο.Μιλαω για ολους τους αλλους που θελουν ενα κινητο με φοβερη ποιοτητα κατασκευης,με τρομερη υποστηριξη απο την εταιρια που το φτιαχνει για 4,5 χρονια επισημα,με το κορυφαιο store και το πιο πληρες που υπαρχει και ειναι το appstore,με απιστευτη homebrew κοινοτητα που σημερα σκεφτεσαι κατι που θα ηθελες και αυριο που λεει ο λογος το βλεπεις σε καποιο tweak,με εκατονταδες tweaks Που κανουν το κινητο απιστευτο εργαλειο,απιστευτα διασκεδαστικο και βολικο και φοβερη εμπειρια και γενικοτερα ολους αυτους που θελουν ενα κινητο με απροβληματιστη λειτουργια και που προβλημα θα υπαρχει μονο αν κανουν κατι αυτοι και το δημιουργησουν.Ειναι ειδανικο ακομα και γιαυτους που αρεσκονται σε πωλησεις γιατι αλλο κινητο 4,5 χρονων που να πωλειται απο 100 εως 150 οπως το Iphone απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.Για ολους τους αλλους υπαρχουν εκατονταδες μοντελα android κινητων με φανταστικα χαρακτηριστηκα,παρα πολυ καλες τιμες και φοβερα τηλεφωνα γενικοτερα που μπορουν να κανουν πολυ ευκολα και πολυ καλητερα την δουλεια τους γιατι οπως το android δεν ειναι για ολους ετσι δεν ειναι και το iphone για ολους.Οποιος εφυγε απο τα iphone για διαφορους λογους και πηγε σε android τηλεφωνο ακομα και ενα μηνα να δουλεψε Iphone απο το μυαλο του δεν προκυται να το βγαλει ποτε γιατι η ολη εμπειρια ειναι κατι το διαφορετικο και τωρα επιτελους με την αυξηση μεγεθους στην οθονη και ολα αυτα παρα πολλοι που εφυγαν ξαναγυριζουν στα iphone γιατι οι αγαπες δεν ξεχνιουνται τοσο ευκολα και προσωπικα για μενα οπως ειδα απο την αναζητηση μου αυτη Once iphone,forever iphone και αν δεν εχω λεφτα να το παρω θα εχω το ιδιο παλιο μοντελο μεχρι να μαζεψω τα λεφτα να το παρω γιατι θελω το κεφαλι μου ησυχο και καμια αμφιβολια για το αν εκανα την σωστη επιλογη.

Οσο για τα λφτα οπως ειπα και παραπανω φυσικα και τα αξιζει για ολους τους λογους που εγραψα και για δεκαδες αλλους και δεν το λεει αυτο καποιος με παχυλο μισθο και με χιλιαδες ευρω στην τραπεζα αλλα τα λεει καποιος που εχει ενα μαγαζι σε ενα μικρο χωριο χωρις πολυ κοσμο που απο της 8-9 το βραδυ δεν κινητε ουτε γατα και που υπαρχουν μερες που μπορει να μην βγαλει ουτε ενα ευρω την μερα και δουλευει 15 ωρες την μερα 365 μερες το χρονο χωρις σαββατοκυριακα,γιορτες και αργιες και που δεν εχει το κινητο για μοστρα αλλα σκεφτεται και το οικονομικο για την αγορα που εκανε και πως για μια εξαετια καθαρισε με το θεμα κινητου γιατι τοσο θα το κρατησω το εξαρι και παραπανω να παει ακομα καλητερα.

Χαρειτε λοιπον οποια συσκευη και αν εχετε γιατι πανω απ'ολα ειναι να γουσταρουμε με την συσκευη μας ειδικα ολοι εμεις που εχει γινει προεκταση του χεριου μας και αν τυχον το σκεφτετε καποιος για Iphone να το παρει και ειναι σιγουρος πως θα τα βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω.

Προβολή συνημμένου 125958

Προβολή συνημμένου 125959
 
Καλορίζικο το εργαλείο Βασίλη!

Το 6 είναι πράγματι εντυπωσιακό σαν κατασκευή, αίσθηση και ταχύτητα. Ο Α8 είναι απίστευτα γρήγορος και όχι μόνο στα benchmarks.

Βέβαια αν είχε και την κάμερα του plus θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Πάω να ανοίξω κάνα thread :)
 
metalcandyman είπε:
εβγαλα ενα κονδυλι 700 ευρω που φυσικα και δεν με τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια
Στην ίδια φράση γράφεις το εξής άκυρο, ότι ναι μεν δίνεις 700 ευρώ για κινητό, παρόλ'αυτά δε σου τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια. :D :D

Μαστρομπιλ, εχεις γράψει ενα κατεβατό για να απορρίψεις το G3 και να δικαιολογήσεις τα 700 ευρώ που έσκασες για το Iphone. Εχω ενα μηνα το G3. Συνάδελφος εχει το 6 plus. E λοιπόν το G3 εχει πολύ καλύτερη οθόνη (1440 x 2560 pixels) και είναι ενα εκατοστο κοντύτερο και μισό εκατοστό στενότερο. Σα να πιάνεις κινητό λίγο μεγαλύτερο από 4.7 ίντσες. Επίσης μπορώ να βαλω 128GB μνημη και να αλλάξω τη μπαταρία με μεγαλύτερη. Δε συγκρίνω το κινητό με το απλό 6 αλλά το Plus! Εσύ υποψην δεν πήρες το Plus, αλλά το απλό!

Και ναι, 700 ευρώ είναι πεταμένα χρήματα αν σκεφτείς ότι αν σου πέσει, τα'χασες. Δε συνεχίζω την κουβέντα επ'αυτού, δε συμφωνούμε. Απλά διαφωνώ με το κόστος αυτό. Ως συσκευή είναι πολύ καλή, απλά εγώ δε θα τα έδινα ποτέ.

EDIT: Εννοείται καλορίζικο! :D

EDIT2: Εγώ το δικό μου το πήρα μόνο 330? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικα κατεληξες σε iphone παλι...

Καλοριζικο! :D
 
Rygar είπε:
Στην ίδια φράση γράφεις το εξής άκυρο, ότι ναι μεν δίνεις 700 ευρώ για κινητό, παρόλ'αυτά δε σου τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια. :D :D
Μαστρομπιλ, εχεις γράψει ενα κατεβατό για να απορρίψεις το G3 και να δικαιολογήσεις τα 700 ευρώ που έσκασες για το Iphone. Εχω ενα μηνα το G3. Συνάδελφος εχει το 6 plus. E λοιπόν το G3 εχει πολύ καλύτερη οθόνη (1440 x 2560 pixels) και είναι ενα εκατοστο κοντύτερο και μισό εκατοστό στενότερο. Σα να πιάνεις κινητό λίγο μεγαλύτερο από 4.7 ίντσες. Επίσης μπορώ να βαλω 128GB μνημη και να αλλάξω τη μπαταρία με μεγαλύτερη. Δε συγκρίνω το κινητό με το απλό 6 αλλά το Plus! Εσύ υποψην δεν πήρες το Plus, αλλά το απλό!

Και ναι, 700 ευρώ είναι πεταμένα χρήματα αν σκεφτείς ότι αν σου πέσει, τα'χασες. Δε συνεχίζω την κουβέντα επ'αυτού, δε συμφωνούμε. Απλά διαφωνώ με το κόστος αυτό. Ως συσκευή είναι πολύ καλή, απλά εγώ δε θα τα έδινα ποτέ.

EDIT: Εννοείται καλορίζικο! :D

EDIT2: Εγώ το δικό μου το πήρα μόνο 330? ;)
[edit] Θα έλεγα να χαλαρώσεις λιγάκι Βασίλη και να μην αρπάζεσαι. Αν είναι να κάνουμε edit και σε review κινητών, έ τότε τί να πω.... [edit]
@ Shock Aντωνη ευχαριστω για τα καλοριζικα και επειδη δεν πολυκαταλαβα αυτο που εγραψες στο τελος με το παω να ανοιξω κανενα thread Που εγραψες αν και συ αγορασες το plus καλοριζικο και σε σενα φιλε.Μιας που αναφερες της καμερες και επειδη εχω κανει και γω καποια πειραματα με το plus φιλου και με το δεικο πραγματικα περα απο το ois που εχει το plus δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα στης καμερες που να με κανει εμενα να δωσω τα παραπανω λεφτα που κοστιζει το plus περα απο την full HD οθονη.Ασε που τετοια μεγεθη δεν ειναι για μενα.Δες και δω το συγκριτικο και της φωτογραφιες που ειναι πραγματικα ολοιδιες. http://www.imore.com/iphone-6-vs-iphone-6-plus-camera-comparison-6-plus-actually-better

@ Ajax87 Γιαννη thanks φιλαρακι μου :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναταλι δεν εγραψα κατι κακο ουτε καμια βρισια ουτε τιποτα τετοιο απλα τρελενομαι να γραφω ενα ολοκληρο κατεβατο και να γραφει καποιος κατι που να δειχνει λες και δεν εχει διαβασει το κειμενο μου.Δεν εχω προβλημα με το edit αφου εκρινες ετσι καλα εκανες απλα για να μη νομιζει οποιος διαβαζει το θεμα πως εγραψα και γω δεν ξερω τι και εκανες edit καλο θα ηταν πιστευω να υπηρχε το post μου.
 
Αν θες να το ξανασυντάξεις με πιο ήρεμο ύφος και με κάποιες προτάσεις παρατραβηγμένες εκτός, πολύ ευχαρίστως. Και δεν είναι ανάγκη να έχει βρισιές κάποιο ποστ για να γίνει edit. Πίστεψέ με άλλος αν ήταν και διάβαζε το ποστ σου τώρα θα είχατε φτάσει 5 σελίδες "γαλλικών".

Και δεν νομίζω το συγκεκριμένο μέλος να μη διάβασε τι έγραψες. Αλλιώς δε θα έμπαινε στον κόπο να κάνει καν ποστ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναταλι επειδη καταλαβα πως μαλον λαθος εκανα και ανοιξα αυτο το θεμα αν μπορεις διεγραψε το σαν να μην υπηρξε ποτε.
 
Πίσω
Μπλουζα