Iron Maiden: Αγαπημένο LP

Συμφωνω με τον sephirothson γιατι οπως πολυ σωστα ειπε παιζει πολυ μεγαλο ρολο με ποιον δισκο ενος συγκροτηματος ξεκινησε καποιος και διαμορφωσε την γνωμη του για το εκαστοτε συγκροτημα.Και το ξερουμε ολοι οτι ολοι οι δισκοι των maiden ειναι καλοι δισκοι απλα καποιοι ειναι καλητεροι και πιο ολοκληρωμενοι και αλλοι εχουν ενα δυο πολυ καλα τραγουδια και τα υπολοιπα δεν ειναι κακα απλα ειναι μετρια.Ο Gers ειναι συνθετης και αρκετας καλος αλλα κιθαριστας δεν ειναι η καλητερα δεν εχει καμια σχεση με το διδυμο murray-smith.Εξαλου ειναι γνωστο οτι μπηκε σαν τσοντα μονο και μονο για εμπορικους λογους και για τα live που το μονο που κανει ειναι να τυραναει γυρνοντας γυρω γυρω την stratocaster του.
 
Ουτε αυτο δεν κανει καλα. Στη Μαλακασα με εκνευρισε...
 
Somewhere in time! Το αγαπημένο μου sea of madness (+alexander the great φυσικά). Δυστυχώς το έχω μόνο σε cd!
 
ο gers σαν κιθαριστας ειναι απιστευτος.θεωρουταν και το μεγαλυτερο ταλεντο στην αγγλια την δεκαετια του 80οπως ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο.ακουστε μια δουλεια εκτος Maiden ειδικα με τον GILLAN και θα παθετε σοκ....απλα ΔΕΝ ταιριαζει ο ηχος του στους maiden.
 
Tα κομματια των maiden ειναιγραμμενα για δυο κιθαρες η τριτη απλα οπως ειπα μπηκε τσοντα για εμπορικους λογους.Απλα δεν κολαει με τους murray-smith αν ηταν σε καποια αλλη μπαντα ακομα και πρωτος κιθαριστας πχ μπορει να εκανε παπαδες.
 
metalcandyman είπε:
Tα κομματια των maiden ειναιγραμμενα για δυο κιθαρες η τριτη απλα οπως ειπα μπηκε τσοντα για εμπορικους λογους.Απλα δεν κολαει με τους murray-smith αν ηταν σε καποια αλλη μπαντα ακομα και πρωτος κιθαριστας πχ μπορει να εκανε παπαδες.
fφιλε bill αν ακουσεις τους δισκους προσεκτικα εχουν πανω απο 2 κιθαρες σε πολλαααα τραγουδια...πχ μια κιθαρα κρατα τα ρυθμικα και οι 2 αλλες παιζουν την μελωδια...για να μην μιλησουμε για αρπισματα αρμονικες κτλ το brave new world το τραγουδι εχει και τις 3 κιθαρες στη εισαγωγη οπου ο murray παιζει το κυριος θεμα ο gers την μελωδια και ο smith τα ρυθμικα ...το infinite dreams το ιδιο κτλ αν βαλεις ακουστικα και ακουσεις τα τραγουδια τους θα εκπλαγεις απο το ποσες κιθαρες χρησιμοποιουν ακομα και στα πρωτους δισκους
 
Φιλαρακι μου το ξερω πολυ καλα αυτο.Πριν παρατησω το αθλημα επαιζα και γω πολλα χρονια ηλεκτρικη κιθαρα οποτε καταλαβαινω καποια πραγματακια :D Απλα κατα βαση τα κομματια τους ειναι γραμμενα για δυο κιθαρες ασχετα που υπαρχουν και πολλα αλλα με παραπανω απο δυο.Τελως παντων o Gers ειναι καλος κιθαριστας απλα δεν ειναι για τους maiden και πιστευω οτι αν ηταν σε αλλο συγροτημα θα εκανε το ονομα του μεγαλητερο και οχι απλα μεγαλο επειδη ειναι μελος των iron maiden.
 
metalcandyman είπε:
Φιλαρακι μου το ξερω πολυ καλα αυτο.Πριν παρατησω το αθλημα επαιζα και γω πολλα χρονια ηλεκτρικη κιθαρα οποτε καταλαβαινω καποια πραγματακια :D Απλα κατα βαση τα κομματια τους ειναι γραμμενα για δυο κιθαρες ασχετα που υπαρχουν και πολλα αλλα με παραπανω απο δυο.Τελως παντων o Gers ειναι καλος κιθαριστας απλα δεν ειναι για τους maiden και πιστευω οτι αν ηταν σε αλλο συγροτημα θα εκανε το ονομα του μεγαλητερο και οχι απλα μεγαλο επειδη ειναι μελος των iron maiden.
πολυ κακος το παρατησες το αθλημα :cool:
 
sephirothson είπε:
πολυ κακος το παρατησες το αθλημα :cool:
Φιλαρακι μου συναιβει κατι πολυ σοβαρο σε κολητο μου που μια ζωη απο το μευαιτηριο που λεει ο λογος ημασταν μαζι και απο τοτε ορκιστηκα κιθαρα να μην ξαναπιασω στα χερια μου.Οποτε η stratocaster μου ειναι στην θηκη της εδω και πολλα χρονια και θα μηνει εκει.
 
sephirothson είπε:
στον προηγουμενο δισκο παρουσιασαν τν dickinson οχι σε αυτον!!το piece of mind ειναι ο δευτερος δισκος τους με τν dickinson
Nαι, έχεις δίκιο ... με τις χρονολογίες δεν τα πήγαινα και τόσο καλά ....

Πάντως, η άποψή μου που έγραψα για το Peace Of Mind δεν αλλάζει, παρόλο που, όπως πολύ καλά έκανες και με διόρθωσες, είναι ο δεύτερος δίσκος με τον Dickinson ....
 
Δεν είμαι μέταλο,μάλιστα ψιλοαντιπαθώ αυτή την αισθητική άποψη αλλά είχα φάει κόλλημα με το album Brave New World ως φοιτητής.Ακόμα βρίσκω εξαιρετικό το Dream of Mirrors (το ακούω τέρμα τώρα),The Nomad και το ομόνυμο του album.
 
για μένα υπάρχουν 3 i.maiden εποχές

1. I.Maiden+Killers

2. Από Ν.Ο.Τ.Β έως ΚΑΙ 7th son.

3. οτιδήποτε μετά το 7th son.

H καλύτερη για μένα εποχή τους είναι μακράν η πρώτη! "αλήτική" φωνή "βρώμικος" ήχος εξαίρετο αποτέλεσμα.

Η 2η περίοδος είναι πολύ ωραία αλλά... όχι σαν την πρώτη.

Την τρίτη την αφήνω ασχολίαστη.

Η ψήφος πάει στην πρώτη περίοδο. Σε ποιο από τα δύο? μμμ... στο Iron Maiden (που κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν και το killers)

οφείλω να κάνω και μία αναφορά στο somewhere in time που έχει το καλύτερο artwork από όλους τους δίσκους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ntsmrtz είπε:
H καλύτερη για μένα εποχή τους είναι μακράν η πρώτη! "αλήτική" φωνή "βρώμικος" ήχος εξαίρετο αποτέλεσμα.

!
Σωστόοος, κι εγώ μαζί σου !!! Αυτή είναι η , ας το πούμε , πιο "αυθεντική" περίοδος για τους Maiden !!! Μεράκι, αγνότητα, έντιμη αλητεία .... Κι εγώ πολύ θα ήθελα να ψήφιζα κάποιον από τους δίσκους με τον πολυ-αγαπημένο μου Di' Anno !!! Όμως ... για σκεφθείτε ... αν ο Di' Anno συνέχιζε να είναι τραγουδιστής των Maiden τι θα λέγαμε σήμερα ??? Επιτρέψατέ μου να μαντέψω : "Πολύ μεγάλο, πολύ σπουδαίο συγκρότημα οι Maiden, άνοιξαν δρόμους για ολόκληρη τη χέβι μέταλ σκηνή αλλά ... δεν αναγνωρίσθηκαν όσο τους άξιζε, δεν απέκτησαν την καθολική αναγνώριση που δικαιούνταν" !!! Θα λέγαμε, δηλαδή, για τους Maiden ό,τι λέμε σήμερα π.χ. για τους Wishbone Ash, τους Budgie, τους Golden Earring και άλλες μπάντες από τα 70ς : "Προετοίμασαν το δρόμο για τα χέβι μέταλ συγκροτήματα των 80ς αλλά ..... άλλοι περπάτησαν στο δρόμο που άνοιξαν, άλλοι έδρεψαν δάφνες" !!! Δεν θα ήταν άδικο αν ήταν αυτή η κατάληξη των Iron Maiden ???

Γι' αυτό ... γουστάρω πολύ περισσότερο Di'Anno από Dickinson, αλλά .... αναγνωρίζω ότι ο Dickinson έφτασε τους Maiden εκεί που τους άξιζε, ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ !!! Γι' αυτό ... ψήφισα "δαγκωτό" δίσκο με Dickinson ....
 
επειδη οπως εχω ξαναπει ξεκινησα να ακουω maiden με Paul dianno και τον πρωτο δισκο γιαυτο και τον ψηφιζω γουσταρα παντα το αλητικο στυλ του di anno hail paul
 
Πρεπει να παρει θεση και ο fotis_kfor! :)

Εκτος απο το γεγονος οτι ειναι extreme φαν και "μαζωχτρας" Maiden stuff, ετοιμαζει και Ελληνικο Iron Maiden fan-page
 
ΠΟΛΥ δύσκολη επιλογή αλλά έστω και οριακά επιλέγω το Seventh Son Of a Seventh Son,κατά τη γνώμη μου η πιο ισορροπημένη κυκλοφορία τους.
 
Μεγάλο δίλλημα μεταξύ των Piece Of Mind και Seventh Son Of A Seventh Son για εμένα.

Με δυσκολία επιλέγω το 2ο λόγω της "ωριμότητας" που έδειχνε η μπάντα εκείνη την περίοδο. Μετά το Brave New World για εμένα κάνουν μια μικρή "κοιλιά" με αποκορύφωμα το μέτριο Final Frontier αλλά ελπίζω σε δυναμικό comeback!
 
Θυμάμαι πως μετά την κυκλοφορία του Seventh Son είχαν ακουστεί παράπονα από τους παραδοσιακούς Μεταλάδες για τους Maiden οτι φλώρεψαν λόγω της χρήσης keyboards κλπ. Επίσης θυμάμαι οτι στο review του το Metal Hammer του είχε δώσει 87/100...

Αξίζει πάντως να αναφερθεί και το όνομα του Martin Birch o οποίος σαν παραγωγός έχει βάλει την σφραγίδα του σε τεράστιους δίσκους. Εκτός από τα albums των Maiden την δεκαετία του 80 (πλην του πρώτου) ο τύπος έχει κάνει παραγωγή στα albums των Rainbow (μεχρι και το Long Live RnR) όπως επίσης και τους δύο τεράστιους δίσκους των Sabbath με Dio (Heaven and Hell και Mob Rules) και δεν συμμαζεύεται (Deep Purple, Whitesnake κλπ). Όλες του οι παραγωγές - και ειδικά των Maiden - έχουν αυτό τον γεμάτο ήχο με το γλυκό μπάσο και το πολύ καθαρό ψιλό...

Εχω ψηφίσει The Number Of the Beast - αξεπέραστο album , πραγματικό διαμάντι (ίσως ο μεγαλύτερος metal δίσκος όλων των εποχών.Ίσως... )
 
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το θέμα έχει να κάνει μόνο με fans των Maiden...:what: και ίσως αυτό που θα γράωψ να μην αρέσει σε πολλούς...

Όμως, θα συμφωνήσω ότι έφτιαξαν δική τους σχολή, ότι έφτιαξαν ήχο που αργότερα αντιγράφτηκε, ότι πρόσφεραν στον χώρο του metal, κ.τ.λ. κ.τ.λ κ.τ.λ...

Αλλά ύμαρτων!!! Παίζουν τα ίδια πράγματα εδώ και 35 χρόνια!!! Πόσο κολλημένοι μπορεί να είναι οι fans τους που να μην τους κουράζει να άκούν το ίδιο και το ίδιο συνέχεια...

Και οι Maiden με την σειρά τους το εκμεταλλέυονται, "αφού τους πουλάμε τα ίδια και τα ίδια και τα αγοράζουν, γιατί να μην συνεχίσουμε με αυτόν τον ρυθμό?".

Δεν λέω και εγώ έχω βινύλια τους, και σέβομαι τον ρόλο που έπαιξαν και ειδικά την άνωδο που είχαν με την φωνάρα που λέγεται Dickson.

Αλλά πιστέυω, ότι φοβούνται να αλλάξουν τον ήχο τους γιατί θα χάσουν ένα μέρος των fans τους. Αν και οι Priest με το Paintkiller που άλλαξαν τελείως τον ήχο τους, κέρδισαν κοινό αντί να χάσουν. Και όχι μόνο, μπορώ να αναφέρω κι'αλλα σχήματα...

Tα γράφω όλα αυτά για να δώ τελικά εαν είμαι ο μόνος που τα πιστεύει στο forum... και ψηφίζω το "The Number Of the Beast" γιατί πάνω απ' όλα είναι το πρώτο άλμπουμ με τον Dickson!!!
 
takis_drm είπε:
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το θέμα έχει να κάνει μόνο με fans των Maiden...:what: και ίσως αυτό που θα γράωψ να μην αρέσει σε πολλούς...Όμως, θα συμφωνήσω ότι έφτιαξαν δική τους σχολή, ότι έφτιαξαν ήχο που αργότερα αντιγράφτηκε, ότι πρόσφεραν στον χώρο του metal, κ.τ.λ. κ.τ.λ κ.τ.λ...

Αλλά ύμαρτων!!! Παίζουν τα ίδια πράγματα εδώ και 35 χρόνια!!! Πόσο κολλημένοι μπορεί να είναι οι fans τους που να μην τους κουράζει να άκούν το ίδιο και το ίδιο συνέχεια...

Και οι Maiden με την σειρά τους το εκμεταλλέυονται, "αφού τους πουλάμε τα ίδια και τα ίδια και τα αγοράζουν, γιατί να μην συνεχίσουμε με αυτόν τον ρυθμό?".

Δεν λέω και εγώ έχω βινύλια τους, και σέβομαι τον ρόλο που έπαιξαν και ειδικά την άνωδο που είχαν με την φωνάρα που λέγεται Dickson.

Αλλά πιστέυω, ότι φοβούνται να αλλάξουν τον ήχο τους γιατί θα χάσουν ένα μέρος των fans τους. Αν και οι Priest με το Paintkiller που άλλαξαν τελείως τον ήχο τους, κέρδισαν κοινό αντί να χάσουν. Και όχι μόνο, μπορώ να αναφέρω κι'αλλα σχήματα...

Tα γράφω όλα αυτά για να δώ τελικά εαν είμαι ο μόνος που τα πιστεύει στο forum... και ψηφίζω το "The Number Of the Beast" γιατί πάνω απ' όλα είναι το πρώτο άλμπουμ με τον Dickson!!!
Eχεις απολυτο δικειο αλανι και φυσικα και δεν εισαι ο μονος που τα πιστευει αυτα η τελως παντων ημαστε 2 πλεον απλα δεν τα εγραψα και γω γιατι θα εγραφα καμια σελιδα.
 
Πίσω
Μπλουζα