Italodisco κομμάτια instrumental

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.291
Αντιδράσεις
3.352
Χωρίς λόγια. Εννοώ κομμάτια χωρίς λόγια :D , αυτά είναι τα instrumental για τους ελάχιστους (πιστεύω) αγνοούντες.

Δε θα βάλω Song of Denise, είναι κλισέ, ας το βάλει κάποιο άλλο παληκάρι. :D

Θα βάλω αυτό:

Xenon -Symphony

Βέβαια, δεν το είχα ακούσει ποτέ σε ντίσκο, σε σχέση με το Song of Denise που το άκουγε κανείς κατά κόρον. Οσοι είστε Αθήνα και ακούτε Blue Space, το βάζει συχνά.
Ελα, δεν είναι και πάρα πολλά. Τουλάχιστον εγώ καμια 10αριά ξέρω. Είπαμε, τα θρεντς αυτά είναι ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας.
 
Άψογο Rygar. Το ωραίο στη μουσική είναι ότι σε ταξιδεύει μόνη της. Προς το παρόν μας πάει προς τη σημερινή εποχή με τις αναφορές που έχουμε κανει μεχρι τώρα.

Σιγά σιγά και αν αρχίσουμε να ψάχνουμε και προς τα πίσω θα βρούμε τα vocoders, τα synths, και το bass beat σε πιο μαγικές στιγμές της funk, όπου τα όργανα είχαν τον βασικό λόγο στη δημιουργία πριν περάσουν μέσα στα keyboards. Η κίνησή σου πολύ καλή να αρχίσεις την αναφορά σε ένα μέρος της disco.

;)
 
Φίλε πίστεψέ με, ηθελα πολύ καιρό να το κάνω. Η (italo)disco είναι αναπόσπαστο κομμάτι του παρελθόντος μου, μ'αυτό μεγάλωσα. Αλλοι μεγαλωσαν με το μεταλ, εγώ μ'αυτή.
 
Φιλτατε Rygar πολυ ωραιο threadακι. Να παραθεσω λοιπον και γω ενα κομματι,το οποιο καραγουσταρω και το ανακαλυψα πριν απο μερικες μερες στο (που αλλου???) youtube.

Ram Band - Guitar Man

Αν και ειναι σχετικα μονοτονο νομιζω οτι θα μπορουσε ανετα να φιγουραρει σε καμια disco. Αν καποιος τυχαινει να εχει το συγκεκριμενο κομματι ας μου δωσει κανα link γιατι εχω ψαξει παντου και μονο στο youtube αναφερεται. Ακομα και στο discogs που κοιταξα αναφερει πως το συγκεκριμενο group ηχογραφησε μονο ενα 12" single, με τιτλο Silent Smiles. Κατεβασα το κομματι Silent Smiles απο την κλασικη πλεον συλλογη "I love disco diamonds" ( η οποια εχει γυρω στα 50 CD αν δεν κανω λαθος. Γυρω στα 4 GB πρεπει να ειναι ολοκληρη η συλλογη!!!) για να δω μπας και ειναι το Guitar Man σε εκδοση με φωνητικα αλλα ειναι εντελως διαφορετικο κομματι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βυνίλιο είναι αρκετά σπάνιο και δεν είναι στο πιο πάνω 12" single...(ram band) Είναι στο παρακάτω 12" single στην δεύτερη μεριά.

veronique-jungle_man_s.jpg


Για να το αγοράσεις ξέχνα το διότι η τιμή του είναι απαγορευτική για 12". (Ελλάδα δεν θα το βρεις και αν το έχει γνώστης αποκλείεται να στο πουλήσει) η μόνη περίπτωση είναι Ιταλία αλλά με καμμία δύναμη κάτω από 100Εuros. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το γράψεις από το utube και να το "στρώσεις" με το cooledit. Το jungle man επίσης έχει ακριβώς το ίδιο beat.

Veronique - Jungle Man 12" 1987
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cultilas είπε:
Αν καποιος τυχαινει να εχει το συγκεκριμενο κομματι ας μου δωσει κανα link γιατι εχω ψαξει παντου και μονο στο youtube αναφερεται. Ακομα και στο discogs που κοιταξα αναφερει πως το συγκεκριμενο group ηχογραφησε μονο ενα 12" single, με τιτλο Silent Smiles. Κατεβασα το κομματι Silent Smiles απο την κλασικη πλεον συλλογη "I love disco diamonds" ( η οποια εχει γυρω στα 50 CD αν δεν κανω λαθος. Γυρω στα 4 GB πρεπει να ειναι ολοκληρη η συλλογη!!!) για να δω μπας και ειναι το Guitar Man σε εκδοση με φωνητικα αλλα ειναι εντελως διαφορετικο κομματι.
Αν καποιος το εχει ας μας στειλει κανα link
Φίλε cultilas, μη ζητάς λινκς σε παρακαλώ. Το γνωρίζεις ότι απαγορεύεται, εκτός κι αν ζητάς νομιμο λινκ να πληρώσεις και να το κατεβασεις. Αν όχι, άλλαξέ το ποστ σου, οκ ;Παιδιά ακούγεται ίσως λίγο σπαστικό, αλλά αυτή είναι η δουλειά μου ως μοντ. Οπότε πλιζ, μη με φέρνετε σε δύσκολη θέση. BTW, το κομματάκι πολύ καλό!
 
Ε οχι και να το κατεβασει απο το youtube αφου του δινεις rapidshare link για ολο το 12", και μαλιστα σε πρωτη ποιοτητα.

edit: Τωρα ειδα το ποστ του rygar. Φανταζομαι σε λιγο το rapidshare link θα ειναι παρελθον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@bspus εγώ έδωσα μια χαρά link για blog και όχι direct link για rapidshare.

(είσαι σπίρτο όμως) :p :p:p

@Rygar η παράθεση θα αφαιρεθεί.
 
Είσαι πρώτος!!! :thumbup:
 
Vangel σευχαριστω. Απο οτι φαινεται εψαχνα την λαθος κυκλοφορια αλλα απο το σωστο group. Αν καταλαβα σωστα αυτοι οι τυπαδες στην αρχη λεγοντουσαν Ram Band και στη συνεχεια το αλλαξαν σε Veronique?

Τελικα το italo disco αν και μονοτονο εχει κατι το πολυ ιδιαιτερο. Το καλο ειναι οτι με αυτα τα θρεντακια εμπλουτιζουμε και τις γνωσεις μας!
 
cultilas είπε:
Το καλο ειναι οτι με αυτα τα θρεντακια εμπλουτιζουμε και τις γνωσεις μας!
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο τις τελευταίες 3 μερες... :D
 
:biglaugh:

BTW... Ωραία υπογραφή! :D
 
Μπα! Μηπως έχεις κανά καμενο pixelάκι; :p
 
Έχω ένα...

picture.php


Συγγνώμη για την ιεροσυλία, αλλά με αυτόν που έχω μπλέξει... :biglaugh:

Όπως βλέπετε, το λογότυπο του PIXEL και την Amiga δεν τα "έκαψα"...Δεν έχω καμία όρεξη να με κυνηγάτε... :D
 
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

ΕΛΕΟΣ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!! Θα πάθουν οι κοιλιακοί μου!!!!!
 
Το απόλυτο instrumental italodisco:Kano-Ikeya seki.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9Zbrls6n6no]YouTube - "ITALO DISCO" Kano - Ikeya Seki
 
cultilas είπε:
Vangel σευχαριστω. Απο οτι φαινεται εψαχνα την λαθος κυκλοφορια αλλα απο το σωστο group. Αν καταλαβα σωστα αυτοι οι τυπαδες στην αρχη λεγοντουσαν Ram Band και στη συνεχεια το αλλαξαν σε Veronique?
To αυθεντικό είναι αυτό:

http://www.discogs.com/Hally-Kongo-Band-Afrikan-Man/release/229017

είναι Ιταλική παραγωγή και συμμετείχε και σε μια mixed συλλογή του sakkaris με τίτλο "Action Dance". RAM Records λέγονταν η δισκογραφική.

Το Veronique -Jungle man:

http://www.discogs.com/Veronique-Jungle-Man/release/1303269

είναι μεταγενέστερη Ελβετική παραγωγη (2 χρόνια μετά το αυθεντικό ) και φαίνεται να είναι "κλέμμένο" ...
 
Πίσω
Μπλουζα