Itochu vs Nortec

Αν θες να μιζεριάζεις και να γκρινιάζεις που ζείς στην χωρα που σου χρεώνουν είδη μή πρώτης ανάγκης παραπάνω απο την δίπλα χώρα, δέν μπορώ να σ'εμποδίσω.

Έχε υπ όψιν σου οτι απο την στιγμή που ενηλικιώθηκες, το να ζείς στην Ελλάδα είναι επιλογή σου, όπως και το να ασπάζεσαι το καπιταλιστικό της σύστημα, το οποίο λέει οτι αυτός που έχει κάτι που δέν είναι είδος πρώτης ανάγκης το πουλάει όσο θέλει. Η κάθε Nortec ΄δεν έχει καμμία υποχρέωση να σου εξηγήσει γιατι κοστολογεί τόσο το προιόν που εισάγει, γιατι και εσύ δέν έχεις καμμία υποχρέωση να το αγοράσεις, και έχεις και το προνόμιο να το πάρεις απο αλλού.

Απο την άλλη, η δυσφήμηση μιας εταιρίας είναι ποινικά κολάσιμη συμπεριφορά στο ελληνικό κράτος και τουλάχιστον ανήθική κατα την δική μου άποψη.

Αλλά Haters gonna Hate.

Σπατάλησα χρόνο απο την δουλεία μου να σου εξηγήσω πώς δουέυουν τα πράγματα αλλα προτίμισες να κολλήσεις στις ασυνεχειες των συνειρμών μου αντι να προσπαθήσεις να δείς τη ουσία. η οποία είναι οτι οταν καποιος έχει ένα είδος πρώτης ανάγκης, το πουλάει όσο γουστάρει και αυτό δέν χαρακτιρίζει το ήθος του.

Δέν σε ακούω να γκρινιάζεις για τα πλυντήρια, παρόλου έχουν συνήθως 300% υπερτιμολόγιση, απο τη αλλη σε βλέπω να "θαβείς" μια εταιρία (που τουλάχιστον εμενα μου ξηγήθηκε ντομπρα) με μόνο γνώμωνα οτι δέν πουλάει τα πράγατα της σε τιμές που σου αρέσουν.

Η Itochu έκανε καλά πράγματα για την Nintendo στη Ελλάδα, αλλα απο τη άλλη την χαντάκωσε όταν αποφάσισε να μείνει ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό της (στην Ελλάδα πάντα) δέν διφήμιζε σωστά τα προιόντα της και παρουσίαζε σοβαρότατη έλλειψη σε τίτλους.

Η Nortec εφαγε το παλούκι που άφησε πίσω η Itochu και κατάφερε να κάνει την Nintendo trend στα τέλη του GC και τις αρχές του Wii, γιαυτό και για μένα κέρδίζει στα σημεία.

Επίσης η Nortec κατηγορίθηκε απο την ΕΕ γιατι κατηγορήθικε η NOE και όλες οι θυγατρικές και αντιπροσωπείες της στην Ευρώπη για μονοπωλιακές τακτικές, όπως κατηγορίθικε και η Microsoft Ελλάδος όταν έπεσε καμπάνα στην M$.

Αν θές πραγματικά να διοχετέυσεις ενέργεια κάπου, αναρωτίσου και ψάξε γιατί οι μισθοί στην έλλαδα είναι τόσο χαμηλοί, και γιατί καταστρέφεται ο ιδιωτικός τομέας. Είναι πολύ πιο σημαντικό απο το γιατί οι τιμές στα παιχνίδια είναι εκεί που είναι.
 
Saulot είπε:
Αν θες να μιζεριάζεις και να γκρινιάζεις που ζείς στην χωρα που σου χρεώνουν είδη μή πρώτης ανάγκης παραπάνω απο την δίπλα χώρα, δέν μπορώ να σ'εμποδίσω.
Δεν θα παιξω αυτο το παιχνιδι. Βεβαιως και με απασχολουν δυο χιλιαδες πραγματα, ωστοσο ομως, το οτι δεν ειναι σαφως ζητημα ζωτικης σημασιας, δεν παει να πει πως ειναι εστω και σε κατα απειρος μικροτερο βαθμο, ζητημα. Μπορεις να κατανοησεις εσυ εδω το θεμα της συζητησης και να δωσεις τουλαχιστον καποιες ουσιαστικες απαντησεις σε αυτα που θιγω τοσες γραμμες;

Saulot είπε:
Έχε υπ όψιν σου οτι απο την στιγμή που ενηλικιώθηκες, το να ζείς στην Ελλάδα είναι επιλογή σου, όπως και το να ασπάζεσαι το καπιταλιστικό της σύστημα, το οποίο λέει οτι αυτός που έχει κάτι που δέν είναι είδος πρώτης ανάγκης το πουλάει όσο θέλει. Η κάθε Nortec ΄δεν έχει καμμία υποχρέωση να σου εξηγήσει γιατι κοστολογεί τόσο το προιόν που εισάγει, γιατι και εσύ δέν έχεις καμμία υποχρέωση να το αγοράσεις, και έχεις και το προνόμιο να το πάρεις απο αλλού.Απο την άλλη, η δυσφήμηση μιας εταιρίας είναι ποινικά κολάσιμη συμπεριφορά στο ελληνικό κράτος και τουλάχιστον ανήθική κατα την δική μου άποψη.
Ειναι επιλογη μου ολα αυτα, οπως και επιλογη μου ειναι το δικαιωμα να λεω την αποψη μου. Αστοχα η οχι φαινεται καλα με τις δικες σου υπεκφυγες. Μαθε επισης λοιπον, πως η ελευθερια του λογου και οι αποψεις μου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου, βαση του εγχωριου και Ευρωπαικου συνταγματος. Θα χαρω να μου πεις που υπαρχει η δυσφημηση σε ολα τα παραπανω, εκτος και αν πχ η αναφορα σε ηδη υπαρχουσες καταδικες της nortec ειναι "τζιζ κακο" για να το θυμαται κανεις.

Saulot είπε:
Και lovers gonna love, swimmers gonna swim.

Saulot είπε:
Σπατάλησα χρόνο απο την δουλεία μου
οκ σε ευχαριστω

Saulot είπε:
να σου εξηγήσω πώς δουέυουν τα πράγματα αλλα προτίμισες να κολλήσεις στις ασυνεχειες των συνειρμών μου αντι να προσπαθήσεις να δείς τη ουσία. η οποία είναι οτι οταν καποιος έχει ένα είδος πρώτης ανάγκης, το πουλάει όσο γουστάρει και αυτό δέν χαρακτιρίζει το ήθος του.
Συγνωμη και απολογουμαι κιολας, εγω κολλησα καπου η εσυ αποφευγεις να απαντησεις σε ολα αυτα σε τοσες γραμμες; Κανε μια προσπαθεια να διαβασεις τουλαχιστον πως και γιατι ξεκινησε το θεμα του buzzer και τις διευθυνσεις που παραθετει σχετικα με καταδικαστικες αποφασεις και μετα μιλαμε παλι για ηθος.

Saulot είπε:
Δέν σε ακούω να γκρινιάζεις για τα πλυντήρια, παρόλου έχουν συνήθως 300% υπερτιμολόγιση,
Ε καλα, απο το itochu vs nortec το πηγαμε στις ντοματες και τωρα το πηγαμε στα πλυντηρια..

Saulot είπε:
απο τη αλλη σε βλέπω να "θαβείς" μια εταιρία (που τουλάχιστον εμενα μου ξηγήθηκε ντομπρα) με μόνο γνώμωνα οτι δέν πουλάει τα πράγατα της σε τιμές που σου αρέσουν.
Κατα πρωτον δεν εχει να κανει με το εγω, αλλα εχει να κανει με το ΕΜΑΣ. Το οτι εσυ κοιτας την παρτυ σου επειδη μια φορα εγινε το αυτονοητο και εξυπηρετηθηκες απο την τεχνικη υποστιριξη οπως στη τελικη οριζει και ο νομος πιστευεις οτι για καποιο μαγικο ακυρωνει ΟΛΑ τα παραπανω; Για τις τιμες, σε ευχαριστω πολυ που επισης αποφευγεις να σχολιασεις την επισημη τιμιολογιακη πολιτικη που υπαρχει σε υπολοιπες χωρες της Ευρωπαικης ενωσης, μου δειχνει αρκετα αυτο. Σιγουρα δεν εισαι αμεσος η εμεσος συνεργατης της εταριας;

Saulot είπε:
Η Itochu έκανε καλά πράγματα για την Nintendo στη Ελλάδα, αλλα απο τη άλλη την χαντάκωσε όταν αποφάσισε να μείνει ακριβή σε σχέση με τον ανταγωνισμό της (στην Ελλάδα πάντα) δέν διφήμιζε σωστά τα προιόντα της και παρουσίαζε σοβαρότατη έλλειψη σε τίτλους.
Αυτα που περιγραφεις συνεβισαν στο τελος της ζωης του snes/αρχες nintendo 64. Η itochu ητανε υποδειγματικη απο αρχες gameboy / nes και μεση snes και αυτο φαινεται ξεκαθαρα και απο το θεμα, και απο το υλικο απο τις προωθησεις στο φορουμ και απο τις ρετρο και παρουσες αναμνησεις μας. Δεν γνωριζω ποσα χρονια εισαι κατοικος Arlon BE, αλλα αν πιστευεις πραγματικα πως δεν υπηρχαν σοβαροτατες και απαραδεκτες ελειψεις απο την nortec σε εποχη gamecube / wii, τοτε κανεις κατι λαθος. Που να το πιασω και που να το αφησω; Που gamecube αγοραζες απο αυτους και αλλα πεντε καταστηματα η που εψαχνες τιτλους κραχτες με τα κυαλια;

Saulot είπε:
Η Nortec εφαγε το παλούκι που άφησε πίσω η Itochu και κατάφερε να κάνει την Nintendo trend στα τέλη του GC και τις αρχές του Wii, γιαυτό και για μένα κέρδίζει στα σημεία.
Trend το wii εγινε μονο του, απο την τεραστια διαφημιση λογο της καινοτομιας του οπου επαιζε τακτικα σε τηλεοραση και διαδικτυο με ανεξοδη διαφημιση. Οι ιδιοι κανανε καποια καλα βηματα με το ds οπου ωχρουν μπροστα σε ολα αυτα που εκανε η itochu με το gameboy.

Saulot είπε:
Επίσης η Nortec κατηγορίθηκε απο την ΕΕ γιατι κατηγορήθικε η NOE και όλες οι θυγατρικές και αντιπροσωπείες της στην Ευρώπη για μονοπωλιακές τακτικές, όπως κατηγορίθικε και η Microsoft Ελλάδος όταν έπεσε καμπάνα στην M$.
Δεν κατηγορηθηκανε ολες οι θυγατρικες και αντιπροσωπειες στην Ευρωπη, αλλα συγκεκριμενες, οπως αναγραφει παρακατω:

Η απόφαση αφορά τη Nintendo και επτά διανομείς των προϊόντων της, συγκεκριμένα την John Menzies plc (διανομέα της Nintendo στο Ηνωμένο Βασίλειο), την Concentra - Produtos para crianηcas S.A. (Πορτογαλία), τη Linea GIG. S.p.A. (Ιταλία), τη Bergsala AB (Σουηδία), το ελληνικό παράρτημα της ιαπωνικής Itochu Corp, τη Nortec A.E. (Ελλάδα), καθώς και το βελγικό παράρτημα της γερμανικής CD-Contact Data GmbH.

Εσυ δεν μιλησες παραπανω για ανηθεια; Τι κρυβεται εδω λοιπον;

Το οτι κατηγορηθηκε η microsoft η και οποιοσδηποτε αλλος δεν αφορα το παρων θεμα.

Saulot είπε:
Αν θές πραγματικά να διοχετέυσεις ενέργεια κάπου, αναρωτίσου και ψάξε γιατί οι μισθοί στην έλλαδα είναι τόσο χαμηλοί, και γιατί καταστρέφεται ο ιδιωτικός τομέας. Είναι πολύ πιο σημαντικό απο το γιατί οι τιμές στα παιχνίδια είναι εκεί που είναι.
Να'σε καλα για τους κοινωνικους σου προβληματισμους, το θεμα ομως, οπως και το φορουμ, ειναι για πολυ συγκεκριμενο σκοπο οπου δεν αφορουνε τα παραπανω.

Σε ευχαριστω για τις υπεκφυγες και την ειρωνια, καλη συνεχεια!
 
Και ας γυρίσουμε πάλι στο θέμα μας με πιο ήπιους τόνους παρακαλώ και χωρίς off topic.
 
h νορτεκ δεν συγκρινεται με την ιτοτσου...

η δευτερη εκανε γνωστη τη νιντεντο στην ελλαδα η δε πρωτη στο τελοσ θα την καταστρεψει...για πολλουσ κ διαφορουσ λογουσ που βαριεμαι να γραφω..οποιοσ γνωριζει ξερει να εχω δικιο η αδικο
 
fonis είπε:
η δευτερη εκανε γνωστη τη νιντεντο στην ελλαδα η δε πρωτη στο τελοσ θα την καταστρεψει
Δεν νομίζω ότι είχε ανάγκη η Νιντέντο την Itochu για να γίνει γνωστή στην Ελλάδα ή να καταστραφεί αντίθετα, όπως λες. Όποια και αν ήταν η αντιπρόσωπος στη χώρα μας επί εποχής Nes, Snes, Gameboy, η Nintendo θα γνώριζε την ίδια επιτυχία...ίσως και μεγαλύτερη εάν κρατούσε κάποιο πλαφόν στην τιμή των προϊόντων της, ο κάθε καταστηματάρχης πωλούσε όσο ήθελε, καθόλου έλεγχος. Επί πλέον, υπήρχαν ελλείψεις από αρετούς πρωτοκλασάτους τίτλους, όπως πχ τα Soul Blazer και Illusion of Time που δεν ήλθαν ποτέ στη χώρα μας ή ακόμη και το Zelda a link to the Past που εισήγαγε ελάχιστα κομμάτια. Καλή αντιπρόσωπος δε λέω η Itochu αλλά θα μπορούσε να ήταν και καλλίτερη.

Από την άλλη πλευρά, όποια κι αν ήταν η αντιπρόσωπος επί εποχής Gamecube, δε θα άλλαζε η κατάσταση όταν η ίδια η Νιντέντο αμέλησε την κονσόλα. Όσες διαφημίσεις και αν γίνονταν θα ήταν άκαρπες. Σήμερα όμως, λίγα χρόνια μετά την κυκλοφορία DS, Wii στη χώρα μας που γνώρισαν τεράστια επιτυχία και που έφεραν κέρδη υποθέτω στη Νόρτεκ, θα ήθελα να δω περισσότερα από την μεριά της.
 
geo2004z είπε:
Illusion of Time που δεν ήλθαν ποτέ στη χώρα μας ή ακόμη και το Zelda a link to the Past που εισήγαγε ελάχιστα κομμάτια
Το Illusion of Time το είχα μικρός. Δε θυμάμαι στα σίγουρα από που το πήρα, πάντως σίγουρα ήταν από Ελλάδα. Νομίζω πάντως ότι ήταν από το κατάστημα με games κάτω από το πάλαι ποτέ Jumbo Ψυχικού. Μήπως ήταν εκτός-Itochu εισαγωγή, όπως έκανε ο Μουστάκας με τίτλους όπως Dragon Ball και Sailor Moon;

Όσο για το Zelda, το Μινιόν είχε τεράστιο αριθμό τεμαχίων. Θυμάμαι ένα ράφι Nintendo με το πάνω μέρος ΓΕΜΑΤΟ A Link to the Past!
 
dr_slump είπε:
Το Illusion of Time το είχα μικρός. Δε θυμάμαι στα σίγουρα από που το πήρα, πάντως σίγουρα ήταν από Ελλάδα. Νομίζω πάντως ότι ήταν από το κατάστημα με games κάτω από το πάλαι ποτέ Jumbo Ψυχικού. Μήπως ήταν εκτός-Itochu εισαγωγή, όπως έκανε ο Μουστάκας με τίτλους όπως Dragon Ball και Sailor Moon;
Ναι κι εγώ το είχα και ήταν εισαγωγής από την Αγγλία. Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η Itochu δεν έφερνε τίτλους στη χώρα μας από την Enix, ούτε τα Actraiser είδα ποτέ με Itochu ούτε το Soul Blazer. Ο πρώτος τίτλος της Enix που ήλθε επίσημα στην Ελλάδα ήταν το Terranigma και αυτός πρέπει να ήταν έκδοσης της Nintendo.

Όσο για το Zelda, ήταν δυσεύρετο στην επαρχία και όσα είχα δει τότε ήταν επίσης εισαγωγής από Αγγλία, lol!!
 
Καταρχην να πω οτι συμφωνω με τον Getta σε ωσα εχει γραψει.Κατα δευτερον επειδη ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα ωστε να συγκρινουμε ποια απο itochu η nortec ειναι η καλητερη θα πω αυτα που εζησα εγω εδω που μενω.Για της τιμες δεν εχω να πω κατι γιατι ειναι γνωστο οτι η nortec βαραει στο ψαχνο δεν χρειαζεται μεγαλη αναλυση αυτο και ωσο για της ταινιες στα κουτια και αν ηταν πιο ομορφα αν ειχαν καλητερα βιβλιαρακια μεσα κλπ δεν με νοιαζη γιατι απλα δεν με ενδιαφερει το θεμα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα παιχνιδια και ποσα απο αυτα μπορουσα να βρω και να αγορασω εγω εδω που μενω.Ειμαι απο χωριο και μενω στο χωριο σε ολη μου την ζωη και οπως ειναι φυσικο στο χωριο μου δεν υπηρχε ποτε και ουτε προκυται να υπαρξει ποτε καποιο μαγαζι που να μπορει καποιος να αγορασει videogames.Aκριβως διπλα στο χωριο μου ουτε ενα χιλιομετρο αποσταση υπαρχει μια μικρη κομωπολη και σε 20 λεπτακια ειμαι στην πολη των Σερρων αμα θελω εχω κοντα και την πολη δηλαδη.Την εποχη του Game boy του NES και του SNES την εποχη της Itochu δηλαδη ακομα και στην κομωπολη μπορουσα να βρω καποιο παιχνιδι αραια και που ωστε να αγορασω και υπηρχε περιπτωση και μια φορα στα 5 χρονια να φερουν και καμια κονσολα και να την εχουν στο ραφι λες και ηταν το ογδοο θαυμα του κοσμου.Στη Σερρες ειχε καποια μαγαζια αλλα δυο στην ουσια ηταν αυτα που θα μπορουσα να βρω ποικηλια και καινουργιους τιτλους και σχεδον παντα εβρισκα οτι ηθελα και εχω αγορασει πολυ πραμα απο game boy,NES και snes.

Απο το 97 με την nortec αρχισαν τα προβληματα και για πρωτη φορα το βιωσα με το Zelda ocarina of time που και τα δυο μαγαζια μαζι ειχαν φερει ελαχιστα κομματια που μπορουσε να τα μετρηση καποιος στα δαχτυλα του εννος χεριου.Απο τοτε ολοι οι πρωτοκλασατοι τιτλοι η δεν ερχοταν ποτε η ερχοταν μηνες η και χρονο για να μην πω χρονια μετα απο την κυκλοφορια τους.Κλασικο παραδειγμα το Zelda Twilight princess για το Game cube που δεν ηρθε ποτε κανενα κομματι ωσο και αν εψαξα και που πιο πιθανο ηταν να κερδισω το τζοκερ παρα να βρω το παιχνιδι και αναγκαστηκα το πηρα για το Wii που μονο στης μπουνιες δεν πλακωθηκα με εναν αλλον γιατι ειχαν φερει παλι 2,3 κομματια.Εγω ομως το ηθελα στο Game cube και ζητησα να το παραγγηλουν ακομα και ενα κομματι πχ ωστε να το αγορασω και η απαντηση απο τα μαγαζια ηταν ''δεν γεινεται και δεν φταιμε εμεις αλλα η αντιπροσωπια που δεν μας στελνει παιχνιδια και συνεχως μας λενε δικαιολογιες''.Και δεν μπορω να πω οτι με ελεγαν ψεματα γιατι εβλεπα την κατασταση οτι ηταν πολυ χαλια και δεν ειχαν σχεδον τιποτα απο παιχνιδια μονο καποια τριτοκλασατα που δεν γυρνουσε να τα δει κανεις.Μπορει να γυρισει καποιος και να πει τραβα θεσσαλονικη να αγορασεις αφου δεν εχει στην πολη σου η παρηγγηλε το απο το ιντερνετ αλλα αυτο για μενα δεν ειναι λογικο και ειναι να χαμε να λεγαμε γιατι δεν ειχαν ολοι την δυνατοτητα να τρεχουν θεσσαλονικη η δεν ηξεραν καν πως να παραγγηλουν απο το ιντερνετ.Εγω ηθελα οπως γεινεται παντου να μπορω να βρω στην πολη μου καποια παιχνιδια και αν οχι ολα τουλαχιστων να ερχοταν τα προτωκλασατα και οχι ενα δυο κομματια για ολοκληρο νομο και αυτο το πραγμα συνεχιζεται και σημερα που δεν μπορουμε να βρουμε σχεδον τιποτα εδω και θελει να τρεχουμε θεσσαλονικη η να τα παραγγηλουμε μεσω ιντερνετ.Δεν ξερω τι ποσοστο ευθηνης αναλογη στα μαγαζια αλλα αυτο που εχω καταλαβει εγω τοσα χρονια ειναι οτι η nortec την επαρχια την εχει γραμμενη μην πω που.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Καταρχην να πω οτι συμφωνω με τον Getta σε ωσα εχει γραψει.Κατα δευτερον επειδη ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα ωστε να συγκρινουμε ποια απο itochu η nortec ειναι η καλητερη θα πω αυτα που εζησα εγω εδω που μενω.Για της τιμες δεν εχω να πω κατι γιατι ειναι γνωστο οτι η nortec βαραει στο ψαχνο δεν χρειαζεται μεγαλη αναλυση αυτο και ωσο για της ταινιες στα κουτια και αν ηταν πιο ομορφα αν ειχαν καλητερα βιβλιαρακια μεσα κλπ δεν με νοιαζη γιατι απλα δεν με ενδιαφερει το θεμα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τα παιχνιδια και ποσα απο αυτα μπορουσα να βρω και να αγορασω εγω εδω που μενω.Ειμαι απο χωριο και μενω στο χωριο σε ολη μου την ζωη και οπως ειναι φυσικο στο χωριο μου δεν υπηρχε ποτε και ουτε προκυται να υπαρξει ποτε καποιο μαγαζι που να μπορει καποιος να αγορασει videogames.Aκριβως διπλα στο χωριο μου ουτε ενα χιλιομετρο αποσταση υπαρχει μια μικρη κομωπολη και σε 20 λεπτακια ειμαι στην πολη των Σερρων αμα θελω εχω κοντα και την πολη δηλαδη.Την εποχη του Game boy του NES και του SNES την εποχη της Itochu δηλαδη ακομα και στην κομωπολη μπορουσα να βρω καποιο παιχνιδι αραια και που ωστε να αγορασω και υπηρχε περιπτωση και μια φορα στα 5 χρονια να φερουν και καμια κονσολα και να την εχουν στο ραφι λες και ηταν το ογδοο θαυμα του κοσμου.Στη Σερρες ειχε καποια μαγαζια αλλα δυο στην ουσια ηταν αυτα που θα μπορουσα να βρω ποικηλια και καινουργιους τιτλους και σχεδον παντα εβρισκα οτι ηθελα και εχω αγορασει πολυ πραμα απο game boy,NES και snes.
Απο το 97 με την nortec αρχισαν τα προβληματα και για πρωτη φορα το βιωσα με το Zelda ocarina of time που και τα δυο μαγαζια μαζι ειχαν φερει ελαχιστα κομματια που μπορουσε να τα μετρηση καποιος στα δαχτυλα του εννος χεριου.Απο τοτε ολοι οι πρωτοκλασατοι τιτλοι η δεν ερχοταν ποτε η ερχοταν μηνες η και χρονο για να μην πω χρονια μετα απο την κυκλοφορια τους.Κλασικο παραδειγμα το Zelda Twilight princess για το Game cube που δεν ηρθε ποτε κανενα κομματι ωσο και αν εψαξα και που πιο πιθανο ηταν να κερδισω το τζοκερ παρα να βρω το παιχνιδι και αναγκαστηκα το πηρα για το Wii που μονο στης μπουνιες δεν πλακωθηκα με εναν αλλον γιατι ειχαν φερει παλι 2,3 κομματια.Εγω ομως το ηθελα στο Game cube και ζητησα να το παραγγηλουν ακομα και ενα κομματι πχ ωστε να το αγορασω και η απαντηση απο τα μαγαζια ηταν ''δεν γεινεται και δεν φταιμε εμεις αλλα η αντιπροσωπια που δεν μας στελνει παιχνιδια και συνεχως μας λενε δικαιολογιες''.Και δεν μπορω να πω οτι με ελεγαν ψεματα γιατι εβλεπα την κατασταση οτι ηταν πολυ χαλια και δεν ειχαν σχεδον τιποτα απο παιχνιδια μονο καποια τριτοκλασατα που δεν γυρνουσε να τα δει κανεις.Μπορει να γυρισει καποιος και να πει τραβα θεσσαλονικη να αγορασεις αφου δεν εχει στην πολη σου η παρηγγηλε το απο το ιντερνετ αλλα αυτο για μενα δεν ειναι λογικο και ειναι να χαμε να λεγαμε γιατι δεν ειχαν ολοι την δυνατοτητα να τρεχουν θεσσαλονικη η δεν ηξεραν καν πως να παραγγηλουν απο το ιντερνετ.Εγω ηθελα οπως γεινεται παντου να μπορω να βρω στην πολη μου καποια παιχνιδια και αν οχι ολα τουλαχιστων να ερχοταν τα προτωκλασατα και οχι ενα δυο κομματια για ολοκληρο νομο και αυτο το πραγμα συνεχιζεται και σημερα που δεν μπορουμε να βρουμε σχεδον τιποτα εδω και θελει να τρεχουμε θεσσαλονικη η να τα παραγγηλουμε μεσω ιντερνετ.Δεν ξερω τι ποσοστο ευθηνης αναλογη στα μαγαζια αλλα αυτο που εχω καταλαβει εγω τοσα χρονια ειναι οτι η nortec την επαρχια την εχει γραμμενη μην πω που.
Στην Δραμα ημασταν καπως τυχεροι λογω οτι υπαρχανε 3 δυνατα μαγαζια παιχνιδιων και πολλα console clubs τα οποια μαλιστα ητανε σε καποια χωρια και μπορουσες να βρεις αρκετα παιχνιδια απο SEGA,Nintendo κ.α αλλα αυτα μεχρι το 2004 με 05.Την περιπτωση του Zelda Τwilight Princess για GC που λες την ειχε βιωσει για τα καλα ενας φιλος μου. Ειχε παρει τηλεφωνα σε πολλα μαγαζια και εκτος Δραμας και δεν μπορουσε να το βρει.Πηρε στο τελος την αντιπροσωπεια και τους ρωτησε εαν υπαρχει καποιο κομματι και του ειπανε οχι γιατι ειχανε φερει μονο λιγα κομματια.Αναγκαστηκε να το παρει απ'εξω.Εγω εκεινη την περιοδο το ειχα αγορασει αμερικανικο λογω οτι ειχα ηδη ξεκινησει να παιζω παιχνιδια του GC σε progressive. Τωρα οσον αφορα για το ποια ητανε καλυτερη δεν μπορω να πω αλλα θυμαμαι την ΙΤΟCHU να πουλαει ακριβα και την Nortec στην αρχη να εχει τις τιμες πολυ κατω για ολες τις κονσολες που στην πορεια ακολουθησε τα χναρια της ITOCHU και εβλεπα κατι τιτλους για Ν64 να κοστιζουν μεχρι 29.900 δρχ.
 
Ανεξάρτητα ποια εταιρία προτιμώ ή όχι θέλω να πω τα εξής στα επί μέρους θέματα.

Τιμές:


Θεωρώ ότι οι τιμές ανά την Ευρώπη θα έπρεπε να είναι αν όχι στο ίδιο απόλυτα επίπεδο, με μικρή διαφορά. Τιμές παιχνιδιών του SNES που έφταναν τις 29.900 δρχ ήταν απλά απαράδεκτες. Τόσο έκανε το Game Boy με το Tetris που αγόρασα το 1994. Ακόμη, αναφέρθηκε και εδώ, κάποιοι πρωτοκλασσάτοι τίτλοι του NDS όπως New Super Mario Bros, Mario Kart, Nintendogs, Super Mario 64 DS που κλείνουν πλέον σχεδόν δεκαετία (το Mario 64 σίγουρα) έχουν ακόμη 45 εύρω. Όποιος είναι έξυπνος και έμπειρος δε θα αγοράσει ποτέ από αυτά.

Μεταφράσεις εγχειριδίων χρήσης:


Καθώς εργάζομαι σε εισαγωγική εμπορική εταιρία με συσκευές γνωρίζω ότι κάθε προϊόν επιβάλλεται να έχει οδηγίες χρήσης στα ελληνικά. Έτσι θα έπρεπε όλα τα παιχνίδια να έχουν οδηγίες στα ελληνικά. Θα ήθελα τη βοήθεια των συμφορουμιτών που έχουν ποσότητα παιχνιδιών Itochu & Nortec να μας πουν αν έχουν όλα ελληνικές οδηγίες. Επίσης θα ήθελα να λύσω μια απορία μου. Τα παιχνίδια των κονσολών της Sega που έφερνε η Zegetron είχαν ελληνικές οδηγίες; Ένα ναι ή όχι αρκεί για την απάντηση εδώ (μην ξεφύγουμε).

Υποστήριξη τίτλων:


Κρίνοντας από την εργασιακή εμπειρία μου πρέπει να σας πω ότι όλες οι αγορές δεν είναι ίδιες. Κάθε εταιρία δεν εξάγει τα προϊόντα της και τα μοντέλα της σε όλες τις χώρες το ίδιο. Βέβαια ίσως εδώ να μην ισχύει το ίδιο καθώς τα βιντεοπαιχνίδια δεν θέλουν ιδιαίτερες προδιαγραφές. Αυτό που έπρεπε όμως να έχει σίγουρα η εταιρία, είναι ένας πλήρης τιμοκατάλογος με τα προϊόντα της και ο πελάτης να έχει τη δυνατότητα να παραγγείλει αυτό που θέλει. Εξάλλου οι κωδικοί προϊόντων ήταν μικροί σε αριθμό για τις κονσόλες SNES, N64 κτλ. οπότε δεν θα ήταν δα και φοβερό να υπάρχει κατάλογος όλων προϊόντων.

Τέλος ένα σχόλιο για τα αυτοκόλλητα. Νομίζω ότι το στρογγυλό σηματάκι της Νόρτεκ είναι παραπάνω από αρκετό. Τα γωνιακά αυτοκόλλητα της Ιτότσου και η ταινία Νόρτεκ είναι απαράδεκτα. BTW έχω δει σε γνωστό δημοπρασιακό site το F1 Race για Game Boy με ταινία της Νορτεκ. Είναι δυνατόν τόσο παλιός τίτλος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τα παιχνίδια των κονσολών της Sega που έφερνε η Zegetron είχαν ελληνικές οδηγίες; Ένα ναι ή όχι αρκεί για την απάντηση εδώ (μην ξεφύγουμε).
Οχι δεν υπηρχανε.
 
johnny19818 είπε:
Τέλος ένα σχόλιο για τα αυτοκόλλητα. Νομίζω ότι το στρογγυλό σηματάκι της Νόρτεκ είναι παραπάνω από αρκετό. Τα γωνιακά αυτοκόλλητα της Ιτότσου και η ταινία Νόρτεκ είναι απαράδεκτα. BTW έχω δει σε γνωστό δημοπρασιακό site το F1 Race για Game Boy με ταινία της Νορτεκ. Είναι δυνατόν τόσο παλιός τίτλος;
Οταν ανελαβε η νορτεκ ως αντιπροσωπος της nintendo, ειχαν ηδη καποιο stock απο την itochu. Μεταξυ αλλων και πολλα παιχνιδια gameboy. Επειδη το gameboy εκεινη την εποχη κυκλοφορουσε κανονικα, υπηρξαν και οι κυκλοφοριες gameboy classic με το λογοτυπο της νορτεκ. Αυτο ισχυει και για snes παιχνιδια, καποια παλαιοτερα που τους ειχαν ξεμεινει τα βγαλανε με ταινια επισης της νορτεκ.
 
Getta Robo είπε:
Οταν ανελαβε η νορτεκ ως αντιπροσωπος της nintendo, ειχαν ηδη καποιο stock απο την itochu. Μεταξυ αλλων και πολλα παιχνιδια gameboy. Επειδη το gameboy εκεινη την εποχη κυκλοφορουσε κανονικα, υπηρξαν και οι κυκλοφοριες gameboy classic με το λογοτυπο της νορτεκ. Αυτο ισχυει και για snes παιχνιδια, καποια παλαιοτερα που τους ειχαν ξεμεινει τα βγαλανε με ταινια επισης της νορτεκ.
Το F1 Race που λέω δεν είναι classic series αλλά το κανονικό. Απ'ότι βλέπω είναι η Γερμανική έκδοση αλλά μου κάνει εντύπωση ότι υπάρχει η σήμανση "Διατηρήστε τη συσκευασία" στα ελληνικά κάτι που βλέπω σε κουτιά από εποχής Νortec και μετά. Άλλαξε το κουτί δηλαδή;

$(KGrHqVHJEwFG44+styQBRwE(rS+q!~~60_57.jpg

$T2eC16R,!zoE9s5ne2dtBRwE(pGGhQ~~60_57.jpg
 
johnny19818 είπε:
Το F1 Race που λέω δεν είναι classic series αλλά το κανονικό. Απ'ότι βλέπω είναι η Γερμανική έκδοση αλλά μου κάνει εντύπωση ότι υπάρχει η σήμανση "Διατηρήστε τη συσκευασία" στα ελληνικά κάτι που βλέπω σε κουτιά από εποχής Νortec και μετά. Άλλαξε το κουτί δηλαδή;
Προβολή συνημμένου 101459Προβολή συνημμένου 101460
Ως gameboy classic εννοω οχι gameboy color, αλλα παιχνιδια της πρωτης γενιας. Εχω δει και σε καταστημα την κλασικη εκδοση gameboy διχως το tetris οπου ειχε επισης το περιτυλιγμα της νορτεκ. Ρωτησα εναν παλιο εργαζομενο της νορτεκ τι γινεται με αυτα, και που απαντησε τα παραπανω. Οι περισσοτερες εκδοσεις που ειχαμε σε παιχνιδια και μηχανηματα ηταν επισης απο Γερμανια. Υπαρχει πολυγλωσση σημανση βαση νομου υποθετω. Απο καποια εποχη και επειτα, αρχισε να εφαρμοζεται και τα παιχνιδια ειχαν καποιες γλωσσες της ΕΕ γραμμενες.
 
Getta Robo είπε:
Υγ. Λιγα τευχη αργοτερα, η εταιρια επαψε να εχει οποιαδηποτε συνεργασια και σχεση με την πιξελαρα μας. Ο λογος; "Τολμησαν" να παρουσιαζουν παιχνιδια οπου δεν τα εισηγαγε η nortec ποτε.....
Και για του λογου το αληθες, ιδου και το γραμμα οπου ειχαν αποστειλει στο pixel next generation, τευχος 140, Μαιος 1998.

pixel ng.jpg

Ολα αυτα επειδη εγχωριο εντυπο "τολμησε" να παρουσιασει καποιους καλους τιτλους, οπου προηγουμενος στη καλυτερη να βλεπαμε μια η δυο εικονες απο αλλα περιοδικα. Τι να γινει, καποιοι θελαμε να μαθαινουμε πληροφοριες και νεα και για καλα παιχνιδια, το N64 ειχε πολλους τιτλους οπου δεν ειδαμε, η ηρθαν σε απειροελαχιστα αντιτυπα, σε αντιθεση με "παιχνιδαρες" επιπεδου tarzan και donald οπου υπηρχαν παντου.
 
Δηλαδή εν ολίγοις η επίσημη αντιπροσωπεία είχε την απαίτηση τα προϊόντα που παρουσιάζει το περιοδικό να είναι μόνο αυτά που κυκλοφορούν στην Ευρώπη, άσχετα αν εκείνη τελικά δεν τα εισήγαγε. Η απαίτηση αυτή δεν στέκει. Πόσες φορές δεν έχουμε δει σε περιοδικά, όχι για video games απαραίτητα, να διαφημίζονται προϊόντα που κυκλοφορούν σε χώρες εκτός Ευρώπης. Δεν την καταλαβαίνω την νοοτροπία της. Παράλληλα στο γράμμα αυτό πέφτει στην παγίδα να χαρακτηρίσει την εταιρία ότι αργεί να κυκλοφορήσει προϊόντα της Ν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή για να καταλάβω... Οσα παιχνίδια δεν έφερνε η Nortec απαγόρευε να παρουσιάζονται στα περιοδικά? Δηλαδή τα ενημερωτικά περιοδικά για videogames τι πρέπει να είναι, προσπέκτους παιχνιδιών που κυκλοφορούν και μόνο? Τίποτε άλλο?

Επίσης, υπάρχει κάποια λίστα N64 games που ΔΕΝ έφερε η Nortec σίγουρα?
 
Οχι φυσικα, δεν ειναι δυνατο μια αντιπροσωπια να κλεισει ενα περιοδικο.

Το pixel next gen δεν μπορω να βρω σοβαρο λογο που εκλεισε, οταν εκεινη την εποχη υπηρχε ανθιση των video games με την διαδοση/κυριαρχια του ps1, σε τετοιο βαθμο που περιοδικα που απλα μεταφραζαν ξενη υλη μπορουσαν να κυκλοφορουν. Διαβαζες αρθρα και προσπαθουσες να καταλαβεις τι εννοουν στα ελληνικα (στα ελληνικα ηταν γραμμενα, καμια φορα ξεφευγε κανα κειμενο και εμενε αγγλικο) και ποναγαν τα ματια μας απο τις αθλιες μεταφρασεις.
 
Πίσω
Μπλουζα