ITT VR-3905 (Το πρώτο μου)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Πανε καμμια 30αρια χρονια απο τοτε που πρωτοαγοραστηκε,θυμαμαι να το εχουμε φρεσκο φρεσκο απο το καταστημα που το πηραμε και να παρακαλαω πιτσιρικας πριν καν το σεταρουμε να ανοιχτει απο το κουτι του να το δω.


Αυτο με συντροφευσε καθολη την δεκαετια του 80 μεχρι που καποια στιγμη αντικατασταθηκε,σκυλι πραγματικο.



Το κουτι ειναι το original lol αυτο που παρακαλαγα να ανοιξει και κρατηθηκε ενας Θεος ξερει πως απο το να πεταχτει και ηρθε η ωρα να αποκτησω και το μηχανημα,προσφατως αποκτηθεν...δυστυχως λειπει το τηλεκοντρολ αλλα που θα παει..


 


attachment.php


attachment.php



 
Τι λες ρε θηριο! Πρωτος!
 
Μπραβο! Πολυ καλο μηχάνημα, κατασκευασμένο από την JVC. Αν αλλάξεις τους ιμάντες τοτε θα κεντάει! Εκτος αν είναι ήδη αλλαγμένοι...
 
Μπαινω στο θρεντ να περασει η ωρα,δεν γραφω λεω ενα μηνυμα στον DJ_Sak που ειναι μαστορας στο θεμα και μας εχει βαλει τα γυαλια με τα καταπληκτικα μασινια που βαζει να ριξει καμμια ειδοποιηση αν πετυχει το remote που το κυνηγαω κανα χρονο,απο εδω και απο εκει γκουκλαρα και επεσα στο παρακατω το οποιο απο οτι υπολογιζω και το καλο που το θελω πρεπει αυτος που το ειχε να το συσκευαζει ηδη και να το στελνει Ελλαδα!


Το χαμενο δικο μου




Αυτο που ερχεται ,οι διαφορες ειναι εμφανεις αλλα στην λιστα με τα vcr που υποστηριζει γραφει καθαρα και το VR-3905



image_138808.jpg

s-l1000.jpg
 
Φιλε πριν κανα δυο μηνες πηρα το JVC HR-D120 το οποιο ειναι η original εκδοση του ITT. Το δικο μου ειναι PAL/SECAM αλλα δυστηχως δεν εχω το remote. Ενας στο car.gr πουλαει το Thomson και λεει οτι εχει remote!

http://www.car.gr/parts/view/7921766/
 
Ερχεται απο Γαλλια το Telefunken remote απο πανω ,τα εξτρα κουμπια σε συγκριση με το του ITT ειναι και για χειρισμο της TV.


Παντως το JVC ΗR-D120 που λες οπτικα δεν μοιαζει με το vr3905 σε αντιθεση με το Thompson της αγγελιας το οποιο ειναι σχεδον ιδια,επισης το THompson εχει και σκαρτ απο πισω το ITT μου οχι!
 
Ναι απο οπτικη εμφανιση δεν μοιαζουν αλλα εσωτερικα ειναι ακριβως τα ιδια. Σου δειχνω μια φωτο απο το manual του JVC να δεις και το remote ποιο ειναι :)

http://www.ebay.com/itm/JVC-Wireless...3D120624012925

Ιδου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Damn ,βιαστηκα και παραγγειλα το Telefunken,το jvc απο την USA που εβαλες παει κατοσταρικο καραλολ αλλα αυτο εδω το τσιμπαγα ανετα.


Βιαστηκα γιατι ελεγα οτι δεν προκεται να το ξαναδω,ειχα στο search του μπεϋ κανα χρονο ITT remote Και δεν εβγαζε τιποτα και σημερα ανακαλυψα οτι υπηρχαν ενα σωρο rebranded.
:(


Τhnx για τα ινφο.
 
Φιλε μπορεις να παραγγειλεις απο ebay? Θελω να παρω το manual απο ενα Sanyo Betamax VTC 5350!
 
Θα σου στειλω PM.
 
Hρθε το κοντρολ σημερα,καμμια ιδεα πως θα γινει συνδεση περα απο RF ;;;


Το ιδανικο θα ηταν να ειχε scart να πηγαινε στον HDMI upscaler μου!



Δειτε φωτο.
 
Yπάρχει καλώδιο που από την μία πλευρά το συνδέεις στο 7 pin βύσμα audio-video και στην άλλη βγάνει σε scart. Υπάρχει το έχω δει αλλά δεν έχω ιδέα αν θα σου λειτουργήσει, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
 
Εχεις ενα βυσμα με 6 pin. Βρες τις γειωσεις (θα εχεις τουλαχιστον μια) και μετα λογικα θα εχεις ενα pin για τον ηχο και ενα pin composite. (Υποθετω οτι το video ειναι μονοφωνικο και composite).

Συνεπως φτιαξε ενα καλωδιο με rca απο την μια μερια και βαλτο σε μια τηλεοραση (composite in). Στην αλλη ακρη θα εχεις δυο pins. To ενα θα το βαλεις σε ενα ground και το αλλο θα ψαξεις για να βρεις το composite.

O διακοπτης διπλα θα πρεπει να ειναι στο fabre για να βλεπεις εγχρωμα.
 
Yπάρχει καλώδιο που από την μία πλευρά το συνδέεις στο 7 pin βύσμα audio-video και στην άλλη βγάνει σε scart. Υπάρχει το έχω δει αλλά δεν έχω ιδέα αν θα σου λειτουργήσει, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Ναι κατι τετοιο θα ηταν οτι καλυτερο!


Παντως αυτην την συνδεση που γραφει audio video δεν την εχω συναντησει ποτε.


Εχεις ενα βυσμα με 6 pin. Βρες τις γειωσεις (θα εχεις τουλαχιστον μια) και μετα λογικα θα εχεις ενα pin για τον ηχο και ενα pin composite. (Υποθετω οτι το video ειναι μονοφωνικο και composite).
Συνεπως φτιαξε ενα καλωδιο με rca απο την μια μερια και βαλτο σε μια τηλεοραση (composite in). Στην αλλη ακρη θα εχεις δυο pins. To ενα θα το βαλεις σε ενα ground και το αλλο θα ψαξεις για να βρεις το composite.

O διακοπτης διπλα θα πρεπει να ειναι στο fabre για να βλεπεις εγχρωμα.
Θα προτιμουσα κατι ετοιμο,αν δειτε κανα λινκ προς αγορα σφυρατε! :(


Fabre = εγχρωμο ..cool δεν το θυμομουν απο τοτε!



Ευχαριστω για τα ινφο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού θέλεις κάτι έτοιμο, στη θέση σου και εφόσον έχεις smartphone, θα έβγαζα μια φωτογραφία το βύσμα και θα πήγαινα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά της προκοπής (εννοώ κατάστημα με είδη ηλεκτρονικών καλώδια, πυκνωτές, αντιστάσεις κλπ). Γνωρίζουν τέτοια θέματα και αν έχουν ανάλογο καλώδιο θα σου δώσουν. Προσωπικά αυτό θα έκανα για πιο άμεση λύση.
 
Nαι και ακομη καλυτερα ενα καταστημα με ηλεκτρονικη παρουσια ,να τους στειλω ενα email Με την φωτο και να δουν τι μπορουν κανουν.
 
Λοιπον,ας παρεμβω και εγω...να πω οτι ο freaktmp πλησιασε στην σωστη λυση...επειδη το βιντεο ειναι αρχαιο δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καλωδιο πουθενα....για να βρουμε ακρη λοιπον κανουμε τα εξης:

α)επειδη το βιντεο μας το κατασκευαζε η jvc,με λιγο ψαξιμο βρισκουμε οτι το συμβατο βιντεο ειναι το JVC HRD120 απο το site εδω


β)κατεβαζουμε το service manual και εστιαζουμε στην παρακατω εικονα


γ)το pinout ειναι μαλλον το ακολουθο



Τα Pins 1 και 5 δεν τα συνδεουμε γιατι εχουν ταση 12 βολτ!!!

Αν μου φερεις το βιντεο σου φτιαχνω το καλωδιο...

Untitled.jpg

http://retromaniax.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=161171
 

Συνημμένα

  • .jpg
    .jpg
    31,4 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστω και σε Γρηγορη για την προθυμια και για τα πολυ ενδιαφεροντα (συν το μανουαλ) που ανακαλυψαμε,το βιντεο ειναι πολυ βαρυ και η αποσταση μεγαλη ,ελπιζω καποια στιγμη που θα μπορεις να στο φερω.


Ελπιζα και ετρεξα προθυμος να ρωτησω με βαση την ευκολια που υπηρχαν RF σε Scart των κονσολων αλλα τελικα αλλα μας επιφυλασε η μοιρα.
:D


Και με RF να μην γινοταν τιποτα ,ειχα καβατζα με κανα
τετοιο καλωδιακι μπας και....
 
Τελικα ειναι στερεοφωνικο το video. Παντως καλο ειναι να μην δοκιμαζετε καλωδια στην τυχη γιατι αυτα τα 12v που βγαζει μπορει να κανουν σοβαρη ζημια!
 
Πίσω
Μπλουζα