Japan NTSC ή ΕU PAL? Τα φώτα σας παρακαλώ!

thanasisglt

RetroN00b
Joined
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
3
Καλημέρα,

θέλω να πάρω dreamacast (βασικά για το shenmue) και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το ποια κονσόλα να διαλέξω.

Έχω βρει δύο, μια ιαπωνική (made in japan) και μια ευρωπαϊκή (not made in japan).

H αλήθεια είναι ότι κλείνω περισσότερο στην ιαπωνική αλλά έχω κάποιες απορίες.

  1. Θα μπορώ να παίζω τα ευρωπαϊκά παιχνίδια;
  2. Θα μπορώ να παίζω backups; (ισχύει και για τις δύο). Χρειάζεται κάποιο mod; ή με swap όπως στο saturn;
  3. Επίσης η ιαπωνική δεν έχει κάρτα μνήμης. Μπορώ να προμηθευτώ μία από Ελλάδα που έχω βρει; Θα είναι συμβατή;


Υπάρχουν διαφορές σημαντικές ανάμεσα στις δύο κονσόλες;

Τι λέτε;

Ευχαριστώ.
 
Τελικά πήρα το ιαπωνικό!

1. Πάιζει ευρωπαϊκά backups (με utopia disc ή selfboot). Όχι γνήσια.

2. Παίζουν όλα τα backups όσες κονσόλες έχουν κατασκευαστεί από τον Οκτώβριο του 2000 και πίσω (ntsc και pal). Δεν χρειάζεται mod.

3. Ναι, είναι συμβατή και η μνήμη και το rumble pack. Δεν έχει να κάνει το χειριστήριο με pal ή ntsc.

Σημαντικές διαφορές δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν.

Παρακαλώ!
 
thanasisglt είπε:
Τελικά πήρα το ιαπωνικό!1. Πάιζει ευρωπαϊκά backups (με utopia disc ή selfboot). Όχι γνήσια.

2. Παίζουν όλα τα backups όσες κονσόλες έχουν κατασκευαστεί από τον Οκτώβριο του 2000 και πίσω (ntsc και pal). Δεν χρειάζεται mod.

3. Ναι, είναι συμβατή και η μνήμη και το rumble pack. Δεν έχει να κάνει το χειριστήριο με pal ή ntsc.

Σημαντικές διαφορές δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν.

Παρακαλώ!
Η γνωμη μου :

1. Καλο θα ητανε να επαιζες μονο με γνησια.

2. Τα backups οσο γλυκα και να ειναι, πρεπει να προσεχεις με τι δισκακια τα γραφεις και σε τι ταχυτητα και παντα πρεπει να βρισκεις το πιο καλο rip ωστε να μην λειπουνε και πολλα πραγματα απο το γνησιο, γιατι αλλιως θα πεις αντιο στην κεφαλη(Οσο να ναι θα ειναι και 15 χρονων).

3. Παρε VGA box για να εχεις την καλυτερη εμπειρια οσον αφορα την αναλυση στην εικονα.

4. Του dreamcast τα περιφερειακα ειναι συμβατα με ολες τις κονσολες (PAL,NTSC-J και NTSC-U)

5. Καλως ηρθες στον κοσμο του Dreamcast. :D
 
Πίσω
Μπλουζα