Jaws (1975) VS.Piranha (1978)

ares

RetroMaNiaC
Joined
5 Αύγ 2009
Μηνύματα
730
Αντιδράσεις
224
Ολοι λιγο πολυ εχουμε δει το "jaws" 1975 του steven spielberg αυτη τη θρυλικη ταινια που εγινε μοδα κ εκανε πολλους να ξανασκεφτουν την επομενη φορα που θα μπουν στο νερο!

[edit] dead pic [edit]

στον πρωταγωνιστικο ρολο βρισκουμε τον Roy Scheider o οποιος το 1978 επαιξε & στο δευτερο μερος των "σαγονιων''(πρωσοπικα το 2 ειναι το αγαπημενο μου)ομως το 2008 πεθανε σε ηλικια 75 ετων.

Ακολουθησε το 1983 το τριτο μερος οπου διαδραματιζεται σε ενα θαλασσιο παρκο κ προβληθηκε σε 3d.

To 1987 γυριστηκε κ το 4 χωρις καποια ιδιαιτερη επιτυχια & αποδοχη απο το κοινο.

Μεχρι σημερα δεν εχει προγραμματιστει καποιο remake λογω του οτι το θεμα "καρχαριας" πολυφορεθηκε σε χαμηλου κοστους & ποιοτητας ταινιες.

Ενας αξιος αντιπαλος του καρχαρια ειναι τα σαρκοφαγα ψαρια πιρανχας!

Ετσι μετα την επιτυχια των jaws εμφανιστηκε η ταινια piranha 1978

piranha1978-2-331x500.jpg
Προβολή συνημμένου 130566

Χωρις καποιο ιδιαιτερο cast η ταινια τα πηγε αρκετα καλα.

Κ ετσι εμφανιστηκε το Piranha 2: The Spawning 1981.

Φετος βγηκε κ το remake αλλα μπορει να χαρακτηριστει κ ως sequel γιατι η ιστορια ειναι διαφορετικη σε σχεση με το πρωτο.

Το remake ειναι μια εκπληξη καθως ειναι παρα πολυ καλο κ αξιζει να το παρακολουθησετε!

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

Δεν μπορω να διαλεξω καθως & τα 2 σαγονια αυτων των ζωων ειναι θανασιμα!! ;) Εσεις τι λετε?!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλο θεμα ;)

Τα Jaws 2 και 3 (3D) τα ειδα πρωτη προβολη στο Σπλεντιτ στον Πειραια τις χρονιες που βγηκαν - φοβερο θεαμα για την εποχη εκεινη.

Τα Πιρανχας τα ειδα στο βιντεο (το 82) οποτε δεν με συγκινησαν το ιδιο - αρα διαλεγω ανετα τα Σαγονια :D

Οσο για τα φετεινα πιρανχας - ειναι (δυστυχως) 2 - το Piranha 3D και το Megapiranha - και δεν μοιραζομαι τον ενθουσιασμο σου :p θα ελεγα οτι δεν βλεπονται :D
 
Το Jaws ειναι απλα καλυτερη ταινια. Καλυτερη μουσικη, ηθοποιια, σκηνοθεσια,υποθεση.. Ακομα, καθιερωσε το οτι "μετα το Jaws, κανεις δεν μπαινει μεσα στη θαλασσα χωρις την υποψια".

Το Piranha ειχε αρκετα συμπαθητικη υποθεση, ειδικα στην αρχη, αλλα δεν φτανει ουτε το 1/1000 του μεγαλειου απο το Jaws. Ουτε καν καποιας συνεχειας του.

Το remake του Piranhas θα μπορουσε να ηταν πολυ ενδιαφερων.. Αν δεν ειχε αυτο το τραγικο pop teen hollywood sexy-bimbo "αερα" που σερβιρουν εδω και 15 χρονια περιπου.

Αν και λατρευω τις ταινιες τρομου, ειδικα τις /b/ movies με ζωα, πιστευω πως το piranhas ειναι μια απο τις πιο υπερκτιμημενες ταινιες του χωρου.
 
Paspartoo είπε:
Τα Jaws 2 και 3 (3D) τα ειδα πρωτη προβολη στο Σπλεντιτ στον Πειραια τις χρονιες που βγηκαν - φοβερο θεαμα για την εποχη εκεινη.

Wow:augenrollen: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα πρεπει να ηταν πολυ μαγικη εμπειρια!!!!!!!!!!!

Δηλαδη το 3 το δειχναν σε 3d στην Ελλαδα?Τελειο!!!! :thumbup:

Ναι σιγουρα απο αποψη παραγωγης κ τετοια το jaws κερδιζει αλλα κ το piranha δεν μπορω να πω μου αρεσει παρα πολυ!!!!!!!!!!!!!!:biglaugh:
 
Δεν ξερω, η σκηνη μεσα στο νερο που ενα πιρανχα "βρυχαται" στην κοπέλα είναι too much. Ενταξει, κατανοω ότι ειναι σε στυλ B-movie αλλά υπάρχουν και όρια. Ειναι τοσο χαζή σκηνή όσο η μπουνιά της Lara Croft στον καρχαρία ή η στυλάτη κλωτσιά της Mila στο σκύλο-zombie του Resident Evil.
 
Μου αρέσει το Piranha, γιατί είχε αυτήν την b-movie ατμόσφαιρα που λατρεύω. Όμως το νούμερο 2 του 1981, με τα ψάρια να πετάνε ήταν απλά τραγικό...
 
Και εγώ προς το JAWS κλείνω. Καλό το PIRANHAS αλλά ποτέ δεν μου δημιούργησε τον ίδιο τρόμο για τη θάλασσα όπως το JAWS. Υπερέχει πολύ στην ατμόσφαιρα και στην ηθοποιία.
 
Έχοντας δει το τρειλερ για το ριμεικ των Πιράνχας, δηλώνω το εξής :

Άλλη μια απόδειξη, ότι τα CGI-ειδικά-εφέ, καταστρέφουν ένα δυνάμει-πολύ-καλό έργο.
 
Imgema είπε:
Δεν ξερω, η σκηνη μεσα στο νερο που ενα πιρανχα "βρυχαται" στην κοπέλα είναι too much. Ενταξει, κατανοω ότι ειναι σε στυλ B-movie αλλά υπάρχουν και όρια. Ειναι τοσο χαζή σκηνή όσο η μπουνιά της Lara Croft στον καρχαρία ή η στυλάτη κλωτσιά της Mila στο σκύλο-zombie του Resident Evil.
Ομολογώ ότι δεν έχω δει τις ταινίες με την Lara για να ξέρω τι είδους μπουνιά έριξε, αλλά αν ποτέ σου την πέσει καρχαρίας να λάβεις σοβαρά υπόψη ότι δεν είναι καθόλου "χαζό" να του ρίξεις μπουνιά. Αντιθέτως θεωρείται από τους καλύτερους τρόπους να τον αποθαρρύνεις και να τον κάνεις να σε εγκαταλείψει ως υποψήφιο θύμα του. Καλοί "στόχοι" για την μπουνιά θεωρούνται τα βράγχια του, τα μάτια και το άκρο του ρύγχους.

Καταχωρήστε το κάπου, μπορεί να σας σώσει την ζωή καμμιά φορά. :flower:
 
Υπάρχουν και χειρότερα! Στην ταινία Zombie (1979) του Φούλτσι, ένα ζόμπι παλέυει με έναν καρχαρία, στον Ατλαντικό :eek: ...
 
RIO είπε:
Μου αρέσει το Piranha, γιατί είχε αυτήν την b-movie ατμόσφαιρα που λατρεύω. Όμως το νούμερο 2 του 1981, με τα ψάρια να πετάνε ήταν απλά τραγικό...

Τραγικο ε? Καλα θα το δω βεβαια γιατι μου αρεσουν αυτα,αλλα οταν ειδα στο τρειλερ οτι τα ψαρια πετανε λεω "Τελεια πιο b-movie δεν γινεται!"

Ομως γενικα δεν αρεσει σε πολλους...!Παντως στους σκηνοθετες εργαστηκε & ο James Cameron........!!!:wink:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok απλα δεν υπαρχει συγκριση γιατι το Jaws ειναι ολοκληρωμενη ταινια ενω τα πιρανχας απλα ενα b movie. Oφειλω βεβαια να πω πως ''Τα ιπταμενα πιρανχας'' ειναι απο τις πιο υπερκαλτ ταινιες.

Οταν ημανε μικρος στο σπιτι του θειου μου πρωην ναυτικου υπηρχαν 2 βαλσαμωμενα πιρανχας. Μιλαμε για την απολυτη σατανοφατσα. Τα σιχαινομουν και με τραβουσαν ταυτοχρονα.
 
http://www.thetoc.gr/magazine/ta-sagonia-tou-karxaria-i-apisteuti-istoria-mias-thrulikis-tainias

να το αρθρο για την ταινια ''τα σαγόνια του καρχαρια'' για τα 40 χρονια που συμπληρώνονται από την πρωτη προβολή της εδώ ταιριαζει καλύτερα! τα ρεμεικ της αξίζουν; αυτά τα βαζει που και που ο αντ

( περιττο να πω πως δεν εχω δει καμια από τις δυο ταινιες αν και δεν είναι πολύ φοβιστικές, ελπιζω να πετυχω τα σαγόνια)
 
αριαδνη είπε:
τα ρεμεικ της αξίζουν; αυτά τα βαζει που και που ο αντ
Λογικά θα εννοείς τα σίκουελς, έτσι Αριάδνη; :) Η αλήθεια είναι ότι πάνε πολλά χρόνια από τότε που τα είχα δει, και θα ήθελα να τα ξαναδω κάποια στιγμή γιατί δεν θυμάμαι και πολλά. Η πρώτη ταινία βέβαια είναι και η αγαπημένη μου. Αν θυμάται κάποιος άλλος ας μας πει.
 
H πρώτη είναι αρκετά καλή, παρά τις αφελείς στιγμές της. Ταπεινή μου γνώμη , είναι πως τα σίκουελς δεν βλέπονται. Το 2 είναι πολύ βαρετό, στο τρίτο ο καρχαρίας φαίνεται εντελώς ψεύτικος ( ειδικά στην σκηνή όπου σπάει το τζάμι της υποθαλάσσιας εγκατάστασης ) και το τέταρτο είναι το χειρότερο από όλα. Ακόμα και ο Μαίκλ Κέην το είχε μετανοιώσει που συμμετείχε και δήλωσε πως το έκανε απλά για τα λεφτά,
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι τέτοιο θυμόμουν κι εγώ, thanks Rio! Άρα Αριάδνη, δες πρώτα την αρχική ταινία θα έλεγα, να δεις κι αν την αντέχεις, και μετά βλέπουμε :D
 
Πιστευω την αντεχω, ενταξει ;) αν δεν αντεχω και αυτή είναι αυτό που λέμε που πας ρε καραμήτρο :D :Dπαιδια ειχα δει αληθινη ιστορια με κοπέλα-σερφερ επαγγελματια που της ειχε επιτεθει καρχαριας
 
Eνταξει, ολα αυτα τα εργα με ζωα που σκοτωνουν ειναι βλακειες για μενα, γιατι παρουσιαζονται τοσο κακα, πονηρα, εξυπνα, ζωα που εχουν τον Σατανα μεσα τους και κρυβονται, στηνουν σχεδια πώς θα σκοτωσουν.

Αυτα τα πραγματα ειναι...το ειπα παραπανω..

Τεσπα, κανενα τετοιο εργο με καρχαριες, βοες, γατες, σκυλους, ποντικια, κοτες, πιρανχας, μυρμηγκια, βατραχους, κουναβια, σκαθαρια, ταραντουλες, πουλια κι ολο το ζωικο διαβολεμενο βασιλειο τελος παντων δε μ'αρεσει!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα