Jerry Lewis...Ο Βασιλιάς της κωμωδίας!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ο Jerry Lewis πριν απο μερικες μερες εγινε 87 ετων!

attachment.php


Με αφορμη λοιπον τα 87α γενεθλια του,ακολουθει ενα μινι αφιερωμα για αυτον τον τεραστιο καλλιτεχνη!!!

Tα πρωτα χρονια

16 Μαρτιου 1926...γεννιεται στην Αμερικη -συγκεκριμενα στο Newark του New Jersey - απο ΡωσοΕβραιους γονεις,

ο Joseph Levitch (καποιες πηγες τον αναφερουν και ως Jerome Levitch).

Ο πατερας του,Daniel Levitch, ηταν ενας διασκεδαστης βαριετε ο οποιος χρησιμοποιουσε το καλλιτεχνικο του ψευδωνυμο Danny Lewis.

Η μητερα του,Rachel Levitch,ηταν πιανιστρια για ενα ραδιοφωνικο σταθμο.Στην ηλικια των πεντε αρχιζει τα πρωτα του καλλιτεχνικα βηματα

στην Νεα Υορκη μαζι με τους γονεις του.Στα δεκαπεντε του αρχιζει και γραφει στιχους για τραγουδια που παιζονται στον φωνογραφο.

Χρησιμοποιει πλεον το επαγγελματικο του "ονομα" Joey Lewis,αλλα το αλλαζει γρηγορα σε Jerry Lewis

για να μην υπαρχει μπερδεμα με τον κωμικο Joe E. Lewis και τον βαρεων βαρων πυγμαχο και πρωταθλητη Joe Louis.

Αποφοιτησε απο το λυκειο του Irvington του New Jersey.

Κατα την διαρκεια του Β' Παγκοσμιου Πολεμου αποριπτεται για στρατιωτικη θητεια λογο καρδιακου φυσηματος.

Καριερα

Συναντωντας τον Dean Martin.

O Lewis αρχικα κερδισε την φημη του οταν συνεργαστηκε κατα την δεκαετια του 1940 με τον τραγουδιστη Dean Martin.

Οι δυο τους διακριθηκαν γρηγορα απο αλληλεπιδραση που ειχαν στην σκηνη απο τα προγραμματισμενα σκετς.

Στα τελη της δεκαετιας του '40 η φημη τους ειχε φτασει σε εθνικο επιπεδο.Απο το δημοφιλες νυχτερινο τους κεντρο εως

και αστερια σε δικο τους ραδιοφωνικο προγραμμα,η ομαδα Martin and Lewis εκανε θραυση στην Αμερικη του '40.

Ηταν τετοια η φημη τους που μεσα σε ενα χρονο απο 150-175 $ που εβγαζαν την εβδομαδα,κατεληξαν να βγαζουν

30.000$ την εβδομαδα στο γνωστοτερο club της Αμερικης...το Copacabana!

attachment.php


Οι Martin and Lewis εκαναν πολλες live εμφανισεις στην τηλεοραση.Η πρωτη τους εμφανιση ξεκινησε στις 20 Ιουνιου του 1948

και στην εκπομπη "The Ed Sullivan Show" του καναλιου CBS.Ακολουθει αλλη μια στις 3 Οκτωβριου του 1948 στο καναλι NBC

και στην τηλεοπτικη σειρα "Welcome Aboard".Το διδυμο ξεκινα το 1949 σταδιοδρομια και συνεργασια με τα στουντιο ταινιων της Paramount.

Η πρωτη τους ταινια ειναι το "My Friend Irma" η οποια βασιζεται στο ομωνυμο ραδιοφωνικο σοου.




Η δεκαετια του 1960 θα μπορουσε να πει κανεις οτι ηταν η δεκατια του Jerry Lewis!

YearMovieRoleNotes
1957The Delicate DelinquentSidney L. Pythias
1957The Sad SackPrivate Meredith Bixby
1958Rock-A-Bye BabyClayton Poole
1958The Geisha BoyGilbert Wooley
1959Don't Give Up The ShipJohn Paul Steckler I, IV, and VII
1959Li'l AbnerItchy McRabbitCameo
1960Visit to a Small PlanetKreton
1960The BellboyStanley / HimselfAlso directed
1960CinderfellaCinderfella
1961The Ladies ManHerbert H. Heebert / Mama HeebertAlso directed
1961The Errand BoyMorty S. TashmanAlso directed
1962It's Only MoneyLester Marsh
1963The Nutty ProfessorProfessor Julius Kelp / Buddy Love / Baby KelpAlso directed
1963It's a Mad, Mad, Mad, Mad WorldMan Who Runs Over HatCameo
1963Who's Minding the Store?Norman Phiffier
1964The PatsyStanley Belt / Singers of the TrioAlso directed
1964The Disorderly OrderlyJerome Littlefield
1965The Family JewelsWillard Woodward / James Peyton / Everett Peyton / Julius Peyton / Capt. Eddie Peyton / Skylock Peyton / 'Bugs' PeytonAlso directed
1965Boeing BoeingRobert Reed
1966Three On A CouchChristopher Pride / Warren / Ringo Raintree / Rutherford / HeatherAlso directed
1966Way...Way OutPete Mattermore
1967The Big MouthGerald Clamson / Syd ValentineAlso directed
1968Don't Raise the Bridge, Lower the RiverGeorge Lester
1969Hook, Line & SinkerPeter Ingersoll / Fred Dobbs
1970One More TimeOffscreen voice of the bandleaderAlso directed
1970Which Way to the Front?Brendon Byers IIIAlso directed
1972The Day the Clown CriedHelmut DoorkFilmed in 1971/1972; unreleased
1981Hardly WorkingBo HooperAlso directed. Released in Europe in 1980
1983The King of ComedyJerry LangfordFilmed in 1981. Released in Europe in 1982.
1983Cracking UpWarren Nefron / Dr. PerksAlso directed. Released direct to cable/video. Theatrical release in 1985 as 'Smorgasbord'
1984Slapstick (Of Another Kind)Wilbur Swain / Caleb SwainReleased in Europe in 1982
1984Retenez Moi...Ou Je Fais Un MalheurJerry LoganFrench Release.
1984Par Oω T'es Rentrι? On T'a Pas Vu SortirClovis BlaireauFrench Release.
1987Fight For LifeDr. Bernard AbramsABC Television Movie
1989CookieArnold Ross
1992Mr. Saturday NightGuestCameo
1994Arizona DreamLeo SweetieFilmed in 1991. Released in Europe in 1993.
1995Funny BonesGeorge Fawkes
2008The Nutty ProfessorProfessor Julius Kelp / Buddy Love (voice)Animated direct-to-video sequel to the original 1963 film
2010Curious George 2: Follow That Monkey!StationmasterVoice
2011Method to the Madness of Jerry LewisHimselfDocumentary, also produced
2013Big FinishChairmanpre-production
2013Max RoseMax Rosepost-production

Βραβεια και τιμητικες διακρισεις

Καλλιτεχνης με πολλα βραβεια και διακρισεις στο ενεργητικο του.

Ο Jerry Lewis ειναι...ο Βασιλιας της κωμωδιας!!!

1950s

  • 1952 – Winner of the special Photoplay Award
  • 1952 – Nominee for Best Comedian or Comedienne
  • 1954 – Winner for the Most Cooperative Actor, Golden Apple Award

1960s

  • 1965 – Winner, Golden Laurel, Special Award – Family Comedy King

1980s


1990s


2000s


2010s

  • 2010 – Received Honorary Doctorate of Humane Letters from Chapman University during the 2010 MDA Telethon.
  • 2011 – Recipient of the Ellis Island Medal of Honor


attachment.php


Πληροφοριες και φωτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ καλός κωμικός στην εποχή του. Μικρός τον θεωρούσα από τους αγαπημένους μου.
 
Eξαιρετικο αφιερωμα Σταυρο!!!! :bow: Αψογος!!!
 
Πολύ καλό αφιέρωμα, συγχαρητήρια! Μικρός λάτρευα τις ταινίες του και τις είχα δει όλες!
 
Μικρή είχα δει αρκετές ταινίες του και τον θεωρούσα και γω τότε ένας απο τους αγαπημένους μου κωμικούς.

Όταν το πρόγραμμα της τότε κρατικής είχε ταινία του (συνήθως Σάββατο μεσημέρι) δεν την έχανα. Χαρακτηριστικές οι γκριμάτσες που έκανε.
 
Δεν τον παω μια τον jerry lewis αλλα συγχαρητηρια Σταυρο αλανι για το εξαιρετικο αφιερωμα :bow:
 
Thor είπε:
Μικρός τον θεωρούσα από τους αγαπημένους μου.
Μια απο τα ιδια επισης.

Αν και ακομα τον θεωρω απο τους αγαπημενους κωμικους. :)

angel_grig είπε:
Eξαιρετικο αφιερωμα Σταυρο!!!! :bow: Αψογος!!!
Σε ευχαριστω πολυ Γρηγορη! :thumbup:

RIO είπε:
Πολύ καλό αφιέρωμα, συγχαρητήρια! Μικρός λάτρευα τις ταινίες του και τις είχα δει όλες!
Να 'σαι καλα Βασιλη,σε ευχαριστω! :thanx2:

Αν πετυχω ταινια του την βλεπω ακομα ευχαριστα.

Kambia είπε:
Χαρακτηριστικές οι γκριμάτσες που έκανε.
Και οχι μονο.

Χαρακτηριστικες ηταν και οι μιμησεις του

αλλα και ο συγχρονισμος του με την μουσικη. :)


Σε ευχαριστω Μπιλαρα! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν κι έχω δει πολλές ταινίες του, η πρώτη και παντοτινά αγαπημένη μου είναι το Cinderfella! :)

Έκτοτε, έμελλε να γίνει από τις μεγάλες μου συμπάθειες - ακόμα και τώρα αν τύχει να βρω ταινία του, τη βλέπω μετά μανίας!

Μπράβο Σταυρί! Εξαιρετικό αφιέρωμα! :thumbup:
 
metalcandyman είπε:
Δεν τον παω μια τον jerry lewis
 


Μια απο τα ιδια.


 


Πολυ μικρος (μιλαμε για μονοψηφιο αριθμο ηλικιας) ισως να εβρισκα καπως αστειες και χαριτωμενες τις γκριματσες/θορυβους/κι οτι αλλο επιστρατευει



προκειμενου να βγαλει/εκβιασει το γελιο και Βtw υπο το "πρισμα" αυτο και μονο μπορω να καταλαβω, πως καποιοι θεωρουν σημερα το Μ.Σεφερλη στο 95% των σκετς του αστειο .


 


Υ.Γ. {εχω την εντυπωση οτι ο Σ.Παραβας στα 60ς αντεγραφε τον Jerry Lewis ασυστολα (και καθολου επιτυχημενα)}


 

 




metalcandyman είπε:
αλλα συγχαρητηρια Σταυρο αλανι για το εξαιρετικο αφιερωμα :bow:
 


Αναμφισβητητα!!!
 
Nemo είπε:
 


Υ.Γ. {εχω την εντυπωση οτι ο Σ.Παραβας στα 60ς αντεγραφε τον Jerry Lewis ασυστολα (και καθολου επιτυχημενα)}



Και ο Jim Carrey μου έδινε πάντα αυτή την εντύπωση...
 
D@redevil είπε:
Αν κι έχω δει πολλές ταινίες του, η πρώτη και παντοτινά αγαπημένη μου είναι το Cinderfella! :)
Έκτοτε, έμελλε να γίνει από τις μεγάλες μου συμπάθειες - ακόμα και τώρα αν τύχει να βρω ταινία του, τη βλέπω μετά μανίας!

Μπράβο Σταυρί! Εξαιρετικό αφιέρωμα! :thumbup:
Όντως πολύ καλή ταινία ο Σταχτοπούτος (από τις κορυφαίες του). Τα τελευταία χρόνια όμως δεν λειτουργούν σε εμένα και τόσο καλά τα αστεία του.

RIO είπε:
Και ο Jim Carrey μου έδινε πάντα αυτή την εντύπωση...
Και γω συμφωνώ ότι ο Κάρεϊ στη δεκαετία του 90 κόπιαρε πάρα πολύ τον Τζέρι Λιούις.
 
Σταύρο, τα σέβη μου!!!

 


Μικροί σαν ήμασταν δε χάναμε ταινία του...
Τις περισσότερες ταινίες του τις βλέπαμε στο ΛΙΛΑ όπου η αναγγελία και μόνο στα ΠΡΟΣΕΧΩΣ μας έκανε να αποταμιεύουμε τις λιγοστές δραχμούλες μας προκειμένου να βγάλουμε εισιτήριο. Και βλέπαμε την κάθε ταινία τουλάχιστον 2-3 φορές στο ίδιο καλοκαίρι...

 


Ο Σταχτοπούτος είναι μακράν και η δική μου αγαπημένη ταινία με τον Λιούις.


 


 
Πολύ ωραίο αφιέρωμα Σταυρή! Μάλλον δεν έχω δει ολόκληρη ταινία του αλλά σκόρπιες σκηνές που όμως γέλασα.
 
ωραιο αφιερωμα πραγματι,προσωπικα ο λουις δεν ηταν ποτε αγαπημενος μου και μικρος οταν ημουν απεφευγα να βλεπω ταινιες του

αυτο που μπορω να επισηανω ως αρνητικο ειναι οτι ειχε μια μανιερα στο παιξιμο του
 
Φοβερός κωμικός! Μικρός είχα ρίξει πολύ γέλιο με τις ταινίες του και με τις διάφορες γκάφες που έκανε.

Τι να πει κάνεις για τις γκριμάτσες που έκανε.. Πολυ γέλιο! :D

Η αγαπημένη μου ταινία με τον Jerry Lewis είναι το "The Patsy".

Πάρτε και μια γεύση γέλιου απο την ταινία..


:D
 
Nemo είπε:
Υ.Γ. {εχω την εντυπωση οτι ο Σ.Παραβας στα 60ς αντεγραφε τον Jerry Lewis ασυστολα (και καθολου επιτυχημενα)}

 


 


Αναφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά στην ταινία
"Κόσμος και κοσμάκης "(1964) όπου έκανε το " μαμόθρευτο(-πλουσιόπαιδο?)"

 


(ως εντύπωση τουλάχιστον ,άλλωστε έχω να δω ταινία του Jerry Lewis από τα early 80ς )


 

 

 

 
 
Απεβίωσε σε ηλικία 91 ετών ο διάσημος κωμικός Τζέρι Λιούις, ο οποίος «συνόδευσε» γενεές ολόκληρες με το καταπληκτικό του χιούμορ και τις ταινίες στις οποίες πρωταγωνίστηκε, προσφέροντας γέλιο και ψυχαγωγία. :(


Περισσότερες πληροφορίες στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.protothema.gr/world/artic...-tzeri-liouis/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@circleag[/USER]

Αν εψαχνες λιγο, θα εβρισκες και το αναλογο αφιερωμα που υπηρχε ηδη!

 

stayros είπε:
1@circleag[/USER]
Αν εψαχνες λιγο, θα εβρισκες και το αναλογο αφιερωμα που υπηρχε ηδη!
:( 1000 συγγνώμη.

Συνήθως γίνονταν ξεχωριστά thread για τέτοιου είδους ειδήσεις. Λάθος μου που δεν έψαξα και πάλι συγγνώμη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα τελευταία χρόνια ακούω και διαβάζω μια ιστορία για μια ταινία του Jerry Lewis που γυρίστηκε αλλά δεν βγήκε ποτέ στις αίθουσες (η οποία όπως φαίνεται αυτολογοκρίθηκε απ' τον σπουδαίο κωμικό) ,στην οποία ο Lewis υποδύεται έναν κλόουν σε στρατόπεδο συγκέντρωσης.Ήταν αρχές δεκαετίας 70 αυτή η ταινία με τίτλο ''The Day That Clown Cried".Παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο από το Flix (δεν ξέρω αν επιτρέπεται η παράθεση link λόγω πνευματικών διακιωμάτων -αν είναι αφαιρέστε αν δεν επιτρέπεται-,αλλά έχει ενδιαφέρον το άρθρο:

http://flix.gr/news/the-day-the-clown-cried-h-pio-diashmh-tainia-toy-t.html

και ένα ακόμη ενδιαφέρον άρθρο απ' το newsbeast που βρήκα σχετικά με αυτή την ταινία:

https://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/2816590/to-dramatiko-paraskinio-piso-apo-tin-pio-diasimi-akikloforiti-tenia
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα