Joysticks

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.045
Ποιό ήταν το αγαπημένο σας joystick ?

Εγώ ξεκίνησα με quickshot 2 (μαύρο) αλλά μετά έγινα φανατικός

Quickshot 2 - Turbo (το κόκινο).

Πανέμορφο, αλλά τα ελάσματα κάνανε πολύ θόρυβο και σπάγανε εύκολα.

Σπάνια άντεχε πάνω από χρόνο και ήταν και ακριβό πανάθεμά το !

Είχε καταντήσει "αναλώσιμο" !
 
Κι'εγω μια απο τα ιδια φιλε μου... QuickShot για Amstrad και Thomahack/pacman κάτι ελληνικα της aneroussis controls που έφτιαχνε και για τα ουφάδικα, για την amiga.
 
...τα Quickshot τα είχα αντιπαθήσει πριν ακόμα αγοράσω υπολογιστή, διαπιστώνοντας την χαμηλή ποιότητα κατασκευής τους σε διάφορους φίλους μου.

Ετσι, με την αγορά του Amstrad, πήρα μαζί και ένα "Mach 1+" της Cheetah, το οποίο με άφησε πολύ ικανοποιημένο.

Δυστυχώς, ένας φίλος μου με όχι και τόσο "ελαφρύ" χέρι, κατάφερε να μου το χαλάσει !!

...αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, το παίξιμο με τα πλήκτρα (και ειδικά ο συνδιασμός Q,A,O,P,Space) να γίνει δεύτερη φύση μου !! :D

(...και βέβαια όσον αφορά την Amiga, είχα pacman, όπως όλοι. Αθάνατο joystick).
 
AA+ είπε:
Κι'εγω μια απο τα ιδια φιλε μου... QuickShot για Amstrad και Thomahack/pacman κάτι ελληνικα της aneroussis controls που έφτιαχνε και για τα ουφάδικα, για την amiga.
Αυτά τα ελληνικά joysticks, ¨ητανε "σκυλιά".

Όχι τόσο μουράτα όσο τα qyuickshot, αλλά δε χαλάγανε με τίποτα !
 
Kι εγώ με το Quickshot 2 Turbo ξεκίνησα, αλλά το διέλυσα πολύ σύντομα (βλ. Decathlon!) κι αναγκάστικα να το αντικαταστήσω με ένα CMS (αν θυμάμαι σωστά το όνομα), που είχα πειράξει με έναν φίλο για να έχει σταυρό με λαμπάκια ένδειξης ανάλογα με το switch κατεύθυνσης που ενεργοποιούνταν κάθε φορά (προϊστορικά modαρίσματα...). Στο κέντρο με κόκκινο LED κυριαρχούσε φυσικά η ένδειξη για το fire.
 
Το πρωτο μου joystick ηταν το Quickshot για το spectrum που μου βγηκε 2 φορες ελατωματικο!!

Ετσι πηρα το Quickshot turbo και βολευτηκα!!!

Το καλυτερο joystick ομως ηταν το ελληνικο CMS αθανατο απο καθε αποψη!!

Δεν ξερω που βρισκεται πια!!!!
 
Το 1ο δεν θυμάμαι με τίποτα πως το λέγανε. Το αγαπημένο μου πάντως ήταν το Competition Pro ( το κοιτάω τώρα και απορώ πως βολευόμουνα κι έπαιζα χωρίς βεντούζες :p )
 
Joystick Killers games

1)Combat School

2)Bombjack

3)Dragon's Lair
 
Ολα σπαγανε εκτος απο το pacman της ανερουσης το εχω ακομα και σημερα συνδεσει στο pc για να παιζω mame μετα απο 15 χρονια!!.
 
Μια και ο λόγος είναι για Joystick στον Amstrad να σας πω μια ιστορία:

Θα θυμάστε φυσικά ότι όταν πάταγες το Fire στο Joystick έβγαζε ενα X στην Basic του CPC. Ετσι λοιπόν ως δευτερος πολυμήχανος μπομπιρομαγκαϊβερ αποφάσισα να φτιάξω το παιχνίδι μπάσκετ που έχεις χρονο και σου δίνει μπάλες να βάλεις όσο περισσότερα καλάθια μπορείς!

Τα υλικά:

-Μια μπασκετούλα εμπορίου που την έβαζες στον τοίχο με βίδες ή στην πόρτα κρεμασμένη, από αυτές που μετά το '87 (ξέρετε γιατί) ήταν ανάρπαστες.

-ενα ελατήριο

-αλουμινόχαρτο

-ξυλάκι από παγωτό

-χαλασμενό joystick που να δουλεύει όμως η πλακέτα

Εκτέλεση:

-Τυλίγεις το αλουμινόχαρτο στο ξυλάκι και του βάζεις στην άκρη το ελατήριο και ένα καλώδιο.

-βάζεις την άλλη άκρη του ελατηρίου κάτω από το καλάθι.

-Εκεί που ακουμπά το τυλιγμένο ξυλάκι με την μπασκέτα βάζεις αλουμηνόχαρτο η ένα σιδερένιο έλασμα για να γίνει ο διακόπτης. Και ένα καλώδιο.

-Τα δυο καλώδια πάνε στο Fire της πλακέτας σαν να ήταν το Switchάκι.

Γράφεις ένα προγραμματάκι σε basic, με χρόνο και σε κάθε Fire (x) βάζεις πόντους. Μπορεις να το κάνεις και 2 player game.. Με αλλαγές...

Θυμάμαι είχε πολύ σουξέ και είναι μια πρωτότυπη ιδέα που ακόμα και σήμερα θα μπορούσε να διασκεδάσει τα παιδιά σας. Αντί για joystick μπορείτε να διαβάσετε το left_click του mouse. Σε visual γλωσσες π.χ. στο on_mouse_click event βάζετε τον κωδικα που να αυξάνει τους πόντους.

Αν κάποιος το φτιάξει θέλω φωτό :)
 
Ποιο joystiq να ψαξω για αγορα για τον CPC 6128 ,χρονια πιτσιρικας την εβγαλα με δυο στικς του atari 2600 μου που τωρα ειναι off και δυστυχως κατι παιχνιδια οπως Crazy Cars 2 και Antiriad θελουν το fire για να ξεκινησουν.


Δεν ενδιαφερομαι για πολυτελειες και αντοχες,κατι αξιοπρεπες σε καλη τιμη απο ebay η amazon,η εστω και εδω.
 
θα παρεις tomahawk ή pacman, αυτα που χρησιμοποιουσαν για αμιγκα. Κοστιζει αρκετα περισσοτερα απο ενα απλο αταρι joystick, αλλα θα παιζει για μια ζωη. Και εαν το σκεφτεις ειναι πιο οικονομικο απο τα πολλα αταρι joystick που θα τα καταστρεψεις παιζοντας.
 
Ο Amstrad οπως και οι περισσοτεροι υπολογιστες της εποχης του, υλοποιουν το ιδιο συστημα συνδεσης για τα χειρηστηρια/περιφερειακα του. Συγκεκριμενα το 9 pin D-SUB. Σχεδον με οποιοδηποτε απο αυτα, εισαι καλυμμενος. Στο ebay μπορεις να βρεις πολλα joysticks υψηλης ποιοτητας τυπου arcade stick για το mega drive πολυ φθηνα, ακομα και το επισημο ειναι πολυ προσιτο προς αγορα.
 
Προσοχη!ΟΧΙ joystick με μεταλλικο περιβλημα στον amstrad..Δες εδω τι λεει ο Φιλλιπος..
 
Το Τomahawk και το pacman ειναι ελληνικα; Θελω πρωτιστα την ευκολια της χρεωστικης και το delivery του Amazon,ebay,μην μπλεξω με αγγελιες.


2oν αν παω σε λυση megadrive που μου αρεσει πολυ σαν ιδεα μιας και γραφεις για ποικιλια και καλες τιμες θα το ψαξω σαν arcade stick for megadrive αλλα φοβαμαι μην εχω θεμα με τον 6128 μιας και το original pad που ηδη εχω (megadrive) και ηδη το'χω δοκιμασει στον 6128 μου κανει conflict με τον cpc στα πληκτρα,δηλαδη κατι προβληματακια τυπου να εμφανιζονται συμβολα $%$&^ και να μην δουλευει ο σταυρος.



Τhnx both.
 
Εχω ξανακουσει γενικοτερες ασυμβατοτητες του cpc, οχι μονο με το mega drive, αλλα και με amiga/atari κτλ. Συζητουσα πριν λιγο με τον Wally επι αυτου, αν και επαιζα μικρος με τα χειρηστηρια μου, σε σπιτι παιδιου με amstrad, δυστηχως δεν θυμαμαι ποια κυκλοφορια ηταν. Χοντρικα, αν εχεις χειρηστηρια/περιφερειακα για amiga/atari και ειναι συμβατα με τον cpc σου, τοτε λογικα θα ειναι και αυτα. Κριμα να μην ειναι δηλαδη, γιατι η ποικιλια επιλογων του mega drive ειναι τεραστια, και οι τιμες πολυ χαμηλες.

Αν δεν κανω λαθος παντως, τα tomahawk/pacman πωλουντε συνηθως για αρκετα υψηλες τιμες, και δυσκολο να βρεθουν σε πολυ καλη λειτουργικη/κοσμιτικη εμφανιση.
 
Eχω καπου και ενα τετοιο και καθεται,θα του ριξω και αυτου μια δοκιμη να δω αν εχει θεματακια,ποτε δεν ξερεις.




515u+GzGP4L.jpg
 
Χρησιμοποιωντας τα tomahawk και pacman (με δυο κουμπια) τα τελευταια 5 χρονια σε 6128, μπορω να πω με σιγουρια οτι τιποτα δεν καιγεται.

Αλλα αυτο με το καψιμο καποιων 6128 δεν πρεπει να ειναι μυθος, εχω ενα tomahawk που γραφει απο κατω (σε σφραγιδα μαλιστα!) οτι ειναι "amstrad 6128 version".

Φυσικα ειναι ολοιδιο με ολα τα tomahawk και στο εωτερικο, χωρις την παραμικρη διαφορά.

Ομως η τιμη για αυτα τα μεταλλικα joystick παραμενει "φιξ" στα 20 ευρω στην Ελλαδα, ενω μπορεις ανετα να παιξεις με ενα οποιοδηποτε 9πιν joystick -πλαστικο- που κοστιζει 2-3 ευρω.
 
angel_grig είπε:
Προσοχη!ΟΧΙ joystick με μεταλλικο περιβλημα στον amstrad..Δες εδω τι λεει ο Φιλλιπος..

mike είπε:
αυτο με το καψιμο καποιων 6128 δεν πρεπει να ειναι μυθος, εχω ενα tomahawk που γραφει απο κατω (σε σφραγιδα μαλιστα!) οτι ειναι "amstrad 6128 version".
Συνηγορώ και εγώ σε αυτό. Ηταν κάτι που όντως ίσχυε (τουλάχιστον με ορισμένες μάρκες joysticks), αφού, αν δεν απατώμαι, είχε γίνει και σχετική αναφορά στο Pixel. (αν βρω το επίμαχο τεύχος, θα ειδοποιήσω).
 
Γνωρίζει κανείς...

...ποια είναι τα συμπτώματα του καμένου AY;
 
Πίσω
Μπλουζα