Juke box / Τζουκ μποξ

Nα το χαίρεσε!

Πάντως από τότε που είδα το παρακάτω από το 34 χωρίς φωτάκια και λαμπάκια έπαθα πλάκα...

Αν ζούσαμε στην αμερική, ανακατασκευασμένο κάνει μόνο γύρω στα 2500 δολάρια. Όχι εδώ που πουλάν τις πατάτες του 75 για τόσα χρήματα.

 
Πανέμορφο το παραπάνω Wirlitzer. Μακάρι κάποια στιγμή να αξιωθώ να αποκτήσω ένα και να τοποθετήσω μέσα μερικούς δίσκους μου 78 στροφών. Δυστυχώς όσα καλά Jukebox υπάρχουν προς πώληση ζητούνται πανάκριβα. Τυχερός στάθηκε ένας φίλος μου, που με μόλις 3000 ευρώ απέκτησε ένα AMI I σε κατάσταση καινούριου, μηχάνημα που είχε αγοραστεί για σπίτι πριν δεκάδες χρόνια και δε δέχτηκε ποτέ κλωτσιές από πελάτες σε καφενεία κτλ . που τα αντιμετώπιζαν έτσι όταν δεν λειτουργούσαν όπως αναμένεται. Ο κάτοχος τού συγκεκριμένου JUKEBOX άλλαξε σπίτι, δεν μπορούσε να το κρατήσει και το έδωσε στο φίλο μου σε εξαιρετικά χαμηλή τιμή. Ελάχιστοι πλέον συντηρούν τέτοιες συσκευές. [edit] παρακαλώ με πμ τέτοιες πληροφορίες εφόσον ζητηθούν προς αποφυγή διαφήμισης! :) [/edit] Είναι παρήγορο, που έστω και ελάχιστοι άνθρωποι στη χώρα μας συντηρούν αυτά τα υπέροχα μηχανήματα. Ευελπιστώ στο μέλλον να αποκτήσω ένα, κατά προτίμηση 78 στροφών αν και στην Ελλάδα, αυτά, που μεσουράνησαν, ήταν τα αμερικάνικα ΑΜΙ, ενώ μηχανήματα από άλλους κατασκευαστές, Seeburg, Rockola, Wirlitzer κτλ. είχαν επίσης εισαχθεί στη χώρα μας, μοντέλα για δισκάκια 45 στροφών. Τα ΑΜΙ πρέπει να ήταν τα πιο γνωστά εδώ, μοντέλα Η και Ι με το πανέμορφο, "πομπέ", οβαλ τζάμι μπροστά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα