Kαμπίνα OK BABY

ababapanos

Retro Member
Joined
7 Φεβ 2013
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
3
Καλησπερα σας. Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα επιτελους και αγορασα μια arcade καμπινα ok baby, σκετη , χωρις πλακετα μεσα. Μονο το κασωμα (οθονη , κουμπια, τροφοδοτικο , κερματοδεκτη κλπ)

Εχω είδη υπολογιστη και σεταρισμενο σχεδον ολοκληρο το προτζεκτ hyperspin , και εχω αγορασει και το ipac 2.

Το μονο που απομενει ειναι να γινει επιλογη της οθονης.

Ο πωλητης θα μου την στειλει με την μαμα οθονη οπου εμενα λογικα μου ειναι αχρηστη λογω αναλυσης αλλα και συνδεσμολογιας (Jamma).

Υπαρχει περιπτωση να καταφερω να βρω TFT οθονη 28 ιντσων με VGA? η να αγορασω μια TFT αναγκαστηκα se 16:9 και να βαλω μαυρο αυτοκολητο για να καλυψω τα κενα?
 
Τα οk baby έχουν vga crt οθόνη και είναι 4:3 εκτός βέβαια και αν είναι vertical. Γιατί δεν σου κάνει η ανάλυση; Έχεις σκοπό να τρέξεις παιχνίδια σε hd? Γνώμη μου είναι αν λειτουργεί η οθόνη και είναι ok μην την βγάλεις. Έχουν πολύ καλή ευκρίνεια και είναι δυσεύρετες. Ψάχνω οθόνη crt vga από ok baby εδώ και 2 χρόνια και δεν έχω βρει. Πάρε έναν αντάπτορα από την ultimarc που συνδέεις το pc στο jamma και καθάρισες.
 
Φιλε μου χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω με δυο εμπόρους που μίλησα , έναν από Νάουσα και έναν από Πάτρα και οι δυο μου είπαν οτι η οθόνη τους δεν ειναι vga αλλά κάπως αλλιώς cga νομίζω η κάπως έτσι και ειναι για σύνδεση μονο με jamma πλακέτα... . Μάλιστα αυτός που ειναι από Νάουσα και θα μου στείλει τελικά την καμπίνα επέμενε να μου την στείλει με την οθόνη γιατι μετά δεν ήξερε τι να την κάνει...
 
Εντάξει καταλαβαίνω. Αλήθεια όμως θέλεις να τρέξεις σύχρονα παιχνίδια για αυτό δεν σου κάνει αυτή η οθόνη;

Κατά τα άλλα που ρωτάς, πολύ αμφιβάλω αν υπάρχει οθόνη 4:3 tft 28" vga, τουλάχιστο δεν έχω δει πουθενά. Στην χώρα μας υπήρχαν λίγες τηλεοράσεις crt 28-29 ίντσες με vga. Αλλά πίστεψέ με θα είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός αν βρείς μια τέτοια. Αν βάλεις 16:9 δυστηχώς θα φένεται άσχημα κατά την γνώμη μου, γιατί το μαύρο αυτοκόλλητο που θα βάλεις θα πιάνει μεγάλο χώρο πάνω και κάτω. Χώρια και το bezel που θα είναι περιμετρικά. Μήπως έχει vertical οθόνη;
 
Ανεβάζω σε λίγα λεπτα κανα δυο φωτογραφίες της καμπίνας που θα παραλάβω για να δείτε και να μου πείτε
 
Αυτη ειναι που θα παραλαβω....





Μου ειπε οτι ειναι αριστη χωρις σπασιματα και γρατσουνιες. και οτι ειναι ξανα βαμενη σε φουρνο αυτοκινητων! και οι φωτογραφιες ειναι χωρις να εχει καθαριστει.

Τωρα αν απο αυτες τις φωτο βγαινει ακρη για την οθονη δεν ξερω...
 
Ναι, ξέρω από που την πήρες. Λοιπόν 4:3 είναι η οθόνη αλλά δεν μου είπες τι ανάλυση θέλεις να σηκώνει;

Για να βάλεις tft θα πρέπει να είναι μικρότερη από 28" για να χωράει στο πλάτος. Ίσως 26 ή 24 αλλά θα πρέπει να μετρήσεις πρώτα πριν την αγοράσεις. Και προτείνω να μετρήσεις και το ύψος της tft για να δεις πόσο κενό θα αφήνει πάνω και κάτω. Μπορεί να μην σου αρέσει οπτικά το αποτέλεσμα.
 
θελω να σηκωνει τουλαχιστον την βασικη VGA αναλυση 800Χ600 γιατι θα τρεχει και πλατφορμες νεοτερες οπως PS1 , PS2 , Gamecube κλπ...

Απο εκει και περα η οθονη που θα παραλαβω δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν θα λειτουργει και σε τι κατασταση θα ειναι γενικα... Αν ας πουμε λειτουργει και την κρατησω που δεν το νομιζω μετα απο τοσα χρονια να ειναι οκ, τι αναλυση μπορει να βγαλει και πως μπορει να συνδεθει με την VGA της motherboard του υπολογιστη?
 
Δεν σηκώνουν τέτοιες αναλύσεις αυτές οι οθόνες. Ακόμη και σε 640x480 πολύ αμφιβάλω αν θα σου δείξει σωστά (flickering). Δύο λύσεις υπάρχουν: βάζεις tft όπως λες ή ψάχνεις να βρεις crt 28" με vga (ψύλο στα άχυρα). H σύνδεση του pc με την jamma μπορεί να γίνει με το j pac, δες εδώ https://www.ultimarc.com/jpac.html
 
μαλλον θα παω σε κατι τετοιο....https://www.skroutz.gr/s/4675334/LG-27MP65HQ.html

Πιστευω θα την χωραει οριακα γιατι εχει πολυ μικρα bezels, η οθονη αυτη εχει πλατος 62 εκ , και η καμπινα εχει πλατος 73 εκ οποτε μπορει και να την περνει...

Παρολα αυτα δεν θα κανω καμια κίνηση αν πρωτα δεν μετρήσω αφου την παραλαβω...

Και μετα ενα αλλο θεμα που πιστευω πως θα εχω ειναι το πως θα στηριξω την TFT οθονη αυτη η καποια αλλη μικροτερη , γιατι σιγουρα στην βαση της CRT δεν θα μπορει να κουμπωσει...
 
Xμ δεν έχω δει ok baby από μέσα για να σου πω πως είναι. Φαντάζομαι θα πρέπει να κάνεις καμιά πατέντα, πχ να βιδώσεις την οθόνη επάνω σε ξύλο και το ξύλο επάνω στα μεταλλικά στηρίγματα της crt οθόνης.
 
Και μια ακομα ερωτηση. εχω και ενα xbox 360 και σκεφτομουν αν θα μπορουσα με καποιον τροπο να τρεχω τα xbox live arcades απο το control panel της καμπινας. Αλλα πως θα γινει αυτο?

αυτο εδω κανει για την δουλεια που το θελω? https://www.ultimarc.com/console.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Για την οθόνη αναγκαστικά θα την δέσεις με κάποιο τρόπο πάνω στο μεταλλικό κάσωμα που έχει εσωτερικά η καμπίνα. Το καλό είναι οτι ανοίγει σαν καπώ αυτοκινήτου η ΟΚ baby (απο μπροστά), οπότε δεν θα παιδευτείς. Προσοχή στην αφαίρεση της αρχικής οθονης, οπωσδήποτε αποφόρτισε πριν κάνεις οτιδήποτε.

Τώρα για την όλη ιστορία με τις TFT, ούτε εγώ τις γουστάρω σε καμπίνα, αλλα άν εσένα δεν σε ενοχλεί τότε όλα οκ (baby).

Αν δείχνει καλά πάντως σαν οθόνη, χωρίς flicker, μαγνητισμούς, θολώματα, γεωμετρίες...(99% θα είναι Polo Hantarex 28'') , στην παίρνω ε υ χ α ρ ί σ τ ω ς για να έχω καβάτζα για την δικιά μου ok baby ! Εγώ είμαι τις σχολής 320Χ240 και ξερό ψωμί....

1@telonio[/USER] Το κάσωμα της οθόνης στις OK Baby γίνεται rotate ανάλογα με τις ανάγκες, οπότε παίζει και hr και vr !

Για τα καινούργια παιχνίδια που θες σαφώς δεν κάνει η cga, αυτές οι οθόνες ειναι για κλασικά arcade (cps1/2, neo geo κλπ), η καλύτερη λύση ειναι όντως να βρεις μια CRT VGA απο παλιό PC κάπου, με λίγη τύχη σε αγγελίες η απο φίλους με παλιά PC σε σπίτι, εργασία κλπ, ίσως βρεις μια μεγάλη (Οι γραφίστες της εποχής συνήθιζαν να έχουν μεγάλες οθόνες για Photoshop οπότε αν θυμάσαι κάποιον πάρτον τηλέφωνο !)

Με τα MAME/hyperspin κλπ δεν μπορώ να βοηθήσω, μιας και δεν έχω ασχοληθεί, έχω κανονικό hardware, και τώρα πείστηκα να πάρω μια multi jamma, έτσι για το χαβαλέ. Δεν θέλω να χαλάσω την συνδεσμολογία jamma, ούτε να έχω ολόκληρο PC μέσα (η TFT monitor !)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Μηπως μπορεις αφου εχεις ιδη την καμπινα να μου μετρήσεις σε παρακαλω ποσο ειναι η διάσταση πανω - κατω και δεξια- αριστερα απο τα bezels οπως δείχνω και στην φωτογραφια για να δω αν χωραει η παραπανω TFT που βρηκα η οποια εχει πλατος 62 εκατοστα?



Και μια ακομα ερωτηση πως αποφορτίζω την οθονη? Ζητησα βέβαια απο τον Βενο να μου την αποφορτίσει πριν την στειλει και να εχει βγάλει την βεντούζα αλλα καλου κακου να ξερω αν δεν γινει ετσι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδώ είναι ένας τρόπος να αποφορτίσεις την οθόνη.


Γενικώς πρόσεχε τι ακουμπάς πίσω από την οθόνη.

Αλέξανδρε μακάρι να γινόταν vr και η οθόνη στο naomi που έχω. Οι γραφίστες εδώ δεν νομίζω να είχαν πάνω από 25" οθόνη. Έφαγα τόσο χρόνο να ψάχνω vga crt 29" τηλεόραση/οθόνη pc σε όλη την επικράτεια της χώρας. Βέβαια και μια 22" crt pc oθόνη είναι τέρας σε διάσταση. Σημαντικά μικρή όμως σε σύγκριση με μια 29".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο μονιτορ 28 CRT με VGA οσο και αν εψαξα δεν βρηκα , μονο κατι 17 και 21'' βρηκα.

Βρησκω ομως τηλεοραση CRT 28'' αλλα φανταζομαι οτι δεν θα κανει γιατι πρωτον δεν θα χωραει μεσα στην καμπινα ολοκληρη η τηλεοραση αλλα και γιατι ειναι με scart και οχι με Vga...
 
Μόλις ευκαιρέσω θα την μετρήσω - δεν σου υπόσχομαι για άμεση απάντηση γιατι εχω κατι τρεχάματα, κανονική CRT με scart θα σου κάνει δουλειά αν βγάλεις καλό RGB σήμα απο κάποια κάρτα γραφικών τύπου arcade vga η πειράγματα (που δεν τα ξέρω). Προφανώς θα παίζει κομπλέ οτιδήποτε απο PS1, PS2, Gamecube κλπ.

Πάντως τα Bezel βγαίνουν εύκολα για να ξέρεις, οπότε μπορείς να φτιάξεις και δικά σου, η να τα αφαιρέσεις και εντελώς
 
Αν το ok baby έχει 28" οθόνη τότε χωράει η crt τηλεόραση 28". To μόνο θέμα που μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι τα 4 μεταλλικά στηρίγματα της τηλεόρασης να πέφτουν αλλού σε σχέση με τις τρύπες στη βάση του ok baby. Δεν είναι σίγουρο αλλά πιθανό. Και σωστά θα έχει scart η τηλεόραση, που μπορείς να συνδέσεις και να δεις εικόνα από το pc, αλλά όχι σε μεγάλη ανάλυση (320x240 που αναφέρει ο Αλέξανδρος είναι ιδανική).
 
δηλαδη και η CRT TV με scart εχει αναλυση τοσο χαμηλη 320χ240 ? νομιζα πως θα ειχα 800χ600, αν ειναι ετσι θα εμενα και με την δικη της οθονη αν δουλευε...δεν θα υπηρχε λογος να παω σε αλλη crt. Eχω ιδη και αλλη καμπινα οπου εχω βαλει TFT με hyperspin και εκτος ελαχιστων εξαιρέσεων , δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με το αποτελεσμα, οποτε μαλονν σε TFT θα καταλήξω αρκει να βεβαιωθώ πρωτα για τις διαστάσεις που μπορει να χωρέσει...
 
Όχι μπορείς να ανεβάσεις και υψηλότερη ανάλυση σε crt τηλεόραση. Προσωπικά είχα ανεβάσει 800x600 και αν δεν κάνω λάθος (γιατί πάει καιρός) και 1024x768. To θέμα ήταν πως από 640x480 είχε πολύ flickering (τρεμούλιασμα οθόνης). Βασικά οι τηλεοράσεις crt είναι ιδανικές για low resolution retro gaming. Δηλαδή αναλύσεις bubble bobble, pacman και άλλα ανάλογα.
 
Πίσω
Μπλουζα