Kλείνει η "Ραδιοτηλεόραση"';

85devotee είπε:
Aπό πότε η κυκλοφορία ενός συγκεκριμένου περιοδικού είναι δικαίωμα; Δόξα τω Θεό υπάρχουν και άλλα τηλεοπτικά περιοδικά. Γιατί κόλλησες με το κρατικό που το πληρώνει όλος ο λαός; Επειδή θες να βλέπεις σειρές του 70 σε dvd;
Αν με ήξερες προσωπικά δεν νομίζω να έλεγες τα ίδια.Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες σειρές του '70 που να μπορούσαν να διατεθούν απο το περιοδικό!
 
nick είπε:
Αν με ήξερες προσωπικά δεν νομίζω να έλεγες τα ίδια.Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχουν άλλες σειρές του '70 που να μπορούσαν να διατεθούν απο το περιοδικό!
Eσύ είπες πριν ότι δικαιούσαι το περιοδικό.
 
85devotee είπε:
Eσύ είπες πριν ότι δικαιούσαι το περιοδικό.
Φυσικά και το είπα. Και δικαιούμαστε όλοι να κυκλοφορεί ένα περιοδικό που δεν το έφτιαξαν αυτοί που θέλουν να το κλείσουν!
 
nick είπε:
Φυσικά και το είπα. Και δικαιούμαστε όλοι να κυκλοφορεί ένα περιοδικό που δεν το έφτιαξαν αυτοί που θέλουν να το κλείσουν!
Το θέμα είναι ποιος το πληρώνει αυτό το περιοδικό και δεν το πληρώνουν ούτε αυτοί που το έφτιαξαν ούτε αυτοί που το κλείνουν τώρα αλλά όλοι εμείς τα κορόιδα. Το είπα και χθες, οποιανού του περισσεύουν τα λεφτά ας τα βάλει, εμείς που δεν θέλουμε να το χρυσοπληρώνουμε θέλουμε να το δούμε να κλείνει.
 
85devotee είπε:
Το θέμα είναι ποιος το πληρώνει αυτό το περιοδικό και δεν το πληρώνουν ούτε αυτοί που το έφτιαξαν ούτε αυτοί που το κλείνουν τώρα αλλά όλοι εμείς τα κορόιδα. Το είπα και χθες, οποιανού του περισσεύουν τα λεφτά ας τα βάλει, εμείς που δεν θέλουμε να το χρυσοπληρώνουμε θέλουμε να το δούμε να κλείνει.
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Τώρα θα το χρυσοπληρώνεις και δεν θα το έχεις κιόλας. Αυτό εννοούσα πριν όταν έλεγα περι γενικότερου συμφέροντος. Για να μην σου πώ οτι τώρα θα πληρώνεις υπέρ της ΕΡΤ και περισσότερα!
 
85devotee είπε:
Το θέμα είναι ποιος το πληρώνει αυτό το περιοδικό και δεν το πληρώνουν ούτε αυτοί που το έφτιαξαν ούτε αυτοί που το κλείνουν τώρα αλλά όλοι εμείς τα κορόιδα.
Κάνεις λάθος, το θέμα είναι ότι το κόστος του περιοδικού είναι ΨΙΧΟΥΛΑ σε σχέση με αυτά που έφαγαν και συνεχίζουν να τρώνε αυτοί οι ίδιοι που θέλουν τώρα να το κλείσουν "για το καλό μας".
 
Lord_Makro είπε:
Κάνεις λάθος, το θέμα είναι ότι το κόστος του περιοδικού είναι ΨΙΧΟΥΛΑ σε σχέση με αυτά που έφαγαν και συνεχίζουν να τρώνε αυτοί οι ίδιοι που θέλουν τώρα να το κλείσουν "για το καλό μας".
Συμφωνώ και πάλι και προσθέτω και το εξής: Τελικά υπάρχει επίπεδο στην Ελλάδα; Και όταν λέω επίπεδο εννοώ πνευματικό. Πως διαγράφεις έτσι μια κληρονομιά που άλλοι δούλεψαν χρόνια πριν για να την αποκτήσουμε; Δεν είναι λοιπόν μόνο θέμα χρημάτων αλλά και μόρφωσης όλων αυτών που νοιάζονται δήθεν για το καλό μας!
 
Με στενοχωρει το γεγονός για ρετρό λόγους. Χάνεται ακόμα κάτι που μου θύμιζε την παιδική μου ηλικία, ήταν συνήθεια να παίρνουμε τότε την ραδιοτηλεοραση. Σκέφτομαι επίσης ότι εκεί που αγοραζα τα παλιά τεύχη ένα η δύο ευρώ, τώρα θα πανε... Πάλι καλά που κάτι σώθηκε στο φόρουμ μας!
 
85devotee είπε:
Επειδή θες να βλέπεις σειρές του 70 σε dvd;
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες nick και johnalepou. Κακό είναι που εμείς οι τρεις (αλλά και άλλοι πολλοί σε αυτό το forum) χαιρόμαστε με το γεγονός ότι το συγκεκριμένο περιοδικό τα τελευταία 6 χρόνια έχει διανείμει ορισμένους από τους θησαυρούς του οπτικο-ακουστικού αρχείο της ΕΡΤ και που δεν θέλουμε αυτό να σταματήσει; Άλλωστε, το οπτικο-ακουστικό αρχείο της ΕΡΤ "ανήκει" σε όλους μας και μόνο ευχάριστο είναι το γεγονός ότι αποφάσισε η ΕΡΤ μετά από τόοοοοσα χρόνια να ανοίξει το αρχείο της και να κάνει αυτές τις προσφορές μέσω του περιοδικού. Και ναι, θα θέλαμε να δούμε και άλλες....

85devotee είπε:
Δόξα τω Θεό υπάρχουν και άλλα τηλεοπτικά περιοδικά. Γιατί κόλλησες με το κρατικό που το πληρώνει όλος ο λαός;
Γιατί το περιοδικό αυτό έχει ΙΣΤΟΡΙΑ, πολύ μεγάλη, πολύ σημαντική. Και γιατί δεν κοστίζει και τόσο η λειτουργία του στον Ελληνικό λαό - το περιοδικό εκδίδεται από μια μικρή ομάδα ανθρώπων που δουλεύουν με αγάπη και μεράκι τόσα χρόνια στο περιοδικό. Θα μπορούσαν να γίνουν σε άλλες ΔΕΚΟ πολύ μεγαλύτερες περικοπές...
 
Και στο κάτω κάτω δεν κολλαμε με το σημερα του περιοδικου και την κρατικη μονομερεια που εξακολυθει να υφισταται στα αρθρα του εστω και συγκαλυμμενα και κατα τοπους (παλια ηταν χειροτερα). Μας ενδιαφερει η ιστορια της τηλεορασης που καταγραφτηκε μονο σε αυτο το περιοδικο απο την αρχη της μεχρι σημερα (το τηλεραμα ηρθε αργοτερα και δεν γνωριζω για τον επαρκη βαθμο καλυψης αυτων των θεματων στα πρωτα του τευχη). Μας ενδιαφερει λοιπον η ιστορια που εχει αυτο το περιοδικο. Και το αρχειο του περιοδικου; Πανω που το ανακαλυψαμε και μας μιλησε και ειναι προσβασιμο; (δυστυχως χωρις σκανερ αλλα τεσπα :) ). Τι θα απογινει; Σαν τους γυφτους θα στηθουμε απεξω να περιμενουμε να το πεταξουν εξω απο το κτηριο για λογους εκκαθαρισης; :(
 
mhmerotategiatipino είπε:
Και στο κάτω κάτω δεν κολλαμε με το σημερα του περιοδικου και την κρατικη μονομερεια που εξακολυθει να υφισταται στα αρθρα του εστω και συγκαλυμμενα και κατα τοπους (παλια ηταν χειροτερα). Μας ενδιαφερει η ιστορια της τηλεορασης που καταγραφτηκε μονο σε αυτο το περιοδικο απο την αρχη της μεχρι σημερα (το τηλεραμα ηρθε αργοτερα και δεν γνωριζω για τον επαρκη βαθμο καλυψης αυτων των θεματων στα πρωτα του τευχη). Μας ενδιαφερει λοιπον η ιστορια που εχει αυτο το περιοδικο. Και το αρχειο του περιοδικου; Πανω που το ανακαλυψαμε και μας μιλησε και ειναι προσβασιμο; (δυστυχως χωρις σκανερ αλλα τεσπα :) ). Τι θα απογινει; Σαν τους γυφτους θα στηθουμε απεξω να περιμενουμε να το πεταξουν εξω απο το κτηριο για λογους εκκαθαρισης; :(
Νομίζω οτι τοποθέτησες το ζήτημα στις σωστές του διαστάσεις!
 
Πράγματι, αναρωτιέμαι κι εγώ το αρχείο τι θα απογίνει. Μακάρι να το πληροφορηθούμε άμεσα.
 
sunset89 είπε:
Πράγματι, αναρωτιέμαι κι εγώ το αρχείο τι θα απογίνει. Μακάρι να το πληροφορηθούμε άμεσα.
Γιατί ποιός νοιάζεται από τους ας πούμε υπεύθυνους για το αρχείο του περιοδικού. (Δεν αναφέρομαι φυσικά τους υπεύθυνους του περιοδικού, αλλά σ αυτούς που πήραν την απόφαση για το κλείσιμο του περιοδικού)

Δεν χρειάζεται νομίζω να αναφέρω τι είχε συμβεί ή ποιά ήταν η τύχη του αρχείου της ΕΡΤ μετά το 1981.
 
Ε, τότε φέρτε τα αντίσκηνα να στηθούμε απ' έξω από τις εγκαταστάσεις μήπως μαζώξουμε τίποτα πριν τον κάλαθο των αχρήστων!
 
Υπάρχει κανένας άλλος που να θεωρεί σχιζοφρενικό το γεγονός ότι διαφημίζουν ακόμα περιοδικό που ανακοινώθηκε επίσημα ότι κλείνει;

Χτες είδα στην ΝΕΤ διαφημιστικό της Ραδιοτηλεόρασης. Θα μου πείτε, τζάμπα είναι...

Αλλά και πάλι, κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται νομίζω.
 
Αυτοί που πραγματικά θα στενοχωρηθούν, πιστεύω, πως είναι όσοι ακόμη και σήμερα επιμένουν να αγοράζουν τη Ραδιοτηλεόραση όχι για την τιμή ή τα ντιβιντί της αλλά για το περιεχόμενό της που, αν μη τι άλλο, παρέμενε στα πλαίσια του σοβαρού, μακράν από τα περισσότερα τηλεοπτικά έντυπα που, πέρα από το καλύτερης -μάλλον- ποιότητας χαρτί, το περιεχόμενό τους ξέφευγε ακόμη και από τα όρια του σαχλού.

 


Μακάρι το αρχείο της να έχει καλύτερη τύχη. Άλλωστε στην εποχή που ζούμε δικαιολογίες του στυλ "δεν είχαμε κασσέτες να γράψουμε τ΄αθλητικά και σβήναμε την Αναδυομένη" δε στέκουν...



Είναι όμως πραγματικά λυπηρό να πρέπει να αποχαιρετίσεις άλλο ένα θ(δ)εσμό με τον οποίο μεγαλώσαμε...
:precry: Ας ελπίσουμε πως το αντίο δε θα είναι οριστικό και ίσως κάποτε να έρθουν εκείνες οι καλύτερες μέρες που χρόνια μας υπόσχονται αλλά δεν ξέρω αν τις έχουμε δει ακόμη...
 
Αν είναι να κλείσει λόγο κόστους,τουλάχιστον ας σωθεί το αρχείο,γιατί έχει πολλά για την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης,ελπίζω να μην είμαστε τόσο ζώα όπως με την περίπτωση του ιστορικού κτιρίου-στούντιο της Columbia που κάποιος ανεγκέφαλος υπουργός τότε αντί να σταθμίσει τα ιστορικά στοιχεία και την παράδοση που είχε αυτό το κτίριο για την ιστορία της ελληνικής μουσικής στην Ελλάδα,απλά έβαλε υπογραφή και το γκρεμίσανε.
 
είναι άραγε αλήθεια ότι είναι/ ήταν το ΜΟΝΟ κρατικό περιοδικό στην ευρώπη?
 
το τευχος που κυκλοφορησε χθες πεμπτη,ειναι και το τελευταιο της ραδιοτηλεορασης??...γιατι ειδα το εξωφυλλο στο περιπτερο και μου φανηκε σαν να ταν προπομπος του τελους....
 
Clemence είπε:
είναι άραγε αλήθεια ότι είναι/ ήταν το ΜΟΝΟ κρατικό περιοδικό στην ευρώπη?
...το μόνο..."ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ"-κρατικό περιοδικό, για να παίξουμε και λίγο με τσιτάτα του τελευταίου καιρού...

(...άντε να μας "αποσοβιετικοποιήσουνε", να ησυχάσουνε - και μαζί τους να ησυχάσουνε και κάτι τζιμάνια που αλλού πατούν κι αλλού βρίσκονται, αλλά έχουν κι άποψη...)
 
Πίσω
Μπλουζα