Katakis!

Donnie_D

RetroWannaBe
Joined
17 Ιαν 2009
Μηνύματα
44
Αντιδράσεις
11
Φοβερό trivia για ένα από τα πιο εντυπωσιακά (οπτικά τουλάχιστον) παιχνίδια του C64, το οριζόντιο shmup Katakis!

(Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, το όνομα του έκανε ένα μικρό κλικ, καθώς έχω γνωστούς εδώ που μένω (Χανιά) που το επίθετο τους είναι Κατάκης. -και μου έμοιαζε κάπως αστείο.)

Και απ’ ότι φαίνεται όντως το όνομά του έχει απόλυτη σχέση με Ελλάδα!

Όπως αναφέρεται στο τελευταίο τεύχος του Retro Gamer σε σχετικό αφιέρωμα, ο συνδημιουργός του παιχνιδιού Manfred Trenz, ο οποίος είναι Γερμανός και έμενε τότε στην πόλη Gutersloh, άνοιξε τον τηλ. κατάλογο, έπεσε το μάτι του στο όνομα ενός Έλληνα που έμενε εκει και τον έλεγαν Κατάκη (Katakis) και του άρεσε τόσο πολύ που αποφάσισε να το κρατήσει ως τίτλο για το παιχνίδι!20231023_101408.jpg20231023_101425.jpg
 
Φοβερό trivia για ένα από τα πιο εντυπωσιακά (οπτικά τουλάχιστον) παιχνίδια του C64, το οριζόντιο shmup Katakis!

(Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, το όνομα του έκανε ένα μικρό κλικ, καθώς έχω γνωστούς εδώ που μένω (Χανιά) που το επίθετο τους είναι Κατάκης. -και μου έμοιαζε κάπως αστείο.)

Και απ’ ότι φαίνεται όντως το όνομά του έχει απόλυτη σχέση με Ελλάδα!

Όπως αναφέρεται στο τελευταίο τεύχος του Retro Gamer σε σχετικό αφιέρωμα, ο συνδημιουργός του παιχνιδιού Manfred Trenz, ο οποίος είναι Γερμανός και έμενε τότε στην πόλη Gutersloh, άνοιξε τον τηλ. κατάλογο, έπεσε το μάτι του στο όνομα ενός Έλληνα που έμενε εκει και τον έλεγαν Κατάκη (Katakis) και του άρεσε τόσο πολύ που αποφάσισε να το κρατήσει ως τίτλο για το παιχνίδι!Προβολή συνημμένου 268126Προβολή συνημμένου 268127

Φοβερό παιχνίδι στον 64, και ενδιαφέρον η ιστορία του ονόματος. Έχω διαβάσει πως οι άνθρωποι της Irem εντυπωσιάστηκαν τόσο πολύ από το Katakis (και την ομοιότητα του με το R-Type) που ανάθεσαν στον Manfred Trenz το conversion του R-Type. Υπάρχει και Easter egg στο Turrican 2 (Manfred Trenz) που εμφανίζει ένα banner που γράφει KATAKIS LIVES!!! σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού.

Έχει και συνέχεια όμως. Το παιχνίδι ξανακυκλοφόρησε ως Denaris το 1989. Το όνομα Denaris δημιουργήθηκε από μια γεννήτρια τυχαίων ονομάτων και κατά σύμπτωση, μοιάζει με Ελληνικό όνομα.

1698052200259.png
 
Πίσω
Μπλουζα