Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

soufle

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
10
Επειδή τους άντρες τους έχουμε λίγο ριγμένους είπα να το ανοίξω, αν και δεν είμαι ειδική, για μια περιήγηση σε ό,τι αφορά τον άντρα του αμερικάνικου ονείρου και όχι μόνο!!

Ο Ken, λοιπόν, το απόλυτο California boy ή το παιδί με το χαμόγελο για διαφήμιση οδοντόπαστας είναι εδώ!! Ξανθός, καστανός, μελαχρινός ή με ανταύγειες :p . Μπρατσαράς με τέλεια γράμμωση ακόμη και στην πλάτη (έλεος!) και ένθερμος υποστηριχτής της μινέρβα... είναι ''ο καλός φίλος της Barbie '' ;) . Ευτυχώς η Mattel τον σουλούπωσε αρκετά τα τελευταία χρόνια...

Ken o ''πολυμορφικός'' και United Colors of Benetton

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Ο επόμενος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Paul της Sindy από τη Hasbro. Δεν τον έχω πετύχει πουθενά εκτός από φωτογραφία και κανένα ρουχαλάκι...στο ίδιο περίπου στυλ με τον Ken αλλά πιο καλοφτιαγμένη φατσούλα!

picture.php


Τυχαία ανακάλυψη ήταν ο ''Trendy" Kevin της MG και φίλος της Steffi Love!! Η απόλυτη γερμανόφατσα αλλά δεν τον λες και κακό...

picture.php


Ο επόμενος αγνώστων λοιπών στοιχείων ή John Doe είναι φίλος-αφεντικό (?) της Lisa από την Goldeco και μόνο σε φωτογραφία διότι μόνο τη Lisa ανακάλυψα...

picture.php


Παίδες ποστάρετε κατά βούληση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Soufle πολύ ενδιαφέρον ποστ :) . Μονο τον Κεν Κεν ξέρω εκτός από τον Τζον Τζον που είναι και πρώτος στην προτίμησή μου. Μάλιστα κάπου έχω έναν Κεν Κεν θα τον βρω και θα τον ποστάρω. Ο μελαχρινός Κέβιν της MG μου θυμίζει τον τραγούδιστή των A-HA!!!! πίσω στα 80ς :) !!!!!!!!!!

Υ.Γ. και μία ερώτηση υπάρχει κάποιο thread με πληροφορίες σχετικά με την Lisa της Goldeco?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Καλή μου soufle πολύ ωραίο το θρέντ που άνοιξες!Ο ξανθός Κεν είναι ο αγαπημένος μου,αν και τον έχω με καστανό μαλλί.Μετά τον Τζον Τζον είναι ο καλύτερος για μένα.Με τα χρόνια η matell τον χάλασε και κατά διαστήματα έβγαζε κάποιους πολύ ωραίους.Στο σύνολο όμως δεν μου αρέσουν οι τωρινοί.

'Ένα μεγάλο :thanx2: για τις πληροφορίες που μας έδωσες και για το θρέντ που άνοιξες!!!

Υ.Γ.Γλυκιά μου abbey δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάλογο ποστ.

Αλλά υπάρχει η λατρεμένη Αναστασία που μπορεί να σε διαφωτίσει καλύτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε!!

Γλυκιά μου abbey έχεις δίκιο για τον Κevin!! lol Και ιδού η απόδειξη...

Για τη Lisa δεν έχω πληροφορίες αλλά σου έβαλα 2 φωτογραφίες στο θρεντ για τις ''αντίζηλες''.

Καλό μου Rapunjelaki σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου άρεσε!! Όταν είχα πρωτοδεί τον Ken (τον είχαν αγοράσει σε μια φίλη μου) είχα ξετρελαθεί!! Παρόλα αυτά σήμερα δεν τρελαίνομαι. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι τα τελευταία χρόνια η Mattel κυκλοφόρησε αρκετούς Ken πολύ...πατάτες!! Αγόρασα όμως έναν πριν 2-3 χρόνια με συνθετικά μαλλιά και όχι βαμμένα, που είναι πολύ παιδί εδώ που τα λέμε ;) , και μάλλον είμαι προκατειλημμένη :D ! Κάποια στιγμή θα τον περάσω...μαζί με την προίκα του!!

Αυτός πρέπει να είναι ο πρώτος ή από τους πρώτους Ken που κυκλοφόρησαν και ποζάρει δίπλα στην καλή του...

http://image3.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/ht_1-1960sBarbieKen_090213_ssv.jpg

picture.php


Περνάω και τον δύτη ολοκληρωμένο, μαζί με τα συνολάκια που κυκλοφορούσαν από την ίδια σειρά όπως ήταν στο κουτί

picture.php


picture.php
 
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε!!

Γλυκιά μου abbey έχεις δίκιο για τον Κevin!! lol Και ιδού η απόδειξη...

http://i644.photobucket.com/albums/uu170/simon57_03/for%20all%20friends/a-ha-431x300.jpg

Για τη Lisa δεν έχω πληροφορίες αλλά σου έβαλα 2 φωτογραφίες στο θρεντ για τις ''αντίζηλες'' ;) . Θα περιμένουμε φωτο και από τον δικό σου!!

Καλό μου Rapunjelaki σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου άρεσε!! Όταν είχα πρωτοδεί τον Ken (τον είχαν αγοράσει σε μια φίλη μου) είχα ξετρελαθεί!! Παρόλα αυτά σήμερα χμμμ... Έχεις απόλυτο δίκιο ότι τα τελευταία χρόνια η Mattel κυκλοφόρησε αρκετούς Ken πολύ...πατάτες!! Αγόρασα όμως έναν πριν 2-3 χρόνια με συνθετικά μαλλιά και όχι βαμμένα, που είναι πολύ παιδί εδώ που τα λέμε ;) , και μάλλον είμαι προκατειλημμένη :D ! Κάποια στιγμή θα τον περάσω...μαζί με την προίκα του!! Α,όλα κι όλα! Μπορεί το παλικάρι να μην έχει ανάγκη αλλά δεν θα το αφήσουμε χωρίς τις πετσέτες του, τα σεντονάκια του κ.λ.π. :D :D

Αυτός πρέπει να είναι ο πρώτος ή από τους πρώτους Ken που κυκλοφόρησαν και ποζάρει δίπλα στην καλή του...

http://image3.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/ht_1-1960sBarbieKen_090213_ssv.jpg

picture.php


Περνάω και τον δύτη ολοκληρωμένο, μαζί με τα συνολάκια που κυκλοφορούσαν από την ίδια σειρά όπως ήταν στο κουτί

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Καλή μου soufle ο πρώτος Κεν δεν ήταν ωραίος,μόνο καλλίγραμμα πόδια είχε.

Ο δύτης είναι κούκλος όπως και στις άλλες φωτογραφίες.Μπορεί να έχει το χαμόγελο colgate αλλά για μένα αυτός είναι ο Κεν που ξέρω.Σε ευχαριστούμε που μας βάζεις τόσο όμορφες φωτογραφίες! :D
 
Αχ τι ωραια!!! Επιτελους εχουμε και ενα θρεντ για τον Κεν!!! Soufle θα ειναι πολυ συγκινητικο να τον δω με λιγη προικα απο τα χερακια σου γιατι ο κακομοιρης ζει στην σκια της Μπαρμπι!

Εδω μπορειτε να δειτε και μερικα ακομα στοιχεια για τον Κεν.

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=180064&postcount=60

Για την Lisa της Goldeco παιδια εκανα μια Αναζητηση στο φορουμ, πανω δεξια εχει το κουμπακι Αναζητηση οπου μπορειτε να ψαχνετε αν υπαρχει κατι πριν το ποσταρετε ;) , και δεν βρηκα τιποτα. Δεν την γνωριζω αυτην την κουκλα και για αυτο οποιος ξερει κατι για αυτην θα ηταν πολυ ομορφο να το μοιραστει μαζι μας! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rapunjelaki μου έχεις απόλυτο δίκιο!! Ο πρώτος Ken κάθε άλλο παρά.. κούκλος ήταν!! Η χαρά είναι δική μου που σας αρέσουν οι φωτό!! Ο δικός σου καστανός είναι όπως αυτόν της Benetton; Όποτε μπορέσεις πέρνα καμιά φωτό!!


Αναστασία
μου υποκλίνομαι και πάλι!! Υπέροχες και λεπτομερέστατες οι πληροφορίες για τον Ken!! Ευχαριστούμε πολύ που εμπλούτισες με αυτές το θρεντ!! Προς το παρόν μερικά κομμάτια από την προίκα του αγοριού από τη φυσική του μητέρα...Mattel και εν αναμονή για πουκαμισάκι από τη θετή!!

Αυτός είναι ο πρίγκιπάς μου :dribble: ...

picture.php


Και εδώ με τα ρούχα που αγοράστηκε (Το ρολόι από άσχετο σετ...) :

picture.php


Τα επόμενα κομμάτια είναι ότι έχω από Ken Fashion Avenue και ο ξανθός Ken που αρέσει τόσο πολύ στο Rapunjelaki αφιερωμένος!!

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγαλη η εξελιξη του Κεν!

Εδω σας δειχνω τον Κεβιν με την καλη του Steffi Love.

Δεν ξερω απο ποτε ειναι γιατι αγοραστηκαν χυμα σε παζαρι, ομως γραφουν και οι δυο simba.

Προβολή συνημμένου 5723
 
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τις υπέροχες φωτογραφίες με τους κούκλους σου καθώς και για την αφιέρωση!Κούκλος ο πρίγκιπας αλλά ο ξανθός Κεν λόγω παιδικής αδυναμίας σούπερ κούκλος! ;)

Συνημμένα σου βάζω τρεις Κεν αφιερωμένοι σε σένα!!!

Δωροθέα μου πολύ όμορφο το ζευγάρι σου!Να το χαίρεσαι!!! :D
 
Δωροθέα μου σε ευχαριστούμε πολύ για το νέο Kevin!! Και τι όμορφο ζευγάρι!! Να τους χαίρεσαι!!

Rapunjelaki μου σε ευχαριστώ για τις φωτό και την αφιέρωση!! Και τι ...κούκλοι!!! Τον μελαχρινό δεν τον έχω ξαναδεί!! Καλά για τον ξανθό, είναι ο πρίγκιπάς μου !!:dribble: Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται!! ;) ;)

Αυτά είναι τα μοναδικά ρουχαλάκια Paul που έχω!!

picture.php


Και αυτά είναι από ένα χμ..προπέρσινο σετάκι, νομίζω, που ήταν μαζί με ρούχα Barbie όπου και περιείχε τις σαγιονάρες που άρεσαν τόσο στη Rapunjel μας

picture.php


picture.php


(Η εξωτερική φωτογράφηση για πρώτη και μάλλον τελευταία φορά! Όχι λόγω περικοπών στο μπάτζετ ;) , αλλά λόγω γειτόνων που με κοιτούσαν σαν εξωγήινο ον και άντε να εξηγήσεις... )
 
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Καλή μου soufle υπέροχα τα ρουχαλάκια Paul και ο πρίγκιπας σου.Η εξωτερική φωτογραφία είναι υπέροχη!!!Να σαι καλά να δημιουργείς πάντα!!! :D
 
Πάντα με τον καλό το λόγο γλυκό μου Rapunjelaki!!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!!

Ακόμα 2 ρουχαλάκια Ken. Το πρώτο έχει μπλε ταμπελάκι και λέει Ken ενώ το δεύτερο ροζ με το B από Barbie όπως όλα τα Fashion Avenue.

picture.php


picture.php


Aκολουθούν συλλογές από παπουτσάκια που δείχνουν τη εξέλιξη των ''πατούμενων'' του Ken.

Στην πρώτη εικόνα το πάνω αριστερά ζευγάρι είναι Τζον Τζον και δίπλα του το αντίστοιχο που κυκλοφορούσε από τη Mattel την ίδια εποχή για σύγκριση.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Πάντα με τον καλό το λόγο γλυκό μου Rapunjelaki!!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!!

Ακόμα 2 ρουχαλάκια Ken. Το πρώτο έχει μπλε ταμπελάκι και λέει Ken ενώ το δεύτερο ροζ με το B από Barbie όπως όλα τα Fashion Avenue.

picture.php


Και... ''Χέρια ψηλά, όλα τα φτάνω....''

picture.php


Aκολουθούν συλλογές από παπουτσάκια που δείχνουν τη εξέλιξη των ''πατούμενων'' του Ken.

Στην πρώτη εικόνα το πάνω αριστερά ζευγάρι είναι Τζον Τζον και δίπλα του το αντίστοιχο που κυκλοφορούσε από τη Mattel την ίδια εποχή για σύγκριση.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Πάντα με τον καλό το λόγο γλυκό μου Rapunjelaki!!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!!

Ακόμα 2 ρουχαλάκια Ken. Το πρώτο έχει μπλε ταμπελάκι και λέει Ken ενώ το δεύτερο ροζ με το B από Barbie όπως όλα τα Fashion Avenue.

picture.php


Και... ''Χέρια ψηλά, όλα τα φτάνω....''

picture.php


Aκολουθούν συλλογές από παπουτσάκια που δείχνουν τη εξέλιξη των ''πατούμενων'' του Ken.

Στην πρώτη εικόνα το πάνω δεξιά ζευγάρι είναι Τζον Τζον και δίπλα του το αντίστοιχο που κυκλοφορούσε από τη Mattel την ίδια εποχή για σύγκριση.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Πάντα με τον καλό το λόγο γλυκό μου Rapunjelaki!!! Χαίρομαι που σου άρεσαν!!

Ακόμα 2 ρουχαλάκια Ken. Το πρώτο έχει μπλε ταμπελάκι και λέει Ken ενώ το δεύτερο ροζ με το B από Barbie όπως όλα τα Fashion Avenue.

picture.php


Και... ''Χέρια ψηλά, όλα τα φτάνω....''

picture.php


Aκολουθούν συλλογές από παπουτσάκια που δείχνουν τη εξέλιξη των ''πατούμενων'' του Ken.

Στην πρώτη εικόνα το πάνω δεξιά ζευγάρι είναι Τζον Τζον και δίπλα του το αντίστοιχο που κυκλοφορούσε από τη Mattel την ίδια εποχή για σύγκριση.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Τελικά όλοι οι κούκλοι ένα όνομα λατρεύουν:soufle και δικαιωματικά!

Υπέροχα όλα καλή μου soufle και ακόμη πιο υπέροχη η αγάπη που έχεις στους κούκλους!Τι να πω:υποκλίνομαι... ;)
 
#) Χαίρομαι πολύ που σας αρέσουν!! Rapunjelaki μου πάλι με κάνεις και κοκκινίζω!! Τα παπουτσάκια είναι αρκετούτσικα γιατί πέτυχα 2 συλλογές μόνο παπούτσια Ken και φυσικά τις ''χτύπησα''!! ;)

Τα ρουχαλάκια αυτά είναι από τα πιο πρόσφατα. Το πρώτο αγορασμένο πριν 1-2 χρόνια και τα άλλα 2 προ 2 εβδομάδων... Ο Ξανθός Ken μου πήγαινε ''γάντι'' με αυτά γιατί μοιάζει με κολεγιόπεδο του 80!

Όπως πάντα αφιερωμένος στο Rapunjelaki μας!!

Αυτό που μου τη δίνει στα καινούρια ρούχα Ken είναι ότι δεν έχουν ταμπελάκια γνησιότητας. Πάλι περικοπές η Mattel;

picture.php


picture.php


picture.php
 
Ken από τη Mattel και άλλοι ''αντίζηλοι'' του Τζον Τζον

Καλή μου soufle σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση.Είναι κούκλος με αυτά τα ρούχα ο ξανθός Κεν. Υπέροχος και ο πρίγκιπας σου. Τα ρούχα που κυκλοφόρησαν τελευταία για τον Κεν πράγματι δεν έχουν ταμπελάκι αλλά δεν πειράζει.Έψαχνα πολύ καιρό να αγοράσω ρούχα για κούκλο και δεν υπήρχαν.Όταν κυκλοφόρησε αυτή η σειρά για τον Κεν fashionista χάρηκα.Βέβαια τα ρούχα τα πήρε ο Τζον Τζον. #)
 
Πίσω
Μπλουζα