[Kenner] Strawberry Shortcake 1980 [Φραουλίτσα]

mytinyworld

RetroNuts!
Joined
18 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.859
Αντιδράσεις
91
Τη θυμάστε? Από το 1980, η γνωστή στην Ελλάδα ως Φραουλίτσα! Strawberry Shortcake, από την εταιρία Kenner. Μυρίζει ακόμα φράουλα! Γιάμι! :)

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Strawberry Shortcake, 1980

Υπέροχο θρεντ χίλια μπράβο στην πολυαγαπημένη mytinyworld!

Οι δικές μου φραουλίτσες είναι του 2000 και μετά!

Πολυαγαπημένη mytinyworld πάνγλυκια η Φραουλίτσα σου!!!

Μύρισε μέχρι εδώ φράουλα!
 
Ραπουνζέλ μου, αυτή η φραουλίτσα είναι μύθος!

Σαν μεγαλύτερη που είμαι, να σας πω ότι στο σχολείο παθαίναμε ντελίριο τα κοριτσάκια για οτιδήποτε είχε πάνω τη φραουλίτσα. Τετράδια, αυτοκόλλητα, μπλουζακια.... Η φραουλίτσα μου ήταν πάντα μαζί μου, στην τσάντα στο σχολείο, μέσα στη ντουλάπα της bibi-bo όταν πήγαινα στη γειτονιά για παιχνίδι, στο κρεβάτι μου το βράδυ, μαζί στις επισκέψεις. Ηταν κάτι σαν... μασκότ! Αυτή που σας έδειξα δεν είναι η παιδική μου, είναι πέρσι αγορασμένη και είναι (τι άλλο?) μια μπαλαρίνα!

Για να δείτε πως ήταν οι φιγούρες της παλιάς μας φραουλίτσας, βάζω μια φωτογραφία από ένα μικρό ντοσιέ. Το χρησιμοποιούσα στο σχολείο ως πρόχειρο σχεδόν σε όλες τις τάξεις του δημοτικού :)

Οταν πάω στο πατρικό μου, θα φέρω τη φραουλίτσα μου και τα ρουχαλάκια της να την ντύσω και να σας δείξω και την γκαρναρόμπα της!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτην την κουκλιτσα βρε παιδια ποτε δεν την ειχα προσεξει! Ουτε τοτε, ουτε τωρα! Σαν τον σπιρτουλη και την χαπι χαπι σιστερ την επαθε μαλλον, που τα σνομπαρα για την ΒΙΒΙΒΟ!!!

MytinyWorld μου η Φραουλιτσα σου που την επαιρνες μαζι παντου μηπως την ελεγαν κολαουζο; :D

Ειναι πολυ χαριτωμενη και μου αρεσει πολυ το ντεκορ που της εκανες!!! :)

Κριμα που μεσω ιντερνετ δεν φτανει το φραουλενιο της αρωμα!
 
Strawberry Shortcake, 1980

Τέλειο το ντοσιέ!!! Πολυαγαπημένη μου mytinyworld τη θυμήθηκα. Εσύ παντού με τη φραουλίτσα εγώ παντου με τη bibi-bo! Θυμάμαι είχα ένα μπουφάν με μια εσωτερική τσέπη και έβαζα μέσα τη bibi-bo! Τι έχει τραβήξει κι αυτή η κούκλα!

Από το ένα πλάι μπροστα φούσκωνε η κούκλα και έμοιαζα σαν να ήθελα ανόρθωση στήθους!!! :D
 
Χα, χα, κολαούζο, ναι, μπορείς να την πεις κι ετσι! Αχ Αναστασία μου, κι εγώ μαράζι την είχα, αλλά αφού δεν μου παίρνανε δεύτερη, το εκμεταλλευόμουν ζητώντας και καμιά άλλη κουκλίτσα! Ασχέτως του τι κατάφερνα :(

Την φραουλίτσα ωστόσο, την είχα πριν τη bibi bo..

Ραπουνζέλ μου, η bibi bo είναι 28 εκατοστά, η φραουλίτσα 14, νομίζω ότι ήταν πιο βολικός ο δικός μου κολαούζος! :D
 
Η φραουλίτσα σήμερα

Ηθελα να σας δείξω πως είναι η φραουλίτσα σήμερα, για να καταλάβουμε τις τάσεις δύο τελείως διαφορετικών εποχών!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πολυ καρτουν!!! Μυριζε παιδικος σταθμος το μονιτορ!!! :D

Καλα εκανες και μας την εδειξες Mytinyworld, δεν την γνωριζω καθολου αυτην την κουκλα, ουτε την τοτε, ουτε την τωρα! Ειμαι τελειως αδιαβαστη :eek: Και τρελλαινομαι για κουκλες που εχουνε μαζι και ζωακι παρεα. :flower:
 
Ετσι είναι Αναστασία μου! Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι και τότε και τώρα η φραουλίτσα μυρίζει φράουλα και η κάθε φίλη (λεμονίτσα κλπ) το αντίστοιχο φρούτο! Η φραουλίτσα είχε ένα γατούλη τον gustard (δυστυχώς δεν σώζεται ο παλιός να σας τον δείξω :( ...) που προφανώς η μετεξέλιξή του είναι το γατάκι στο καλαθάκι της βέσπας!

Επίσης, ας σημειωθεί ότι το 1980 η φραουλίτσα οδηγούσε τρίκυκλο ποδηλατάκι. Σήμερα, οδηγεί βέσπα! :xm:

Περισσότερες πληροφορίες γι'αυτή την κουκλίτσα με την αρκετά μεγάλη ιστορία και πολύ μεγάλη εμπορικη επιτυχία, μπορεί να βρει όποιος θέλει εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Strawberry_Shortcake
 
Strawberry Shortcake,

Η δικιά μου αγαπημένη Φραουλίτσα είναι αυτή που επισυναπτω.Έχω τρεις διαφορετικές Φραουλίτσες,την Τουρτίτσα και την Κερασίτσα.Οι Φραουλίτσες με τα μακριά μαλλιά δεν μου αρέσουν κι ας έχω δύο. Το γατάκι της πολυαγαπημένης στη φωτογραφίας λέγεται Ροζούλα και το σκυλάκι της Φραουλίτσας,κάπου τα έχω φυλαγμένα,λέγεται Μπλεδούλης.Το Μελάκι είναι ο φίλος τους το πόνυ.

Η συγκεκριμένη της φωτογραφίας είναι η αγαπημένη μου...

Υ.Γ.Πολυαγαπημένη ευχαριστώ για το πιο γλυκό θρεντ που άνοιξες και για τις υπέροχες φωτογραφίες σου.

Λατρεμένη αν θες θα σου πάρω μια Φραουλίτσα να στη στείλω Ιταλία!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ γλυκούλα η φραουλίτσα σου ραπουνζέλ μου! Πρέπει να είναι η λίγο παλιότερη έκδοση. Θυμάσαι από πότε είναι?

Χαίρομαι που σου αρέσει αυτό το θέμα με την κουκλίτσα αυτή! Θέλω όταν πάω στο πατρικό μου (γιατί την έχω εκεί) να σας δείξω και άλλα πράγματά της, ρουχαλάκια της και τη χτενούλα της!
 
Strawberry Shortcake, 1980

Πολυαγαπημένη είναι του 2003.Τότε μου τη φέρανε δώρο.Άμα ανοίξω ένα μεγάλο μπαούλο με παιχνίδια που έχω θα βρω και τις άλλες να στις δείξω.Θα χαρώ πολύ να δω τα ρουχαλάκια της και τη χτενούλα της.
 
Εχει πολυ πλακα αυτη η Φραουλιτσα! Ειναι πολυ φατσα!!!! :D

Rapunjel μου να καθησεις φρονιμα και να μην στειλεις τιποτα! Και μονο που το σκεφτηκες αυτο αρκει και περισσευει. :flower:

Mytinyworld, αν καταλαβα καλα, τωρα λιγο απο το πατρικο, λιγο απο την αποθηκη που αδειασατε σε βλεπω να νοικιαζεις κανα σταδιο να τα στριμωξεις ολα αυτα τα ρετρο παιχνιδια! :eek:

Περιμενουμε, προσεχως, φωτογραφιες απο την προικα της Φραουλιτσας σου!
 
Κάθε τυχερό κοριτσάκι που αποκτούσε την φραουλίτσα, έβρισκε μέσα στο κουτί ένα φυλλάδιο όπου έβλεπε (και του έτρεχαν τα σάλια) ολόκληρη τη συλλογή με την οικογένεια και την προίκα της φραουλίτσας

fetch


και μια καρτ ποστάλ που έλεγε Thank You!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Strawberry Shortcake 1980

Πολυαγαπημένη mytinyworld υπέροχο το φυλλάδιο και η καρτ ποστάλ!Από τις πιο γλυκές κούκλες η Φραουλίτσα!
 
mytinyworld είπε:
Κάθε τυχερό κοριτσάκι που αποκτούσε την φραουλίτσα, έβρισκε μέσα στο κουτί ένα φυλλάδιο όπου έβλεπε (και του έτρεχαν τα σάλια) ολόκληρη τη συλλογή με την οικογένεια και την προίκα της φραουλίτσας
Δηλαδη Μytinyworld μου, η Φραουλιτσα αν και μικρη και αθωα με ολα αυτα τα φυλλαδια που κουβαλουσε ηταν πολυ επικινδυνη για τον οικογενειακο προυπολογισμο! :D

mytinyworld είπε:
και μια καρτ ποστάλ που έλεγε Thank You!!
Τωρα στις κουκλες της καταναλωτικης μας εποχης δεν εχει καρτ ποστάλ που λεει Thank You αλλα πανω στο κουτι γραφουνε Collect them All !!!!

Σουπερ οι φωτογραφιες του καταλογου!!!!
 
Σας είχα υποσχεθεί ότι θα φωτογραφίσω τον... κολαούζο μου! Ορίστε λοιπόν!! :)

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Strawberry Shortcake 1980

Πολυαγαπημένη mytinyworld υπέροχες φωτογραφίες με άρωμα φράουλας! Σε ευχαριστώ.Ότι πιο αγνό είδα σήμερα!Να σαι καλά!
 
Να γιατι ηταν ο κολαουζος σου!!!!!!!

Ειναι πανεμορφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα προικια της δε, ειναι το κατι αλλο!!!! :D :D:D
 
Σας ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια!! Πράγματι, η παλιά φραουλίτσα είναι η πιο αγνή φατσούλα κούκλας!

Ξέχασα μία ακόμη!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα