Killer Instinct review

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.936
Την εταιρία Rare λίγη σημασία την έδιναν όταν είχε βγάλει το R.C. Pro Am ή το Battletoads. Όταν πριν 20 χρόνια όμως βγήκαν στα arcades παιχνίδια όπως το Killer Instinct αλλά και το Donkey Kong Country για το SNES η εταιρία απέκτησε άλλη αίγλη. Το ΚΙ δημιουργήθηκε από τη Rare και λανσαρίστηκε από την Midway και την Nintendo. Το παιχνίδι ευτυχώς δεν έμεινε μόνο στα arcades αλλά μεταφέρθηκε και στα οικιακά συστήματα όπως το SNES και το Game Boy.

Η υπόθεση έχει ως εξής. Μία ισχυρή εταιρία ονόματι Ultratech οργανώνει τους αγώνες που ονομάζονται Killer Instinct. Μέσα στους μαχητές που συμμετέχουν και όντα-πειράματα της εταιρίας διοργανώτριας των αγώνων, που τεστάρονται για τις αποδόσεις τους.

Το ΚΙ εισάγει κάποια νέα δεδομένα που αλλάζουν τα πράγματα όπως τα ξέραμε μέχρι τότε.

Έτσι δεν έχουμε το κλασσικό μοτίβο των τριών γύρων όπου ο καλύτερος κερδίζει. Κάθε παίχτης έχει 2 ειδών μπάρες ενέργειας. Ο παίκτης που θα καταφέρει να μειώσει και τις δύο μπάρες του αντιπάλου είναι ο νικητής.

Έχετε βαρεθεί να σας στριμώχνουν στην γωνία και να τις τρώτε για τα καλά χωρίς να παίρνετε ανάσα; Ήρθε η ώρα να πάρετε την εκδίκηση σας κάνοντας ένα Combo Breaker. Έτσι λοιπόν με τον κατάλληλο χειρισμό μπορείτε να κόψετε τη φόρα του αντιπάλου σας.

Το παιχνίδι διαθέτει 10 παίκτες με μεγάλη ποικιλία χαρακτήρων.

Jago, θιβετιανός μοναχός

Orchid, μυστική πράκτορας

Sabrewulf, Δούκας που υποφέρει από λυκανθρωπία

Glacius, εξωγήινος εγκλωβισμένος από την Ultratech

Riptor, υβρίδιο ανθρώπου και κομψόγναθου

T.J. Combo, μποξέρ

Chief Thunder, αυτόχθων Αμερικάνος

Cinder, άλλο ένα πείραμα της Ultratech

Spinal, ένας σκελετός 2000 χρόνων

Fulgore, cyborg που ανέπτυξε η Ultratech.

Το παιχνίδι είναι ένα fighting τύπου Mortal Kombat όπου οι μαχητές πέραν των κλωτσιών και μπουνιών πετάνε φωτιές, λέιζερ, μεταμορφώνονται σε ζώα και άλλα ωραία καλούδια.

Όπως είπαμε οι μαχητές έχουν 2 μπάρες ενέργειας. Όταν η δεύτερη μπάρα φτάσει λίγο πριν το τέλος της σημειώνεται ότι ο παίκτης είναι σε κίνδυνο (danger). Κι εδώ έχουμε τελικές κινήσεις όπως το ΜΚ. Έτσι ο αντίπαλος μας ξεθεωμένος πια περιμένει με κατεβασμένα τα μούτρα την μοίρα του. Έχουμε λοιπόν τελική κίνηση σαν το Fatality όπου αποτελειώνουμε τον αντίπαλο μας. Σε συγκεκριμένες πίστες όπως της Orchid, που διεξάγεται σε μία ταράτσα, μπορούμε να αποτελειώσουμε το χαρακτήρα μας ρίχνοντας τον κάτω από την ταράτσα και αυτός καταλήγει επάνω σε ένα αυτοκίνητο.

Η ελαφριά εκδοχή των τελικών κινήσεων ονομάζεται Humiliation (εξευτελισμός) όπου κάνετε τον αντίπαλο σας να χορεύει μπροστά σας ενώ ακούτε ένα funky τραγουδάκι.

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος και ονομάζεται Ultra Combo. Είναι ένα μακρόσυρτο combo όπου ο αντίπαλος πραγματικά τα βλέπει κωλυόμενα καθώς μπορείτε να πετύχετε μέχρι και 80 απανωτά κτυπήματα! Αν νικήσετε τον αντίπαλο σας και έχετε έστω και λίγη από την 1η σας ενέργεια τότε έχετε Awesome Victory. Αν νικήσετε χωρίς να δεχτείτε κανένα κτύπημα τότε έχετε Supreme Victory.

Οι 2 τελευταίοι αντίπαλοι πριν τον τελικό Eyedol είναι πάντα ο Spinal και ο Fulgore. O Eyedol είναι ένα τραγοπόδαρο ον με δύο κεφάλια που κρατάει ένα ρόπαλο και σας πετάει φωτιές ή σας κτυπάει με το ρόπαλο. Όταν καταφέρετε να τον νικήσετε ο Eyedol πέφτει σε ένα λάκκο με λάβα όπως ο Arnie στο Terminator.

Στο SNES έχει γίνει πολύ καλή μεταφορά αν σκεφτούμε τους περιορισμούς της κονσόλας κρατώντας πάρα πολλά από τα στοιχεία του αρχικού παιχνιδιού. Τα μουσικά θέματα του παιχνιδιού είναι πραγματικά καταπληκτικά και έχουν μείνει στην ιστορία. Η Nintendo έκανε μια έξυπνη κίνηση σε αυτόν τον τομέα και μαζί με το παιχνίδι για το SNES έδινε δώρο μουσικά κομμάτια σε CD. Επίσης η κασέτα είναι σε μαύρο χρώμα για να τονίζει τη μοναδικότητα του παιχνιδιού για την κονσόλα.

Η μεταφορά για το Game Boy είναι επίσης πολύ αξιοπρεπής και έχετε και τη δυνατότητα να το παίξετε και στο Super Game Boy. Λόγω χωρητικότητας του cartridge έχουμε λιγότερους παίκτες αλλά όχι και λιγότερες κινήσεις. Έτσι κι εδώ δεν λείπουν οι τελικές κινήσεις αλλά και τα Combo από το Triple μέχρι και το Ultra.

Συμπερασματικά το παιχνίδι αξίζει μέχρι και το τελευταίο λεπτό και είναι must για κάθε gamer που του αρέσουν τα παιχνίδια μάχης και για το SNES και για το Game Boy.

Προβολή συνημμένου 106171

Προβολή συνημμένου 106172

Προβολή συνημμένου 106173

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτη φορα το ειδα στα ηλεκτρονικα στο μερος πουη εχουμε το εξοχικο και η γλωσσα μου εφτασε στο πατωμα και απο κεινη την στιγμη και μετα κοιμομουνα και ονειρευομουνα τον fulgore:p.Τονους απο κερματα εριξα στο συγκεκριμενο παιχνιδι και μετα το ελιωσα και στο snes αλλα μολις εγειναι full playable στο mame δεν αγγιξα ξανα την snes εκδοση.Εκπληκτικο,απιστευτο και δεν μπορει να το φτασει κανενα αλλο ειδικα αυτη η φολα του xbox one Που ειναι σαν να μην κυκλοφορησε ποτε.
 
Τι να πω για αυτο το παιχνιδι .Πραγματικα θα χρειαζομουν ενα βιβλιο ολοκληρο για να γραψω τις ομορφες στιγμες που περασα με τα 2 Killer Instinct .Οπως και ο Bill ετσι και εγω το πρωτο σοκ το επαθα στα arcade βολταρωντας την καθιερωμενη μας τσαρκα στα arcade μαγαζια της πολης μας με γνωστο φανατικο οπαδο της Sega και του φορουμ (ονοματα δεν λεμε :p ) .Υπερβολικο τα ι σμα στα ηλεκτρονικα και στο 1 και στο 2 ,αγορα στο snes και στο game boy εννοειται τις και μετεπειτα αγορα και του 2 στο Nintendo 64 .Για να μην μακρυγορω και γραψω καμμια τεραστια παραγραφο, η Nintendo και η Rare στα καλυτερα τους.Ετσι απλα .Κριμα και για τις 2 σημερα ,και πιο πολυ για την Rare που η MS την καταντησε Pet games εταιρια ,Kinnect dance ,sports, κτλ.Πολυ κατωτερος ο τελευτεος τιτλος για xbox one της τεραστιας ιστοριας των προκατοχων του .Εγω και παρα πολλοι ρετρο φανς του Killer Instinct περιμεναμε τουλαχιστον ενα μεγαλυτερο σεβασμο στην ιστορια του παιχνιδιου και οχι ενα μετριο fighting που θα σου αρπαζουν χρηματα για να ξεκλειδωνεις χαρακτηρες . jOHNNY εχεις ταλεντο στο review ! Γραφεις σε κανα site ? Διαβαζονται πολυ ευχαριστα
 
Ξέχασα να γράψω ότι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι ο Chief Thunder που απ'ότι βλέπω δεν είμαι και ο μόνος :) .

@Psy_Danis_3 Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλά σου λόγια. Όχι δεν γράφω σε κανένα site. Είναι όμως παιχνίδια που έχω ασχοληθεί αρκετά και τα έχω ζήσει μπορώ να πω. Κάποιες αναμνήσεις εξάλλου μένουν ανεξήτιλες στη μνήμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις μια τάση με τα κουτιά Αυστραλίας.... :p

Ωραία παρουσίαση όπως συνήθως. Νομίζω θα θελα να ξανά παίξω λίγο KI, έχω να το πιάσω στα χέρια μου πάνω από 10 χρόνια...
 
geo2004z είπε:
Έχεις μια τάση με τα κουτιά Αυστραλίας.... :p
Ωραία παρουσίαση όπως συνήθως. Νομίζω θα θελα να ξανά παίξω λίγο KI, έχω να το πιάσω στα χέρια μου πάνω από 10 χρόνια...
Τυχαία το έβαλα! Αυστραλέζικο πέτυχα πάλι? 10 χρόνια? Κίτρινα κάρτα Γιώργο :p .
 
Fulgore vs Glacius ,αυτό το ζευγάρι το έχω στο μυαλό μου όπως το Ryu vs Ken

Τοπ παιχνίδι για την κατηγορία του που πήγε το fighting στην εποχή του ένα βήμα πιο μπροστά .
 
Thanks για το review..

Ευχάριστες αναμνήσεις..

Μόλις 1 από τα 3 games που έχω για SNES, το είχα λιώσει..

Σαν χθες το θυμάμαι που το αγόραζα από ένα εμπορικό όταν κυκλοφορούσε.. με το cdάκι, μαύρο cartridge..εντυπωσιακό!
 
Killer Cuts το soundtrack παιδια .Το επερνες δωρακι μαζι με την εκδοση του snes .Ενα απο τα ελαχιστα soundtrack για videogames που το εχω απο τοτε .Και ναι το εχω ακουσει πανω απο 50 φορες ολοκληρο !
 
Psy_Danis_3 είπε:
Killer Cuts το soundtrack παιδια .Το επερνες δωρακι μαζι με την εκδοση του snes .Ενα απο τα ελαχιστα soundtrack για videogames που το εχω απο τοτε .Και ναι το εχω ακουσει πανω απο 50 φορες ολοκληρο !
Για το 50 φορες αμφιβαλλω! :p
 
Πολυ ωραιο και αυτο το Review Johnny

Το killer instict για το snes το ειχα αγορασει αφου ειχα παρει τα super street fighter 2 και MK 2 και δεν ξερω δεν μου εκανε ποτε κλικ το επαιξα λιγο και το παρατησα... Αργοτερα το ανταλλαξα με το Donkey Kong Country! :)
 
Ajax87 είπε:
Πολυ ωραιο και αυτο το Review Johnny Το killer instict για το snes το ειχα αγορασει αφου ειχα παρει τα super street fighter 2 και MK 2 και δεν ξερω δεν μου εκανε ποτε κλικ το επαιξα λιγο και το παρατησα... Αργοτερα το ανταλλαξα με το Donkey Kong Country! :)
Ευγε αγορι μου! χαχα
 
Το ΚΙ για το xbox ίσως είναι το καλύτερο φάιτινγκ που υπάρχει διαθέσιμο αυτή τη στιγμή
 
Jack Taylor είπε:
Το ΚΙ για το xbox ίσως είναι το καλύτερο φάιτινγκ που υπάρχει διαθέσιμο αυτή τη στιγμή
Δεν έχω παίξει και δεν έχω ιδέα.. Κάτι βιντεάκια στο youtube έχω δει..

Γενικά από fans του παλιού KI έχω ακούσει κακές κριτικές.. Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν δίκιο..
 
Δεν ξέρω τι ακριβώς περίμεναν οι φανς από την καινούργια έκδοση,το παιχνίδι έχει κρατήσει τα περισσότερα τεχνικά χαρακτηριστικά των παιχτών με πάρα πολύ καλές βελτιώσεις στις κινήσεις και την χορογραφία (προσωπική εκτίμηση)

Είναι γρήγορο γενικά όπως το θυμούνται οι περισσότεροι και το καλό για μένα είναι ότι δεν τσίμπησε στις 3d κινήσεις του χώρου ,δηλαδή κρατάει τον 2 way χαρακτήρα (αλλά παράλληλα με καταπληκτικά 360 γραφικά).Επίσης τα ηχητικά εφέ θεωρώ είναι στα υπέρ του .Δεν προσφέρει τίποτε λιγότερο από ότι λέει .

Τώρα,υπάρχουν μερικοί που κάνουν παράπονα για τις στολές κλπ ,όκευ ,δεν γίνεται να μείνουμε στα arcade (τα οποία λατρεύω) όταν μιλάμε για κονσόλες,πρέπει να υπάρχει μια εξέλιξη το απαιτούν και τα γραφικά ,έγιναν πιο κινηματογραφικά αλλά νομίζω δεν είναι λόγος αυτός να μην είναι ευχαριστημένος κάποιος από το παιχνίδι .Το παιχνίδι έκανε το απαραίτητο upgrade και το χρειαζόταν .

Φυσικά και παίρνει κι άλλη βελτίωση και εξέλιξη(more combos) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το παιχνίδι δεν παίζεται .

Γιατί εγώ το θεωρώ το κορυφαίο διαθέσιμο είναι γιατί έχει αρκετά στοιχεία που δεν έχει το SF(το κορυφαίο όλων) κι αυτό το κάνει πρώτη επιλογή στην κατηγορία του .
 
Kανεναν δεν πειραξε το upgrade του παιχνιδιου οσον αφορα τα γραφικα κλπ γιατι πολυ απλα ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων καθως προχωραει η τεχνολογια.Αυτο που πηραξε ομως ειναι ο παπας που προσπαθησαν να περασουν και καλα με τον free χαρακτηρα του παιχνιδιου που μονο free δεν ειναι και δεν ειναι τυχαιο που το παιχνιδι δεν εχει κανει σε καμια περιπτωση την επιτυχια που θα περιμεναν και μιλαμε για ενα παιχνιδι που ολοι παρακαλαουσαν να δουν μια συνεχεια του απο την εποχη του killer instinct gold μεχρι σημερα.Θες το παιχνιδι να υπαρχει και σε ψηφιακη μορφη κανενα προβλημα αλλα να υπαρχει κανονικα και σε δισκακι με ολους τους χαρακτηρες κυριως και μετα ας εβγαζαν DLC με τα Costumes,accessory packs αλλα δεν τους συνεφερε.Δεν γεινεγται να δινεις και καλα τζαμπα ενα παιχνιδι και μετα να πουλας 5$ τον καθε χαρακτηρα 4$ τα cosumes και 3$ τα accessory packs η για την Ultra edition να χρειαζονται 40$ και για την ultimate 60$ την στιγμη που το κορυφαιο fighting game αυτη την στιγμη το Super street fighter IV με την προσθηκη του arcade edition στα ιδια λεφτα λεφτα και ακομα χαμηλοτερα προσφερει ενα τεραστιο ροστερ 39 χαρακτηρων με ενα σωρο γνωστες και η κινησεις κλπ και ενα σωρο πραγματα γενικοτερα.Ναι ειναι καλο παιχνιδι το killer instinct για το xbox one αλλα δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του με το φτωχο ροστερ που διαθετει και χρειαζεται μεγαλητερη εξελιξη και βελτιωση στα combos που εχουν γιννει περισσοτερο button mushing και κανεις για πλακα και χωρις καμια ιδιαιτερη δυσκολια 15αρια και 18αρια combos με καποιοες πολυ μικρες εξερεσεις.Εχω λιωσει την εκδοση στα ηλεκτρονικα οσο λιγοι οπως και την εκδοση του snes αλλα και την εκδοση του killer istinct 2/gold σε arcades και Ν64 αλλα το νεο Killer instinct με ξενερωσε σαν οπαδο της σειρας ενω αντιθετα λιωνω καθε μερα σχεδον το εξαιρετικο Super street fighter IV: Arcade edition.Kαλο το killer instinct,ωραια γραφικα κλπ αλλα το Super street fighter IV: Arcade edition και σε ενα μηνα το update ultra street fighter IV με συν 6 πιστες καιθ 5 χαρακτηρες δεν το φτανει και ουτε θα το φτασει ποτε και μιλαω εγω που ειμαι μεγαλος οπαδος του Killer instinct και δεν το εχω δει μονο σε βιντεακια αλλα το εχω πεταξει τα ματια εξω.
 
Είμαστε λίγο άδικοι με το ρόστερ του ΚΙ ,είναι αριθμητικά ίδιο στην στάνταρντ έκδοση με τις προηγούμενες εκδόσεις και δεν βάζω μέσα τους πλας τότε μιλάμε για το μεγαλύτερο ρόστερ,δεν έχει το στόρυ του SF για να έχει 50 διαθέσιμους χαρακτήρες ας είμαστε ρεαλιστές .
 
Πίσω
Μπλουζα