[Kinder] Retro Kinder εκπλήξεις

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
120
Όταν είχαν πρωτοβγει στην ελληνική αγορά τα αυγουλάκια Kinder Έκπληξη έκρυβε πολύ ωραία πραγματάκια!

Θυμάστε τους νάνους;

P3310027.jpg


Και ο αγαπημένος μου:

P3310028.jpg


...to be continued

Προβολή συνημμένου 54538 Προβολή συνημμένου 54539
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
snakeyes08 εχεις κανει απιστευτες ανασκαφες στο φορουμ και μιλαμε οτι εχεις και μεγαλο ρετρο-μυαλο! ;)
 
Ειχα μαζεψει και γω αρκετους νανους. Αλλα οχι ολους. Ποσοι ηταν snakeyes08 στο συνολο?
 
Γύρω στους 20 ήταν συνολικά. Τι κρίμα που δε μπόρεσα να τους μαζέψω όλους

Τα πιγκουινάκια σας λένε κάτι;

Θυμάμαι καθαρά και το τραγούδι της διαφήμισης:

Ηρθαν τα πιγκουινάκια


Χαρούμενα πολύ



Είμαστε μια παρέα



Εμείς κι εσείς μαζί


Ήταν συλλογή μεταγενέστερη των νάνων με 10 μινιατούρες

(μόνο 3 ανακάλυψα μέχρι στιγμής)

P3310029.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για πότε μιλάμε περίπου; 1980 φεύγα ή 1990?
 
Είχα και εγώ από τα νανάκια :p επίσης θυμάμαι ότι ένα διάστημα είχαν βγάλει και φιγούρες από flintstones τα είχα όλα έχει κανένας σας?
 
Πρέπει να έχω μερικές 100ντάδες απο αυτά!!!Και είναι απο την 1η ή 2η χρονιά που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα-Πω πω σοκολάτα που είχα φάει τότε... :) αφού στο τέλος την πέταγα και κρατούσα μόνο το παιχνίδι!!!

Ευκαιρία να τα βρω και να ανεβάσω φωτο :)
 
Είχα 3-4 νάνους,άλλους τόσους πιγκουίνους και διάφορες άλλες συλλογές με μικρές άμαξες,με ποδοσφαιράκι,με έναν κλόουν που κατέβαινε από μια σκάλα,κάτι ωραίους κύκνους,πελαργούς και χελώνες,και άλλα που δεν τα θυμάμαι.Τα χάρισα όλα στα ξαδέρφια μου,και φυσικά τα έχασαν!

Έβγαινε και αυγό με flinstones (ξεχωριστό αυγό όχι kinder έκπληξη),αλλά και αυγό με power rangers

Από flinstones είχα τις 6 φιγούρες (Freddie,Vilma,Barney,Betty,Pebbles,Bam Bam) και ένα αυτοκίνητο.Επίσης είχα τύχει και πιο μεγάλους Freddie & Barney οι οποίοι ήταν συναρμολογούμενοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Είχα 3-4 νάνους,άλλους τόσους πιγκουίνους και διάφορες άλλες συλλογές με μικρές άμαξες,με ποδοσφαιράκι,με έναν κλόουν που κατέβαινε από μια σκάλα,κάτι ωραίους κύκνους,πελαργούς και χελώνες,και άλλα που δεν τα θυμάμαι.Τα χάρισα όλα στα ξαδέρφια μου,και φυσικά τα έχασαν!Έβγαινε και αυγό με flinstones (ξεχωριστό αυγό όχι kinder έκπληξη),αλλά και αυγό με power rangers

Από flinstones είχα τις 6 φιγούρες (Freddie,Vilma,Barney,Betty,Pebbles,Bam Bam) και ένα αυτοκίνητο.Επίσης είχα τύχει και πιο μεγάλους Freddie & Barney οι οποίοι ήταν συναρμολογούμενοι.
Είχαν βγει και kinder με φιγούρες από flinstones έπαιρνα και το θυμάμαι πολύ καλά
 
Οκ τότε...πάντως ωραία συλλογή...πρέπει να υπήρχαν και χελώνες κατασκευασμένες από ίδιο υλικό με νάνους και πιγκουίνους...και ήταν καθαρά για συλλογή,και δεν χρειάζονταν συναρμολόγηση,γιατί ήταν ολόκληρη η κάθε φιγούρα!
 
Εχω και εγω καποιεσ μινιατουρεσ απο ΚΙΝΤΕΡ, προσπαθω να κανω σθλλογη με μεταλλικεσ μινιατουρεσ. Δεν βρησκουντε...
 
Alekos78 είπε:
Εχω και εγω καποιεσ μινιατουρεσ απο ΚΙΝΤΕΡ, προσπαθω να κανω σθλλογη με μεταλλικεσ μινιατουρεσ. Δεν βρησκουντε...
Αν εννοείς κάτι μεταλλικούς ιππότες απο τα κίντερ ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. 'Εχω βρεί ένα μαγαζάκι με μερικούς απο αυτούς.
 
Ναι, ψαχνω ιπποτεσ και αλλεσ μινιατουρεσ, θα ειμαι πολλυ εωχαρηστιμενοσ για βοηθια.
 
Μερικές φωτό απο την δική μου συλλογή

είναι κομμάτια που κυκλοφόρησαν στις πρώτες σειρές της κιντερ,αρχές του '90

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


θα ανεβάσω καλύτερες φωτο εν καιρό,ωστε να αναδειχτεί η ομορφιά αυτών των κομματιών.

κάποια απο αυτά είναι πραγματικά πολύ όμορφα και ποιοτικά κομμάτια.

οι φωτό είναι της φίλης μου,η οποία και ανέλαβε να στήσει όλα αυτά τα κομμάτια μόνη της

μπράβο χριστιάνα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια συλλογή,τεράστια!Αυτά που είναι σαν playmobil τα είχα κι εγώ,η συγκεκριμένη σειρά είχε τον Αλαντίν,το μαγικό λυχνάρι με το τζίνι,κι άλλες φιγούρες!Και τα φιδάκια είχα!
 
Ειχες μετοχες στην Kinder? :)

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ!
 
Απίστευτο 1ο: Τεράστια και προσεγμένη συλλογή!!!

Απίστευτο 2ο: Το πόσα αυγά kinder έχεις φάει!!!!

Ωραίος! :thumbup:
 
παιδιά είναι κάποια,ξανα λέω,που είναι τρομέρά κομμάτια και ίσως να μην "δείχνουν"τοσο.

Οι σιδερένιοι ιππότες,τα μεταλλικά αυτοκινητάκια και άλλα πολλά είναι τρομερής ποιότητας και φαντασίας :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα