King's Quest V: Absence Makes the Heart go Yonder!

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
picture.php


King’s Quest….Όλοι γνωρίζουμε την σειρά που έγραψε ιστορία στο χώρο των video games όσο λίγα, την σειρά που δημιούργησε την δική της σχολή, την σειρά που έκανε τα adventure games προσιτά από ένα ευρύτερο κοινό, την σειρά που έδωσε ώθηση στα «γραφικά» και που βοήθησε όλα τα IBM compatibles να πιάσουν μεγάλο κομμάτι στην αγορά και να γίνουν τελικά αυτό που ονομάζουμε τελευταία χρόνια PC.

Εγώ δεν θα ασχοληθώ με όλα τα παιχνίδια της σειράς, δεν είχα την τύχη να παίξω το King’s quest όταν πρωτοβγήκε, ούτε είχα δει κάποιο από τα άλλα παιχνίδια της σειράς πριν από το 5. Θα ασχοληθώ με το King’s Quest 5, το πρώτο που έπαιξα από την σειρά, το παιχνίδι που με μάγεψε κυριολεκτικά και την εμπειρία που έγινε η αιτία να ξανασχοληθω με το gaming. Ιστορικά, είναι το πρώτο adventure που χρησιμοποίησε η Sierra το point and click interface, αντικαθιστώντας την γραμμή εντολών καθώς και το πρώτο παιχνίδι με full VGA 256 χρώματα.

Kinq’s Quest 5…τι να πω για αυτό το παιχνίδι!! Με είχε μαγέψει όσο λίγα. Υπήρξε το πρώτο που έπαιξα αξιοποιώντας την sound card και τα VGA graphics, του 286E plus Hyundai υπολογιστή που είχα τότε. Το θεωρώ από μέσα στα 5 καλύτερα adventures που έχω παίξει.

Η ιστορία μας ξεκινάει ως εξής: Είναι μια υπέροχη ανοιξιάτικη μέρα και ο βασιλιάς Graham του Daventry (ο χαρακτήρας που υποδυόμαστε), έχει πάει μια βόλτα για να απολαύσει την εξοχή. Έχοντας πάρει τον δρόμο του γυρισμού προς το κάστρο του, τον περιμένει μια δυσάρεστη έκπληξη!! Η οικογένεια του, το κάστρο του, και όλα τα υπάρχοντά του έχουν εξαφανιστεί από προσώπου γης!! Το σημείο όπου στεκόταν το επιβλητικό του παλάτι, είναι τελείως κενό.. Τρομερό!! Μα τι μπορεί να έχει συμβεί?? «Εγώ θα σου πω τι έγινε» ακούγεται μια φωνή από ψηλά. Είναι μια κουκουβάγια που στέκεται σε ένα κλαδί. «Ο κακός και πανίσχυρος μάγος Mordack το έκανε». Ποιος είναι αυτός ο Mordack, τι μπορεί να έχει εναντίων σας και γιατί τα έκανε όλα αυτά? Αυτό θα το ανακαλύψετε στην πορεία του παιχνιδιού στην προσπάθεια σας να σώσετε την οικογένεια σας από τα χέρια αυτού του κακού μάγου.

Πάντα με συνάρπαζαν οι ιστορίες φαντασίας, οι ιππότες, οι δράκοι, τα τέρατα, οι μοναχικοί ήρωες. Μάλιστα μπορώ να πω ότι το παιχνίδι είναι ένα υπέροχο μωσαϊκό από διάφορες ιστορίες και παραμύθια, που όλοι μας, λίγο-πολύ έχουμε ακούσει στα παιδικά μας χρόνια. Οι λύσεις σε αρκετούς γρίφους έρχονται ασυναίσθητα στο μυαλό, γιατί μας θυμίζει κάποια ιστορία από αυτές που έχουμε διαβάσει ή μας έχουν αφηγηθεί οι γιαγιάδες μας. Το παιχνίδι είναι ακριβώς αυτό: μια ψηφιοποιημένη ιστορία φαντασίας, με υπέροχα γραφικά όπου παίρνεις τον ρόλο του ήρωα στα χέρια σου. Η προοπτική 3ου προσώπου και η κίνηση του χαρακτήρα σου με ένα κλικ του mouse (ή με τα βελάκια) ήταν απίστευτα ιδανική εμπειρία για μένα. Τα υπέροχα hand-drawn γραφικά του με τα 256 χρώματα ήταν εξωπραγματικά για την εποχή (1990). Ο ήχος του, η πολύ όμορφη Midi μελωδία , τα εφέ του, όλα ήταν μια καταπληκτική gaming πανδαισία. Μάλιστα έχει κυκλοφορήσει και η CD έκδοση του παιχνιδιού όπου υπάρχουν digitized οι ομιλίες των χαρακτήρων και απογειώνει την όλη εμπειρία.

Δείτε κάποιες εικόνες από την περιπέτεια:

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


?albumid=3302[/img]

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Όσον αφορά το gameplay? ότι ακριβώς θα ζητούσε κανείς από adventure. Εξαιρετική ατμόσφαιρα που σε συνεπαίρνει στον fantasy κόσμο της, υπέροχα τοπία με εναλλαγές των καιρικών συνθηκών, συναντήσεις με πολλούς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και βέβαια γρίφοι σε λογικά επίπεδα δυσκολίας.

Αν σας αρέσουν τα adventures φαντασίας, και δεν το έχετε παίξει, απορώ πραγματικά γιατί κάθεστε και διαβάζετε ακόμα το review. Ο Graham σας περιμένει να τον βοηθήσετε..μόνο μια συμβουλή έχω να σας δώσω: προσοχή στην έρημο!:

picture.php


Κάντε πολλά saves σε αυτό το σημείο.
 
Η επαφή μου με τα King's Quest, κράτησε μέχρι το IV, καθώς αυτό ήταν και το τελευταίο της σειράς που βγήκε στον Atari ST...

Βλέπω πολύ ωραία γραφικά, σα να είναι ζωγραφισμένα σε πίνακα ζωγραφικής!

Πολύ καλή και η παρουσίασή σου thamonas!

Keep up the good work! :thumbup:
 
:bow: :bow: :bow: ......και λίγες κάμψεις παίρνω , για την υπερσειρα King's Quest. ! :D
 
Το επαιζα στην Amiga,θυμαμαι ειχε φοβερο loading και με ειχαν σωσει τα δυο drives,το παιχνιδι θυμαμαι ειχε τρελα swap disks αν ειχες ενα drive,ομως ηταν τοσο φοβερο παιχνιδακι που τα ξεπερνουσες αυτα τα προβληματα.good work! thamonas
 
Hail Thamona,

Τέτοιες παιχνιδάρες ΔΕΝ ξαναβγαίνουν. Αν και κορυφαία στιγμή της σειράς θεωρώ το KQ6.

:headbangdude:
 
Μπράβο για την πολύ καλή δουλειά thamonas. :thumbup:

vagosgta3 είπε:
Το επαιζα στην Amiga,θυμαμαι ειχε φοβερο loading και με ειχαν σωσει τα δυο drives,το παιχνιδι θυμαμαι ειχε τρελα swap disks αν ειχες ενα drive,ομως ηταν τοσο φοβερο παιχνιδακι που τα ξεπερνουσες αυτα τα προβληματα.good work! thamonas
Αυτός ήταν ο λόγος που δεν το είχα πάρει τότε σε Amiga !! Είχα μάλιστα ακούσει ότι ήταν πολύ αργό στο φόρτωμα, ακόμα και με δύο drives !!

Eτσι, έμεινα μόνο στα πρώτα 4 King's Quest, και απο εκεί και πέρα, έπαιξα πλέον (ελάχιστα) το 6 στο pc ενός φίλου μου, ο οποίος είχε πάρει την ειδική έκδοση σε cd-rom με speech, κλπ (είχε και ένα φοβερό ending theme, αν θυμάμαι καλά), και αρκετά χρόνια αργότερα το Mask of Eternity (το τελευταίο της σειράς).
 
Σωκράτη,δεύτερο "χτύπημα" μέσα σε λίγες ημέρες,well done !!!

Οι σειρές Quest της Sierra υπήρξαν ιστορικές.Δεν υπήρξαν αγαπημένες μου,αλλά πάντα ήταν σεβαστές από όλους ασφαλώς!

Το KQ 5 ήταν μία από τις καλύτερες στιγμές της σειράς,απ' όσα ελάχιστα ενθυμούμαι πλέον.Βλέπετε,πολλά δεν τα είχα τερματίσει τότε,και δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους αργότερα,κακώς μάλλον...

Το καλό είναι ότι ο Σωκράτης είναι καλός γνώστης των Quest series,πράγμα που το δείχνει κάθε φορά που καταπιάνεται με ένα review από κάποιο παιχνίδι εξ' αυτών των σειρών!

Keep up the good work φίλε !!! :thumbup:
 
Αν μπορούσα να βάλω και 2ο Thanks, θα το'βαζα! :bow:
 
Ηταν το πρωτο ΚQ παιχνιδι που αγγιξα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ σε Αμιγκα. Στον εν λογω υπολογιστη (χωρις hard disk :( ) το παιχνιδι ηταν UNPLAYABLE αν δεν ειχες walkthrough. Αλλιως, το ψαξιμο και το πηγαινελα (χωρις τα οποια δεν καταλαβαινεις adventure), σε σκοτωνε. Κακην κακως παντως, καταφερα να το τερματισω, με τη λυση του βεβαια.

Εκτος απο τη νεα εποχη της Σιερρα (VGA, hand drawn, cursor menu interface) σημαδοτουσε και τις τελευταιες μερες της Αμιγκα στο gaming :(

Φυσικα στο πισι η εμπειρια απογειωνεται :) Εχω δει και την εκδοση για CD. Δυστυχως ειχαν πορωθει τοσο πολυ με τη 'νεα' τεχνολογια που δεν τους ενδιεφερε η ποιοτητα. Τα text boxes ειχαν αντικατασταθει πληρως απο την ομιλια, η οποια ηταν με χαμηλο sample rate, με αποτελεσμα οχι μονο κακο ηχο, αλλα και να μη καταλαβαινεις τι λενε, χωρις να εχεις επιλογη για υποτιτλους :)
 
Προσφατα κατεβασα μια φαν εκδοση του KQ 5 σε εκδοση "interactive fiction". Ειναι εξαιρετικα πιστη, και αν και λεει οτι εκανε καποιες διασκευες, δεν προσεξα καποια (τουλαχιστον απο μνημης).

Η δομη του χωρου ειναι ακριβως ιδια και εγω που θυμομουν τις περιοχες, δεν ειχα κανενα προβλημα να προσανατολιστω στην πολη, στο δασος, την ερημο, τα βουνα κλπ

Δεν εχω τη διευθυνση προχειρη αλλα αν σας ενδιαφερει γκουγκλαρετε το :)
 
Αν και ποτέ δεν έπαιξα κανένα άπο το σειρά, το συγκεκριμένο είναι το μόνο που έχω αυθεντικό (την έκδοση από Αμερική, αν θυμάμαι καλά)..
 
Πρόσφατα το έπαιζα σε Mac Performa 6116 (με επεξεργαστή ppc 60 Mhz) χρησιμοποιώντας μια roland mt-32 για την μουσική. Εκπληκτικό.
 
Πίσω
Μπλουζα