Klaus Nomi

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
349
Ισως η κατηγορία της Disco να τον κάλυπτε περισσότερο σα καλλιτέχνη, θεωρώ όμως ότι η γενικότερη σκηνική παρουσία του έβγαζε πολλή ροκιά.



Γεννήθηκε αρχές του '44 στη Γερμανία αλλά τα τελευταία του χρόνια τα έζησε στη Νέα Υόρκη. Λάτρευε από μικρός την Όπερα και συνήθιζε να απαγγέλει διάφορες άριες σε μαγαζιά που εμφανιζόταν. Χαρακτηριστικό του γνώρισμα ήταν το ιδιόμορφο ντύσιμο και βάψιμο πάνω στη σκηνή.

Τον "ανακάλυψε" ο ΄Μπάουι και για κάποιο διάστημα ο Νomi έκανε φωνητικά στις συναυλίες του.

Πολύ προχωρημένος για την εποχή του δεν βρήκε εν ζωή την ανταπόκριση που του άξιζε κυρίως λόγω των ερωτικών επιλογών του και των ιδιόμορφων εμφανίσεών του.

Έφυγε από τη ζωή λίγο πριν τα σαράντα του χρόνια χτυπημένος από τον ιό του AIDS.
 
Εμεινα κάγκελο. Νόμιζα ότι τα φωνητικά του ρεφρέν τα έκανε γυναίκα!! :eek:
 
Και εγώ ακριβώς το ίδιο πίστευα Νίκο.

Από φωνή έσκιζε ο τύπος αλλά από εμφάνιση αστα να πανε στο διάολο..
 
Τι σπουδαίος καλλιτέχνης και τι φοβερή σκηνική παρουσία, κρίμα που πέθανε τόσο νέος! Μου κάνει εντύπωση που λέτε για την εμφάνιση. Ειδικά στα 70ς και στα 80ς διάφοροι καλλιτέχνες έπαιξαν με τα ορια του σώματος και την εννοια του ανδρόγυνου (Grace Jones, Boy George,David Bowie etc), μπορεί να μην το εκτιμάτε αλλά ειναι μέρος της παράστασης και της καλλιτεχνικής περσόνας!
 
Εμεινα άφωνος! Το είχα ξανακούσει το τραγούδι, άλλα δεν το είχα δεί σε βίντεο, και νόμιζα οτι τα φωνητικά του ρεφρέν τα έκανε γυναίκα! ... Απίστευτη φωνή, κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς.
 
Ο Klaus Nomi υπήρξε ένα από τα "τέρατα" της μουσικής. Είχε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που τον κατατάσσει στα "τέρατα" :Μας είχαν εξηγήσει σε ένα θεατρικό σεμινάριο για την ιδιομορφία αυτή:Ενώ κανονικά οι άνθρωποι έχουν ένα "ηχείο" στο σώμα τους και γι' αυτό βγάζουν μία φωνή, αυτός έβγαζε πολλές. Αν ακούσετε το Total eclipse of the sun, που είναι και το γνωστότερό του - Campari γαρ... - θα νομίσετε ότι τραγουδάνε δύο άνθρωποι: Μια γυναίκα και ένας άντρας. Είναι όμως μόνος του και αλλάζει από αντρική σε γυναικεία φωνή αμέσως. Δεν είναι όπως οι γνωστοί μίμοι, είναι κάτι παραπάνω.
 
Τον εβαλα στο παιδακι μου και ξετρελαθηκε και τον ακουμε συνεχεια!!! Τον ξαναεκτιμησα παλι - ολα τα ωραια 80ς σε εναν ανθρωπο, ο πειραματισμος με το σωμα, η δυνατοτητα της ανθρωπινης φωνης να φτανει στα ορια της, η εκπληκτικη ανδρογυνη εμφανιση (οπως και η Γκρεις Τζοουνς που ανεφερα παραπανω), τα κουστουμια, η σκηνικη παρουσια.

Δεν ξερω αν ειναι αληθεια τα παραπανω περι φωνης παντως πολλοι λιγοι εχουν αυτο το χαρισμα σιγουρα.
 
...ειχα την τυχη να τον προλαβω ζωντανο,ας ειναι καλα(εκει που ειναι,μαζι με τον Κλαους που λατρευε)ο φιλος και μεντορας ο Δημητρης.

Οταν πεθανε λυπηθηκαμε πραγματικα γιατι παρολο που ειμασταν αγουροι στα ακουσματα ξεραμε οτι αυτος ο καλλιτεχνης ειχε παρα πολλα να δωσει..

Το καμπαροτραγουδο ποτε δε μου πολυαρεσε και μαλιστα ειχα εξοργιστει με τη σκυλευση του ονοματος του για κατι τοσο ευτελες..

καποια απ τα κομματια που μου αρεσαν τοτε(και τωρα και παντα)

[video=youtube;UZW-9Z_JbjM]http://www.youtube.com/watch?v=UZW-9Z_JbjM&feature=relmfu

[video=youtube;sTLzQP9J-n8]

 
Πίσω
Μπλουζα