Koυίζ : Γιάννης Βογιατζής

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Άλλος ένας πολύ αγαπημένος ηθοποιός που, σε όποια ταινία κι αν εμφανίσθηκε, μάς προσέφερε [και θα προσφέρει σε πολλές γενιές ακόμη] άφθονο γέλιο !!! Ιδίως το βλέμμα του, οι γκριμάτσες του, ο τρόπος ομιλίας του .... σε όλα του ήταν, και είναι, μοναδικός, ανεπανάληπτος .... Πάντως, δεν ήταν πολλές οι ταινίες στις οποίες είχε πρωταγωνιστικό ρόλο !!! Όμως, σε όποια ταινία κι αν εμφανίσθηκε, άφησε έντονο το στίγμα του ....

Για να δούμε, τι θυμόμαστε από αυτόν ....

1/ Στην ταινία "Ο Μικές παντρεύεται" ο Μικές [Γιάννης Βογιατζής] έχει έναν φίλο του, τον Σόλωνα [του οποίου κάνει τη ζωή δύσκολη με τις χαζομάρες του] !!! Θυμάστε τι δουλειά κάνει ο Σόλωνας ???

2/ Στην ίδια ταινία ["Ο Μικές παντρεύεται"] η κοπέλα του Μικέ λέγεται Σίτσα ..... συμπληρώστε το επίθετό της !!!

3/ Ονομάτισε δύο ταινίες όπου ο Γιάννης Βογιατζής αποκαλύπτει [σε ανύποπτο χρόνο και "εκεί που δεν πρέπει"] ότι είναι ... αριστερών πεποιθήσεων !!!

4/ Σε ποια ταινία ο Γιάννης Βογιατζής και η Μάρθα Καραγιάννη είναι αδέλφια ???

5/ Σε ποια ταινία ο Γιάννης Βογιατζής είναι ξενιτεμένος στην Αφρική ???

6/ Στην ίδια ταινία, όσο είναι ξενιτεμένος σην Αφρική, κάποιος στην Αθήνα "πολιορκεί" τη γυναίκα του !!! Θυμάστε αυτός ο "αντίζηλος" τι δουλειά κάνει ???

7/ Στην ταινία "Η γυναίκα μου τρελάθηκε" ο Γιάννης Βογιατζής ποιον ... "σπουδαίο ψυχολόγο" αναφέρει συνεχώς ????

8/ Στην ταινία "Το παιδί της μαμάς" η μαμά του Γιάννη Βογιατζή Σαπφώ Νοταρά τι τον ταϊζει, με το ζόρι, πριν κοιμηθεί ???

9/ Στην ίδια ταινία ποια η γυναίκα του "παιδιού της μαμάς" [με την οποία κάνει ... περιπετειώδη γάμο] ???

10/ Σε ποια ταινία ο Βογιατζής είναι "κρυφό ζευγάρι" με τη Ρένα Βλαχοπούλου ???

11/ Στην ταινία "Ο θησαυρός του μακαρίτη" ποιον υποδύεται ο Βογιατζής ???

12/ Και για το τέλος ... άρωμα από τα 80ς : Στην ταινία "Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα" ποιος καρφώνει ένα ακόντιο στα οπίσθια του δύστυχου Βογιατζή ????
 
2- Συναξαρίδου

3- ''Θα σε κάνω Βασίλισσα'', ''Δεσποινίς Διευθυντής'' (?)

4- Οι θαλασσιές οι χάντρες

5-Φοβάται ο Γιάννης το θεριό.

11-Το συμβολαιογράφο

7-Τον καθητή Miller

10. Μερικοί το προτιμούν κρύο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Έχει σχολή οδηγών
 
Μπράβο παιδιά, πολύ σωστές οι απαντήσεις !!! Και μπράβο στη συμφορουμίτισσα [???] που βρήκε την απάντηση στο "3", μιας και την ερώτηση τη θεωρούσα "δύσκολη" !!! Μάλιστα, στην ταινία "Θα σε κάνω βασίλισσα" ο Βέγγος, μόλις έμαθε τις πολιτικές πεποιθήσεις του, μουρμουράει "πουλάκι μου, κάτσε να σε καρφώσω" !!! Στην ταινία "Δεσποινίς Διευθυντής", όμως, δεν συμβαίνει το ίδιο !!! Ο καθηγητής του Πολυτεχνείου {Περικλής Χριστοφορίδης} μαθαίνει τις "αριστερές πεποιθήσεις" του Βογιατζή κι αυτός του λέει : "Συγγνώμη κύριε καθηγητά, αυτές είναι οι αντιλήψεις μου" !!! Κι ο καθηγητής απαντά : "Τις σέβομαι" !!!

Έτσι, οι αναπάντητες ερωτήσεις είναι οι εξής :

6/ Στην ταινία "Φοβάται ο Γιάννης το θεριό", που σωστά απαντήθηκε, όσο είναι ο Βογιατζής ξενιτεμένος σην Αφρική, κάποιος στην Αθήνα "πολιορκεί" τη γυναίκα του !!! Θυμάστε αυτός ο "αντίζηλος" τι δουλειά κάνει ???

8/ Στην ταινία "Το παιδί της μαμάς" η μαμά του Γιάννη Βογιατζή Σαπφώ Νοταρά τι τον ταϊζει, με το ζόρι, πριν κοιμηθεί ???

9/ Στην ίδια ταινία ποια η γυναίκα του "παιδιού της μαμάς" [με την οποία κάνει ... περιπετειώδη γάμο] ???

12/ Και για το τέλος ... άρωμα από τα 80ς : Στην ταινία "Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα" ποιος καρφώνει ένα ακόντιο στα οπίσθια του δύστυχου Βογιατζή ????
 
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά και καλό καλοκαίρι σας εύχομαι.Είμαι καίνουργιο μέλος έχω την απάντηση για την 12.Είναι ο Στήβ Ντούζος.
 
Panagiotis Boca juniors είπε:
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά και καλό καλοκαίρι σας εύχομαι.Είμαι καίνουργιο μέλος έχω την απάντηση για την 12.Είναι ο Στήβ Ντούζος.
Πολύ σωστά !!! Να και το σχετικό βιντεάκι από τα παλιά φορτωμένο .... με κάμποσες "εητάδικες αναμνήσεις" : Ρόδα τσάντα & κοπάνα, Μάικλ Τζάκσον, Σακοράφα .... Πολύ γέλιο και οι "παλιοί" [Ρίζος / Βογιατζής] και οι νέοι [Μπίλιας rulesssss !!!! ] !!!

 
Rinus Cesar είπε:
Μάλιστα, στην ταινία "Θα σε κάνω βασίλισσα" ο Βέγγος, μόλις έμαθε τις πολιτικές πεποιθήσεις του, μουρμουράει "πουλάκι μου, κάτσε να σε καρφώσω" !!! Στην ταινία "Δεσποινίς Διευθυντής", όμως, δεν συμβαίνει το ίδιο !!! Ο καθηγητής του Πολυτεχνείου {Περικλής Χριστοφορίδης} μαθαίνει τις "αριστερές πεποιθήσεις" του Βογιατζή κι αυτός του λέει : "Συγγνώμη κύριε καθηγητά, αυτές είναι οι αντιλήψεις μου" !!! Κι ο καθηγητής απαντά : "Τις σέβομαι" !!!
Για τιμωρία σου που δεν παρακολουθείς τα υπόλοιπα κουίζ :p (και βεβαίως εννοώ το δικό μου "πολιτικό κουίζ":p:p;) :) ) ιδού οι αυτολεξεί ατάκες: Ο Βέγγος στο "Θα σε κάνω βασίλισσα" λέει όταν ο Βογιατζής του εξομολογείται ότι είναι κουκουέ και μάλιστα από τους "πιο λυσσασμένους" "Α πα πα λαγό που έβγαλε η μουστάκα! Κάτσε να τελειώσω με τον θείο κι έχω να σου χώσω καρφί Γεράσιμε ... να, σαν λαμπάδα!"

Στο "Δεσποινίς διευθυντής" ο Βογιατζής απαντά με κορδωμένη και θιγμένη αξιοπρέπεια στο σχόλιο του καθηγητή ότι "ρουφάει το πρωινό άρθρο της Αυγής", "με συγχωρείτε κύριε καθηγητά αλλά αυτή είναι η ιδεολογική μου τοποθέτηση" κι ο καθηγητής του απαντά "τη σέβομαι" (πάντοτε μου φαινόταν αστεία η έκφραση "ιδεολογική τοποθέτηση" στο στόμα ενός κλητήρα :) )

Όσο για την 7, μια από τις πιο αστείες ατάκες του ελληνικού κινηματογράφου είναι αυτή του Κωνσταντάρα στο τέλος του "Η γυναίκα μου τρελάθηκε" "Τρεις βλάκες έχω γνωρίσει στη ζωή μου. Εσένα, εμένα και τον Μυυυλερ" (ιδιαίτερος και πολύ αστείος ο τρόπος που τονίζει γερμανικά το "υ" ο Βογιατζής).

Αυτές που απέμειναν, δυστυχώς δεν τις ξέρω :(
 
Τα περισσότερα είναι γνωστά πράγματα :D .

Για να βάλω κάτι πιο δύσκολο...

Σε ποιά ταινία ο Βογιατζής υποδύεται τον παπά ;


( και μάλιστα είναι και κάπως αυστηρός )

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Τα περισσότερα είναι γνωστά πράγματα :D .Για να βάλω κάτι πιο δύσκολο...

Σε ποιά ταινία ο Βογιατζής υποδύεται τον παπά ;


( και μάλιστα είναι και κάπως αυστηρός )

-
Εθνικη Παπαδων, ταινια της δεκαετιας του '80.
 
V.I.Smirnov είπε:
Τα περισσότερα είναι γνωστά πράγματα :D .Για να βάλω κάτι πιο δύσκολο...

Σε ποιά ταινία ο Βογιατζής υποδύεται τον παπά ;


( και μάλιστα είναι και κάπως αυστηρός )

-
Στην ταινία "Οι φτωχοδιάβολοι"
 
@Babinella

 


Όχι, όχι, είναι παλιά !

-

@Caprice

 


Μπράβο, αυτή είναι !

Εκεί δεν παίζει κωμικό ρόλο και δεν γνωρίζεται εύκολα.

Eξαίρετο έργο με πληθώρα άριστων ηθοποιών που δεν προβάλλεται συχνά.

Όποιος δεν το έχει δει να σπεύσει...

Πρέπει να δοθεί προσοχή και σε κάποια έργα που δεν είναι της "Φινος" και της Καραγιάννης"....

Υπάρχουν αρκετά καλά τέτοια όπως αυτό εδώ.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα δοκιμάσω αν και δεν είμαι σίγουρος.Στην ταίνια παπαδίστικη κομπανία Ν1.
 
@ Rinus (& αγαπητοί mods) θα κάνω κατάχρηση του χώρου σας για ένα οφ τόπικ.

V.I.Smirnov είπε:
Eξαίρετο έργο με πληθώρα άριστων ηθοποιών που δεν προβάλλεται συχνά.Όποιος δεν το έχει δει να σπεύσει...Πρέπει να δοθεί προσοχή και σε κάποια έργα που δεν είναι της "Φινος" και της Καραγιάννης"....Υπάρχουν αρκετά καλά τέτοια όπως αυτό εδώ.-
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Η συγκεκριμένη ταινία με είχε τραβήξει λόγω της συμμετοχής του Μιχαλακόπουλου (στο ρόλο του πορτοφολά !) όμως η αλήθεια είναι ότι οι συμμετοχές των : Βέγγου, Μαλούχου, Φιλιππίδη, Λιλή Παπαγιάννη (φαν επίσης), Τσιτσόπουλου …. συμπληρώνουν ένα ικανό καστ και δίνουν μία όμορφη ταινία με πρωτότυπο σενάριο. Δεν θυμάμαι άλλους αυτή τη στιγμή όμως ο Βογιατζής έχει εντυπωθεί στη μνήμη μου για τη σκηνή που βγάζει το καπέλο του και λέει (με αφορμή το σπάσιμο του παγκαριού της εκκλησίας του) «Όσο να πω ένα Πάτερ ημών να έχουν πέσει τα ψιλά … ώσπου να φτάσω στο αλλά ρύσαι ημάς από τους πονηρούς, ο πονηρός να χει ρίξει το χρήμα» ή κάπως έτσι…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τις ταινίες που πιστεύετε ότι έχουν εν μέρει σβηστεί από τη μνήμη των θεατών, ενώ αξίζουν πραγματικά, να ανοίγετε θέματα! Caprice, παρουσίασέ μας αυτήν την ταινία αν πιστεύεις ότι έχει αδικηθεί στη συνείδηση του κοινού! :)
 
@Caprice

 


Το ξέρω ότι έχω δίκιο.

Στην ταινία αυτή οι περισσότεροι που συμμετέχουν στους β' ρόλους είναι ένας κι' ένας.

Θυμάμαι τον Ν. Φέρμα με το γνωστό ύφος του να κάνει μάθημα μπουζιουκιού σε έναν ξένο,

την Νανά Σκιαδά που είχε το μπαρ,

την Ζέτα Αποστόλου σε έναν πιο συμπαθητικό ρόλο,

τον Κ. Παπαχρήστο (αστυνομικός ως συνήθως).

Η ταινία αν και δραματική έχει πολλές (και καλές) κωμικές αττάκες και καλό τέλος.

Η σκηνή με το πάτερ ημών έχει εντυπωθεί και σε μένα.

Θυμάμαι και στο τέλος που ο Βογιατζής-παπάς λέει στον Φιλλιπίδη-αστυνομικό :

"εσύ τους κυνηγάς στη γη, εγώ στον ουρανό".

Από τα αξιόλογα έργα και αδικημένα, δυστυχώς.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8. Κρεμούλα. Μάλιστα η ατάκα "Λαλάκη την κρεμούλα σου" ήταν δική της ατάκα. Δεν την έγραφε το σεναριο

9. Η Ελένη Ερήμου που είναι υπάλληλος του
 
Με τις απαντήσεις του tzias, πολύ σωστές και οι δύο, ολοκληρώθηκε κι αυτό το κουίζ !!!

@ Rinus (& αγαπητοί mods) θα κάνω κατάχρηση του χώρου σας για ένα οφ τόπικ.

 

 


Μα βεβαίως, κανένα πρόβλημα !!!
 
Δεν ολοκληρώθηκε το κουίζ. Η 6 έμεινε αναπάντητη.
 
Nαι, πολύ σωστά, μπράβο που το επισήμανες !!! Αφήνω για λίγο την 6η ερώτηση επειδή ίσως κάποιος να τη θυμηθεί :

6/ Στην ταινία "Φοβάται ο Γιάννης το θεριό", που σωστά απαντήθηκε, όσο είναι ο Βογιατζής ξενιτεμένος σην Αφρική, κάποιος στην Αθήνα "πολιορκεί" τη γυναίκα του !!! Θυμάστε αυτός ο "αντίζηλος" τι δουλειά κάνει ???


 
Πίσω
Μπλουζα